خوزنا : بهره‌برداري از ۸۰ دستگاه كوانتومتر ايران‌ساخت در كارخانه‌ها و صنايع متالورژي
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 12:13 کد خبر:187833
خوزنا:
به همت يك شركت دانش‌بنيان، دستگاه آناليز عنصري فلزات (كوانتومتر) كه با تعيين ميزان عناصر تشكيل‌دهنده هر قطعه فلزي در انتخاب نوع و كيفيت قطعه براي كاربردهاي متفاوت در صنعت متالورژي كاربرد دارد، در كشور به توليد انبوه رسيد.

 ايسنا، اين شركت دانش‌بنيان با اتكا به دانش فني متخصصان داخلي در حوزه‌هاي فوتونيك، الكترونيك، پلاسما، شيمي تجزيه، فيزيك و متالورژي در سال ۹۶ موفق به ساخت نخستين دستگاه آناليز عنصري فلزات (كوانتومتر) با قابليت ارائه به صنعت در ايران شده است.

اين دستگاه بر اساس تكنولوژي اسپارك (Spark OES)، ايجاد محيط پلاسما در حضور گاز آرگون و آشكارسازي طيف تحريك شده عناصر عمل مي‌كند و قابليت انجام آناليز عناصر مختلف موجود در پايه‌هاي فولاد، آلومينيوم، مس، روي و منيزيم را دارد.

از مهمترين مزاياي دستگاه كوانتومتر، قابليت سفارشي‌سازي و انعطاف آن براي آناليز آلياژهاي غيرمتداول فلزي مختلف با توجه به گريدهاي كاري مشتري است. براي مثال افزايش محدوده اندازه‌گيري (حدود بالا و پايين) يك عنصر، افزايش يك عنصر نامتعارف به رنج كاري يك پايه يا يك گروه از آلياژهاي پايه مدنظر از مهمترين مزاياي دستگاه‌هاي كوانتومتر ساخت شركت است.

محمد بياتي، مدير عامل اين شركت دانش‌بنيان با تاكيد بر اينكه تعيين ميزان عناصر تشكيل‌دهنده يك قطعه فلزي يكي از فاكتورهاي مهم در انتخاب نوع و كيفيت قطعه براي كاربردهاي متفاوت در صنعت متالورژي است، گفت: مجموعه ما تاكنون موفق به فروش بيش از ۸۰ دستگاه كوانتومتر به كارخانه‌ها و مراكز معتبر صنايع وابسته متالورژي از قبيل ريخته‌گري، آلياژسازي و قطعه‌سازي و… در داخل كشور شده است.

وي ادامه داد: محصولات كوانتومتر در حالت كلي به دو مدل پايه فلزات رنگي (شامل پايه‌هاي مس، آلومينيوم، روي، زاماك و منيزيم) و پايه فلزات آهني (شامل پايه‌هاي فولاد، چدن و استيل) تقسيم مي‌شود. همچنين امكان توليد يك دستگاه كوانتومتر با قابليت آناليز عناصر در چندين پايه مختلف و نيز امكان سفارشي كردن خريد (افزايش بازه اندازه‌گيري عناصر، افزايش عنصر) و آناليز نمونه‌ها در بازه مد نظر در پايه‌هاي مختلف فلزات رنگي و آهني وجود دارد.

بياتي با بيان اينكه اين دستگاه براي نخستين بار توسط اين شركت در كشور ساخته و به بازار عرضه شده است، اظهار كرد: با توجه به نياز صنايع مختلف به استفاده از دستگاه كوانتومتر پرتابل در سايت‌هاي كارگاهي و صنعتي به منظـور كنترل سريع آناليـز مـواد ورودي و خروجي و محصولات حين توليد بدون نياز به تخريب و يا نمونه‌گيري، دستگاه كوانتومتر پرتابل Scan Port -Ara توليد شد.

وي، توانايي جداسازي گريدهاي مختلف از يكديگر را از ديگر مزيت‌هاي دستگاه كوانتومتر برشمرد و خاطر نشان كرد: آناليز دقيق و تعيين غلظت وزني عناصر در نمونه‌هاي مختلف آهني و غيرآهني، شناسايي و جداسازي سريع نمونه‌ها بدون نياز به تهيه نمونه و يا برش قطعه، قابليت حمل و نقل بر روي ارابه به همراه كپسول آرگون و تمام متعلقات، توانايي اندازه‌گيري هم‌زمان عناصر UV مانند كربن، گوگرد، فسفر در اپتيك، قابليت تعريف يك نمونه خاص جهت مقايسه سريع آناليز با امكان نمايش درصد تطبيق، تعبيه كابل جهت سهولت در جابه‌جايي و كنترل پروب و قابليت سفارشي‌سازي برنامه‌هاي آناليز از مشخصات منحصر به فرد اين دستگاه است.

بياتي با اشاره به خواص و كاربردهاي متفاوت در فلزات مختلف، مطرح كرد: برخي دستگاه‌هاي كوانتومتري صرفا قابليت آناليز نمونه‌هاي يك پايه را دارند. در كوانتومترهاي ساخت شركت ما، به درخواست مشتري، امكان قرار دادن چند پايه فلزات رنگي به طور همزمان و آناليز آلياژهاي غيرمتداول فلزي مختلف با توجه به گريدهاي كاري مشتري وجود دارد. براي مثال افزايش محدوده اندازه‌گيري (حدود بالا و پايين) يك عنصر يا افزايش يك عنصر نامتعارف به رنج كاري يك پايه يا يك گروه از آلياژهاي پايه مدنظر از مهمترين مزاياي دستگاه‌هاي كوانتومتر ايران‌ساخت است.

به نقل از معاونت علمي رياست‌جمهوري، يازدهمين نمايشگاه، تجهيزات و مواد آزمايشگاهي ايران ساخت، ۱۲ تا ۱۵ دي ماه در ۱۴ بخش موضوعي اعم از نفت و پتروشيمي، الكترونيك و نرم‌افزار و شبيه‌سازها، عمران و ساختمان، مكانيك، شيمي و متالورژي، كشاورزي و محيط‌زيست، فيزيك پايه، تجهيزات عمومي آزمايشگاهي، مواد آزمايشگاهي ، مهندسي پزشكي و زيست مواد، خدمات سكوبندي، خدمات كاليبراسيون و تجهيزات آموزشي و آزمايشگاهي مدار به منظور عرضه محصولات و خدمات فناورانه ساخت داخل برگزار مي‌شود.