خوزنا : وزير كشور: ايران در مبارزه با موادمخدر تنها است
یکشنبه، 5 تیر 1401 - 17:48 کد خبر:144352

وزير كشور با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با موادمخدر تنها است، گفت: مبارزه با موادمخدر در ايران بسيار جدي است و بايد مبارزه همگاني را عليه موادمخدر داشته باشيم.

به گزارش ستاد مبارزه با موادمخدر، احمد وحيدي روز يكشنبه در مراسم بزرگداشت سالروز جهاني مبارزه با موادمخدر افزود: امروز سالروز جهاني مبارزه با موادمخدر است؛ پس نشان مي‌دهد كه اين مشكل جهاني است و همه بايد اين مبارزه با جدي بگيرند اما اينكه چه عواملي موجب بروز چنين بليه اي شده و به عنوان بزرگ‌ترين مشكل بشري مطرح است، جاي بررسي دارد.

وي اظهار داشت: بيش از ۱۰۰ سال است كه موادمخدر معضل بشري است و اين داستان، تاريخ دردناكي دارد و معمولاً هم كشورهايي كه هدف استعمار غرب بودند، قرباني توطئه ترويج مصرف موادمخدر شده‌اند و متأسفانه برخي هم كه آن را شروع مي‌كنند نمي‌توانند كنترلش كنند، داستان غم‌انگيز موادمخدر نيز اين‌گونه است و حاصل يك جريان آغشته به فرهنگ منحط است كه هدف از آن توسعه موادمخدر در سطح جهاني است.

وزير كشور با تأكيد بر اينكه امروز متهم رديف اول اين حوادث كشورهاي غربي هستند، اظهار كرد: كساني كه بيشترين ضربه را ديدند و مشكلاتي برايشان پيش آمده است و درگير آن شده‌اند، كشورهاي ديگر هستند. همچنين كشورهايي هم هستند كه يك گوشه نشسته‌اند و در حاشيه امني خود را قرار داده‌اند و مبارزه آنان با موادمخدر اسمي است اما هيچ حضور جدي و فعالي از آنان نمي‌بينيم.

وحيدي با بيان اينكه افغانستان يكي از مراكز مهم كشت مواد حشيش و ترياك است و اقتصاد ويران شده خود را مديون تجاوزطلبي‌هاي غربي‌ها است، بيان كرد: وقتي ملتي اقتصادش را از دست بدهد، موادمخدر، اقتصاد مهم آن كشور مي‌شود. در حالي كه بهترين منابع در افغانستان وجود دارد و به جاي اينكه كشت و زرع محصولات مختلف داشته باشند، به توليد موادمخدر مشغول شده‌اند.

وي بيان داشت: كشورهاي غربي همان‌طور كه آن كشور را نابود كردند، بايد به سرعت منابع مالي آن را بدهند و كشت جايگزين را در آن كشور راه بيندازند؛ اما چرا اين كار را نمي‌كنند و حتي پول‌هاي مردم افغانستان را بلوكه كرده‌اند؟

تجارت پرسود كشورهاي غربي از موادمخدر 
وزير كشور ادامه داد: پيش ساز موادمخدر صنعتي نيز در كشورهاي غربي توليد و به ديگر كشورها منتقل مي‌شود، اين مخدر صنعتي بسيار خانمان‌برانداز است و آثار بسيار بد جسمي، روحي و رواني دارد. متأسفانه كشورهاي غربي تجارت پرسودي را راه انداخته‌اند و در آخر هم كشورهايي كه قرباني پيامدهاي شوم موادمخدر هستند، بايد با آن مبارزه كنند.

وحيدي گفت: قاچاقچيان و حاملان موادمخدر و مالكان موادمخدر دو گروه هستند، آن‌ها كه مالكان هستند، سرمايه‌هاي اصلي موادمخدر براي آنان است. حاملان هم؛ بخت‌برگشته‌هايي هستند كه براي قاچاق موادمخدر دست به كارهاي خشونت‌آميز مي‌زنند. سؤال اين است كه پول‌هاي مالكان كجاست و اين اقتصاد كثيف موادمخدر، چرخه مالي آن در كدام بانك‌ها است؟ چرا رسيدگي و كنترلي بر روي بانك‌هاي بزرگ جهاني و بين‌المللي نمي‌شود؟ چرا براي مسئله به اين مهمي به كنوانسيون‌ها عمل نمي‌كنند؟ در حالي كه در حوزه قاچاق، تأكيد بر روي كنترل مالي آن محموله قاچاق است اما در خصوص جريان پول كثيف موادمخدر در بانك‌هاي غربي كنترلي نمي‌شود.

