خوزنا : فراخوان توليد داخلي داروهاي ارزبر سرطان‌هاي شايع در كشور
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 12:13 کد خبر:187832
خوزنا:
فراخوان‌هاي حمايت از توليد دارو، فرآورده‌هاي سلامت‌محور و تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي به همت ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان سلامت معاونت علمي، فناوري و اقتصاد دانش بنيان و صندوق نوآوري و شكوفايي اعلام شد.

 ايسنا، به منظور اجرايي‌سازي «قانون جهش توليد دانش‌بنيان» در حوزه سلامت و همچنين حمايت از توليدات دانش‌بنيان در راستاي تحول در اقتصاد دانش‌بنيان، از خرداد ماه سال جاري اين ستاد اقدام به تهيه و تنظيم بسته حمايتي توليد داخلي دارو و فرآورده‌هاي سلامت‌محور كرده‌ و فراخوان‌هاي حمايت از طرح‌هاي فناورانه توليدي در حوزه‌هاي «آنالوگ‌هاي انسولين»، «داروهاي مشتق از پلاسما» و «تجهيزات پزشكي و آزمايشگاهي» برگزار شده تا طرح‌هاي توليدي با شاخص‌هاي اعلامي حمايت شود.

اين ستاد با توجه به برنامه‌هاي سال ۱۴۰۱ فراخوان‌هاي جديدي را در دستور كار دارد كه در آنها محورهاي اساسي در حوزه اقتصاد دانش‌بنيان سلامت مدنظر قرار خواهد گرفت.

يكي از اين محورها، «صنعت مواد اوليه دارويي» است كه به عنوان صنعتي ارزشمند و راهبردي با بيش از ۳۵ ميليون دلار ارزبري در كشور و با ظرفيت‌سنجي صنايع بالادستي (پالايشگاه‌ها و پتروشيمي) در جهت توليد خوراك مواد اوليه و حد واسط دارويي مورد نظر دارويي مي‌تواند به كاهش و قطع وابستگي به واردات اين حوزه و جهش اقتصادي كمك كند.

محور ديگر، حوزه «داروهاي ارزبر درمان سرطان» با هدف كاهش ارزبري ۳۹.۵ ميليون دلار است كه با تاكيد بر ۱۰ سرطان شايع در كشور و تخمين شايع‌ترين سرطان‌ها تا سال ۲۰۲۵ ميلادي انجام مي‌شود. با عنايت به پيچيدگي حوزه اقتصاد سرطان، شاخص‌هايي چون بقاي كلي بيمار (مصرف داروهاي زيستي و يا همراه با داروهاي شيميايي) از اهميت بالايي براي صرفه‌جويي در هزينه‌هاي نظام سلامت برخوردار است. شاخص‌هايي چون در دسترس بودن اين داروها با توجه به ميزان ارزبري، ثبت پرونده شركت‌هاي توليدي در سازمان غذا و دارو، بقاي كلي بيمار و ... مورد تاكيد است.

به نقل از معاونت علمي رياست جمهوري، متقاضيان مي‌توانند پروپوزال اجراي پروژه خود را حداكثر تا ۳۰ آبان ماه جاري در سامانه خدمت  www.khedmat.isti.ir بارگذاري كنند.