خوزنا : بليت برخي پروازها از دسترس خارج شد
سه شنبه، 7 تیر 1401 - 20:56 کد خبر:144606

ايسنا: عضو هيأت مديره جامعه تورگردانان همزمان با اجراي طرح بليت دلاري هواپيما براي مسافران غيرايراني، خبر داد كه بخشي از ظرفيت و سهميه بليت مسافر ايراني در برخي مسيرهاي هوايي از دسترس خارج شده است.

اكبر غمخوار  با اعتقاد بر اين‌كه اقدام شركت‌هاي هواپيمايي براي دو نرخي كردن بليت پروازهاي داخلي از نداشتن تسلط مقام‌هاي بالادستي وزارت راه و شهرسازي ناشي مي‌شود، اظهار كرد: وزارت راه و شهرسازي به حدي بزرگ است كه قطعا يك وزير نمي‌تواند همه بخش‌هاي آن را اداره كند. وزارتخانه‌اي كه سالي يك ميليون مسكن بايد بسازد، زيرساخت راه‌آهن، ناوگان ريلي و جاده‌اي را بايد توسعه دهد، مسؤوليت شركت‌هاي هواپيمايي را دارد و هزار كار ديگر بايد انجام دهد، ديگر چگونه مي‌تواند روي موضوعي مثل نرخ دلاري بليت هواپيما براي مسافر غيرايراني تسلط و كنترل داشته باشد!؟

او با اشاره به مشكلات دو نرخي شدن بليت پروازهاي داخلي، افزود: وجه رايج كشور «ريال» است، درحالي كه مسئولان تاكيد بر تقويت پولي ملي دارد، اما شركت‌هاي هواپيمايي براي تقويت پول آقاي "بايدن" و دولت آمريكا قدم برداشته‌اند. شركت‌هاي هواپيمايي اگر مي‌خواهند نرخ بليت را افزايش دهند و خوب گران كنند، چرا مسافر غيرايراني را بهانه مي‌آورند و قيمت‌ها را ارزي كرده‌اند. در كجاي دنيا بليت هواپيما دو نرخ متفاوت دارد و با نگاهي تبعيض‌آميز عرضه مي‌شود؟

غمخوار همچنين گفت: شركت‌هاي هواپيمايي به جاي اين‌كه صندلي‌هاي خود را به مسافر ايراني بفروشند به خارجي‌ها مي‌فروشند، ‌طوري كه از زمان اجراي اين طرح، بخشي از صندلي‌ها و ظرفيت پرواز بعضي مسيرها از دسترس خارج شده و در اختيار اتباع غيرايراني قرار گرفته است. حتي به چارتركننده‌ها اعلام شده است ۵۰ درصد ظرفيت خود را به اتباع غيرايراني‌ها بفروشند و به اين صورت بخشي از ظرفيت را از دسترس خارج كرده‌اند. در واقع، برخلاف آنچه توجيه آورده‌اند كه با اين كار قرار است بليت هواپيما و صندلي‌ها بيشتر در اختيار ايراني‌ها قرار گيرد، برعكس، سهمي از شهروند ايراني گرفته شده و براي اتباع غيرايراني كنار گذاشته شده است.

 

او اضافه كرد: در اقدامي ديگر به آژانس‌ها اعلام كرده‌اند مطابق صورت جلسه انجمن شركت‌هاي هواپيمايي در ۶ تيرماه ۱۴۰۱ فروش بليت به اتباع غيرايراني فقط از طريق دفاتر فروش و يا از طريق سايت رسمي شركت هواپيمايي امكان پذير است و فروش از طريق آژانس هواپيمايي و مسافرتي ممنوع است.

عضو هيأت مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي افزود: چنين وضعيتي كه در ناهماهنگي كامل با وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي نيز پيش آمده است، نشان‌ مي‌دهد وزير راه تسلط و كنترلي روي شركت‌هاي هواپيمايي ندارد. بايد در اين‌باره اقدام عاجلي صورت گيرد. ما از وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي نيز توقع داريم سريع و صريح اقدام كند و موانع توسعه ورود گردشگران خارجي به كشور را برطرف كند. انتظار داريم از صنف و صنعت گردشگري دفاع كند. متاسفانه از زماني كه اين خبر منتشر شده است، هيچ حركت دلگرم‌كننده‌اي را از طرف وزير شاهد نبوديم. ورود گردشگران خارجي به ايران بعد از دو سه سال محدوديت، دوباره از سرگرفته شده بود، قطعا اين اقدام شركت‌هاي هواپيمايي سرآغازي براي ارزي شدن نرخ ساير بخش‌ها خواهد بود و عاقبت خوشي براي كشور و به‌ويژه پول ملي نخواهد داشت.

او با اشاره به منع سفر شهروندان برخي كشورهاي اروپايي و آمريكايي به ايران، بيان كرد: اگر ما دنبال توسعه گردشگري از طريق كشورهاي همسايه هستيم بايد موانع را برداريم، نه اين‌كه سنگ‌هاي بزرگتري در مسير قرار دهيم. همين حالا بليت يكطرفه تهران ـ‌ مشهد به حدود سه ميليون تومان رسيده است، قطعا با اين رويه مزيت رقابت‌پذيري ايران در منطقه از بين مي‌رود و به مرور شاهد خواهيم بود اتباع كشورهاي همسايه به جاي ايران، تركيه را جايگزين كنند، هم ارزان‌تر از ايران تمام مي‌شود، هم آب و هواي بهتري دارند و هم مي‌توانند خانوادگي تفريح كنند.

غمخوار يادآور شد: مزيت ايران به‌ويژه در بين كشورهاي منطقه، قيمت ارزان آن بوده و با اين روش همين مزيت هم از بين مي‌رود.