خوزنا : اعطاي برند «حكمت‌بنيان» در قالب شيوه‌هاي تشويقي به برخي عطاري‌ها
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 12:30 کد خبر:187839
خوزنا:
معاون علمي رئيس‌جمهوري در سومين جلسه شوراي ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان گياهان دارويي و طب سنتي در خصوص ساماندهي عطاري‌ها گفت: با اعطاي برند «حكمت‌بنيان» در قالب شيوه‌هاي تشويقي به برخي از عطاري‌ها و منوط كردن كسب اين برند به كسب استانداردهاي خاص و البته اختياري مي‌توانيم اقبال به گياهان دارويي را جهت‌دهي كنيم.

 ايسنا، روح‌الله دهقاني فيروزآبادي در سومين جلسه شوراي ستاد گياهان دارويي و طب سنتي كه به همت ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان گياهان دارويي و طب سنتي و با حضور جمعي از اعضاي اين شورا در محل معاونت علمي، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان برگزار شد، اظهار كرد: طب سنتي، عليرغم تاكيدات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري كماكان مظلوم و مهجور است و نياز به اهتمام جدي‌تري در اين حوزه داريم.

وي در خصوص ساماندهي عطاري‌ها، ادامه داد: ساماندهي عطاري دو بعد دارد؛ نخست، ارائه مجوز كه ما در معاونت علمي نمي‌توانيم به آن ورود كنيم و به وزارت بهداشت مرتبط است، اما بعد دوم، اعطاء برند «حكمت‌بنيان» در قالب شيوه‌هاي تشويقي به برخي از عطاري‌ها است و طي آن، كسب اين برند را منوط به احصاء استانداردهاي خاص و البته اختياري كنيم و همين شيوه را ترويج دهيم. 

به باور او، با اين كار مي‌توان اقبال به گياهان دارويي را جهت‌دهي كرد.

نكته ديگري كه معاون علمي، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان رئيس‌جمهوري بر آن تاكيد داشت، ضرورت حضور همه اعضا به‌ويژه وزراي علوم، بهداشت، صنعت و معدن، جهاد كشاورزي و كار در جلسات شورا بود و در اين راستا، پيشنهاد كرد جلسات آتي شورا را به شكلي ماموريت‌گرا مشخصا به ماموريت‌هاي يك وزارتخانه معطوف شود تا بتوان از حضور وزرا در جلسات بهره برد.

طب سنتي، برآمده از فرهنگ و تمدن ايران است

محمدرضا شمس اردكاني، دبير ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان گياهان دارويي و طب سنتي در اين جلسه گفت: بحث طب سنتي و گياهان دارويي نخست از آن جهت كه توحيدمحور و كل‌نگر است، دوم  به سبب اين كه برآمده از فرهنگ و تمدن ايران است و سوم اينكه امروز هم در حوزه سلامت و سبك زندگي كاربرد دارد، به موضوعي خاص بدل شده‌ است.

وي ادامه داد: بازار پيش روي طب سنتي، بازاري پنج هزار ميليارد دلاري است و با توجه به موقعيت جغرافيايي و ظرفيت قابل توجهي كه در كشت و توليد گياهان دارويي داريم، مي‌توانيم سهم ۲۰ درصدي را در اين بازار داشته باشيم كه خود عدد قابل توجهي است. يكي از مهم‌ترين رويكردهاي ما در اين حوزه، بهره‌گيري از ظرفيت بخش خصوصي و استفاده از هوش مصنوعي است.

در ادامه، دكتر مهدي سيف سهندي، دبير سابق ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب سنتي به ارائه گزارشي از عملكرد شوراي ستاد گياهان دارويي و طب سنتي پرداخت و برنامه‌هاي كلان اين شورا را در سه دسته «صنعت»، «كشاورزي» و «سلامت»( طب سنتي) تقسيم‌بندي كرد.

وي همچنين در ادامه اهداف برنامه عملياتي توسعه زيست‌بوم نوآوري، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان گياهان دارويي و طب سنتي را در سه دسته نشاند؛ نخست «توسعه آموزش، پژوهش، خدمات و توليد در طب سنتي»، دوم «تكميل زنجيره ارزش صنعت گياهان دارويي و توليد محصولات فناورانه» و سوم «ترويج توسعه فرهنگي و روابط بين‌الملل».

