خوزنا : دست هركس ارز هست برگرداند
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 11:53 کد خبر:187826
خوزنا:
رئيس كل بانك مركزي با اشاره به اينكه ارز مفت به كسي نمي دهيم تاكيد كرد: دست هر كس ارز هست بايد برگرداند زيرا ارز متعلق به عموم جامعه است.

مهر محمدرضا فرزين رئيس‌كل بانك مركزي در دهمين همايش بانكداري الكترونيك و نظام‌هاي پرداخت، با اشاره به حوادث غزه گفت: ابتدا بايد بگويم اين ظلم آشكاري است كه بر مردم فلسطين شده است و اين ظلم قابل تحمل نيست؛ اميدوارم اين موضوع به‌نفع مردم فلسطين به سرانجام برسد.

وي در ادامه با بيان اينكه اقدامات خوبي در حوزه بانكداري الكترونيك طي سال‌هاي گذشته انجام شده است افزود: هوش مصنوعي تصميم‌گيري بر اساس داده و اطلاعات را هموار مي‌كند بنا بر اين بايد در حكمراني نيز به ما كمك كند.

به گفته رئيس كل بانك مركزي بايد در هوش مصنوعي جزو ده كشور اول دنيا باشيم، در بعضي از حوزه‌ها عملكردمان خوب است به‌خصوص در زيرساخت‌ها؛ بسياري از كشورها از الكترونيكي بودن ۹۷ درصد زيرساخت پرداخت در ايران تعجب مي‌كردند.

فرزين ادامه داد: احراز هويت غيرحضوري نيز از اقدامات خوب ديگر است كه دستورالعمل آن از سوي بانك مركزي ابلاغ شده است؛ بانك‌ها هم اقدامات خوبي داشتند.

وي با اشاره به تفكيك حساب‌ها خاطرنشان كرد: ۱۲ ميليون و ۳۰۰ هزار حساب تفكيك شدند كه از اين حساب‌ها ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار حساب حقوقي و ۱۰ ميليون حساب نيز حقيقي بوده است.

فرزين گفت: بانك مركزي بايد بتواند از هوشمندي استفاده كند و اين بحث مي‌تواند در نظارت به ما كمك كند. ما در بانك مركزي در بحث نظارت با مشكل مواجه‌ايم و اين يكي از معضلات بانك مركزي كشورمان است كه نظارت دقيقي روي بانك‌ها نداريم.

كنترل نوسانات اقتصادي با نظارت دقيق بر بانك‌ها

رئيس كل بانك مركزي با بيان اينكه اگر نظارت دقيق بر بانك‌ها وگردش پول و ارز در كشور داشته باشيم بسياري از نوسانات را مي‌توانيم كنترل كنيم، تصريح كرد: پول و ارز بايد رصد بشوند؛ اين بيشتر از طريق سيستم بانكي انجام مي‌شود؛ پول ما بايد حكمراني لازم را داشته باشد.

وي گفت: مراودات با كشورهاي مختلف داريم ولي هيچ نظارت دقيقي وجود نداشته و خيلي از آسيب‌ها بخاطر عدم نظارت و اجراي مقررات است.

وي با بيان اينكه مي‌خواهيم مرتب بانك‌ها و پول را رصد كنيم ولي در اين حوزه مشكل داريم، افزود: مشكل ديگر توليد آمار است؛ داده‌هاي اقتصاد كلان بايد ابزاري براي سياست گذاري و پيش بيني آينده باشند؛ الان آمار واطلاعات موجود اين كمك را نمي‌كند؛ به صورت نسبي مي‌گويم؛ اما آمار اصلاً به روز نيست و مبتني بر آمار گذشته است؛ ديتاي تورم مربوط به دو سال گذشته است و هيچ كمكي به ما در سياست گذاري نمي‌كند.

توليد آمار براي منافع سياسي

فرزين گفت: اين آمار بيشتر ابزاري براي منافع سياسي شده و كمكي به ما به عنوان سياست‌گذار نمي‌كند ما بايد منافع ملي آمار اقتصادي را حس كنيم. آمار اقتصادي را توليد نمي‌كنيم كه يكي بگويد من خوب بودم ديگري بد؛ بايد آماري توليد شود كه به ما كمك كند تا بدانيم سياست بعدي ما بايد چه شود.

وي افزود: مي‌گويند بانك مركزي مسئول تورم يا مسئول ارز است. نه، اين طور نيست عوامل متعددي تأثيرگذار هستند.

