خوزنا : فهرست كالاهاي وارداتي ممنوعه براي تجارت آزاد با پاكستان كوتاه مي‌شود
دوشنبه، 29 آبان 1402 - 22:17 کد خبر:187892
خوزنا:
مديركل آسياي جنوبي سازمان توسعه تجارت با بيان اينكه در حال حاضر مذاكرات دور پنجم در رابطه با تجارت آزاد بين ايران و پاكستان شروع شده، گفت: يكي از پيوست‌هاي اين موافقت‌نامه تجارت آزاد، فهرست كالاهاي حساس براي حمايت از توليد داخلي است كه اين فهرست در دور قبلي مذاكرات براي دو طرف فهرست بلندي بود، اما اميدواريم با تفاهم‌هايي كه براي تسهيل تجارت صورت مي‌گيرد، اين فهرست كالايي كوتاه‌تر و ممنوعيت‌ها و حساسيت‌ها كمتر شود.

 ايسنا، هادي طالبيان مقدم در حاشيه نشست مشترك تجارت با بازار پاكستان و اولين نمايشگاه بين‌المللي صادرات به پاكستان در جمع خبرنگاران اظهار كرد: تاكنون بيشترين سطح تجارت دو كشور نزديك به ۲.۵ ميليارد دلار بوده است. با برگزاري نشست‌هاي و نمايشگاه‌هاي تخصصي، اعزام و پذيرش هيئت‌هاي تجاري، فعال كردن بازارچه‌هاي مرزي و مراكز تجاري مي‌توان سطح مبادلات تجاري دو كشور را افزايش داد.

وي با بيان اينكه قرار است مراكز تجاري طي ماه‌هاي آينده در پاكستان افتتاح شود، تصريح كرد: همچنين برنامه‌ريزي شده طي دو تا سه ماه آينده يك رويدار فرهنگي تجاري با شبه قاره هند برگزار شود.

طالبيان مقدم با بيان اينكه با رويكرد استفاده از شركت‌هاي دانش بنيان، بخش خصوصي و اتاق‌هاي بازرگاني مي‌توانيم اميدوار باشيم حجم مبادلات تجاري با پاكستان افزايش پيدا كند، گفت: به طور مشخص بر اساس برنامه راهبردي پنج ساله بين ايران و پاكستان در زمينه افزايش روابط تجاري مقرر شده از راه‌هاي مختلف از جمله تجارت آزاد و تهاتر به افزايش سطح تجارت بين دو كشور كمك كنيم.

از طرف ديگر به گفته مديركل آسياي جنوبي مديركل آسياي جنوبي (شبه قاره هند) سازمان توسعه تجارت در حال حاضر مذاكرات دور پنجم در رابطه با تجارت آزاد بين ايران و پاكستان شروع و نشست‌هاي داخلي با دفاتر تخصصي وزارت صمت و وزارت جهاد كشاورزي نيز آغاز شده است. در حال حاضر بايد متن موافقت‌نامه نهايي شود و تكميل برخي از پيوست‌هاي فني در حوزه استاندارد شناسايي متقابل و غيره نيز در حال پيگيري است.

وي با بيان اينكه افق يك تا دو سال براي نهايي شدن تجارت آزاد بين ايران و پاكستان ديده شده، گفت: يكي از پيوست‌هاي اين موافقت‌نامه تجارت آزاد، فهرست كالاهاي حساس است كه دو طرف نسبت به آن حساسيت دارند. براي مثال رعايت سهم توليد داخل در بازار و حمايت از توليدكنندگان داخل از جمله اين حساسيت‌ها است. فهرست كالاهاي حساس در دور قبلي مذاكرات براي دو طرف فهرست بلندي بود، اما اميدواريم با تفاهم‌هايي كه براي تسهيل تجارت صورت مي‌گيرد، اين فهرست كالايي كوتاه‌تر و ممنوعيت‌ها و حساسيت‌ها كمتر شود.

طالبيان مقدم با بيان اينكه در حال حاضر تراز تجاري دو كشور به نفع ايران مثبت است، گفت: البته ايران هم به برخي از كالاهاي پاكستان نياز دارد. قرارداد تجارت آزاد با افق تهيه شده در سند راهبردي مي‌تواند به افزايش سطح مبادلات دو كشور به پنج ميليارد دلار با رويكرد تهاتر و تجارت آزاد كمك كند.