خوزنا : ايران هاب انرژي مي شود؟
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 11:52 کد خبر:187823
خوزنا:
معاون انتقال و تجارت برق گفت: براي تبديل به هاب انرژي نياز به سرمايه گذاري و تمركز بيشتري داريم.

محمد الله داد معاون انتقال و تجارت برق، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينكه ظرفيت تبادل برق كشور ما بيش از ۲ هزار مگاوات است گفت: ما تنها دو خط با تركمنستان و ارمنستان داريم كه حداقل هزار مگاوات به واردات ما كمك مي‌كند و در حال مذاكره براي صادرات به همسايگان غربي و شرقي هستيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه در برنامه پنجم توسعه هاب انرژي شدن ايران مطرح شده بود، اكنون چنين امري امكان پذير است، گفت: راه پيش رو نياز به سرمايه گذاري و تمركز بيشتري دارد.

الله داد، ادامه داد: به نظر مي‌رسد در مسير قرار داريم و مقداري بنيه كشورهايي مثل پاكستان كم است، زيرا خطي كه در سال جاري به بهره برداري رسيد قرارداد آن از سال ۲۰۰۹ منعقد شد.

وي اضافه كرد: زماني كه زيرساخت‌هاي مربوط به بخش خود را تكميل كرديم و طرف پاكستاني تأخيري بيش از ۱۰ سال دارد يعني بخشي از مشكل مربوط به شرايط داخلي كشورهاي همسايه مي‌شود.

به گفته اين مقام مسئول البته طرف مقابل هم بايد بتوانند اين سخت افزارها و اتصالات خود را نصب كنند و بخشي از اختلالي كه وجود دارد به همين دليل است.

وي در خاتمه با اشاره به اينكه خطوط ايجاد شده‌اي صرفاً براي صادرات وجود ندارد، خاطر نشان كرد: بسياري از خطوطي كه ايجاد مي‌شود در راستاي برق مشتركين كشور است و برق مازاد را به در ساعاتي صادر و شبكه‌هايي كه احداث مي‌شود ابتدا با رويكرد تأمين برق مشتركين داخلي انجام شود و سپس مازاد آن را صادر مي‌كنيم و صرفاً شبكه‌اي براي صادرات برق به كشورهاي همسايه وجود ندارد.