فرزين پيش بيني پذير كردن اقتصاد را موضوع مهم ديگري دانست كه بايد به آن پرداخته شود و گفت: در اين حوزه هم دچار مشكل هستيم؛ در سال‌هاي قبل تكانه‌هاي متعددي داشتيم كه اگر قابل پيش بيني بود آثار منفي كمتري را شاهد بوديم.

وي افزود: بايد بتوانيم خوب پيش بيني و پيش‌نگري كنيم و سياست متناسب اتخاذ كنيم تا آثار منفي تكانه‌ها را خنثي كنيم. به موقع نمي‌توانيم تصميمات مناسب اقتصادي بگيريم و شوك‌هايي كه به اقتصاد وارد مي‌شود را پيش بيني كنيم.

ايجاد تلاطم در بازار ارز با عمليات رواني

رئيس كل بانك مركزي با اشاره به انتظارت منفي در جامعه گفت: تيمي در خارج كشور با عمليات رواني در حال تلاش براي متلاطم كردن بازار هستند؛ تا بازار آرامش دارد فوراً مصاحبه‌هايي را به نقل از مقامات آمريكا و قطر و … عليه ايران منتشر مي‌كنند؛ فنر مجازي درست كردند و مدام دارند انتظارات تورمي را براي فعالان اقتصادي زنده نگه مي‌دارند و مدام ميگويند فنر ارز فشرده شده و تا آخر سال رها مي‌شود.

وي با بيان اينكه نه تنها عمليات رواني بلكه عمليات واقعي مي‌كنند، گفت: طي روزهاي اخير توافقات بسيار خوبي با وزارت صمت و شهرداري تهران براي واردات خودروهاي برقي داشتيم زيرا كه منابع ارزي ما در شرايط خوبي است؛ هيچ مشكلي در بازار ارز نداريم؛ تسلطمان نيز در حوزه ارز بسيار افزايش يافته است. ارزمان را به مفتي خرج نمي‌كنيم و بابت زير ساخت‌هاي كشور خرج مي‌كنيم؛ ارز را مفت به كسي نمي‌دهيم، ارز دست هر كسي هم هست بايد برگرداند. زيرا كه ارز كالايي عمومي است و همه ارز بايد به كشور برگردد. اين موضوع بخشي از سياست تثبيت ماست.

سياست تثبيت سياست قطعي بانك مركزي است

وي همچنين از كاهش نرخ رشد نقدينگي از بالاي ۴۰ به ۲۶ درصد خبر داد و گفت: سياست تثبيت سياست قطعي ماست و كوتاه هم نمي‌آييم؛ انتظارات‌تان را با سياست تثبيت هماهنگ كنيد و به فنرهاي خيالي كه مي‌سازند توجه نكنيد. به تئوري‌هاي الكي توجه نكنيد.

رئيس كل بانك مركزي تاكيد كرد: انتظارات براي ما خيلي مهم است و اگر مردم به ما اعتماد نكنند و به اين تئوري‌هاي الكي و فنرهاي ساختگي توجه كنند، كار سخت مي‌شود ولي اگر اعتماد داشته باشند اين تيم هيچ كاري نمي‌توانند انجام دهند.

در سال ۹۰ بالاترين ميزان تراز تجاري را داشتيم ولي با فضاسازي رواني بازار بهم ريخت؛ هر شب اين آقايان روايت دارند و زمان تعيين مي‌كنند كه فلان تاريخ جهش خواهيم داشت.

فرزين با تاكيد بر اينكه در فضاي انتظاراتي وضعيتي عليه سياست تثبيت به وجود مي‌آوردند؛ تصريح كرد: مي‌گويند دولت كسري بودجه دارد و به همين دليل بازار بهم مي‌ريزد؛ اولاً كسري بودجه آنچه اينها مي‌گويند نيست و دوماً اصلاً اجازه نمي‌دهيم كسري بودجه ريالي شود.

وي به رمز ارزها اشاره و تصريح كرد: در رمز ارزها سياست ما اين است كه اگر قانوني شود به صادرات و واردات كمك كند ولي محدوديت اعمال شده به استفاده از رمز ارزها در داخل مربوط مي‌شود. دليل آن هم پول‌شويي است و شواهد زيادي داريم كه از رمز ارز براي پول‌شويي استفاده مي‌شود.

فرزين گفت: قصدمان اين است كه يك بار ديگر قوانين و مقررات اين حوزه را مرور كنيم؛ اگر به ما كمك كند از آن استفاده مي‌كنيم؛ تيمي در بانك مركزي براي اين موضوع تشكيل شده و انشاالله به اصلاح سياست‌هاي ما كمك كند.