خوزنا : تنگه ابوقريب بهترين فيلم و برنده شش سيمرغ بلورين شد
دوشنبه، 23 بهمن 1396 - 09:48 کد خبر:75397
به گزارش «تابناك»؛ سي و ششمين جشنواره فيلم فجر به سرانجام رسيد و امروز در آيين اختتاميه برندگان سيمرغهاي بلورين عيان خواهد شد اما پيش از آغاز مراسم پاياني، حواشي اين رويداد به اوج خود رسيد و برخي اقدامات عجيب داوران نظير انتخاب دو بازيگر يك فيلم به عنوان كانديداي بهترين بازيگر زن نقش اول در افزايش اين حواشي نقش كليدي داشته است؛ حواشي كه البته از همان زمان انتخاب ابراهيم داروغه زاده به عنوان دبير جشنواره قابل پيش بيني بود، چرا كه طبيعتاً بايد يك سينماگر پرسابقه دبير اين رويداد ميشد و نه يك پزشك.
تنگه ابوقريب و مغزهاي كوچك زنگ زده هريك با نامزدي در يازده بخش پيشتاز شدند، بمب يك عاشقانه و داركوب با نامزدي در 10 بخش رقباي جدي دو فيلم بعدي هستند. فيلمهاي به وقت شام، سرو زيرآب و عراق سرد هركدام با نامزدي در هشت بخش، شعله ور و كاميون هريك با نامزدي در 6 بخش و چهارراه استانبول با نامزدي در 5 بخش ديگر نامزدهاي سيمرغهاي بلورين هستند. تجربه نشان داده نبايد تعداد نامزديهاي يك فيلم را ملاك پيش بيني نتايج نهايي قرار دارد.
سيمرغها نصف شد تا همه راضي شوند
از اتفاقات كمسابقه، شمار بالاي سيمرغهايي است كه همزمان به دو فيلم تعلق گرفت. ظاهراً داوران ترجيح دادند با توزيع سيمرغها اعتراضات را كاهش دهند و بدين ترتيب پس از فيلم تنگه ابوقريب كه شش سيمرغ (4 سيمرغ به علاوه دو سيمرغ مشترك) از جمله سيمرغ بلورين بهترين فيلم را از آن خود كرد، به وقت شام، عرق سرد، مغزهاي كوچك زنگ زده و سرو زير آب هركدام به سه سيمرغ كه اغلب به صورت مشترك تعلق گرفت، در جايگاههاي بعدي قرار گرفتند و چهارراه استانبول و داركوب نيز دو سيمرغ به دست آوردند.
اين جزئيات بدين ترتيب اهدا شد:
لوح تقدير براي بازيگر زن عربي در مستند «زناني با گوشواره هاي باروتي»
از خانواده شهيد معزغلامي دعوت شد تا از نورالحلي براي حضور در مستند «زناني با گوشواره هاي باروتي» تقدير كنند.
بهترين فيلم كوتاه
بهرام و بهمن ارك (براي فيلم حيوان)
بهترين فيلم هنر و تجربه
مغزهاي كوچك زنگ زده به كارگرداني هومن سيدي
هومن سيدي پس از دريافت اين جايزه به كنايه گفت: «اصلاً نميدانستم چنين جايزهاي در اين دوره وجود دارد!»
بهترين فيلم اول
خجالت نكش به كارگرداني رضا مقصودي
جايزه ويژه هيات داوران
بمب، يك عاشقانه به كارگرداني پيمان معادي
سيمرغ زرين از نگاه ملي
فيلم سرو زير آب به كارگرداني سيد حامد حسيني
نامزدهاي بهترين جلوههاي بصري
1- بمب (محمد لطفعلي)
2- به وقت شام (سيدهادي اسلامي)
3- تنگه ابوقريب (حسن ايزدي، جواد مطوري، محمد برادران، محسن خيرآبادي)
4- چهارراه استانبول (فريد ناصر فصيحي)
5- سرو زير آب (محمد خاكزاد)
6- لاتاري و ماهورا (سينا قويدل)
نامزدهاي بهترين جلوههاي ويژه ميداني
1- بمب (عباس شوقي)
2- به وقت شام (محسن روزبهاني)
3- تنگه ابوقريب (محسن روزبهاني)
4- سرو زير آب (محسن روزبهاني)
5- ماهورا (حميد رسوليان)
نامزدهاي بهترين چهرهپردازي
1- تنگه ابوقريب (سعيد ملكان)
2- چهارراه استانبول (عباس عباسي)
3- داركوب (فاطمه كمالي، زهرا كمالي)
4- شعلهور (مهرداد ميركياني)
5- كاميون (بابك اسكندري)
نامزدهاي بهترين طراحي لباس
1- بمب (سارا خالديزاده)
2- خجالت نكش (رعنا اميني)
3- سوء تفاهم (سارا سميعي)
4- شعلهور (سوسن نوروزي)
5- مغزهاي كوچك زنگزده (مارال جيراني)
نامزدهاي بهترين طراحي صحنه
1- بمب (محسن شاهابراهيمي)
2- تنگه ابوقريب (محمدرضا شجاعي)
3- داركوب (آيدين ظريف)
