خوزنا : فرسودگي سيستم فاضلاب مهم‌ترين تهديد بافت تاريخي دزفول
یکشنبه، 20 اسفند 1396 - 15:34 کد خبر:76197

خوزنا ؛ رئيس اداره ميراث فرهنگي دزفول، فرسودگي فاضلاب را مهم‌ترين تهديد براي بافت تاريخي اين شهر برشمرد و خواستار اهتمام مسئولان نسبت به حفظ و احياي اين بافت شد.  

 حجت اله آريايي نيا شامگاه يكشنبه در نشست خبري با اصحاب رسانه در خصوص تخريب خانه تاريخي و ثبت ملي فيروزي در بافت قديم دزفول در روزهاي گذشته اظهار كرد: سال گذشته با هزينه و نظارت اداره ميراث فرهنگي دزفول اين خانه توسط سازمان نوسازي شهرداري مرمت شد اما متأسفانه در روزهاي گذشته سهل‌انگاري چند فرد بي‌خانمان كه شير آب اين خانه بدون سكنه را باز گذاشته بودند موجب پرشدن شوادان خانه و تخريب صددرصدي آن شده است.

آريايي بابيان اينكه خانه فيروزي در پنج سال گذشته بدون سكنه بوده است، اضافه كرد: طبق نظر كارشناسان، مرمت خانه تاريخي فيروزي كه پارسال انجام شده يكي از اصولي‌ترين مرمت‌ها بوده ولي در منطقه مذكور نشست زمين سابقه داشته و از قبل مشكل‌ساز شده است. علاوه بر تخريب كامل خانه فيروزي سه يا چهار خانه اطراف آن نيز تخريب شده و يا دچار خسارت شده‌اند.

آريايي با ابراز تأسف از اين حادثه، به انتقاد از عدم تحقق وعده‌هاي مسئولان ميراث فرهنگي در خصوص توجه به بافت قديم دزفول پرداخت و گفت: همواره به شكل‌هاي مختلف مشكلات ميراث فرهنگي دزفول را به گوش مسئولان استان و كشور رسانده‌ايم. واقعيت اين است كه به دليل نبود امكانات و بودجه ما در اداره دزفول فقط مي‌توانيم يكسري اقدامات بازدارنده انجام دهيم.

وي ادامه داد: به جرات مي‌توان گفت فرسودگي سيستم فاضلاب، دفع ناقص فاضلاب، بد اجرا شدن سيستم فاضلاب و عدم آگاهي ساكنان بافت نسبت به نگهداري، بزرگ‌ترين آسيب و تهديد بافت محسوب مي‌شود. عمده خانه‌هاي موجود در بافت داراي لوله‌هاي فاضلاب قديمي و فلزي هستند؛ بنابراين از اداره آبفا، فرمانداري و شهرداري انتظار داريم به‌صورت جدي در اين قضيه ورود كنند تا از تكرار حوادث احتمالي و به خطر افتادن جان ساكنان بافت جلوگيري شود.

آريايي نيا با اشاره به برگزاري جلسه ستاد مديريت بحران و يك جلسه فني در مركز استان با موضوع بافت تاريخي دزفول و حادثه اخير گفت: با توجه به خطر نشست زمين كه براي خانه‌هاي اطراف خانه تخريب شده فيروزي پيش‌بيني مي‌شود؛ مقرر شد كميته‌اي متشكل از رياست اداره ميراث فرهنگي، هلال‌احمر، رئيس مسكن و شهرسازي و معاونت عمراني فرمانداري تشكيل و براي ساكنان خانه‌هاي در خطر ريزش بافت قديم چاره‌انديشي فوري شود.

وي با انتقاد از عدم چاره‌انديشي اصولي براي بافت تاريخي از سوي مسئولان كشوري گفت: در كنگره بين‌المللي جندي‌شاپور، به طالبيان معاون ميراث فرهنگي كشور كه از قضا فرزند دزفول است پيشنهاد خريد سالانه چند خانه تاريخي را ارائه داديم كه با موافقت لفظي وي مواجه شديم اما تاكنون يكي از وعده‌ها نيز عملي نشده است.

آريايي با بيان اينكه دزفول از نظر امكانات ميراث فرهنگي در وضعيت بسيار بد به سر مي‌برد، افزود: اين در حالي است كه همين شهر از نظر پتانسيل‌هاي گردشگري چه در حوزه تاريخ و چه طبيعي در رده بسيار بالايي قرار دارد كه در صورت توجه و اهتمام به اين ظرفيت‌ها مي‌توان شاهد شكوفايي اقتصاد گردشگري در منطقه باشيم.

