خوزنا : مردان ۲ برابر زنان درگير پاركينسون مي شوند
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 08:31 کد خبر:187805
خوزنا:
يك جراح مغز و اعصاب، با بيان اينكه ابتلا به پاركينسون در مردان ۲ برابر زنان است، گفت: پاركينسون در سنين ۶۰ سال به بالا بيشتر شايع است.

 خبرگزاري مهر، عليرضا زالي، درباره نشانه‌هاي ابتلاء به پاركينسون توضيحاتي داد و افزود: مهم‌ترين خصوصيتي كه در توصيف لرزش پاركينسوني مشهود است و به پزشك متخصص اين امكان را مي‌دهد كه پاركينسون را از ساير لرزش‌ها افتراق دهد، كاهش پلك زدن، كندي حركات، تغيير در نماي صورت و مواردي از اين قبيل است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، با بيان اينكه اعمال جراحي تحريك عمقي مغز صرفاً مربوط به لرزش پاركينسون نيست، ادامه داد: اهداف جراحي در درمان پاركينسون متفاوت است، در مواردي كه لرزش‌هاي فراوان تقريباً زندگي روزمره فرد را مختل كرده و متناسب با لرزش، پزشك جراحي يا دارودرماني را در دستور كار دارد.

زالي با اشاره به اينكه در پيشينه درمان پاركينسون جراحي بر درمان‌هاي دارويي مقدم بود، افزود: قبل از دهه ۶۰ درمان پاركينسون جراحي بود، خوشبختانه با ورود داروهاي نوين درمان‌هاي دارويي شكل تازه‌اي به خود گرفت، ضمن اينكه جراحي‌ها معمولاً مشكلاتي مثل اختلال در تكلم را به دنبال داشتند.

وي با اشاره به اينكه درمان‌هاي نوين و جراحي پاركينسون، قسمت‌هايي از مغز با كمك جديدترين تكنولوژي‌ها تحريك مي‌شوند، با كمك تصاوير توضيحاتي درباره تحريك عمقي مغز در درمان پاركينسون ارائه داد.

زالي با تاكيد بر اينكه در درمان جراحي بهترين و كم خطرترين مسير ورود با كمك نرم‌افزارها محاسبه مي‌شود، توضيح داد: روند جراحي بدون درد، با همكاري بيمار و به روش بي‌حسي موضعي انجام مي‌شود.

اين جراح مغز و اعصاب، با تاكيد بر اينكه جراحي تحريك مغز براي درمان پاركينسون، جراحي بسيار دقيقي است خاطرنشان كرد: حتي ذره‌اي اشتباه قابل بخشش نيست، طي فرآيند عمل تيم درماني با تحريك الكتريكي و آزمايش قبل از جاگذاري، مناسب‌ترين اقدام را با كمترين عارضه انجام مي‌دهند.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اينكه مهم‌ترين مسئله بعد از جراحي عمقي مغز، تنظيمات دستگاه براي كسب بهترين نتيجه است، اضافه كرد: اين جراحي نتيجه كار تيمي است، بعد از جراحي شرايط بيمار بايد به صورت دوره‌اي بررسي شود و استفاده از دارو نيز همچنان بر قوت خود باقي است.

به گفته زالي، انتخاب بيمار مناسب براي جراحي مهم است و ضروري است زمان بيماري و اختلالات حركتي فرد مورد ارزيابي قرار گيرد.

وي از پوشش بيمه‌ها در درمان پاركينسون خبر داد و افزود: اين بيماري در دسته بيماري‌هاي صعب‌العلاج و تحت پوشش بيمه‌ها قرار دارد.