خوزنا : برنامه‌ها و فعاليت‌هاي فرهنگي بايد به دانشجويان واگذار شود
پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 08:49 کد خبر:152172

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با تاكيد بر لزوم افزايش برنامه‌هاي فرهنگي اميدآفرين در دانشگاه‌ها گفت: فعاليت‌ها تا جايي كه ممكن است بايد به دانشجويان واگذار شود؛ چرا كه اين مهم جزئي از فرآيند جامعه‌پذيري دانشجويان محسوب مي‌شود.

 ايرنا از وزارت علوم، عبدالحسين كلانتري در پنجاه و هفتمين نشست سراسري معاونان فرهنگي و اجتماعي دانشگاه‌هاي كشور كه به صورت حضوري و برخط در سالن شهداي جهاد علمي اين وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: در شرايط سختي دانشگاه‌ها بازگشايي شدند كه با مشكلات متعددي ازجمله مسائل مالي و زيرساخت‌ها و مسائل ناشي از همه‌گيري كرونا دست به گريبان بودند، ولي به واسطه مديريت دانشگاه‌ها كمترين آسيب و تنش‌ها را شاهد بوديم.

وي افزود: اين نشست در راستاي هم‌افزايي آغاز سال تحصيلي و هم‌جهتي فعاليت‌ها برگزار شد تا سال خوبي از حيث فرهنگي و اجتماعي داشته باشيم.

كلانتري با تاكيد بر برقراري روابط نزديك و صميمي با دانشجويان خاطرنشان‌ كرد: گفت‌وگوهاي مداوم و حضور در خوابگاه‌ها همواره بايد مدنظر قرار گيرد چرا كه حضور در جمع دانشجويان فضا را تلطيف مي‌كند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم با بيان اينكه بايد سطح تحمل خود را بالا ببريم افزود: تا آنجايي كه ممكن است صبر و مدارا  پيشه كنيد. چهره زيباي دانشگاه در معاونت فرهنگي نمود پيدا مي‌كند و مأمن دانشجويان معاونت فرهنگي است.

وي بيان كرد: احياي كانون‌ها، انجمن‌ها، تشكل‌ها، نشريات و هيئت‌ها و همچنين جهت‌دهي به فعاليت آنها را بايد سرلوحه وظايف خود قرار دهيد چرا كه با تمام نقدهايي كه به آنان وارد مي‌شود، آنها مطالبات دانشجويان را دسته‌بندي مي كنند و از پراكندگي آنها جلوگيري مي‌كنند.

كلانتري افزود: دانشجويان بايد فرصتي براي كنشگري و مشاركت در امور فرهنگي و اجتماعي در دانشگاه‌ها داشته باشند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم با تاكيد بر احياي شوراي فرهنگي دانشگاه‌ها اظهار داشت: آمادگي خود را براي شركت در جلسات دوره‌اي شوراي فرهنگي دانشگاه‌ها اعلام مي‌كنم چرا كه اين شورا اصلي‌ترين ركن امور فرهنگي دانشگاه‌ها است.

كلانتري درباره مشاركت دانشجويان در فعاليت‌هاي فرهنگي عنوان كرد: فعاليت‌ها تا جايي كه ممكن است و با سعي و خطا بايد به دانشجويان واگذار شود؛ اين مهم جزئي از فرآيند جامعه پذيري دانشجويان محسوب مي‌شود.

وي به ايجاد برنامه‌هاي جديد با قالب‌هاي جديد اشاره كرد و گفت: برخي برنامه‌ها نياز به پوست اندازي دارد و اگر اين گونه موارد به دانشجويان واگذار شود، آنان داراي ايده‌هاي درخشاني هستند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در ادامه سخنان خود بر تقويت شوراي مناطق و ارائه تصوير درست از دانشگاه‌ها اشاره كرد و افزود: حمايت جدي مقام معظم رهبري از نهاد علم و دانشگاه رسالت ما را سنگين مي‌كند.

كلانتري عنوان كرد: تصويري كه رسانه‌هاي بيگانه از دانشگاه ارائه مي‌دهند با آنچه ما در سطح دانشگاه‌ها لمس مي‌كنيم بسيار متفاوت است؛ علم آموزي در دانشگاه‌ها جريان دارد و فعاليت‌هاي علمي و فرهنگي دانشجويان و كنشگري علمي و فرهنگي همواره ساري و جاري است. در دانشگاه‌ها رويدادهاي بسياري از جمله فعاليت‌ها و نشاط علمي اتفاق مي‌افتد كه بايد به طور مطلوب و با بهره مندي از ظرفيت رسانه‌هاي مختلف منعكس شود.

وي درباره توجه به فضاي عمومي دانشگاه‌ها اظهار داشت: رويدادهايي كه فضاهاي كلي دانشگاه را جهت مي‌دهد و به معنايي با معنويت و مفاهيم و مضامين انقلابي و علمي پربار مي‌كند را بايد تكثير كنيم.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم  در ادامه گفت: بايد به صورت مشفقانه از سياسي شدن فعاليت‌هاي انجمن‌هاي علمي و كانون‌ها جلوگيري كنيم.

وي با بيان اينكه «اميد تمدن‌ساز و آينده ساز است» خاطر نشان كرد: مسئله اصلي در محيط دانشگاه اميد است و دشمن هم آن را نشانه گرفته است، لذا هر برنامه‌اي كه بتواند اميدافزا باشد بسيار كمك كننده خواهد بود.