راه‌اندازي اتوبوس‌هاي گردشگري در دزفول

وي در ادامه در خصوص برنامه‌هاي اين اداره در ايام نوروز اظهار كرد: در نوروز ۹۷، يك اتوبوس گردشگري به ظرفيت دوطبقه در محل كمپ نوروزي شهرداري دزفول در روبروي پارك بعثت مستقر خواهد شد كه اين اتوبوس در طول روز اقدام به اجراي سه برنامه بافت گردي براي مسافران نوروزي به‌صورت رايگان خواهد كرد.

وي بابيان اينكه اين اتوبوس با همكاري يكي از آژانس‌هاي گردشگري دزفول و نظارت و همراهي اداره ميراث انجام فعاليت خواهد كرد، افزود: يك اتوبوس گردشگري ديگر نيز به همت يكي از هتل‌هاي شهرستان در ايام نوروز فعال خواهد بود.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري دزفول تصريح كرد: تورهاي بافت گردي از محل خانه تيزنو به صورت پياده آغاز و تا بافت قديم براي نشان دادن ساباط ها، گذرها و ساير جاذبه‌هاي بافت تاريخي ادامه خواهد داشت.

آريايي گفت: تورهاي يك‌روزه و دو روزه دزفول گردي نيز براي مسافران نوروزي در نظر گرفته شده كه قطعاً در اين ايام به شكل‌هاي مختلف به مسافران اطلاع‌رساني خواهد شد.

وي با اشاره به اينكه ستاد نوروزي دزفول از ۲۵ اسفند آغاز به كار خواهد كرد، افزود: در نوروز ۹۶ يك‌ميليون و ۷۰۰ هزار مسافر نوروزي از جاذبه‌هاي دزفول ديدن كرده‌اند كه پيش‌بيني مي‌شود در نوروز ۹۷ اين ميزان افزايش يابد.

رئيس اداره ميراث فرهنگي دزفول از استقرار چند كمپ نوروزي در مسير آبشار شوي خبر داد و گفت: يكي از شركت‌هاي گردشگري تقاضاي استقرار چند كمپ نوروزي براي اسكان و خدمات رفاهي در مسير اين آبشار كرده كه طرح مذكور تصويب و به استان ارسال شده است. درصورتي‌كه اين طرح تأمين اعتبار شود در نوروز ۹۷ ايستگاه‌هاي خدماتي خوبي در كنار آبشار شوي راه‌اندازي خواهد شد.

آريايي نيا از برگزاري نمايشگاه نوروزي صنايع‌دستي در پارك دولت و پارك لاله خبر داد و افزود: آئين نمادين استقبال از مسافران نوروزي نيز در روز نخست نوروز در ورودي‌هاي شهر اجرا خواهد شد، ايستگاه‌هاي از من بپرس نيز در راستاي راهنمايي گردشگران مستقر خواهند شد.

آريايي نيا در خصوص پل باستاني نيز گفت: با همكاري شهرداري و شوراي شهر مقرر شده نورپردازي و لكه‌گيري پل انجام شود ضمن اينكه ديوارنويسي‌هاي بر روي پل نيز پاك خواهند شد تا در ايام نوروز جلوه خوبي در مقابل مسافران داشته باشد.

وي ادامه داد: بعد از ايام نوروز ادامه طرح جمع‌آوري آسفالت و آجرفرش پل باستاني اجرايي خواهد شد، پياده‌روي فلزي پل نيز جمع‌آوري خواهد شد و به طور كلي در تلاش هستيم آسيب‌شناسي جدي‌تري بر روي اين گنجينه باستاني دزفول داشته باشيم.

آريايي با اشاره به انتقادات صورت گرفته مبني بر اينكه آجرهاي به كار رفته براي مرمت پل با رنگ آجرهاي قديمي در تضاد است، گفت: كارشناسان معتقد هستند كه اين آجرها از جنس آجرهاي قبلي پل هستند كه گذر زمان موجب عوض شدن رنگ آنها شده است.

وي در پايان از تصويب ثبت ملي شدن خانه‌هاي تاريخي قلقچي و سهرابي طي برگزاري جلسه اي در مركز استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، خانه تاريخي فيروزي واقع در بافت قديم دزفول كه به ثبت ملي رسيده عصر پنجشنبه فروريخت. خانه تاريخي فيروزي در دزفول با شماره ۷۸۱۹ در ليست آثار ملي ثبت شده است.

در حدود ۲۷۰ هكتار بافت قديم دزفول بناهاي تاريخي ارزشمندي شناسايي شده كه تاكنون بيش از يك‌صد اثر ثبت و ثبت ملي حدود ۲۰۰ اثر ديگر نيز ضروري است.

دزفول در نوروز سال ۹۶ پذيراي بالغ‌بر يك‌ميليون و ۷۰۰ هزار مسافر بود.