خوزنا : برخورد قانوني با با منتشر كنندگان مطالب كذب ،خلاف واقع بدون مجوز از اماكن دولتي و خصوصي
شنبه، 8 دی 1397 - 14:22 کد خبر:81565
اجراي عدالت و احقاق حقوق حقه مردم و حفظ و نظم و امنيت از آرمان هاي ديرين بشر است كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در قانون اساسي متبلور شده ، ودر اهداف ،تكاليف و ساختار قوه قضائيه به تصوير نيز كشيده شده است و مدلي از حكمراني مبتني بر مردم سالاري ديني با تبيين موازانه قوا و حول محور مديريت فقهي است در همين راستا هريك از قواي سه گانه در جهت تحقق اهداف نظام و در قلمرو وظايف اختصاصي خود با همگرايي و تعامل پيش برنده در تلاشند تا در عرصه مسوليت هاي خود اقدام به نظم و آرامش و حفظ و حيثيت مردم را به بهترين شيوه به ملت شريف ايران عرضه كنند


با منتشر كنندگان مطالب كذب ،خلاف واقع. توهين ،افترا و تصوير برداري غير قانوني و بدون مجوز از اماكن دولتي و خصوصي از مردم برخوردقانوني مي شود.
دادستان عمومي و انقلاب اسلامي اسلامي ايذه  در گفتگو با خوزنا عنوان كرد : تصوير برداري از اماكن دو لتي و منتشركنندگان در فضاي مجازي . مطالب كذب و توهين آميز و تحريك افكار عمومي و جريحه دار كردن حيثيت ديگران در انتظار اشد مجازات باشند .

اجراي  عدالت و احقاق حقوق حقه مردم و حفظ و نظم و امنيت  از آرمان هاي ديرين بشر است كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در قانون اساسي متبلور شده ، ودر اهداف ،تكاليف و ساختار قوه قضائيه به تصوير نيز كشيده شده است و مدلي از حكمراني مبتني بر مردم سالاري ديني با تبيين موازانه قوا و حول محور مديريت فقهي است .

در همين راستا هريك از قواي سه گانه در جهت تحقق اهداف نظام و در قلمرو وظايف اختصاصي خود با همگرايي و تعامل پيش برنده در تلاشند تا در عرصه مسوليت هاي خود اقدام به نظم و آرامش و حفظ و حيثيت مردم را به بهترين شيوه به ملت شريف ايران عرضه كنند .

قوه قضائيه در خصوص احقاق حقوق عامه و تحقق عدالت و استقرار سلامت اجتماعي در تلاش است با اجراي منويات مقام عظماي ولايت و سياست هاي كلي نظام ناظر بر اين قوه  و رهنمودهاي رياست قوه قضائيه با توانمند سازي و فراهم كردن الزامات تحقق اهداف چشم انداز سند ۲۰ ساله در افق ۱۴۰۴ بتواند با حفظ كرامت و حقوق انسان ها و تضمين آزادي هاي فردي و اجتماعي و تثبيت قدرت حاكميت ،به صورت مستقل و مقتدر در پيشگيري از وقوع جرم و فصل خصومت نقش سازنده اي ايفا نمايد .

قوه قضائيه همچنين در پي آن است كه تا با دو ابزار قانون و امكانات و الزامات تحقق هدف بتواند با حفظ استقلال و اقتدار پيشرفت توام با عدالت بيش از پيش دست يافتني و با زندگي مردم قرين سازد و با همت دولت و ساير همكاران در دادگستري جامعه اي را به دور از خشونت توهين . افترا و هتك حرمت به ديگران  را براي مردم فراهم سازد .

