خوزنا : رئيس جمهور وارد ازبكستان شد
چهارشنبه، 23 شهریور 1401 - 15:11 کد خبر:151701
آقاي رئيسي در صدر هيئتي بلندپايه از مقامات سياسي و اقتصادي كشورمان وارد فرودگاه سمرقند ازبكستان شد و مورد استقبال نخست وزير اين كشور قرار گرفت.

آقاي رئيسي در صدر هيئتي بلندپايه از مقامات سياسي و اقتصادي كشورمان وارد فرودگاه سمرقند ازبكستان شد و مورد استقبال نخست وزير اين كشور قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما، ​آقاي رئيسي كه به دعوت رسمي رئيس جمهور ازبكستان به اين كشور سفر كرده است، در صدر هيئتي بلندپايه از مقامات سياسي و اقتصادي كشورمان، با استقبال «عبدالله نعمتوويچ عارف‌اف» نخست‌وزير ازبكستان، «ابراهيم عبدالرحمان‌اف» وزير نوآوري، «فاضل‌اف» معاون وزير امور خارجه، استاندار سمرقند، سفير و جمعي از اعضاي سفارت جمهوري اسلامي ايران در تاشكند، وارد فرودگاه شهر تاريخي سمرقند شد.

رئيس جمهور وارد ازبكستان شد

قرار است كه مراسم استقبال رسمي از آقاي رئيسي با حضور شوكت ميرضيايف، رئيس جمهور ازبكستان تا ساعتي ديگر در مجموعه راه ابريشم شهر سمرقند برگزار شود.

سفر رئيس جمهور به ازبكستان، پس از وقفه‌اي ۲۰ ساله از آخرين سفر يكي از رؤساي جمهور كشورمان به اين كشور صورت مي‌گيرد.

قرار است در اين سفر ۱۷ سند همكاري بين مقامات ايران و ازبكستان به امضاء برسد تا حجم مبادلات تجاري دو كشور افزايش يابد.

همچنين رئيس جمهور در اين سفر سه روزه، در بيست و دومين اجلاس سران سازمان همكاري‌هاي شانگهاي نيز شركت خواهد كرد و با ارائه اسنادي كه به امضاء وزارت امور خارجه رسيده است، عضويت جمهوري اسلامي ايران در اين سازمان قطعي خواهد شد.

ديدار و گفتگو با مقامات ۱۰ كشور از جمله رؤساي جمهور چين، روسيه و تركيه و نخست وزير هند و مقاماتي از كشور‌هاي آسياي مركزي و قفقاز از ديگر برنامه‌هاي رئيس جمهور در سفر به ازبكستان است.

وزراي امور خارجه، صمت، ارتباطات و نفت، آقاي رئيسي را در اين سفر همراهي كرده‌اند.

بيست و دومين اجلاس سران سازمان همكاري‌هاي شانگهاي، روز جمعه در شهر سمرقند ازبكستان برگزار مي‌شود.

سازمان همكاري‌هاي شانگهاي، ۹ عضو دارد كه روسيه، چين، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيكستان، ازبكستان، پاكستان، هند و ايران، اعضاء​ اصلي آن هستند.

جمهوري اسلامي ايران در شهريور سال گذشته با اتفاق آراء به عضويت اين سازمان درآمد و قرار است عضويت كشورمان در اجلاس سران سازمان همكاري‌هاي شانگهاي در سمرقند ازبكستان به‌طور رسمي اعلام شود.