خوزنا : رصدخانه ملي آب ايجاد مي‌شود
سه شنبه، 14 فروردین 1403 - 12:43 کد خبر:198029
خوزنا :
دبير ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان آب، اقليم و محيط زيست از اتمام موفق ۹ طرح مورد حمايت ستاد خبر داد و گفت: برنامه‌هايي را در زمينه ايجاد رصدخانه ملي آب و تثبيت كانون‌هاي انتشار گرد و غبار با روش‌هاي سازه‌اي و غيرسازه‌اي در دستور كار داريم.

 ايسنا، سيد محمد مهدي نوربخش در خصوص چشم‌انداز اين ستاد، گفت: اين ستاد همواره تلاش كرده است تا وظايف و اهداف خود را بر اساس بهره‌گيري از سرمايه‌هاي انساني و امكانات موجود با ساماندهي واحدهاي ويژه (كميته، كارگروه، شبكه و ...) به انجام رساند و تقويت زيرساخت‌هاي توسعه اقتصاد دانش‌بنيان، توسعه اقتصاد دانش‌بنيان فناوري‌هاي مرتبط با حوزه آب، اقليم و محيط‌زيست، انجام مطالعات ملي از تحقيقات توسعه‌اي در حوزه فناوري‌هاي مرتبط، حمايت از استارتاپ‌ها و طرح‌هاي نو، كمك به توسعه بازار محصولات دانش‌بنيان و تشكيل كنسرسيوم‌هاي تخصصي جهت مديريت مصرف و ارتقاي امنيت اجرايي كند.

وي گفت: ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان آب، اقليم و محيط زيست در سال گذشته فعاليت‌هاي متعددي را در قالب‌هاي مختلف انجام داده است. اتمام موفق ۹ طرح حمايتي، بررسي ۲۶ طرح دريافت شده از طريق سامانه خدمت، بررسي و پاسخگويي ۲۹ طرح مرتبط با دريافت تسهيلات تبصره ۱۸، بررسي حدود ۶۰ طرح متقاضي استفاده از اعتبار مالياتي، عقد ۶ توافقنامه همكاري و ۱۸ تفاهم‌نامه از جمله اين فعاليت‌ها بوده است.

نوربخش، تشكيل نخستين كنسرسيوم دانش‌بنيان‌ها در حوزه هوشمندسازي آبرساني شهري، برگزاري چهار فراخوان در حوزه آب و محيط‌زيست و اقتصاد چرخشي، امضاي تفاهم‌نامه همكاري با بخش خصوصي در حوزه اقتصاد چرخشي و مديريت آب، انعقاد تفاهم‌نامه همكاري در جهت توسعه بازار و توليد محصولات آب و محيط زيست در دانشگاه شهيد بهشتي (پرديس شهيد عباسپور)، افتتاح پروژه سامانه نانو حباب تصفيه‌خانه آب ساوه با حضور معاون علمي و امضاي تفاهم‌نامه «بانك سهم آب» استان قزوين مطابق با طرح «الگوي دشت متعادل پايدار» و استفاده از ظرفيت‌هاي شركت‌هاي دانش‌بنيان حوزه آب براي امدادرساني بهتر به مناطق سيل‌زده جنوب كشور را از ديگر اقدامات اين ستاد دانست.

دبير ستاد اقتصاد دانش‌بنيان آب، اقليم و محيط زيست با بيان اينكه در سال جاري پيگير طرح رصدخانه ملي آب با همكاري شركت مديريت منابع آب ايران و وزارت نيرو هستيم، ادامه داد: هماهنگي با مؤسسه تحقيقات آب در راه‌اندازي كارخانه نوآوري آب و آبفا از ديگر برنامه‌هاي ما به شمار مي‌رود.

نوربخش خاطرنشان كرد: ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنيان آب، اقليم و محيط زيست در سال جديد برنامه‌هاي گسترده‌تري را خصوصاً در حوزه محيط‌زيست دنبال مي‌كند كه اقشار بيشتري از جامعه از آن منتفع خواهند شد. به‌كارگيري فناوري‌هاي كاهش آلاينده‌ها در كلانشهرها، اصلاح سوخت و فرآيندهاي مرتبط با نيروگاه‌هاي حرارتي، كاهش انتشار بو در اطراف شهرها از طريق هاضم‌هاي بزرگ مقياس، تثبيت كانون‌هاي انتشار گرد و غبار با روش‌هاي سازه‌اي و غيرسازه‌اي و ساماندهي پسماندهاي خانگي از برنامه‌هاي در دستور كار اين ستاد است.

به نقل از مركز اطلاع رساني معاونت علمي، وي يادآور شد: در بخش آب نيز حمايت از راه‌اندازي بازار آب، تداوم هوشمندسازي شبكه‌هاي توزيع آب شرب شهري، بكارگيري فناوري‌هاي بازسازي شبكه‌هاي آب و فاضلاب، فرآوري لجن تصفيه‌خانه‌ها، تجاري‌سازي فناوري‌هاي مرتبط با تجهيزات آب‌شيرين‌كن و تكميل اقدامات پيشين معاونت علمي در راستاي شناسايي و بهره‌برداري از منابع آب نامتعارف در دستور كار ستاد قرار دارد.