خوزنا : بيش از ۶۰ هزار گردشگر نوروزي از تالاب شادگان ديدن كردند
سه شنبه، 14 فروردین 1403 - 13:31 کد خبر:198036
خوزنا :
فرماندار شادگان گفت: از ابتداي ايام نوروز تا پايان تعطيلات نوروزي بيش از ۶۰ هزار گردشگر از موزه حيات وحش و جاذبه‌هاي تالاب بين المللي شادگان و روستاي صراخيه ديدن كردند.

جمال صالح‌زاده سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: براي تامين فضاي مناسب استراحت گردشگران ۵۰ آلاچيق در تالاب شادگان و ۲۰ آلاچيق در روستاي صراخيه تهيه و نصب شد و گردشگران از آنها استفاده كردند.

وي افزود: در ايام تعطيلات نوروز امسال بيش از ۱۰۰ فروند قايق تفريحي به گردشگران و ميهمانان نوروزي براي بازديد از جاذبه‌هاي تالاب شادگان خدمات ارايه كردند.

فرماندار شادگان گفت: در اين مدت ۱۰ تور با نظارت مستقيم ميراث فرهنگي شادگان از ساير استان‌هاي كشور از بازار شادگان و مراكز ديدني و زيارتي شهرستان ديدن كردند.

صالح‌زاده بيان كرد: در ايام تعطيلات نوروزي هيچ گونه حادثه منجر به فوت، بستري، شكستگي، غرق شدن، مفقودي و درگيري در سايت گردشگري شادگان رخ نداد.

وي اظهار كرد: چشم انداز زيباي روستاي صراخيه براي گردشگران از جذابيت خاصي برخوردار بود ضمن اينكه پوشش گياهي تالاب، نيزارها، بلم‌هايي كه در بين خانه‌ها و روستاي صراخيه حركت مي‌كردند و بافت سنتي اين روستا نظر گردشگران را به خود جلب كرد.

تالاب بين‌المللي شادگان با بيش از ۵۰۰ هزار هكتار وسعت در جنوب خوزستان قرار دارد كه بزرگ‌ترين تالاب ثبت شده كشور در فهرست تالاب‌هاي بين المللي است.

اين تالاب از طريق خورهاي متعدد به خليج‌فارس متصل مي‌شود كه با آب‌ شيرين، لب‌شور و آب‌شور، محيطي مناسب براي زيست انواع آبزيان، پرندگان، جوندگان و حيوانات اهلي و وحشي است.

تالاب شادگان به دليل هواي معتدل در فصل زمستان محل زيست بيش از ۱۱۰ گونه گياهي، ۱۷۴ گونه پرنده بومي و مهاجر شامل گيلانشاه و اردك مرمري، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزيست و ۹ گونه خزنده است.

تالاب بين‌المللي شادگان از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشير و از سمت غرب به جاده دارخوين، آبادان و آب‌هاي خورموسي محدود مي‌شود.