خوزنا : معدوم‎سازي ۴.۵ تن فرآورده خامي غيرقابل مصرف در اشكذر
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 11:45 کد خبر:187820
خوزنا:
يزد-بهناز عسكري

رئيس اداره دامپزشكي شهرستان اشكذر از نظارت مستمر دامپزشكي بر فروشگاه‌هاي عرضه‌كننده فرآورده‌هاي خام دامي و رستوران‌هاي اين شهرستان خبر داد و گفت: طي هفت ماهه امسال افزون بر ۴۵۰۰ كيلوگرم فرآورده‌ غيرقابل مصرف در شهرستان شناسايي و معدوم شده است.

«علي نيك بين» در اين رابطه گفت: مراكز عرضه فرآورده‌هاي خام دامي و رستوران‌ها در شهرستان اشكذر به طور منظم و دوره‌اي مورد بازديد كارشناسان اين اداره قرار مي‌گيرند و با متخلفين از موازين بهداشتي به شدت برخورد مي‌شود و فرآورده‌هاي خام دامي فاسد و غير بهداشتي جمع آوري و معدوم مي‌شوند.

وي امكان ادامه فعاليت واحدهاي متخلف را مشروط به رفع نواقص بهداشتي مورد تذكر دانست و ادامه داد: اگر مشخص شود كه واحدي از چهارچوب فعاليت قانوني و بهداشتي به طور مستمر عدول كرده يا به دليل فقدان زيرساخت مناسب حائز شرايط فعاليت نيست، طبق قانون و با همكاري ديگر ارگان‌هاي مربوطه نسبت به حذف و معدوم‌سازي فرآورده‌هاي خام دامي فاسد و غير قابل مصرف يا پلمب واحد متخلف اقدام خواهيم كرد.

نيك‌بين در ادامه اعلام كرد: طي هفت ماهه گذشته از ابتداي سال جاري بيش از ۵۰۰ بازرسي بهداشتي از مراكز عرضه فراورده‌هاي خام دامي انجام شده كه منجر به معدوم‌سازي بيش از ۴۵۰۰ كيلوگرم فراورده خام دامي غير قابل مصرف توسط اداره دامپزشكي شهرستان شده است.

وي اظهار كرد: يكي از جنبه‌هاي مهم و كليدي فعاليت‌هاي اداره دامپزشكي شهرستان اشكذر تمركز بر عرضه بهداشتي و قانوني فرآورده‌هاي خام دامي است كه همكاران ما در اداره دامپزشكي شهرستان اشكذر همواره در حال پايش كيفيت بهداشتي و رعايت قانون در سطح توليد و عرضه فرآورده‌هاي خام دامي هستند و در اين خصوص خطوط قرمزي نيز وجود دارد كه از كليه فعالين اين حوزه خواستاريم تا به آن پايبند باشند.
 نيك‌بين در پايان عنوان كرد: شهروندان همه فرآورده‌هاي خام دامي خود را از مراكز داراي پروانه بهداشتي و تحت نظارت دامپزشكي خريداري كنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتي در اين خصوص، مراتب را به منظور پيگيري در اسرع وقت از طريق تماس با شماره ارتباطات مردمي ۱۵۱۲ به اداره كل دامپزشكي استان يزد گزارش كنند.