خوزنا : امن‌ترين پيام‌رسان‌هاي دنيا كدامند؟
جمعه، 22 دی 1396 - 07:22 کد خبر:74445

ايسنا: در تازه‌ترين گزارش‌هاي منتشر شده از سوي موسسات تحليل داده و ترافيك اينترنتي، اپليكيشن واتس اپ در رتبه نخست و تلگرام در رتبه چهارم فهرست امن‌ترين پيام‌رسان‌هاي جهان جاي گرفته‌اند.

 به نقل از وب سايت techworld، اين روزها كه بحث امنيت پيام‌رسان‌هاي داخلي و خارجي بسيار داغ شده است، به نظر مي‌رسد اطلاع يافتن از پيام‌رسان‌هاي خارجي كه از ضريب امنيت بالايي برخوردارند، كمك به سزايي به استفاده آگاهانه كاربران از آنها خواهد كرد.

در اين گزارش به بررسي مختصري از فهرست پيام‌رسان‌هاي خارجي كه از ضريب امنيت بالايي برخوردارند، پرداخته شده است:

۱. واتس اپ ( whatsapp)

اپليكيشن پيام‌رسان واتس اپ در سال ۲۰۱۶ ميلادي، محبوب‌ترين و پركاربردترين پيام‌رسان توسط كاربران در سراسر جهان شناخته شد. اين پيام‌رسان همچنين با توجه به اينكه از سيستم رمزنگاري پيشرفته end-to-end encryption بهره مي‌برد، از ضريب امنيتي بالايي برخوردار است بدين گونه كه مكالمات و اطلاعات مبادله شده ميان كاربران و مخاطبان به صورت كامل محافظت شده بوده و اين طور كه گزارش‌هاي منتشر شده عنوان مي‌كنند، مكالمات و اطلاعات شخصي و خصوصي آنها از سوي نهادهاي ديگر قابل رصد و ردگيري نخواهد بود.

شركت فيس‌بوك با در اختيار گرفتن و تصاحب شركت واتس‌اپ در سال ۲۰۱۴، ۱۹ ميليارد دلار كسب كرد و از آن زمان تاكنون نيز با معرفي و افزودن قابليت‌هاي جديد بدنبال جذب و حفظ طرفداران اين پيام رسان محبوب بوده است.

۲. سيگنال ( Signal)

اين پيام‌رسان كه در سال ۲۰۱۴ ميلادي آغاز به كار كرد، توانست در اين مدت زمان كوتاه فعاليتش، به ضريب امنيتي بالايي دست يابد، هرچند كه محبوبيت و آوازه آن چندان به اندازه ساير اپليكيشن‌هاي پيام رسان معروف در جهان نشده است، اما بسياري از متخصصان امنيت سايبري استفاده از آن را به عنوان يك پيام‌رسان امن به كاربران پيشنهاد مي‌دهند. شيوه رمزنگاري اين پيام رسان از واتس اپ تبعيت كرده و هيچ اطلاعاتي در سرويس‌ها و سرورهاي اپليكيشن سيگنال ذخيره نمي‌شود.

۳. جي ديتا چت ( G data secure chat)

اپليكيشن پيام‌رسان جي ديتا چت كه به تازگي عرضه شده و به صورت رايگان در دسترس عموم كاربران قرار گرفته است، نيز چندان از محبوبيت ساير اپليكيشن هاي معروف و همچنين تعداد دفعات دانلود زيادي برخوردار نشده است.

۴. تلگرام (telegram )

اپليكيشن پيام‌رسان تلگرام هم كه در دو سال اخير از محبوبيت و استقبال بي نظيري از سوي كاربران بهره‌مند شده است، از سرعت و امنيت بالايي برخوردار است و علاوه بر پروتكل هاي رمزنگاري پيشرفته از قابليت ديگري همچون مكالمه محرمانه ( secret chat) برخوردار است.

۵. سيراس ( Ceerus)

يكي ديگر از سرويس‌هاي پيام رسان اندرويدي، سيراس ( Ceerus) نام دارد كه توسط يك استارتاپ انگليسي مجهز به سيستم‌هاي SQR معرفي و عرضه شده است. اين اپليكيشن كه به منظور حفاظت از اطلاعات خصوصي و شخصي كاربران، شركت‌ها و سازمان‌هاي مختلف طراحي و عرضه شد، از كاربران يك حساب كاربري كامل تهيه مي كند و از سيستم رمزنگاري پيشرفته بهره مي برد.

۶. پرايويت (Pryvate)

اين سرويس پيام‌رسان نيز كه در سال ۲۰۱۵ ميلادي طراحي شد و در دسترس عموم كاربران قرار گرفت، از تماس صوتي و ويديويي و مكالمات رمزنگاري شده بهره مي برد و به كاربران در سيستم‌هاي عامل مختلف، خدمات ارسال پيام را ارائه مي‌دهد. اين پيام رسان توسط تجار و شركت هاي تجاري از استقبال بي نظيري مواجه شده است.

۷. فيس بوك مسنجر

پيام رسان فيس بوك مسنجر نيز از سيستم رمزنگاري پيشرفته end-to-end encryption و همچنين مكالمات محرمانه استفاده مي كند و طبق گزارش هاي منتشر شده، كاربران فيس بوكي از اين پيام رسان استقبال زيادي كرده اند.