خوزنا : افزايش موارد ابتلا به سرخك در سراسر جهان
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 08:32 کد خبر:187807
خوزنا:
كارشناسان بهداشت عمومي مي گويند كه مرگ و مير ناشي از سرخك در سراسر جهان در حال افزايش است و موجي از عفونت ها در ميان كودكان واكسينه نشده ايجاد شده است.

مهر به نقل از مديسن نت، سازمان جهاني بهداشت و مركز كنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي ايالات متحده در گزارش جديدي اعلام كرد كه مرگ و مير ناشي از سرخك در سال ۲۰۲۲ در مقايسه با سال قبل از آن ۴۳ درصد در جهان افزايش يافته است كه ناشي از افزايش ۱۸ درصدي موارد ابتلاء به سرخك است.

اين گزارش تعداد تخميني موارد سرخك در سال ۲۰۲۲ را ۹ ميليون و ۱۳۶۰۰۰ مورد مرگ و مير اعلام كرده كه بيشتر در ميان كودكان بوده است.

«جان ورتفوي»، مدير بخش جهاني ايمن سازي، گفت: «افزايش شيوع و مرگ و مير سرخك خيره كننده است، اما متأسفانه، با توجه به كاهش نرخ واكسيناسيون كه در چند سال گذشته شاهد آن بوده ايم، غيرمنتظره نيست. موارد سرخك در هر نقطه‌اي براي همه كشورها و جوامعي كه در آن افراد كمتر واكسينه شده اند، خطرآفرين است. تلاش‌هاي فوري و هدفمند براي جلوگيري از بيماري سرخك و مرگ و مير بسيار مهم است.»

اين گزارش خاطرنشان كرد: در سال ۲۰۲۲، ۳۷ كشور شيوع گسترده يا مخرب سرخك را تجربه كردند، كه اين تعداد در سال قبل ۲۲ كشور بوده است.

۲۶ كشور آفريقايي در سال ۲۰۲۲ شيوع سرخك را تجربه كردند، به همراه شش كشور در مديترانه شرقي، دو كشور در جنوب غربي آسيا و يك كشور در اروپا.

سرخك از طريق واكسيناسيون دو دوز قابل پيشگيري است، اما هنوز ۳۳ ميليون كودك وجود دارند كه دوز واكسن سرخك را از دست داده اند - نزديك به ۲۲ ميليون نوبت اول و ۱۱ ميليون ديگر دوز دوم خود را از دست داده اند.

نرخ پوشش جهاني واكسن براي دوز اول ۸۳ درصد و براي دوز دوم ۷۴ درصد است.

كشورهاي كم درآمد همچنان با ۶۶ درصد كمترين ميزان واكسيناسيون را دارند.

از ۲۲ ميليون كودكي كه اولين دوز واكسن سرخك خود را فراموش كردند، بيش از نيمي از آنها فقط در ۱۰ كشور زندگي مي‌كنند: آنگولا، برزيل، جمهوري دموكراتيك كنگو، اتيوپي، هند، اندونزي، ماداگاسكار، نيجريه، پاكستان و فيليپين.