خوزنا : معافيت شش ماهه فروشندگان طلا از ثبت موجودي
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1403 - 03:55 کد خبر:200862
خوزنا :


سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: بر اساس توافق صورت گرفته با صنف طلافروشان، فروشندگان طلا تا شش ماه از ثبت موجودي در سامانه جامع تجارت معاف شدند و اين مهلت قابل تمديد است.حميدرضا دهقاني نيا در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما گفت: طي جلسه كارشناسي كه در ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز و با حضور مسئولان اين ستاد و وزارت صمت و همچنين فعالان صنف طلا و ساير مسئولان ذيربط برگزار شد برگزار شد، در خصوص چگونگي اجراي ضوابط اختصاصي گروه كالايي فلزات گرانبها و گوهرسنگ‌ها موضوع تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز توافقات جديدي حاصل شد.

وي افزود: موارد مورد توافق قرار گرفته كه مراحل قانوني ابلاغ آن به زودي طي ميشود به اين شرح است:
۱. در خصوص ثبت موجودي مقررشد صرفاً سه گروه به شرح زير اقدام نمايند:
• توليدكننده طلا از معدن و توليد كننده شمش طلا نسبت به ثبت موجودي در سامانه جامع تجارت اقدام مي‌نمايند.
• واردكننده و صادركننده كالا‌هاي مشمول نسبت به ثبت موجودي در سامانه جامع تجارت اقدام مي‌نمايند.
۲. مقررشد در خصوص خريد، فروش و حمل كالا‌هاي مشمول، همه فعالين اقتصادي اين حوزه فعاليت به صورت تجاري در اين حوزه نسبت به ثبت اطلاعات خريد، فروش و حمل در سامانه جامع تجارت اقدام نمايند.
۳. بند ۱ فوق تا شش ماه به صورت موقت اجرا مي‌شود، پس از شش ماه چنانچه حداقل پنجاه و يك درصد اشخاص مشمول بند ۲ فوق براساس اطلاعات سامانه جامع تجارت و اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت تكليف ثبت خريد و فروش و حمل در سامانه جامع تجارت را انجام دهند، بند ۱ فوق پس از شش ماه قطعي مي‌شود. در غير اينصورت همه فعالين اقتصادي اين حوزه فعاليت به صورت تجاري، ملزم به ثبت اطلاعات موجودي در سامانه جامع تجارت خواهند بود و محدود به سه گروه مذكور نخواهد شد.
۴. در صورت ثبت اطلاعات مورد نظر در سامانه جامع تجارت، نيازي به ثبت اطلاعات مجدد در سامانه موديان نمي‌باشد. اين روند به صورت بالعكس جاري نمي‌باشد.