خوزنا : بيماري اقتصاد ايران در مسير سياست ها / چرا يقه سفيدها ماليات نمي دهند؟
دوشنبه، 7 خرداد 1397 - 12:10 کد خبر:78053
روش هاي دريافت ماليات استاني و نبود عدالت مالياتي، يكي از آزار دهنده ترين مشكلات براي دلسرد كردن فعال اقتصادي است، چون مي بيند دلالان و يقه سفيدان بدون هيچ زحمتي رقم هاي درشتي را بدون پرداخت يك ريال ماليات و به جا گذاشتن كمترين اثري از خود جابه جا و روز به روز نزد بانكها و جامعه ي عقل در چشم، محبوب تر و پر هيبت تر ديده مي شوند

  چند سالي مي شود كه همه شاهد هستيم اقتصاد ايران با چالش هاي بسياري مواجه است، چالش هايي كه بعضا ساختاري بوده و برخي نيز به دليل شرايط، از جمله تحريم ها به وجود آمده اند.


 خوزنا_حديث كريمي؛ در اين ميان «توليد ملي» به‌عنوان محور اساسي حل مشكلات اقتصادي مي تواند موثر واقع شود لذا شعار امسال كه به نام «حمايت از كالاي ايراني» از سوي مقام معظم رهبري اعلام شده، حساسيت موضوع را نشان مي دهد. به فرموده رهبر معظم انقلاب «اگر توليد ملي با همت و پيگيري همگاني شتاب بگيرد، بسياري از مشكلات معيشتي مردم و مسائل اشتغال و سرمايه‌گذاري حل خواهد شد و آسيب‌هاي اجتماعي كاهش زيادي خواهد يافت» مشكلات و موانع اقتصادي به حدي گسترده شده كه مردم جامعه را در زندگي معمولي در شرايط سختي قرار داده، اين مشكلات ، بخش توليد داخلي را به بحران رسانده است. در همين خصوص گزارشي از وضعيت توليد و اقتصاد استان خوزستان تهيه شده كه شما را به خواندن آن دعوت مي كنيم.

حمايت از توليد داخل براي ژن هاي خوب است

نايب رييس اول اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي اهواز به عنوان يك توليد كننده داخلي امتيازاتي از دولت دريافت نكرده و معتقد است: «حمايت از توليد داخلي براي ژن هاي خوب است»

فرامرز احمدي نژاد در تعريف امتياز، مي گويد: امتياز يعني برتري دادن فعاليتي به فعاليتي ديگر، برتري داشتن، فضيلت، كارهاي ويژه انجام دادن براي كسي كه صاحب امتياز است و البته يك معني ديگر امتياز هم به معني مجوز دادن است كه اين معنا بيشتر در بين جامعه رواج دارد و در آن زمان كه مجوز ها، امضاي طلايي داشتند و خريد و فروش مي شدند بيشتر در خاطرات مردم ثبت شده و گمان مي كنند كه هنوز همان روال ادامه دارد . البته هنوز هم امضا هاي طلايي و مجوز هاي خاصي هستند اما براي توليد كنندگان نيست بلكه براي ژن هاي خوب است!

صنعتگران و توليد كنندگان ايجاد اشتغال و رفاه اجتماعي را به دوش مي كشد
او با اشاره به تعاريف ارايه شده؛ مي افزايد: حال مي توان بهتر بررسي كرد كه آيا دولت امتيازاتي به توليد كنندگان داخلي مي دهد يا خير؟ در تمام دنيا براي توليد و توليد كننده نه تنها امتياز بلكه احترام خاصي قائل هستند چون اين صنعتگران و توليد كنندگان هستند كه مهمترين وظيفه دولت ها را كه همانا ايجاد اشتغال و رفاه اجتماعي است، به دوش مي كشند و در قبال كاري كه انجام مي دهند به دولت هم ماليات مي دهند، البته در كشور ما بعضا اين ماليات را مضاعف هم مي گيرند.
اين توليد كننده خوزستاني اضافه مي كند: ماليات بر ارزش افزوده كه توليدكنندگان ملي را زمين گير كرده، قضيه اش فرق دارد زيرا به جاي اينكه ماليات را براي يكبار و از مصرف كننده نهايي وصول كنند، در روش فعلي به صورت آبشاري عمل كرده و همچون گلوله ريز برفي كه از بلندي كوه به حركت دربيايد و در دامنه كوه تبديل به تلي از برف مي شود، عمل كرده و عامل اصلي تورم و عدم رقابت پذيري توليدات ملي را به دنبال داشته و دارد.
نايب رييس اول اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي اهواز با بيان اينكه اين طرح دوره آزمايشي خود را تمام كرده و چون« دولت» و «نمايندگان استراتژيك و دور انديش مجلس» راهي براي تامين و جايگزيني اين پول هنگفت و بادآورده پيدا نكردند، همچنان در حال تمديد قانون ماليات بر ارزش افزوده به همان روال سابق هستند! اما اين تامين بودجه به چه قيمتي و از جيب چه قشري از جامعه وصول مي شود و چه پيامدهايي داشته، قطعا تحليل و تفسيرش نه در اين مقال مي گنجند و نه بنده قصد ورود به اين مبحث را دارم چون در همان سال اول اجراي آن، چندين بار در اين خصوص اعتراض كرده ايم و در اين رابطه نوشتيم و نوشتند اما دريغ از نتيجه...! بنابراين در خانه اگر كس است يك حرف بس است!