وي بيان كرد: در بخش عرضه موادمخدر، خرده پاها هستند، همان‌هايي كه موادمخدر عرضه مي‌كنند اگر ايران با آنان برخورد كند و چند نفري را دستگير كند، در فضاي بين‌المللي عليه اين كار انسان دوستانه، تبليغات ضد بشري مي‌شود. جالب است كه طرف موادمخدر حمل و عرضه كرده و حالا كه دستگير شده است فضاي رسانه‌اي را جوري درست مي‌كنند كه آن مجرم و متهم، به عنوان يك انسان بي‌گناه تلقي شود.

وزير كشور اظهار داشت: اين جرياني كه در دنيا به عنوان سرخوشي، بي بند و باري و ولنگاري در فضاي مجازي و غير مجازي تبليغ مي‌شود، اساساً زمينه‌ساز مصرف موادمخدر است و بايد همگان هوشيار باشند.

وي با طرح اين سوال كه چرا در سطح جهاني و فضاي مجازي اين كار را مي‌كنند و مي‌خواهند كه مردم و جوانان را به خاك سياه بنشانند؟ گفت: متهم اصلي در اين ماجرا بخشي از سرويس‌هاي اطلاعاتي، كشورهاي غربي و سياستمداراني هستند كه در اين حوزه كار مي‌كنند.

۱۱ درصد توليد ناخالص داخلي درگير مسائل موادمخدر است 
وزير كشور افزود: در ارزيابي كه ستاد مبارزه با موادمخدر انجام داده است، ۱۱ درصد توليد ناخالص داخلي درگير مسائل موادمخدر است و ايران بيش از ۳۸۰۰ شهيد در راه مبارزه با موادمخدر تقديم نظام كرده و ۱۵ هزار تن كشفيات موادمخدر داشته است، اين اقدامات براي آن بوده كه موادمخدر به غرب نرسد، اما در مقابل كمك آن‌ها چه بوده است؟ اصلاً كمك‌هاي بين‌المللي در مقايسه با هزينه‌هاي ايران قابل مقايسه نيست.

وحيدي اظهار داشت: طي سال‌هاي اخير ثابت شده است كه جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با موادمخدر تنها است. چون آن‌هايي كه بايد خودشان مبارزه كنند، در واقع مشوق هستند؛ اما مبارزه با موادمخدر در ايران بسيار جدي است و به مجدانه در حال انجام است.

وي ادامه داد: آنچه كه مهم است تلاش ما در حوزه‌هاي پيشگيري، درمان، صيانت و مقابله با موادمخدر است. بايد در اين ايام كه گرد هم مي‌آييم مجدداً انرژي خود را تجديد كنيم و همه يافته‌هاي علمي خود را به كار بگيريم و از گروه‌هاي اجتماعي، مردم، خانواده‌ها و… كمك بگيريم تا با اين مسئله، مبارزه همگاني داشته باشيم.

وزير كشور تأكيد كرد: هيچ آسيب اجتماعي نيست مگر اينكه از مسير اعتياد عبور كرده باشد، اعتياد نقش برجسته‌اي در بروز آسيب‌هاي اجتماعي همچون سرقت، قتل، طلاق و فروپاشي خانواده‌ها، نزاع، خشونت، خودكشي و… دارد. موادمخدر موضوعي چند بعدي و نياز به مبارزه همگاني دارد. مدارس بايد كاملاً آگاه باشند، به ورزش و فعاليت‌هاي بدني توجه بيشتر شود و هنرمندان نيز در برانگيختن جامعه براي مقابله با اعتياد ايفاي نقش كنند.

وحيدي اظهار اميدواري كرد كه به وظيفه اجتماعي، ملي، اخلاقي و اجتماعي خود را در اصلاح و بازگشت معتادان به زندگي عمل كنيم؛ چرا كه يك نفر كه درگير اعتياد شود، يك خانواده و يك طايفه را درگير اعتياد مي‌كند. با برگزاري اين جلسات، بايد شاهد تحرك بيشتري در امر مبارزه با موادمخدر و همچنين از سوي كشورهاي خارجي باشيم.