خوزنا : پيش‌بيني افزايش تدريجي دما در بيشتر مناطق كشور
جمعه، 23 اردیبهشت 1401 - 12:33 کد خبر:139233

يك كارشناس سازمان هواشناسي براي برخي استان‌ها رگبار و رعد و برق پيش‌بيني كرد و از روند افزايش تدريجي دما در بيشتر مناطق كشور در هفته پيش رو خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، امين‌حسين نقشينه با تشريح تازه‌ترين وضعيت جوي براي امروز و روزهاي آتي، افزود: امروز در نوار شمالي كشور در استان‌هاي كردستان، همدان، مركزي، رگبار باران، گاهي رعد وبرق و وزش باد شديد پيش‌بيني شده است.

وي اظهار داشت: شدت بارش‌ها امروز در گلستان، خراسان شمالي، شمال خراسان رضوي، پيش‌بيني شده است و در ساعت‌هاي بعدازظهر احتمال وقوع تگرگ در مناطق مستعد وجود دارد.

نقشينه ادامه داد: وزش باد شديد امروز در جنوب‌غرب، مركز، شرق، شمال‌شرق پيش‌بيني شده است كه گاهي مي‌تواند همراه با خيزش گردوخاك باشد. همچنين احتمال كاهش كيفيت هوا و كاهش ديد افقي در اين مناطق وجود دارد. فردا در مناطقي از چهارمحال و بختياري، ارتفاعات غرب اصفهان، شرق يزد، سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و خراسان‌رضوي بارش پراكنده، وزش باد شديد و گاهي وزش گردوخاك پيش‌بيني شده است.

وي افزود: وزش باد شديد روز يكشنبه در شرق هرمزگان و سيستان و بلوچستان پديده غالب است و ساير مناطق كشور جوي آرام دارند.

كارشناس سازمان هواشناسي توضيح داد: دوشنبه براي برخي مناطق از شمال‌غرب و دامنه‌هاي جنوبي البرز در استان‌هاي قزوين، البرز و تهران در ساعات بعدازظهر رشد ابر و احتمال رگبار پراكنده، رعدوبرق و وزش باد شديد همراه با خيزش گردوخاك وجود دارد. سه‌شنبه در شمال‌غرب، غرب و سواحل درياي خزر، بارش پراكنده آغاز مي‌شود و در دامنه‌هاي جنوبي البرز وزش باد با شدت است.

نقشينه گفت: امروز براي استان‌هاي مرزي در غرب و جنوب‌غرب، وزش باد و پديده گردوخاك همراه با كاهش ديد و كاهش كيفيت هوا پيش‌بيني شده است. امروز تا دوشنبه در نوار شرقي باد شديد رخ مي‌دهد كه در مناطق مستعد به شكل گردوخاك است.

وي افزود: فردا ابتدا شمال‌غرب و استان‌هاي ساحلي خزر، افزايش دما رخ مي‌دهد و براي استان‌هاي واقع در دامنه جنوبي البرز مركزي افزايش دما پيش‌بيني شده است. روز يكشنبه افزايش دما به شمال‌شرق كشيده مي‌شود. افزايش دما تا روز سه‌شنبه براي اين مناطق تداوم پيدا مي‌كند.

كارشناس سازمان هواشناسي اعلام كرد: از امروز تا فردا، خليج‌فارس و تنگه‌هرمز، مواج و متلاطم است.

نقشينه ادامه داد: براي تهران امروز افزايش ابر در ساعات بعدازظهر رگبار، رعدوبرق و وزش باد شديد مورد انتظار است كه براي ساعات شب نيز رگبار و رعدوبرق در پايتخت تداوم دارد. از فردا تا دوشنبه  آسمان صاف تا كمي ابري مي شود و روند تدريجي افزايش دما براي تهران پيش‌بيني شده است.

به گفته وي، بيشينه دماي تهران امروز ۲۵ فردا ۲۶ و يكشنبه و دوشنبه ۲۸و ۳۱درجه سانتي‌گراد مي رسد. كمينه دماي تهران امروز در مهرآباد به ۱۴ درجه بالاي صفر رسيد.