آنچه در پي مي آيد گفتگوي  دو ساعته كريم بنداني خبرنگار پايگاه خبري خوزنا  با دكتر شمولي دادستان عمومي و انقلاب شهرستان ايذه مي باشد .شمولي در خصوص برخي از حوادث اخير درفضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي كه منجر به هتك و حرمت و در راستاي تشويش اذهان عمومي و  نشر اكاذيب و تصوير برداري غير مجاز از برخي اماكن دولتي با سو نيت و گاها در اختيار برخي رسانه هاي بيگانه از جمله صداي آمريكا و بي بي سي و رسانه موهن من و تو قردادند گفت : باعاملين اينگونه حوادث و منتشركنندگان آنان به شدت برخورد قانوني و به اشد مجازات مقرره در قانون خواهند رسيد .  
دكتر شمولي افزود: پيشگيري از وقوع جرم طبق اصل 156قانون اساسي از وظايف قوه قضاييه است اما به واقع دخالت خيلي از نهادها ودستگاهها براي اين امر لازم وضروري است.و دستگاه قضايي به تنهايي نميتواند اقدامي بكند و ابزارهاي كافي براي اين كار در دست ندارد و در اين راستا يكي از وظايف اداره ارشاد اسلامي شهرستان كه وظيفه ذاتي آنان نظارت بر هرگونه چاپ ،نشر و مطالب منتشره در فضاي مجازي و حقيقي و همچنين برخورد پليس فتا نيز در اين راستا بوده و بنظر ميرسد كه نقش اين دو نهاد بويژه اداره ارشاد بسيار كم رنگ با اين عوامل بوده و بنظر مي رسد خود و كارشناسان فرهنگي به اين موارد ورود كنند، اما بااين اوصاف تشكيل معاونت پيشگيري از وقوع جرم در قوه قضاييه اقدامات مفيدي در اين حوزه صورت گرفته است.

در شهرستان ايذه نيز با همت  رياست محترم  دادگستري  اقدامات پيشگيرانه اي در اين راستا انجام داده ايم. اما بنظر مي رسد و مكررا ديده شده اين روزها فرد و افرادي كه بصورت ساماندهي و مهندسي شده كه در پشت اين قضايا دست هاي ناپاكي نهفته است و در فضاي مجازي  عليه فرد ويا افرادي اعم از مسول و غير مسول اقدام به تهيه كليپ و ارسال فايل هاي صوتي و تصويري به صورت توهين آميز و هتك حرمت در شبكه هاي اجتماعي ميكنند كه تمام اين فايل ها عليه برخي افراد و دستگاها اعم از فرمانداري . شهرداري،بيمارستان و خانواده دانش آموز متوفي واقع در بردگپي و انتشار مجدد فايلي تصويري عليه نماينده در دهدز  به صورت مستمر  موجود مي باشد و حق پيگيري همچنان براي انان محفوظ دانسته است.

دادستان عمومي و انقلاب اسلامي ايذه با بيان اينكه  توهين و نشر اكاذيب در فضاي مجازي قابل قياس با توهين و نشر اكاذيب به شكل سنتي نيست ؟ گفت  :توهين به شكل سنتي ممكن است فرد يا افراد در مقابل عده اي محدود مورد اهانت قرار گيرند اما در شكل مدرن ‌ و فضاي مجازي  اكثر احاد جامعه آن الفاظ را مشاهده ميكنند .

لازم است ابتدا به اينگونه تعاريف بپردازيم انگاه به مجازات مقرره در قانون اشاره نماييم ؛از انجا كه توهين و نشر اكاذيب از جرائم عليه شخصيت معنوي افراد است و با توجه به اين موضوع در جرائم رايانه اي   در قانون مجازات اسلامي تعريف خاصي شده (نشر اكاذيب عبارت است انتشار يا اشاعه اخبار دروغ و وقايع خلاف واقع بوسيله سامانه هاي رايانه اي و مخابراتي به قصد اضرار به غير يا تشويش اذهان عمومي ) وفق ماده ۷۴۶فصل جرائم رايانه اي و  تكرار همان ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامي مي باشد .

شمولي افزود :در قانون ركن مادي جرم توهين ،فحاشي و استعمال الفاظ ركيك است ولي در ركن معنوي علم و عمد بودن مرتكب  در بيان مطالب وهن آميز بوده كه مجازات جرم انتشار در فضاي مجازي و خصوص حبس از ۹۱ روز تا دوسال واز پنج ميليون تا چهل ميليون ريال خواهد بود كه حق اعاده حيثيت هم براي متضرزر همچنان محفوظ است وبه موجب ماده ۶۰۸ ق . م. ا .چنانچه عبارات بكار رفته مشمول قذف نباشد به شلاق تا ۷۵ ضربه از پنجاه هزار تا يك ميليون ريال هم مزيد بر آن مي باشد .

