خوزنا : ۱۸ هزار ميليارد تومان از محل فرارهاي مالياتي وصول شد
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 08:28 کد خبر:187794
خوزنا:
رئيس كل سازمان امور مالياتي كشور با اشاره به شناسايي ٢ ميليون و ۷۰۰ هزار مودي جديد از طريق تقاطع گيري سامانه‌ها گفت: بيش از ۱۸ هزار ميليارد تومان نيز از محل فرارهاي مالياتي شناسايي و وصول شد.

 ايرنا از سازمان مالياتي، سيدمحمدهادي سبحانيان در نشست هم انديشي اعضاي كميسيون ماليات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران، به نقش موثر داده محوري در افزايش و تقويت عدالت مالياتي اشاره كرد و تصريح كرد: امسال به واسطه اشراف اطلاعاتي، اظهارنامه هاي مالياتي بخش اصناف ۲.۵ برابر شد، بالغ بر ۶۰۰ هزار اظهارنامه برآوردي براي اولين بار توليد شد.

وي افزود: نگاه ما به فعالان اقتصادي به خصوص فعالان بزرگ و شناسنامه ‌دار اين است كه اين افراد، شريك راهبردي ما هستند بنابراين اگر موانعي بر سر راه آنان ايجاد كنيم، در واقع هر دو طرف متضرر مي ‌شود.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينكه يكي از الزامات اين نگاه، سيستمي كردن فرايند شناسايي و ماليات ‌ستاني است، افزود: اگرچه در اين خصوص نسبت به گذشته پيشرفت قابل توجهي داشته ‌ايم اما بايد با سرعت بيشتري به سمت محاسبه و اخذ سيستمي ماليات حركت كنيم.

سبحانيان به ظرفيت‌هاي قانوني اين موضوع اشاره كرد و گفت: قانون پايانه هاي فروشگاهي و سامانه موديان، يكي از قوانين مترقي است كه براي اجراي آن از اول ديماه سال جاري آمادگي كامل داريم البته در مسير توفيق آن، نيازمند همكاري تمامي دستگاه‏ها و نهادهاي ذي‏ربط و همچنين آحاد اقتصادي جامعه هستيم.

رئيس كل سازمان امور مالياتي افزود: اجراي قانون سامانه مؤديان و پايانه فروشگاهي در واقع كمك به فعالان اقتصادي و در راستاي توسعه عدالت ماليات‌ستاني است، اگر تاكنون اجحافي به واسطه شناخت غلط يك فرد صورت مي‌گرفت، با سيستمي شدن فرايند شناسايي و اخذ ماليات اين موضوع حل مي شود.

وي با بيان اينكه تكريم موديان و حمايت از خوش‏حسابان، از راهبردهاي اصلي ما در دوره جديد بشمار مي آيد، تصريح كرد: وظيفه ما به عنوان سازماني كه از مردم ماليات اخذ مي‌كنيم، تكريم مؤديان است و لذا در اين خصوص اقداماتي صورت گرفته كه يكي از آن موارد، آموزش مؤديان است. ايجاد ميز واكنش سريع براي ارايه خدمات سريع و آسان و همچنين استقرار سامانه پاسخگويي به فعالان اقتصادي با شماره تلفن ۱۵۲۶ و اتاق‏هاي مشاوره از ساير اقدامات عملي سازمان در اين زمينه است.

سبحانيان بر لزوم تعامل و همكاري متقابل جهت رفع مسايل و دغدغه هاي فعالان اقتصادي و موديان در سطوح مختلف تاكيد كرد و گفت: اين نوع جلسات و هم انديشي ها نتايج و آثار مثبتي در پي دارد و ضمن اينكه به رفع حداكثري مسايل و مشكلات منجر مي شود، بر هم افزايي و بهبود و كارآمدي امور كمك شاياني خواهد كرد لذا علاقمند هستيم اين نوع جلسات بطور متناوب برگزار شود.

در اين نشست چهار ساعته اعضاي كميسيون ماليات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران نيز ضمن طرح برخي مشكلات و دغدغه هاي مالياتي فعالان اقتصادي، به بيان ديدگاه‏ها و نظرات خود در خصوص ماليات نرخ سود فعاليت‏ها، استرداد ماليات بر ارزش افزوده، بخشودگي جرايم و تقسيط بدهي‏ها، ماليات حوزه صادرات مواد خام و نيمه خام، مواد ۱۳۲ و ۱۸۱ ق.م.م و نظاير آن پرداختند و از برگزاري نشست و استماع مسايل مالياتي و اهتمام سازمان امور مالياتي در حل و فصل مسايل قدرداني كردند.