4- سرو زير آب (عباس بلوندي)
5- سوء تفاهم (كيوان مقدم)
نامزدهاي بهترين صدابردار
1- بمب (ايرج شهزادي)
2- به وقت شام (طاهر پيشوايي)
3- تنگه ابوقريب (رشيد دانشمند)
4- سوء تفاهم (مهران ملكوتي)
5- مغزهاي كوچك زنگزده (مهران ملكوتي)
نامزدهاي بهترين صداگذار
1- امپراطور جهنم (بهمن بنياردلان)
2- به وقت شام (عليرضا علويان)
3- تنگه ابوقريب (اميرحسين قاسمي)
4- شعلهور (امين شريفي، بابك شكيبا)
5- مغزهاي كوچك زنگزده (عليرضا علويان)
نامزدهاي بهترين موسيقي متن
1- به وقت شام (كارن همايونفر)
2- بمب (الني كاريندرو)
3- تنگه ابوقريب (حامد ثابت)
4- داركوب (بهزاد عبدي)
5- شعلهور (سهراب پورناظري)
6- عرق سرد (كارن همايونفر)
نامزدهاي بهترين تدوين
1- به وقت شام (مهرداد خوشبخت)
2- داركوب (فرامرز هوتهم)
3- عرق سرد (بهرام دهقاني، محمد نجاريان)
4- كاميون (مصطفي خرقهپوش)
5- مغزهاي كوچك زنگزده (مهدي سعدي)
نامزدهاي بهترين فيلمبرداري
1- بمب (محمود كلاري)
2- تنگه ابوقريب (حميد خضوعي ابيانه)
3- سرو زير آب (عليرضا زريندست)
4- عرق سرد (فرشاد محمدي)
5- مغزهاي كوچك زنگزده (پيمان شادمانفر)
نامزدهاي بهترين نقش مكمل مرد
1- پژمان جمشيدي براي فيلم سوء تفاهم
2- جمشيد هاشمپور براي فيلم داركوب
3- سيامك انصاري براي فيلم بمب
4- فرهاد اصلاني براي فيلم مغزهاي كوچك زنگزده
5- مسعود كرامتي براي فيلم چهارراه استانبول
6- نويد پورفرج براي فيلم مغزهاي كوچك زنگزده
نامزدهاي بهترين نقش مكمل زن
1- سحر دولتشاهي براي فيلمهاي عرق سرد، چهارراه استانبول
2- ليلي رشيدي براي فيلم عرق سرد
3- نگار عابدي براي فيلم داركوب
4- هدي زينالعابدين براي فيلم عرق سرد
نامزدهاي بهترين نقش اول مرد
1- امير جديدي براي فيلمهاي تنگه ابوقريب، عرق سرد
2- امين حيايي براي فيلم شعلهور (ديپلم افتخار)
3- بابك حميديان براي فيلم سرو زير آب
4- رضا عطاران براي فيلم مصادره
5- سعيد آقاخاني براي فيلم كاميون
6- نويد محمدزاده براي فيلم مغزهاي كوچك زنگزده
نامزدهاي بهترين نقش اول زن
1- باران كوثري براي فيلم عرق سرد
2- سارا بهرامي براي فيلم داركوب
3- شبنم مقدمي براي فيلم خجالت نكش
4- ماهور الوند براي فيلم چهارراه استانبول
5- مهناز افشار براي فيلم داركوب
6- هانيه توسلي براي فيلم سوء تفاهم
نامزدهاي بهترين فيلمنامه
1- بمب (پيمان معادي)
2- سرو زير آب (محمدعلي باشه آهنگر، حامد باشه آهنگر)
3- شعلهور (هادي مقدمدوست، حميد نعمتاله)
4- كاميون (كامبوزيا پرتوي)
5- مغزهاي كوچك زنگزده (هومن سيدي)
نامزدهاي بهترين كارگرداني
1- به وقت شام به كارگرداني ابراهيم حاتميكيا
2- تنگه ابوقريب به كارگرداني بهرام توكلي
3- داركوب به كارگرداني بهروز شعيبي
4- سرو زير آب به كارگرداني محمدعلي باشه آهنگر
5- كاميون به كارگرداني كامبوزيا پرتوي
6- مغزهاي كوچك زنگزده به كارگرداني هومن سيدي
نامزدهاي بهترين فيلم
1- بمب به تهيهكنندگي پيمان معادي و احسان رسولاف
2- به وقت شام به تهيهكنندگي محمد خزاعي
3- تنگه ابوقريب به تهيهكنندگي سعيد ملكان
4- داركوب به تهيهكنندگي سيدمحمود رضوي
5- سرو زير آب به تهيهكنندگي سيدحامد حسيني
6- كاميون به تهيهكنندگي كامبوزيا پرتوي
7- مغزهاي كوچك زنگزده به تهيهكنندگي سعيد سعدي
نامزدهاي بهترين فيلم به انتخاب مردم (سيمرغ بلورين مردمي)
1- بمب به تهيهكنندگي پيمان معادي و احسان رسولاف
2- به وقت شام به تهيهكنندگي محمد خزاعي
3- تنگه ابوقريب به تهيهكنندگي سعيد ملكان
4- مغزهاي كوچك زنگزده به تهيهكنندگي سعيد سعدي و كارگرداني هومن سيدي
5- لاتاري به تهيه كنندگي سيدمحمود رضوي