دكتر شمولي يادآود شد با توجه به جرم توهين به مقامات و سمت انها در ماده ۶۰۹ و ۱۰۴ همان قانون قابل گذشت نيست و شكايت شاكي خصوصي لازم نيست و دادستان ميتواند خود راسا اعلام جرم كند و حتي با اعلام گذشت و رضايت  مقامات  و شاكي مجازات  موقوف نخواهد شد . دادستان عمومي و انقلاب اسلامي ايذه گفت مردم ايذه مردمي خوب ، فهيم و ولايي هستند و راه مطالبه گري را مي توانند از مجراي  قانون پيگيري نمايند ؛اما متاسفانه عده اي به خاطر مطامع شخصي و عدم دسترسي به خواسته هاي نامشروع خود در شبكه هاي مجازي اقدام به تخريب و تشويش  اذهان  عمومي ميكنند و آسايش و آرمش عمومي خود و ديگران را به مخاطره مي اندازند و اين به دور از فرهنگ كهن و غني بختياري است كه به جاي تالم و ابراز همدردي در يك حادثه ناگوار او و خانواده اش را مورد سرزنش و الفاظ و جملات دروغ در خصوص فوت ناشي از گرسنگي و يا اعتياد پدر و مواردي مشابه را عنوان نمود .

شمولي خاطر نشان كرد بر اساس مصوبه هيات دولت و بخشنامه به كليه دستگاها نهادها و سازمان ها مدت ۲۰ الي ۲۵ دقيقه را براي انجام فريضه نمازجماعت ظهر ويژه كاركنان دولت در طول هفته بجز روزهاي تعطيل تصويب نموده .و اين حركت و بدور از اخلاق و بوركرواسي اداري و مذهبي است كه در اين ساعت كسي بدون داشتن مجوز اقدام به تصوير برداري نمايد كه به مجازات آن وفق قانون در ابتداي اين گفتگو اشاره كردم .

يا در مراكز درماني و خدماني كه بيمار از لحاظ پوشش به تشخيص پزشك و كادر پزشكي براي جلوگيري از انتقال ويروس ممكن است فقط با لباس مخصوص و يك سر بند باشد چگونه ممكن است كسي بدون هماهنگي اقدام به تصوير برداري و هتاكانه مسولين واحد درماني و كسان ديگر را به الفاظي كه بار حقوقي دارند متهم نمايد .

دادستان ايذه ضمن اشاره به مواد متعددقوانين مجازات اسلامي و همچنين مواد ۱۶ و ۱۷جرائم رايانه اي و فضاي مجازي اعم از گروهاي واتساپي و تلگرامي كه عنوان ميدارد هركس به وسيله سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي فيلم يا صوت يا تصوير ديگران را از طريق فضاي مجازي اعم از خصوصي و عمومي منتشر و تحريف و انتشار آن به نحوي كه عرفا موجب هتك حيثيت او  شود به حبس مقرره از ۹۱روز تا دوسال و جزاي نقدي از ۵ تا ۴۰ ميليون ريال مجازات محكوم خواهد شد .

شمولي در پايان اظهار داشت : وظيفه ذاتي دستگاه قضا  تظلم خواهي و اخذ احقاق حقوق حقه و مشروع مردم است و اين دادگستري با همه احترامي كه براي شهروندان محترم ايذه دارد امادگي پذيرش تمام دعاوي اين عزيزان  را وفق قانون مورد رسيدگي قرار ميدهد اما اگر كسي بخواهد فراتر و جلوتر از قانون حركت نمايد و حقوق ديگران را از طرق مختلف تضيع نمايد برابر قانون با آنان برخورد خواهد نمود .


گفتگو از كريم بنداني