خوزنا : ۵۷ درصد از تعهد اشتغال شهرستان كرخه محقق شد
سه شنبه، 4 مهر 1402 - 08:17 کد خبر:181854
خوزنا:
رييس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي كرخه گفت: تعهد اشتغال شهرستان كرخه براي امسال ايجاد ۵۲۲ فرصت شغلي است كه تاكنون ۲۹۶ فرصت اشتغال معادل ۵۷ درصد تعهد اين شهرستان محقق شده است.

عليرضا قاسم‌پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به ظرفيت‌هاي فعال شهرستان كرخه در بخش كشاورزي افزود: بهره گيري از ظرفيت‌هاي كشاورزي و صنايع تبديلي مرتبط با كشاورزي به منظور گره گشايي از مشكل بيكاري در كرخه در اولويت قرار دارد.

وي ادامه داد: ايجاد تعاوني‌هاي گلخانه‌اي، فعال سازي واحدهاي برنج كوبي با دستگاه‌هاي پيشرفته و ايجاد سردخانه ۳۰ هزار تني براي نگهداري محصولات غذايي و كشاورزي از جمله اقدام‌ها براي ايجاد اشتغال و عمق بخشي به ظرفيت‌هاي كشاورزي اين شهرستان است كه در اين مسير گام‌هاي خوبي برداشته شده است.

وي كرخه را شهرستاني تازه تاسيس با ظرفيت‌هاي غني كشاورزي دانست و ادامه داد: آمار بيكاري رسمي اين شهرستان بر اساس اعلام مركز كاريابي نويدكار كه ذيل اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي كرخه فعاليت مي‌كند، ۶۰۰ نفر است.

قاسم‌پور تصريح كرد: شاخص اصلي آمار رسمي بيكاري ميزان ثبت نام جويندگان شغل در مراكز كاريابي است لذا با توجه به اينكه شهرستان كرخه تنها داراي يك مركز كاريابي است آمارهاي موجود دقيق نيستند و آمار بيكاري واقعي بيش از اين تعداد است.

رييس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي كرخه ادامه داد: چهار شركت بزرگ در كرخه وجود دارد كه بهبود شرايط اقتصادي و افزايش ظرفيت توليد اين شركت‌ها طي ماه‌هاي اخير نقش مهمي در افزايش اشتغال در اين شهرستان داشته است.

وي اظهار كرد: شركت ميان آب امسال ۱۷۰ نيروي جديد طي ماه‌هاي اخير جذب كرده است كه نيروهاي شاغل در اين شركت به بيش از ۶۷۰ نفر افزايش يافته كه اين مهم گام بلندي در اشتغال منطقه بوده است.

قاسم‌پور تصريح كرد: شركت تخته فشرده پاك چوب نيز با بكارگيري نزديك به ۲۶ نفر در سال جاري تعداد نيروهاي شاغل خود را به بيش از ۶۳۰ نفر افزايش داد.

رييس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي كرخه افزود: شركت آرياك كيمياي خوانسار از ديگر شركت‌هاي فعال در كرخه است كه اجراي گام دوم توسعه اين شركت در ماه‌هاي اخير آغاز شده است و با بهره برداري از اين طرح ۷۰ فرصت اشتغال جديد در اين شهرستان ايجاد مي‌شود.

وي شركت آجر توكل را يكي ديگر از شركت‌هاي فعال در اين شهرستان دانست و افزود: اين شركت نيز در نظر دارد كه طرح توسعه اي خود را اجرا كند كه توسعه كارگاه اين واحدصنعتي بخشي از فرصت‌هاي اشتغال در اين شهرستان را فراهم مي‌كند.

قاسم‌پور گفت: سهم امسال شهرستان كرخه از تسهيلات اشتغال خانگي ۳۴ ميليارد ريال است كه تاكنون پرونده‌هاي متعددي براي دريافت وام به ارزش ۲۷ ميليارد و ۵۰۰ ميليون ريال به بانك معرفي شده كه اين تسهيلات در حال پرداخت به متقاضيان است.

وي با بيان اينكه كرخه از جمله شهرستان‌هاي پيشگام در بخش اشتغال و توليد در كشور است، افزود: كرخه به دليل نزديكي به مرز عراق و داشتن ظرفيت‌هاي متعدد كشاورزي در زمينه صنايع تبديلي و تكميل چرخه توليد در بخش كشاورزي از جمله ايجاد كارخانه رب گوجه، بسته بندي خرما، انبار و صادرات محصولات صيفي جات بستر لازم براي ورود سرمايه گذاران بخش خصوصي را دارد.

شهرستان كرخه يكي از شهرستان‌هاي استان خوزستان و مركز اين شهرستان، شهر الوان است. اين شهرستان در آذرماه ۱۳۹۹ از شهرستان شوش جدا و مستقل شد.

شهرستان كرخه داراي ۲ بخش مركزي و شاوور،۲ شهر الوان و شاوور و حدود ۱۰۰ روستا و داراي حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعيت است.