سيف سهندي، مركز جامع طب سنتي، توليد دارو و فرآورده‌هاي گياهي و طبيعي، تجهيزات پاراكلينيك طب‌سنتي، ساماندهي اسناد علمي و ميراث مكتوب دانشمندان اسلامي، ايجاد زنجيره ارزش گياهان دارويي، پالايشگاه گياهان دارويي، بانك ملي اطلاعات گياهان دارويي، توسعه روابط بين‌المللي و توسعه اكوسيستم نوآوري و صندوق پژوهش و فناوري را از جمله اقداماتي دانست كه اين شورا عملياتي كرده‌‍‌ است.

بستر لازم براي توسعه بازار صادراتي گياهان دارويي با توجه به تنوع موجود فراهم است

پيمان صالحي، دبير شبكه ملي پژوهش و فناوري گياهان دارويي ظرفيت صادراتي نيز، بحث خود را در مورد ساماندهي طب سنتي و گياهان دارويي با اين نكته كه ظرفيت ماده ۱۳ در قانون ماليات ۱۴۰۲ را از دست ندهيم، آغاز كرد و گفت: شركت‌ها اغلب از ورود و سرمايه‌گذاري در حوزه طب سنتي و گياهان دارويي نگراني دارند و با اعطاي تارگت سه درصدي به آن‌ها مي‌توانيم انگيزه لازم را براي سرمايه‌‎گذاري در آنها ايجاد كنيم.

وي همچنين، به ظرفيت صادراتي گياهان دارويي پرداخت و تاكيد كرد: بستر لازم براي توسعه بازار صادراتي گياهان دارويي با توجه به تنوعي كه در اين حوزه داريم، فراهم است و با ظرفيتي كه ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان گياهان دارويي و طب سنتي و مركز تعاملات بين‌المللي معاونت علمي دارد، مي‌توان اين مهم (صادرات گياهان دارويي) را به شكل گسترده‌تري بسط داد.

ليلا مرادي كه به نمايندگي از وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه حضور داشت هم بحث خود را بر مساله عطاري‌ها متمركز كرد و عليرغم اينكه اين بخش را بيشتر صنفي مي‌ديد، تاكيدكرد: براي ساماندهي اين بخش به ورود و كمك وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نياز جدي داريم. از آنجا كه معاونت علمي نيز از قدرت اجرايي لازم برخوردار است، مي‌تواند زمينه را براي تحقق اين هم‌افزايي و كار بين بخشي فراهم كند.

در توسعه بازار ضابطه‌مند و هدفمند گياهان دارويي، وزارت بهداشت حرف اول را مي‌زند

خدادوست، معاون منابع انساني توسعه مديريت دانشگاه شهيد بهشتي گفت: با حمايت معاونت علمي، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان، اتفاقات خوبي در اين حوزه رخ داده است و اساسا ۱۶، ۱۷ سال است كه به اين حوزه توجه حاكميتي شده‌ است، اما متولي اصلي اين حوزه وزارت بهداشت است و در توسعه بازار ضابطه‌مند و هدفمند گياهان دارويي، وزارت بهداشت و مشخصا پزشكان حرف اول را مي‌زنند؛ به تعبيري پزشك است كه بازار را تعيين مي‌كند و استفاده غير علمي از گياهان دارويي و عطاري‌هاي غيرمجاز به نظام سلامت آسيب مي‌زند.

وي تاكيد كرد: طب سنتي بايد جزئي از نظام سلامت باشد و اين استراتژي‌اي است كه در برخي كشورها همچون چين، كره جنوبي و هند در دستور كار است و ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان گياهان دارويي و طب سنتي حكم نخ تسبيح را دارد و اگر ظرفيت سازي نكنيم، همه تلاش‌ها بار نظام سلامت خواهد شد.

به نقل از معاونت علمي رياست جمهوري، در اين جلسه نكات ديگري از سوي ديگر حضار اعم از پوشش بيمه‌اي خدمات حوزه طب سنتي، ادغام طب ايراني در نظام سلامت و ضرورت تقويت كار بين بخشي طرح شد.