خوزنا : همكاري‌هاي ايران و عراق در بخش كشاورزي گسترش مي‌يابد
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 21:51 کد خبر:187884
خوزنا:
در سفر معاون آب و خاك كشاورزي ايران به عراق و ديدار با مسوولان وزارت كشاورزي اين كشور، بر گسترش همكاري‌ها در مديريت آبياري بخش كشاورزي دو طرف تاكيد شد.

 خبرگزاري‬ مهر‬ به نقل‌ از‬ وزارت جهاد كشاورزي، صفدر نيازي شهركي، معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي در نشست مشترك با ميثاق عبدالحسين معاون اداري و فني وزير كشاورزي عراق و ديگر مديران فني اين وزارت و نمايندگان بخش خصوصي دو كشور‏، دستيابي به امنيت غذايي و توسعه پايدار را اصلي‌ترين وظيفه بخش كشاورزي هر كشور برشمرد كه اين مهم را نيازمند ارتقاي بهره‌وري و افزايش توليد در واحد سطح اعلام كرد.

وي افزود: بهره‌وري داراي سه مؤلفه عمليات آب و خاك، به‌نژادي و به‌زراعي است و ارتقاي راندمان آبياري در مراحل مختلف تأمين و انتقال، توزيع و راندمان كاربرد مزرعه از طريق فعاليت‌هاي آب و خاك ميسر است.

معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي به زيرساخت‌هاي آب و خاك ايران و اقدامات خوبي كه بعد از انقلاب اسلامي در حوزه آب صورت گرفته اشاره و تصريح كرد: توسعه سامانه‌هاي نوين آبياري، توسعه شبكه‌هاي آبياري و كانال‌هاي انتقال آب و عمليات آب و خاك در بخش كشاورزي از جمله اين اقداماتي است كه موجب شكل‌گيري و به مرز خودكفايي رسيدن خدمات فني و مهندسي در توليد لوازم و تجهيزات و صادرات به خارج از كشور شده است كه از جمله زمينه‌هاي همكاري با كشور عراق خواهد بود.

به گفته وي، فن‌آوري‌هاي روز دنيا در ايران بومي‌سازي شده و در حال توسعه است كه از جمله اين فناوري‌ها مي‌توان به روش‌هاي نوين آبياري داراي راندمان بالا نظير آبياري موضعي نواري تيپ، آبياري زيرسطحي، آبياري هوشمند، خشكه‌كاري برنج و ماشين‌هاي آبياري اشاره كرد.

صفدر نيازي از آمادگي ايران براي همكاري در ارائه خدمات فني و مهندسي به عراق و ايجاد كارخانه لوازم و تجهيزات آبياري توسط بخش خصوصي خبر داد كه مورد استقبال طرف عراقي قرار گرفت.

وي افزود: اين سفر متعاقب سفر وزير كشاورزي عراق به كشورمان است كه مقرر شده بود همكاري‌هاي نزديكتري در بخش آب و خاك بخش كشاورزي صورت گيرد.

تمركز سرمايه‌گذاري ايران و عراق در پاسخ به نيازهاي بخش كشاورزي

در ادامه ميثاق عبدالحسين، معاون اداري و فني وزير كشاورزي عراق گفت: با توجه به همسايگي و مرزهاي مشترك ايران و عراق، تمركز بر سرمايه‌گذاري روي نقاط مشترك بين دو كشور مهم و ضروري است.

وي برنامه مديريت آبياري را از اولويت‌هاي وزارت كشاورزي عراق برشمرد و افزود: استفاده از سامانه‌هاي چندمنظوره، تجارت كالا و مبارزه با بيابان‌زدايي از زمينه‌هاي همكاري دو كشور است.