اين توليد كننده خوزستاني به نگرش تصميم سازان اشاره و تاكيد مي كند: جزيره اي عمل كردن و بخشي نگري مشكلات عديده اي براي كشور ايجاد مي كند .

اين مقام مسئول با اشاره به مزيت ها و امتيازاتي كه دولت مي تواند به توليد كننده بدهد، مي گويد: زمين و زير ساختهاي آن شامل آب، برق، تلفن، گاز، اينترنت و سهولت دريافت خدمات، مجوزات و قانونمند كردن فرآيند فعاليت هاي اقتصادي، تسهيلات كم بهره و غير ربوي به منظور تامين نقدينگي براي خريد ماشين آلات، خريد مواد اوليه، پرداخت حقوق و دستمزد نيروي كار و عوامل توليد، سرمايه در گردش به منظور تزريق كالا به بازار و دادن تنفس به مشتري براي ترغيب آن ها جهت استفاده از محصولات،تبليغات رايگان يا كم هزينه در بيلبوردهاي شهري، تلويزيون و رسانه هاي جمعي، ايجاد نمايشگاه هاي دائمي به منظور عرضه مستقيم محصولات توليد داخل براي آشنايي و پيوند دادن مردم و توليد كنندگان داخلي، ترغيب و الزام به برند سازي محصولات داخلي از طريق دادن مشوق ها و حمايت هاي متنوع و مكرر به منظور صيانت از منافع ملي درمقابل رقباي خارجي، ايجاد امنيت و آرامش براي فعالان توليدي و اقتصادي از طريق حمايت هاي قضايي در مقابل ادارات دولتي كه بدون اخطار و بدون اطلاع قبلي به خودشان اجازه مي دهند به حق يا به ناحق يك واحد توليدي را تعطيل كنند! و نيروي آموزش ديده و ماهر براي پروسه هاي مختلف توليد كه در كوتاه ترين زمان ممكن از طريق بانك اطلاعاتي موجود در دسته بندي هاي متناسب با نيازهاي واحدهاي توليدي در اختيارشان قرار گيرد و مشوق هاي لازم را نيز براي به كار گيري آنان به كارآفرينان اعطا كنند.
نبود عدالت مالياتي يكي از آزاردهنده ترين مشكلات فعال اقتصادي است

احمدي نژاد ادامه مي دهد: روش هاي دريافت ماليات استاني و نبود عدالت مالياتي، يكي از آزار دهنده ترين مشكلات براي دلسرد كردن فعال اقتصادي است، چون مي بيند دلالان و يقه سفيدان بدون هيچ زحمتي رقم هاي درشتي را بدون پرداخت يك ريال ماليات و به جا گذاشتن كمترين اثري از خود جابه جا و روز به روز نزد بانكها و جامعه ي عقل در چشم، محبوب تر و پر هيبت تر ديده مي شوند! اما توليد كننده ما با همه مزيتهايي كه براي دولت دارد و حداقل بخشي از بار بيكاري را به دوش كشيده، در بدترين شرايط اقتصادي هم بايد مالياتي بيش از ماليات سال قبلش بپردازد !!!
سهم تامين اجتماعي در برخي كشورها7تا20 درصد است اما در ايران30 درصد
او اذعان مي كند: سهم تامين اجتماعي، كه در اغلب كشورهاي دنيا از 7 درصد تا 20 درصد است، در ايران 30 درصد است حقوق پرداختي توليد كننده را هم در نظر بگيريد ، جالب اينكه در بسياري از مواقع سامانه اينترنتي تامين اجتماعي قطع است و گزارشات بازرسي در نسخه تسليمي به كارفرما و آنچه در سيستم آنها ثبت شده، همخواني ندارد و كارفرما زماني متوجه مي شود كه انبوهي از بدهي ها در پرونده اش درج شده است !

