خوزنا : انتقال خون ايران در جهان زبانزد است
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1403 - 16:22 کد خبر:200829
خوزنا :
نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران گفت: سيستم انتقال خون ايران در جهان زبانزد است و ظرفيت‌هاي نهادينه بسيار خوب و چشمگيري دارد.

ايسنا، دكتر جعفر حسين، نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران در پنجمين كنگره بين‌المللي طب انتقال خون كه از امروز در حال برگزاري است، گفت: دكتر جمالي مديرعامل سازمان انتقال خون ايران موتور اصلي اين برنامه است. به ايران براي برگزاري اين كنگره تبريك مي‌گويم و براي من مايه مسرت است كه سه سال در دفتر WHO ايران كار مي‌كنم.

وي تاكيد كرد: من به شدت تحت تاثير استانداردهاي سلامت، بهداشت و درمان ايران قرار گرفتم؛ نه بر اساس ديدگاه شخصي بلكه بر اساس استانداردهاي who و جهاني. اين فرصت بسيار خوبي براي حضار است كه حاصل شده تا بتوانند پيشرفت‌هاي بهداشت و سلامت منحصر به فرد ايران را در منطقه و جهان مشاهده كنند. برخي از بخش‌هاي سازمان انتقال خون فعاليت‌هاي ويژه‌اي دارند و در زمينه اصلاح خدمات درمان و بهداشت فعال هستند كه فرصت بسيار خوبي براي كارشناسان اين امر فراهم آورده تا بتوانند از دوره‌هاي آموزشي بهره‌مند شوند.

نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران به خدماتي كه جمهوري اسلامي ايران به پناهندگان افغان ارائه مي‌دهد اشاره كرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران علاوه بر ۸۵ ميليون نفر جمعيت خود، به صورت رسمي ۵ ميليون پناهنده دارد كه در ايران بسياري از خدمات بهداشت و درمان را بدون هزينه دريافت مي‌كنند.

وي گفت: من به شدت تحت تاثير سيستم انتقال خون ايران قرار گرفتم كه در شرق مديترانه و غرب آسيا بسيار خاص و منحصر به فرد است. اين سيستم در جهان زبانزد است و ظرفيت‌هاي نهادينه بسيار خوب و چشمگيري دارد.

نماينده WHO در ايران، ضمن تقدير از اقدامات ايران براي گسترش بهداشت در منطقه بيان كرد: تمامي هيئت‌ها و شركت كنندگان در اين سمينار به اين توانمندي‌هاي ايران اشراف دارند و در ژورنال‌ها و تمامي اطلاعات منتشر شده سطح بالاي ايران در اين حوزه مشخص است. ايران عضو WHO است و پوشش سلامت جهاني WHO را دنبال مي‌كند كه منجر به ارتقاD سطح بهداشت و سلامتي مي‌شود و ايران نقش موثري در آن دارد.

وي افزود: تلاش ايران در راستاي فراهم كردن اين امكانات براي كساني است كه دسترسي كافي به سلامت و درمان ندارند يا هزينه‌هاي لازم براي آن را نمي‌توانند تقبل كنند.

جعفر حسين همچنين به فجايع غزه و كمبود خون در اين منطقه اشاره كرد و اظهار داشت: در غزه خون عامل بسيار تاثيرگذاري است كه كمبود آن به شدت مشاهده مي‌شود. در ايران نيز بلاياي طبيعي زيادي مانند سيل چابهار، زلزله و تصادفات فراواني كه در ايران به وجود مي‌آيد باعث مي‌شود افراد بسياري نياز به دريافت خون داشته باشند. سازمان انتقال خون تسهيلات بسيار زيادي را در اين حوزه به وجود آورده، اين سازمان بسيار حياتي است و گام‌هاي بسيار اساسي در اين راستا براي كشور ايران در برداشته و با اين كنگره بين‌المللي اين دانش را در اختيار تمام كشورهاي جهان قرار مي‌دهد.

نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران از برنامه جديدي تحت عنوان G5+1 با شركت ۵ عضو شامل ايران، افغانستان، عراق، پاكستان و تاجيكستان به همراه WHO خبر داد كه سال گذشته به همت ايران تشكيل شد و گفت: تحت نظارت ايران تلاش مي‌شود تا با وزارت بهداشت كشورهاي ياد شده در ارتباط باشيم تا خدمات بهداشت و سلامت را ارائه دهيم. اما در زمينه انتقال فناوري به دليل تحريم‌هاي وضع شده عليه جمهوري اسلامي ايران مشكلات فراواني را پيش رو داريم و در اين زمينه كشورها ناچارند خودكفا باشند. سازمان انتقال خون جمهوري اسلامي ايران كارگروه‌هاي آموزشي، تحقيقاتي و خدماتي را در زمينه طب انتقال خون تشكيل مي‌دهد و اين برنامه‌ها را براي كشورهاي منطقه و كشورهاي گروه ۵ نيز ارائه مي‌دهد.

وي تاكيد كرد: بحث تامين گروه‌هاي خوني نادر و تامين خون براي يك بانوي عماني يكي از تاثيرگذارترين اقدامات ايران در اين راستا بوده كه نشان دهنده تلاش اين كشور براي گسترش بهداشت و خدمات درماني در منطقه است.

جعفر حسين به شرايط حساس منطقه خاورميانه اشاره كرد و اظهار داشت: بهداشت و درمان در اين منطقه بسيار حساس است و جمعيت پناهنده و آوارگان فراواني در اين منطقه وجود دارد كه بالاترين ميزان مرگ و مير را در اين منطقه به وجود مي‌آورد؛ چه در بحث نوزادان، كودكان و چه در بحث بزرگسالان، مردم بدون دسترسي به پوشش بيمه سلامت اوليه در اين منطقه با بحراني بزرگ مواجه هستند. برنامه جديدي تحت عنوان همكاري‌هاي جنوب با جنوب برنامه‌ريزي شده تا نياز به انتقال تكنولوژي به دوردست‌ها نباشد و كشورهاي نزديك به يكديگر بتوانند تكنولوژي و فناوري‌هاي خود را در حوزه بهداشت و سلامت با يكديگر فارغ از تحريم‌ها تبادل كنند. پاندمي كوويد ۱۹ نشان داد كه كشورها نمي‌توانند جزيره‌اي عمل كنند بلكه بايد به صورت يكسان و با همكاري يكديگر تمركز كنند تا در توسعه سلامت، پزشكي و بهداشت با يكديگر همكاري كنند.

به گزارش ايسنا، دكتر صديقه اميني _ رييس موسسه آموزشي و پژوهشي طب انتقال خون ايران نيز با اشاره به برگزاري پنجمين كنگره بين‌المللي طب انتقال خون ايران از امروز گفت: معرفي و اشتراك‌گذاري توانمندي‌هاي كشورمان و همچنين تبادل علمي و توانمندسازي دوسويه با ساير كشورها از جمله اهداف برگزاري اين كنگره است.

وي همچنين با اشاره به برگزاري ۱۲ جلسه علمي در طول برگزاري اين كنگره گفت: در كنگره امسال صاحب نظران انتقال خون از ايران و ساير كشورها سخنراني خواهند داشت. در مجموع بيش از ۵۰ سخنراني تدارك ديده شده است كه ۹ سخنراني از ساير كشورها به صورت آنلاين و سه سخنراني ديگر نيز به صورت حضوري خواهد بود.

همچنين وي گفت: كشورهاي حاضر در اين كنگره شامل عمان، فرانسه، سوئيس، آلمان، اسپانيا، هلند، نپال، مصر و دانمارك هستند.

به گفته دكتر اميني، ۱۲۰ خلاصه مقاله براي ۱۴ محور اين كنگره تعيين شده است. ۶۴ خلاصه مقاله به صورت پوستر و ۱۴ خلاصه مقاله هم جهت ارائه سخنراني در كنگره در نظر گرفته شده‌اند.