خوزنا : ايران در يك قدمي عضويت رسمي در اوراسيا؟
پنجشنبه، 3 آذر 1401 - 08:13 کد خبر:155248

عضويت در اتحاديه اوراسيا همانطور كه هند و تايلند به دنبال عضويت در آن هستند، با اهميت است و مي تواند با ايجاد فضاهاي رقابتي براي تجارت كشور، باعث ارتقاي كالاهاي صادراتي ما شود.


به گزارش پايگاه خبري خوزنا و به نقل از   خبرگزاري تسنيم، صبح روز چهارشنبه،  سيدرضا فاطمي‌امين وزير صنعت، معدن و تجارت در حاشيه جلسه امروز هيات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: براي پيوستن به تجارت آزاد اورآسيا 5 دور مذاكره صورت گرفته است. دور جديد آن هم به زودي انجام مي‌گيرد و اميدواريم به زودي به تجارت آزاد اورآسيا بپيونديم.
در اين راستا حسين كاخكي مديركل دفتر همكاري‌هاي بين‌الملل گمرك در گفتگو با تسنيم، ضمن اشاره به مذاكرات صورت گرفته حول محور پيوستن ايران به تجارت اوراسيا گفت: از سال 98 و با تصويب قانون موافقت نامه تسهيل منطقه آزاد تجاري به مدت 3 سال، در واقع با منطقه اوراسيا توافق كرديم كه يك سري تعرفه‌ها به يكديگر اختصاص دهيم و هيچگاه عضو رسمي تجارت آزاد اوراسيا نبوديم.
سازمان توسعه تجارت همواره به دنبال تبديل عضويت ايران به عضويت دائم و رسمي در اوراسيا بوده است. طرف مقابل يك متني را پيشنهاد كرده است كه در اداره امور توافق‌هاي رياست جمهوري در حال بررسي است و تا جايي كه بنده اطلاع دارم اين متن در خصوص تمديد موافقت نامه‌ي قبلي بوده است و پيوستن به منطقه اوراسيا به طور رسمي و دائم هنوز اتفاق نيافتاده است.
وي در ادامه افزود: به صورت كلي مي‌توان گفت عضويت دراتحاديه اوراسيا، به نفع كشور است چرا كه شرايط ما براي ورود به اتحاديه‌اي  تسهيل مي‌شود كه اولا اين اتحاديه با مركزيت روسيه است و مابقي نيز كشورهايي هستند كه در منطقه اوراسيا واقع شدند و دوما ما را براي يك رقابت همه جانبه آماده مي‌كند. ما هم اكنون عضو تشكيلات ديگري كه در حوزه‌ي اقتصادي به اين شكل فعاليت داشته باشد، نيستيم، در نقطه مقابل اتحاديه ملل جنوب شرق آسيا (ASEAN )   يا اتحاديه اروپا هست كه فعاليت هاي اقتصادي دارد اما ما عضو آنها نيستيم.
بنابراين از اين جهت عضويت ما در اتحاديه اوراسيا مي‌تواند فوايد اقتصادي خوبي براي كشور داشته باشد به شرطي كه زيرساخت هاي خود را تقويت كنيم و همچنين كالاهاي توليدي و صادراتي ما به سمت رقابتي تر شدن رود.
كاخكي گفت: با عضو شدن در اتحاديه اوراسيا برخي تعرفه ها را مي‌توان صفر كرد و شما مي‌توانيد يك سري كالا را از شمول تعرفه خارج كنيد (تعرفه منفي) و اگر كشوري روي يك كالا مزيت رقابتي نسبي دارد آن كالا را استثنا كند كه البته همه‌ي اين مسائل منوط به مذاكرات طرفين است. ما بايد دقت كنيم كه در حال حاضر كشورهايي مثل هند و تايلند و چند كشور ديگر به دنبال پيوستن به اتحاديه اوراسيا هستند كه حاكي از اهميت عضويت در اين اتحاديه است و چنين اتفاقاتي در ذيل چرخش ريل گذاري كلان اقتصاد از غرب به شرق توجيه پذيرتر است.
اقدامات ما در سال هاي اخير در حوزه تجارت خارجي به غير از برهه هايي كه همه گيري ويروس كرونا جدي تر بود، وضعيت مناسبي داشته است،  اعداد و اراقام نشان از رشد تجارت خارجي ما دارد كه اگر اين اقدامات با تقويت زيرساختها و كنسرسيومهاي صادراتي همانند تركيه و كيفي تر كردن كالاهاي صادراتي همراه شود به مراتب توفيقات بيشتري را براي كشور در بردارد. فراموش نكنيم كه يكي از راهكارهاي رشد روز افزون در عرصه تجارت خارجي، حضور جدي تر در رقابت اقتصادي با رقبا است.