خوزنا : آب جيره‌بندي مي‌شود؟
شنبه، 4 تیر 1401 - 11:45 کد خبر:144198

ايسنا: مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور گفت: با همكاري مردم و تلاش بي‌وقفه همكاران شركت‌هاي آب و فاضلاب قطعي برنامه‌ريزي‌شده آب نداريم.

اتابك جعفري با حضور در برنامه‌اي تلويزيوني در مورد وضعيت ذخيره سدهاي كشور گفت: ميزان بارندگي نسبت به ميانگين بلندمدت در كشور ۲۲ درصد كاهش يافته و ذخيره حال‌ حاضر سدهاي كشور ٢٦.٥ ميليارد متر مكعب است كه اين ميزان ۵۳ درصد ظرفيت كل مخازن سدهاست.

جعفري ادامه داد: رعايت الگوي مديريت مصرف با وجود افزايش جمعيت به‌ويژه در بخش خانگي ارتقا يافته است و در ساير مصارف (غيرخانگي) هم نيازمند بهبود رفتار مصرف هستيم.

او در پاسخ به نحوه برخورد با صاحبان استخرهاي خانگي در شهري مثل تهران كه به‌دليل مصرف بيش از حد آب از سوي بخش كوچكي از جمعيت موجب تضييع حقوق ساير شهروندان مي‌شود توضيح داد: عموم مردم يعني ۶۵ درصد جمعيت كم‌مصرف و در حد الگو هستند، ۲۵ درصد پرمصرف و بيش از الگو مصرف مي‌كنند و ۵ درصد بدمصرف هستند كه در شهر تهران اين ۵درصد جمعيت، حدود ۱۵ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند كه در وهله اول درخواست توجه بيشتر و رعايت الگوي مصرف از سوي آن‌ها را داريم.

مشاور وزير نيرو تصريح كرد: در بحث تعرفه‌ها با افزايش تعرفه مشتركان پرمصرف، سعي در كنترل الگوي مصرف شده است و اگر رعايت نكنند، مطابق جداول طراحي‌شده از نيم ساعت تا ۵ ساعت با قطع آب مواجه خواهند شد، اما اميدواريم به اين مرحله نرسيم و با همكاري مردم، مصرف مديريت شود.

جعفري بخش ديگري از سخنان خود از تلاش‌ شركت‌هاي آب و فاضلاب براي كاهش هدررفت شبكه توزيع خبر داد و گفت: هم‌اكنون حدود ۲۰ درصد هدررفت داريم كه اين عدد بزرگي است و تلاش مي‌كنيم به‌زودي به۱۰ تا ۱۳درصد رسيده و مديريت شود.

مديرعامل شركت مهندسي آبفاي كشور در مورد آب‌رساني به روستاها در قالب طرح جهاد آب‌رساني تشريح كرد: با تصويب اين طرح از اسفند سال گذشته آب‌رساني به روستاها با همكاري نهادهاي انقلابي و بخش خصوصي و همكاران آب و فاضلاب بسيار جدي‌تر پيگيري مي‌شود، ما براي حدود ۵۰۰۰ روستا آب‌رساني سيار داريم كه در تابستان تعداد اين روستاها به ۷۰۰۰ هم مي‌رسد و شرايط را براي روستاييان سخت و دشوار مي‌كند، بر اساس اين طرح آب‌رساني به ۱۰هزار روستا پيش‌بيني شده كه از اين ميزان آب‌رساني به ۷۰۰۰ روستا از سوي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ۳۰۰۰ روستا بخش خصوصي انجام مي‌شود، هم‌چنين در تلاشيم ۵۰۰۰ روستا از سوي خيرين آب‌رسان به اين عدد افزوده شود.

به گفته جعفري در مرحله اول تلاش مي‌شود ميانگين سرانه آب‌رساني روستايي به ۹۲ درصد برسد و در هدف نهايي تمام روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار آب‌رساني شود.