توليد كننده ما همواره درگير مشكلات فضاي كسب و كار است

اين توليد كننده خوزستاني تصريح مي كند: نرخ بهره بانك ها را هم همه مي دانند كه هيچ تفاوتي با ساير بخش هاي اقتصادي ندارد ضمن اينكه بانك ها خيلي راغب تر هستند تسهيلات خود را در اختيار مشاغل غير توليدي و وارد كنندگان قرار دهند چون توليد كننده ما همواره درگير مشكلات فضاي كسب و كار است و نقدينگي او در سه گلوگاه گير است مواد اوليه موجود در انبار، كالاي در جريان ساخت و مشتري ها كه بخش عظيمي از آنها دولتي هستند ، ممكن است آقايان بگويند ما تسهيلات ارزان قيمت داديم و مي دهيم، بنده عرض مي كنم به چه كساني يا چه صنوفي اين تسهيلات را دادند؟ و با چه مكانيزمي؟ ملاك ارزيابي و تشخيص آنها چه بود ؟
نبود وجود نيروي مهارتي و كاردان و عدم تربيت و آموزش از طريق سازمان هاي متولي
نايب رييس اول اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي اهواز مي گويد: اگر بخواهيم مصداقي حرف بزنيم، يكي از پر اهميت ترين صنايع در دنيا صنعت پوشاك است چون با كمترين ميزان سرمايه گذاري بيشترين اشتغال پايدار را ايجاد مي كند و در ايران هم از همين مزيت برخوردار است با اين اهميت كه در ايران خانم ها بيشتر در اين رشته مشغول به كار مي شوند و همچنين به لحاظ زيست محيطي هم جزو صنايع پاك و غير آلاينده است كه براي خوزستان يك مزيت به شمار مي آيد، اما آيا مي دانيد اين صنعت در كشور ما بسيار آسيب پذير است؟ به چند دليل ابتدا قاچاق، سپس سهل الورود بودن نااهلان و افراد غير متخصص و بدون برنامه به اين رشته و در نتيجه خراب كردن اعتبار كالاي ايراني و همچنين نبود نيروي مهارتي و كاردان و عدم تربيت و آموزش از طريق سازمان هاي متولي از جمله سازمان فني و حرفه اي و در كل وزارت خانه هاي متولي آموزش هاي مهارتي وغيره.... بنابراين در چنين شرايطي اگر بخواهيم واقع بينانه، هدفمند و استراتژيك تصميم بگيريم مي بايست اين بخش از صنعت در اولويت چنين پرداخت هايي مي بود يا باشد كه تا اين لحظه كه اول ارديبهشت 97 نه دعوتي براي چنين تسهيلاتي به عمل آمده و نه ريالي را دريافت كرده ايم .

او با اشاره به وضعيت زمين مي گويد: اگر قيمت زمين از همه جاي ايران گرانتر نباشد، ارزانتر هم نيست با اين تفاوت كه بايستي گودالي را تحويل بگيريد و معادل قيمت آن فقط خاكريزي كنيد تا به مرحله صفر برسد به نقل شنيده ها و درد دل هاي صنعتگران استان در جلسات و همچنين مشاهدات عيني و قابل بررسي ... به هر حال توليد كنندگان ما به واسطه عشقي كه به ميهن دارند و با علم به اين كه تنها راه قدرتمند كردن ملت ها و دولت ها فقط و فقط از طريق اهميت دادن به توليد و به تبع آن اشتغال پايدار صورت مي گيرد، حاضر شدند كه در اين شرايط بسيار سخت قدم به عرصه توليد بگذارند تا دين خود را به اين ملك و مملكت ادا كنند؛ اميدوارم مسئولان هم به اين مهم توجه كنند و شرايط رقابتي را براي اين قشر فداكار و خلاق فراهم آورند تا جملگي شاهد آرامش و آباداني بيشتر در سطح جامعه و كشور باشيم .

اقتصاد بيمار است

استاد دانشگاه شهيد چمران اهواز هم در اين ميان به اقتصاد بيمار كشور و استان خوزستان اشاره مي كند و در پاسخ به اين سوال كه: به نظر شما با شعار امسال مي شود تحولي در اقتصاد كشور و استان ايجاد كرد؟ مي گويد: قطعا خير هيچ اتفاق خاصي نخواهد افتاد. اقتصاد ما هم در سطح كشور و به خصوص در خوزستان دچار بيماري هاي مزمني هستند كه هيچ وقت درصدد رفع شان به صورت ريشه اي نبوده ايم؛ بنابراين با اعلام يك شعار سالانه اين امكان كه تحولي رخ دهد؛ وجود ندارد و متاسفانه معمول شده با شعارهاي سالانه به صورت بسيار سطحي و عوامانه برخورد مي‌شود؛ و تنها بسنده مي‌كنيم به پخش تراكت، تشكيل سمينار و غيره، بدون اينكه اقدامي جدي صورت بگيرد.

