خوزنا : تجهيز مراكز ناباروري استان‌هاي كم‌برخوردار كشور
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 12:31 کد خبر:187842
خوزنا:
مديرعامل بنياد ۱۵ خرداد ستاد اجرايي فرمان امام بر تجهيز ۵ مركز ناباروري در استان‌هاي كم‌برخوردار كشور تا پايان سال جاري تاكيد كرد.

 ايسنا، مديرعامل و معاونين بنياد ۱۵ خرداد ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) به مناسبت سالروز ولادت حضرت زينب (س) و روز پرستار با حضور در يكي از مراكز درمان ناباروري كشور ضمن بازديد از بخش‌هاي آزمايشگاه ژنتيك و درمان ناباروري، از پرستاران اين مركز تجليل كردند.

حميدرضا عليان‌زادگان مديرعامل بنياد ۱۵ خرداد در اين ديدار از تجهيز مراكز ناباروري استان‌هاي محروم و كم‌برخوردار كشور خبر داد و گفت: همچنين پرداخت كمك‌ هزينه درمان ناباروري به زوج‌هاي كمتر برخوردار از جمله فعاليت‌هاي بنياد در زمينه جواني جمعيت است.

وي با اشاره آسيب‌هايي كه سقوط در چاله جمعيتي براي آينده كشور دارد گفت: اميدواريم با برنامه ريزي هاي صورت گرفته در سطح اركان تصميم گير كشور و با هم افزايي بوجود آمده بين نهادهاي اجتماعي و فعالان جمعيتي، جامعه را از افتادن در چاله جمعيتي نجات دهيم.

مديرعامل بنياد ۱۵ خرداد تصريح كرد: رشد مواليد و جلوگيري از تحديد نسلي يكي از موضوعات مهم كشور است كه در سال‌هاي اخير بارها مورد تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي قرار گرفته و بنياد ۱۵ خرداد ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) به عنوان يكي از دستگاه‌هاي دغدغه‌مند اين موضوع، زنجيره‌اي از اقدامات را در حوزه زيرساختي جمعيت، اقتصادي جمعيت، فرهنگي جمعيت، سلامت جمعيت و عمراني جمعيت را تعريف كرده است كه رويكرد اصلي هر يك از اين طرح هاي ملي مقابله با مقوله تحديد نسلي و توجه به فرزند آوري و حمايت از نهاد خانواده مي باشد.

عليان‌زادگان در تشريح برخي از اين اقدامات بيان كرد: تجهيز مراكز درمان ناباروري، تأسيس بانك شير مادر در بيمارستان ها، حمايت از توليد كيت هاي تشخيص زودهنگام ناباروري، راه اندازي مركز نوآوري جمعيت، خانواده و سلامت اجتماعي با حمايت معاونت محترم علمي رييس جمهور و مشاركت در فرآيند جايزه ملي جمعيت منطبق بر ماده ۱۹ قانون جواني جمعيت و خانواده از جمله اقدامات بنياد ۱۵ خرداد در حوزه جواني جمعيت است.

وي ادامه داد: بنياد ۱۵ خرداد همچنين پويش ملي «ايرانِ جوان» را با هدف حمايت از فرزندآوري زوج‌هاي دانشگاهي و حوزوي، طرح ملي حمايت از خانواده هاي داراي فرزندان سه قلو و بالاتر و پويش‌هاي ملي و استاني «لبخند مادري» را طراحي و اجرا كرده است و اين طرح هاي ملي به طور مستمر ادامه دارد.

مديرعامل بنياد ۱۵ خرداد تاكيد كرد: حمايت از توليد پوشك بهينه پارچه‌اي و عرضه آن در فضاي مجازي و همچنين به همراه بسته‌هاي «لبخند مادري» و اجراي آزمايشي طرح ملي ارتقاي امينت تغذيه‌اي مادران باردار، شيرخواران و كودكان كم‌تر برخوردار با همكاري دفتر بهبود تغذيه وزرات بهداشت از ديگر طرح‌هاي بنياد در حوزه خانواده و جواني جمعيت است.

عليان‌زادگان افزود: همچنين توليد انواع محصولات فرهنگي و هنري در حوزه جمعيت و خانواده با رويكرد رفع گره‌هاي ذهني خانواده‌ها در حوزه فرزندآوري و فرزندپروري، تبيين مخاطرات تحديد نسلي و پيري جمعيت، بازنمايي معضلات تك فرزندي و نمايش ظرفيت‌هاي مثبت خانواده‌هاي داراي چندفرزند در حال انجام است.