خوزنا : خيز بلند مناطق نفتخيز براي ميراثداري از تاريخ صنعت نفت
شنبه، 8 مهر 1402 - 22:26 کد خبر:182349
آيين امضاي تفاهم‌نامه تدوين تاريخ شفاهي مناطق نفتخيز جنوب با حضور مديركل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، مدير مركز اسناد و موزه‌هاي صنعت نفت، رييس حوزه هنري استان خوزستان و مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري اهواز به ميزباني روابط عمومي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب برگزار شد

خوزنا:

آيين امضاي ۳ تفاهنامه همكاري در راستاي تدوين تاريخ شفاهي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب همزمان با آخرين روز هفته دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري خوزنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني نفت‌خيز، آيين امضاي تفاهم‌نامه تدوين تاريخ شفاهي مناطق نفتخيز جنوب پنج‌شنبه ۶ مهرماه با حضور مديركل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، مدير مركز اسناد و موزه‌هاي صنعت نفت، رييس حوزه هنري استان خوزستان و مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري اهواز به ميزباني روابط عمومي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب برگزار شد.


در اين نشست ۳ تفاهمنامه همكاري در جهت تدوين تاريخ شفاهي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب ميان رييس موزه‌هاي مناطق نفتخيز جنوب با نماينده بنياد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، رئيس حوزه هنري استان خوزستان و مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري اهواز به امضا رسيد.

در اين نشست سردار سرتيپ دوم پاسدار عبدالرضا حاجتي، با اشاره به اهميت حفظ اسناد تاريخ صنعت نفت، اظهار داشت: تاريخ صنعت نفت به خصوص در دوران دفاع مقدس، مملو از روايت‌هايي است كه جزو تاريخ پرافتخار كشور ما و دفاع مقدس است.

وي افزود: صنعت نفت در طول دوران جنگ تحميلي، در كنار عمل به وظيفه خود يعني سر پا نگهداشتن اقتصاد كشور در زير حملات سنگين دشمن، وظيفه پشتيباني و سوخت رساني به جبهه‌ها را نيز انجام داد كه سبب بروز صحنه‌هايي حماسي از كاركنان صنعت نفت شد.

مديركل بنياد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس استان خوزستان، با اعلام آمادگي خود براي همكاري در زمينه ساخت موزه نفت بيان داشت: بررسي تاريخ دفاع مقدس در جنوب بدون توجه به اسناد تاريخي صنعت نفت، بي‌نتيجه است لذا همكاري ميان هر دو براي بيان واقعيت جنگ تحميلي و جلوگيري از ايجاد تحريف در تاريخ دفاع مقدس بسياري ضروري است.

وي با اشاره به برخي روايت‌ها از كاركنان سابق نفت گفت: خوزستان و صنعت نفت آن، مملو از سوژه‌هايي است كه جوانان ما مشتاق شنيدن آن‌هاست كه متاسفانه تاكنون در اين خصوص كوتاهي شده است و بايد با يك همت جمعي، در جهت ثبت و نگاشت تاريخ نفت عقب افتادگي را به سرعت جبران كرد.

در ابتداي اين نشست، مهندس سعيد آتشبار ضمن خير مقدم به حضار، تاريخ صنعت نفت را مملو از عبرت‌ها دانست و گفت: با تاكيدات وزير نفت و مديرعامل شركت ملي نفت ايران و همچنين مديرعامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، فرايند جديدي در جهت ثبت و نگهداشت آثار و اسناد تاريخ صنعت نفت جنوب آغاز شده است.

وي افزود: متاسفانه در گذشته نسبت به اين موضوع كم توجهي شده بود، اما در دولت جديد با وجود سختي كار و حجم بالاي روزمرگي، تلاش‌هاي خوبي در جهت ثبت، نگاشت و جمع آوري تاريخ شفاهي صنعت نفت جنوب شده است.

رئيس روابط عمومي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، با ادايه گزارشي از اقدامات انجام شده، بيان داشت: با همكاري پيشكسوتان، تاكنون ۳۰۰ ساعت فايل صوتي ضبط شده است كه پياده سازي آن به مرور در حال انجام است.

در ادامه مدير مركز اسناد و موزه‌هاي صنعت نفت، با تقدير از روابط عمومي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب در برگزاري اين نشست، در خصوص اهميت مطالعه تاريخ صنعت نفت گفت: تاريخ صنعت نفت با تاريخ سياسي اجتماعي و اقتصادي كشور عجين شده است كه بررسي به تنهايي هركدام بدون اشاره به صنعت نفت، ناقص است.

وي افزود: ارتباط تاريخ دفاع مقدس با صنعت نفت، بسيار گسترده و عميق است چراكه حماسه و فرهنگ شهادت طلبي در طول دوران دفاع مقدس، سبب سرپايي صنعت نفت بود و همين موضوع سبب پشتيباني نفت از جبهه چه در زمينه تامين امكانات و تجهيزات و چه در زمينه تامين سوخت ادوات نظامي در جبه‌ها، شده است.

مهندس شاملي، صنعت نفت را در دوران جنگ تحميلي سربلند دانست و بيان داشت: اسناد تاريخي، روايت‌ها و تاريخ شفاهي صنعت نفت در دوران دفاع مقدس مملو از جانفشاني‌هاي و شجاعت صنعتگران نفت است كه بايد ثبت و انتشار آن‌ها به نسل جوان را در اولويت كاري خود قرار دهيم.

وي با اشاره به ثبت و انتشار ۸ جلد كتاب در حوزه تاريخ شفاهي صنعت نفت، گفت: اقدامات خوبي توسط شركت‌هاي اصلي زير نظر شركت ملي نفت آغاز شده اما تلاش‌ها به صورت تكي و گسسته است اما در رويكرد جديد تمام آثار به صورت يك مجموعه منسجم و پيوسته جمع آوري و انتشار خواهند يافت.