خوزنا : شيوع نگران كننده ديابت در ايران؛ 7 ميليون نفر گرفتار «مرض قند» هستند
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1403 - 17:51 کد خبر:200906
خوزنا :
دبير علمي سي و چهارمين كنگره پزشكان متخصص داخلي ايران نسبت به شيوع نگران كننده ديابت در كشور هشدار داد.
به گزارش گروه سلامت خبرگزاري فارس، عليرضا استقامتي، دبير علمي سي و چهارمين كنگره ساليانه جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران با بيان اينكه، آمارها نشان مي‌دهد شيوع ابتلا به ديابت و موارد پيش ديابت در كشور به طرز نگران كننده رو به افزايش است، افزود: بر اساس بررسي‌هاي وزارت بهداشت، بيش از چهارده درصد جمعيت بالاي بيست سال كشور؛ يعني چيزي حدود هفت ميليون نفر ايراني به ديابت مبتلا هستند. استقامتي گفت: اين آمار پنج سال قبل يازده درصد جمعيت كشور بود و اين روند رو به افزايش است؛ به گونه‌اي كه پيش بيني مي‌شود در آينده نزديك بيش از ده ميليون نفر مبتلا به اين بيماري در كشورداشته باشيم. اين متخصص غدد و متابوليسم افزود: اگر نتوانيم جلوي بروز سونامي ديابت را بگيريم در سالهاي آينده هزينه‌هاي هنگفت مرتبط با بيماري ديابت و عوارض ناشي از آن بر اقتصاد سلامت كشور تحميل خواهد شد. دبير علمي سي و چهارمين كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلي گفت: اين يك هشدار و زنگ خطر جدي است؛ البته اين هشدار را زماني كه در كشور حدود دوتاسه ميليون نفر مبتلا به ديابت داشتيم به مسئولان اعلام كرديم و گفتيم كه اين آمار به شش تا هفت ميليون نفر خواهد رسيد، ولي توجهي نشد!
استقامتي تصريح كرد: جمعيت كشور در حال پير شدن است و در سنين بالا شيوع اين بيماري بيشتر است. براساس آمار حدود پانزده تا بيست درصد جمعيت كشور به عارضه پيش ديابت مبتلا هستند ولي بسياري از اين افراد به ديابت مبتلا خواهند شد و بر آمار مبتلايان افزوده مي‌شود! وي افزود: اگر اقدامات مداخله‌اي و پيشگيري‌هاي لازم در سطح كشور انجام نشود با جمعيت حدود ده ميليون نفري مبتلايان به ديابت روبرو خواهيم شد كه با عوارض ناشي از بيماري بر ارگان‌هاي مختلف مانند چشم، كليه، قلب و عروق، مغز و اندام‌ها مواجه خواهيم شد كه رسيدگي به آن هزينه‌ها و مشكلات خاص خود را دارد. استقامتي گفت: سيل خروشان ابتلا به ديابت را بايد پيش بيني كرد، اقدامات لازم را بايد در نظر گرفت و چگونگي پيشگيري از آن را بايد آموزش داد؛ هيچ نقطه اي از دنيا نتوانسته به كنترل قطعي بيماري ديابت دست يابد ولي مي‌توان روند آن را كند و يا ثابت كرد تا از بروز هزينه‌هاي جبران ناپذير در آينده كاست.عضو هيات مديره جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران گفت: تلاش همه جانبه، عظم ملي، مشاركت عمومي، تقويت آموزشها و نكات پيشگيرانه بايد جدي تر دنبال شود. مردم بايد آگاه شوند و پزشكان نيز آموزش ببينند تا با يك برنامه ريزي كلان ، گسترش و شيوع روز افزون ابتلا به ديابت مهار شود وگرنه نسل‌هاي بعدي با مشكلات عديده مواجه خواهند شد.
استقامتي يادآور شد: كاهش وزن و مقابله با چاقي نقش بسيار مهم و جدي در كنترل ديابت و حتي درمان مناسب آن دارد. وي گفت: امروزه اعتقاد بر اين است كه اگر روي موضوع كنترل وزن با هدف كاهش بيش از ده تا بيست درصد كل وزن فرد تمركز شود نتايج بسيار خوبي خواهيم ديد؛ حتي مي‌توان بيمار مبتلا به ديابت را به زندگي عادي و طبيعي بازگرداند و يا موجب كاهش چشمگير قند خون وي شد. چيزي كه الان در دنيا روي آن تمركز مي‌شود استفاده از نسل جديد داروها براي كاهش وزن و كنترل همزمان قند خون است.دبير علمي سي و چهارمين كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران گفت: موضوع چاقي و ديابت كه ارتباط نزديكي با هم دارند؛ به همين خاطر عارضه چاقي و ديابت در دنيا با عنوان "ديابزيتي" شناخته مي‌شود. استقامتي گفت:دقت نظر به كاهش وزن به عنوان يك عامل اصلي و كليدي است، نه عامل فرعي ؛ توجه به كاهش وزن، رژيم غذايي و داروي مناسب سه اصل مهم در كنترل ديابت است اما امروزه اعتقاد جدي بر آن است كه اگر بتوانيم وزن فرد را تا بيست درصد كاهش دهيم، ميتوان به بهبود وضعيت ديابت و درمان آن كمك جدي كرد.

اين متخصص غدد و متابوليسم افزود: درمان چاقي كار ساده‌اي نيست. اينكه فقط بگوييم كاهش وزن ضروري است، كافي نيست بلكه بايد شرايط لازم نيز وجود داشته باشد. بايد شرايط اقتصادي بگونه اي مديريت بشود كه افراد توانايي و فرصت ورزش كردن داشته باشند. استاد دانشگاه علوم پزشكي افزود: وقتي يك فرد دو شيفت كار مي‌كند ديگر توانايي براي ورزش كردن ندارد. بايد امكان ورزش و رژيم غذايي سالم برقرار باشد؛ خوردن فست فود براي سير شدن فقط با توصيه‌هاي آرماني و كلامي اصلاح نمي‌شود. بايد امكانات و زير ساختها جهت ورزش و رژيم غذايي مناسب محيا شود. اين متخصص غدد، افزود: داروهاي خوراكي متنوعي از قديم وجود داشته و استفاده مي‌شود، داروهاي جديدي نيز براي درمان ديابت عرضه شده اما آنچه بسيار حائز اهميت است و امروزه خيلي تاكيد مي‌شود، نقش كنترل وزن در مراقبت فرد ديابتي است كه متاسفانه اغلب افراد از اين موضوع به سادگي مي‌گذرند.