دكتر افقه ادامه مي دهد: اقتصاد كشور يا توليد ملي اگر قرار است حمايت شود، نياز به تلاش بسيار گسترده و همه جانبه اي دارد كه با اعلام شعار به خودي خود اتفاق نخواهد افتاد. با اين وصف تعيين شعار سال تنها مي تواند شرايط لازم را تامين كند نه شرط كافي. براي تامين شرايط كافي اقدامات بسيار جدي و عميق ساختاري بايد صورت پذيرد كه البته هيچ كدام از اين اقدامات تا كنون نه انجام شده و بر اساس شواهد نه خواست و همتي براي انجامش وجود دارد.

عزمي كلي در بين همه قوا و اركان حاكميت ضروري است
او با بيان اينكه دولت و كل نظام تصميم گيري كشور در به وجود آوردن شرايط موجود دخيل هستند، مي افزايد: بنابراين براي رفع مشكلات و ناكامي هاي ايجاد شده عزمي كلي در بين همه ي قوا و اركان حاكميت ضروري است. در واقع مخاطب اصلي شعار امسال و سال هاي پيش نه تنها قوه مجريه بلكه كل اركان حكومت و نهادهاي سياسي، فرهنگي، اجتماعي و مذهبي هستند.
حذف يا كاهش اساسي موانع كسب وكار، سرمايه گذاري و توليد
اين اقتصاددان در پاسخ به اينكه چه راهكاري دولت مي تواند در اين شرايط به سرمايه گذار يا توليد كننده داخلي بدهد تا اقتصاد پويا شود يا تحولي در آن ايجاد شود؟ اظهار مي كند: تنها راهش اين است كه موانع كسب و كار، سرمايه گذاري و توليد را حذف يا كاهش اساسي دهيم؛ اين موانع بخشي از آن اقتصادي و بخش مهم و اصلي آن غير اقتصادي است و آنها هم كار دولت به تنهايي نيست و كل نظام بايد در اين مورد تصميم‌گيري و اقدام كند. البته اين تحولات و اقدامات زمان بر است ولي گريزي نيست و هر چه ديرتر انجام شود خروج از مشكلات پيش آمده دشوارتر خواهد بود. البته در اين راه هم مقاومت‌هايي هم خواهد شد كه بايد با عزم جدي با آنها مقابله كرد. در شرايط فعلي به عنوان فوري ترين اقدام بايد فعاليت هاي مولد ها و توليدي ها تشويق شوند، موانع از سر راهشان برداشته شود و از طرفي با فعاليت‌هاي دلالي و غيرمولد به طور جدي برخورد كرد. امروز اتفاقا همه چيز بر عكس است و توليدكننده ما تحت تاثير ساختارهاي معيوب و ضد توسعه اي در بخش هاي سياسي، فرهنگي و اقتصادي، تنبيه مي شود و فعالان عرصه ي دلالي تشويق مي شوند.
وجود ساختارهاي ضد توليدي و ضد توسعه اي باعث شده كه در يك دهه گذشته ناكام بمانيم

استاد دانشگاه شهيد چمران اهواز تصريح مي كند: از توضيحات فوق مي توان نتيجه گرفت كه نبود پيش نيازهاي توسعه وجود ساختارهاي ضد توليدي و ضد توسعه اي باعث شده تا در نيل به اهداف و آرمان هاي اقتصادي مندرج در قانون اساسي، برنامه هاي توسعه ي گذشته، چشم انداز، سياست هاي اقتصاد مقاومتي و به خصوص شعارهاي سالانه طي يك دهه گذشته ناكام بمانيم و تا زماني كه اين ساختارها اصلاح نشوند با نامگذاري سال ها و به دنبال آن اقدامات سطحي و عوامانه تحولي جدي در روند موجود نخواهد افتاد.

عدم پاسخگويي
در همين خصوص خبرنگار خوزنا جهت مصاحبه با سيدعلي بحريني مقدم معاون اقتصادي استانداري خوزستان به جهت اطلاع از وضعيت اقتصادي استان و ميزان حمايت از توليد داخلي تماس و پيامك ارسال كرد اما از سوي او پاسخي دريافت نكرده است.
برنامه ريزي جديد و مديريت اجرايي متناسب با بازار كشور مي تواند توليد اثربخش و توسعه اقتصادي در برداشت
بر اساس اين گزارش ، براي اينكه حركت رشد اقتصادي تسريع شود و اقتصاد پويايي را داشته باشيم، مجموعه اقدامات و تدابيري بايد به كار گرفته شود كه از ظرفيت هاي موجود بتوان حداكثر استفاده را كرد، همچنين با برنامه ريزي جديد متناسب با شرايط روز بازار در كشور و با مديريت اجرايي درست، مي توان شاهد فضاي توليدي اثربخش و توسعه اقتصادي قابل قبول بود.