خوزنا : قاچاق سالانه ۱۷ ميليارد نخ سيگار به كشور
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 12:41 کد خبر:187852
خوزنا:
رئيس انجمن دخانيات گفت: با مصرف سالانه ۸۵ ميليارد نخ سيگار در كشور كه ۶۷ ميليارد نخ آن توليد داخل بوده، بيش از ۱۷ ميليارد نخ سيگار از مبادي غيررسمي به كشور قاچاق مي شود.

 ايرنا، محمدرضا تاجدار در گفت‌وگو با برنامه «روي خط اقتصاد» اظهار داشت: زماني كه عوارض و ماليات غيرمنطقي وضع مي‌شود و هر سال قانوني مصوب مي‌شود كه توليدكنندگان داخلي با نشان بين‌المللي ۴۰درصد ماليات و سالانه ۵ واحد درصد به اين ماليات افزوده مي‌شود، قاچاق سيگار افزايش مي‌يابد.

تاجدار افزود: در سال ۱۴۰۲ در قانون ارزش افزوده سالانه ۵ واحد درصد به ماليات سيگار افزوده شد و تمام عوارض و ماليات قبلي ملغي شد ولي كمتر از ۶ماه در قانون ماليات نخي مجدد اضافه شد كه طبق آن توليدكننده با نشان داخلي با برند ايراني ۵۰۰ هزار تومان در هر كارتن و با نشان بين‌المللي يك ميليون تومان ماليات نخي مي‌بايست پرداخت كنند.

وي با اشاره به قانون برنامه هفتم كه به تازگي در مجلس نهايي شده بيان داشت: به ماليات نخي قانون بودجه نيز ساليانه ۲۵درصد اضافه شد كه اين عدد به قيمت سيگار افزوده مي‌شود و با توجه به اينكه هيچ برخورد انتظامي و اطلاعاتي با ورود كالاي قاچاق صورت نمي‌گيرد، قاچاق سيگار به كشور افزايش يافت.

رئيس انجمن دخانيات با تأكيد بر عدم دقت حوزه‌هاي تصميم‌گير و قانونگذار به محدوده جفرافيايي كشور تصريح كرد: در مناطق آزاد كشورِ امارات بالغ بر ۱۰۰ ميليارد نخ ارزان قيمت توليد و از مبادي غيررسمي به كشور قاچاق مي‌شود، از سوي ديگر در كردستان عراق علاوه بر ۵۰ واحد توليدي سيگار، با طرح هر خانه يك كارخانه تنها با ۵هزار دلار خط توليد سيگار با توليد روزانه ۱۰تا ۱۵ تن سيگار راه‌اندازي شده كه به جاي توتون از گياه دريايي استفاده مي‌شود و با برندهاي توليد داخل مثل بهمن، وينستون و مالبرو به راحتي به كشور قاچاق مي‌شود و به راحتي به اقتصاد اين صنعت در كشور و سلامتي مردم جامعه آسيب مي‌رساند.

وي تأكيد كرد به دليل عدم نظارت لازم بر قاچاق اين كالا، توليدات مشابه توليد داخل بدون علائم هشدار دهنده سلامتي و بهداشتي روانه بازار ايران شده كه مردم مي‌توانند قاچاق بودن كالا با اصل آن را از اين راه دريابند.