خوزنا : فشار خون بالا مهمترين عامل خطر در بروز بيماري هاي قبلي و عروقي است
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 10:45 کد خبر:187812
خوزنا:
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي ايرانبا بيان اينكه يكي از چهار علت اصلي مرگ در بين بيماريهاي غيرواگير در جهان مربوط به بيماري‌هاي قلبي عروقي با ۱۹ ميليون مرگ در سال است، گفت: پرفشاري خون مهمترين عامل خطر در بيماري‌هاي قلبي عروقي محسوب مي شود.

ايرنا:به گزارش وبدا، دكتر سيد محمد طباطبايي با اشاره به اهميت بيماري‌هاي غيرواگير (NCDs) گفت: مرگ ۴۲ ميليون نفر در جهان، همچنين ۱۷ ميليون مرگ پيش از ۷۰ سالگي ناشي از بيماري‌هاي غيرواگير است.

وي با بيان اينكه يكي از چهار علت اصلي مرگ در بين بيماريهاي غيرواگير در جهان مربوط به بيماري‌هاي قلبي عروقي با ۱۹ ميليون مرگ در سال است، تصريح كرد: پرفشاري خون مهمترين عامل خطر در بيماري‌هاي قلبي عروقي محسوب مي شود. يكي ديگر از اين چهار علت اصلي مرگ، ديابت و همچنين بيماريهاي كليوي با ۳ ميليون مرگ در سال هستند.

طباطبايي با بيان اشاره به اينكه ديابت و پرفشاري خون در سطح اول پيشگيري اهميت دارند و سبك زندگي سالم تا حد زيادي از بروز آنها پيشگيري مي كند، افزود: اين دو بيماري به عنوان بيماري خاموش و مادر بيماريها در جامعه گسترش يافته و عاملي براي بسياري از بيماريهاي خطرناك و تهديدكننده سلامت مردم هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي ايران اظهارداشت: اين دو بيماري به همراه عوارض بسيار شايع آن همچون حملات قلبي، سكته هاي مغزي و نارسايي پيشرفته كليه، دياليز و قطع عضو، هزينه هاي سنگيني را به بيماران، خانواده ها، جامعه و دولت تحميل مي كنند. از طرفي مشخص شده كه پيشگيري سطح دوم يعني شناسايي و پيگيري به موقع مبتلايان اين دو بيماري، مي تواند روند پيشرفت آن را تضعيف كند. زندگي هزاران نفر و تعداد بيشتري از خانواده ها را نجات دهد و در هزينه هاي مربوط به سلامت صرفه جويي كند.

وي با اشاره به بدون علامت بودن پر فشاري خون و ديابت و عوارض جدي ناشي از عدم تشخيص و درمان به موقع آن، گفت: اين امر، ضرورت طراحي و اجراي مداخلات اثربخش براي حساس سازي جامعه نسبت به موضوع را نشان مي‌دهد.
شناسايي بيماران مبتلا به پرفشاري خون و ديابت از اهداف اصلي پويش
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي ايران با يادآوري اينكه بسيج‌هاي اطلاع رساني و غربالگري از جمله راهكارهايي است كه در گذشته نيز شاهد تجربه‌ موفقيت آميز آن‌ها در شناسايي افراد بيمار يا در معرض خطر و ترغيب آن‌ها جهت خودمراقبتي بوده‌ايم، افزود: اكنون وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي از ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۲ طرح "پويش ملي سلامت، تكميل پرونده سلامت الكترونيك، غربالگري بيماري‌هاي غيرواگير فاز اول پرفشاري خون و ديابت" را به اجرا گذاشته است.

وي اهداف كلي پويش ملي سلامت را افزايش نسبت شناسايي و شروع مراقبت و درمان در بيماران مبتلا به ديابت و پرفشاري خون در كشور و افزايش آگاهي جامعه نسبت به عوامل خطر، پيامدها و اهميت تشخيص زودرس و كنترل ديابت و فشارخون بالا عنوان كرد.

دكتر طباطبايي در ادامه افزود: گروه هدف اين پويش ك همه افراد ۱۸ سال و بالاتر (متولدين قبل از ۱/۸/۱۳۸۴) ساكن در كشور و بانوان باردار در همه گروه‌هاي سني هستند. زمان اجراي اصلي طرح از تاريخ ۱/۸/۱۴۰۲ لغايت ۱۵/۱۰/۱۴۰۲ بوده و در واقع ادامه طرح غربالگري و شناسايي بيماران مبتلا به ديابت و فشارخون بالا در شبكه‌هاي بهداشتي درماني در برنامه خطرسنجي قلبي عروقي (برنامه ايراپن) است.

وي با بيان اينكه دانشگاه علوم پزشكي ايران با جمعيتي بالغ بر ۵.۵۵۹.۷۷۰ نفر و جمعيت بالاي ۱۸ سال بالغ بر ۴.۲۰۵.۵۳۸ نفر يكي از پرجمعيت ترين دانشگاه‌ها و نيز يكي از بازوهاي مهم اجرايي طرح مذكور در كشور است، گفت: همت بر اين است كه دانشگاه علوم پزشكي ايران با مشاركت تمام اركان مديريتي، پشتيباني و فني خود بتواند با دستيابي به اهداف اختصاصي پويش گام موثري در ارتقا سلامت عموم بردارد.


معاون بهداشت دانشگاه در پايان اهداف اختصاصي اين طرح را چنين برشمرد:

۱- غربالگري فشارخون و ديابت افراد ۱۸ سال و بالاتر به ميزان ۷۰ درصد
۲- افزايش نسبي آگاهي افراد ۱۸ سال و بالاتر درخصوص ديابت و فشارخون به ميزان ۷۰ درصد
۳-شروع مراقبت ديابت در افرادي كه قند خون بالا داشته اند، به ميزان ۸۰درصد
۴- شروع مراقبت فشارخون در افرادي كه در اندازه گيري فشارخون بالا داشته اند، به ميزان ۵۰درصد