خوزنا : پوشش ۲۰ ميليون خانواري فيبر نوري تا پايان دولت
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 12:12 کد خبر:187829
خوزنا:
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: مقرر شده تا پايان دولت سيزدهم ۲۰ ميليون خانوار (كاربر) به فيبر نوري دسترسي پيدا خواهد كرد.

 ايسنا، عيسي زارع‌پور امروز (دوشنبه) در دهمين همايش سالانه بانكداري الكترونيك و نظام‌هاي پرداخت، اظهار كرد: در كشورهاي مختلف سهم اقتصاد ديجيتال از توليد ناخالص داخلي از ۱۵ تا بيش از ۴۰ درصد است اما در ايران اين عدد كمتر از هشت درصد است و البته در برنامه هفتم توسعه تكليف ۱۵ درصدي براي اين وزارتخانه تعيين شده است.

وي با بيان اينكه اتفاقات خوبي در حوزه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات انجام شده است، افزود: در همين راستا كارگروهي در دولت به نام اقتصاد ديجيتال تشكيل شده تا موانع در اين حوزه برداشته شود. در قوانين بودجه سنواتي در بند هفتم بودجه براي اقتصاد ديجيتال تعيين شده و براي اولين بار در برنامه هفتم نيز در مفاد مختلف به اقتصاد ديجيتال اشاره شده است.

زارع پور گفت: تكاليف پيش‌بيني شده زيرساخت‌ها را براي توسعه اقتصاد ديجيتال فراهم مي‌كند. در زمينه بانكداري الكترونيك و هوشمند نيز نياز به همين زيرساخت‌ها داريم. در ارتباطات موبايل از نظر سرعت و كيفيت در ميانه جدول در بين كشورهاي مختلف هستيم اما در ترافيك و ارتباطات ثابت در قعر جدول هستيم در حالي كه مردم عمدتا از ارتباطات ثابت استفاده مي‌كنند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه براي اولين بار در كشور به تصاوير با كيفيت بالا از همه كره زمين دسترسي پيدا كرديم، اعلام كرد: هم اكنون در حال افزايش سرعت اينترنت ثابت مبتني بر فيبر هستيم كه سرعت نامحدود به مردم مي تواند بدهد و در يكي از شهرهاي توانستيم سرعت دانلود ۱۰۰ مگابيت بر ثانيه و سرعت دانلود ۸۰۰ مگابيت بر ثانيه محقق شد و به دنبال رسيدن به سرعت گيگابيت بر ثانيه هستيم و در حال حاضر بيش از چهار ميليون كاربر به فيبر نوري دسترسي دارند و هم اكنون در ۲۰۰ شهر توسعه فيبر نوري در حال انجام است و تا پايان سال به هشت ميليون خانوار مي رسيم. همچنين به دنبال توسعه فيبر نوري تا ۲۰ ميليون كاربر يعني همه خانوارهاي شهري تا پايان دولت هستيم.

زارع‌پور افزود: با زيرساخت‌هايي كه با كمك بخش خصوصي ايجاد خواهد شد، فراهم كردن زيرساخت‌هاي پردازشي و حداكثر استفاده از هوش مصنوعي را در كشور داشته باشيم. از سوي ديگر كار بزرگي كه انجام شده اين است كه به سمت دولت هوشمند حركت كنيم. لازمه آن هم اين است كه اگر مردم خدمتي دريافت كنند نياز به حضور و حتي ارسال مدرك هم نباشد. بانكداري الكترونيك و هوشمند هم همين مسأله صدق مي‌كند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: در سال گذشته قانوني مصوب شد كه اگر دستگاهي در ارايه اطلاعات به دستگاه ديگر كوتاهي كرد، جرم انگاري تعريف شده است. در سال گذشته هفت ميليارد تراكنش و تبادل اطلاعات بين دستگاه‌هاي مختلف انجام شده است. البته در برنامه هفتم توسعه اين داده‌ها با رعايت حريم خصوصي در اختيار بخش خصوصي هم قرار گيرد تا مشكلي از مردم حل شود.

به گفته او چالش جدي در همه دستگاه‌ها به ويژه نظام بانكي به نام كمبود نيروي انساني وجود دارد. در برنامه هفتم توسعه تكليف جذب سالانه ۱۰۰ هزار نيروي ماهر در حوزه اقتصاد ديجيتال تعيين شده است. ديگر در اين زمينه عذر و بهانه‌اي پذيرفته نيست وقتي بانكي مي‌تواند افتتاح حساب يا پرداخت تسهيلات را به صورت آنلاين انجام دهد، چرا همه بانك‌ها اين كار را انجام نمي‌دهند و هم‌چنان بر روال سنتي خود تاكيد و پافشاري دارند؟ در حالي كه در حال حاضر سرويس احراز هويت آنلاين فعال شده است.

زارع‌پور گفت: هر سرويسي در مركز ملي تبادل اطلاعات وجود دارد، قابل استناد است و سيستم بانكي مي‌تواند از آن استفاده كند. درخواست ديگر از نظام بانكي اين است كه در پنجره ملي دولت هوشمند حضور فعال‌تري داشته باشند.