خوزنا : ساماندهي ۷۲۰ معتاد متجاهر و كارتن‌خواب
سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 16:36 کد خبر:202756
خوزنا :
معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه ۱۲ از ساماندهي ۷۲۰ معتاد متجاهر و كارتن‌خواب در منطقه ۱۲ از اول تا ۲۰ خردادماه امسال توسط نيروهاي پليس و حامي شهر خبر داد.

 خبرگزاري مهر، سيد امير حسين ساداتي معاون شهردار منطقه ۱۲ تهران گفت: با توجه به اينكه اجراي كار ويژه ساماندهي آسيب‌هاي اجتماعي از ابتداي سال تا كنون در منطقه ۱۲ متوقف نشده و به صورت شبانه روزي همچنان ادامه دارد؛ اما از اول تا بيستم خردادماه ۷۲۰ نفر از معتادين و كارتن خواب‌ها در منطقه ساماندهي شده‌اند.

وي با تاكيد بر اينكه در اجراي اين طرح ۱۸۴ نفر از كاركنان شهرداري منطقه همكاري داشته‌اند؛ افزود: از ابتدا تا بيستم خردادماه ۳۲ خودرو سواري، ۴۹ خودرو ون حامي شهر، ۵۵ ون پليس و ۳۴ دستگاه اتوبوس براي اجراي طرح كار ويژه آسيب‌هاي اجتماعي همكاري داشته‌اند.

معاون شهردار منطقه ۱۲ تهران با اشاره به اينكه هر روز بر اساس اقتضاي طرح حداقل يك نفر از همكاران يگان حفاظت شهرداري تيم سامان دهي را همراهي مي‌كردند؛ ادامه داد: در مجموع از ابتداي خردادماه تاكنون ۴۴۵ نفر توسط نيروهاي پليس و ۲۷۵ نفر نيز توسط همكاران منطقه ساماندهي شده‌اند.

وي بيان كرد: از مجموع ۲۷۵ نفر معتادان و كارتن خوابي كه توسط همكاران حامي شهر منطقه ساماندهي شده‌اند؛ ۳۹ نفر زن و ۲۳۶ نفر نيز مرد بوده‌اند.

ساداتي با بيان اينكه اين افراد بعد از ساماندهي تحويل گشت و اتوبوس سازمان خدمات اجتماعي و مشاركت‌هاي مردمي شهرداري تهران داده شده‌اند؛ تاكيد كرد: اجراي كار ويژه ساماندهي آسيب‌هاي اجتماعي تا ابلاغ دستورالعمل جديد از سوي سازمان خدمات اجتماعي و مشاركت‌هاي مردمي تا پايان خردادماه در منطقه ادامه دارد.

وي در ادامه درباره تأثير اجراي اين طرح در سطح منطقه ۱۲ گفت: خوشبختانه اجراي اين طرح باعث از بين رفتن پاتوق‌هاي ثابت معتادان و كارتن خواب‌ها در منطقه شده است اما با توجه به اينكه اين طرح در تمامي مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در حال اجراست، امكان ورود افراد آسيب ديده از پاتوق‌هاي مناطق همجوار به محدوده منطقه ۱۲ وجود دارد. به همين دليل گاهاً شاهد وجود اين افراد در منطقه هستيم.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه ۱۲ افزود: يكي ديگر از دلايل حل نشدن كامل معضل آسيب‌هاي اجتماعي در منطقه ۱۲، توزيع رايگان غذا توسط خيرين، سازمان‌هاي مردم نهاد و شهروندان بين اين افراد است. اين كار باعث مي‌شود تا يك فرد آسيب ديده به راحتي به غذا و مواد مخدر دسترسي داشته باشد. تا زماني كه اين سبك زندگي كه بخشي از آن به صورت ناآگاهانه توسط مردم و برخي از سازمان‌ها ايجاد مي‌شود، وجود داشته باشد، نمي‌توان منتظر از بين رفتن چرخه آسيب‌هاي اجتماعي در منطقه ۱۲ و كل شهر تهران بود.

وي ادامه داد: بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد به دليل توزيع بيش از اندازه غذا بين اين افراد، آنها براي تهيه مواد مخدر خود اقدام به فروش غذاهايي كه در طول روز جمع‌آوري كرده‌اند؛ مي‌كنند. اين در حالي است كه بسياري از اين مواد غذايي كه در شرايط نامناسبي توسط افراد آسيب ديده نگهداري و به فروش مي‌رسد؛ در سطح منطقه حيف و ميل شده و باعث ايجاد زباله در محدوده‌هايي از منطقه مي‌شود.

ساداتي با اشاره به اينكه وجود اين چرخه نادرست هم در حوزه ساماندهي آسيب‌هاي اجتماعي و هم در حوزه نگهداشت و پاكيزگي منطقه مشكلاتي را براي همكاران به وجود مي‌آورد؛ بيان كرد: توصيه من به شهروندان و افراد خير اين است تا براي اداي نذر، توزيع خيرات و انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي خود با مراجعه به شهرداري و اداره آسيب‌هاي اجتماعي اين نذورات را به دست افراد نيازمند واقعي برسانند. بسياري از خانواده‌هاي نيازمند در منطقه شناسايي شده‌اند كه افراد خير مي‌توانند كمك‌هاي انسان دوستانه خود را به دست آنها برسانند.