خوزنا : بازار مسكن راكد نيست، كاذب است
پنجشنبه، 17 بهمن 1398 - 12:24 کد خبر:86903

يك كارشناس با بيان اين‌كه چشم‌انداز ركود مطلق را براي بازار مسكن متصور نيستم گفت: رونق از نوع كاذب، هم‌اكنون در بخش مسكن وجود دارد و در اين شرايط شكاف بين متقاضيان واقعي و متقاضيان مصرفي بيشتر مي‌شود.

 ابوالحسن ميرعمادي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: به لحاظ ركود اقتصادي، قدرت خريد طبقه‌اي كه نيازمند مسكن است افزايش پيدا نكرده اما معاملات از سوي سرمايه‌گذاران انجام مي‌شود. معتقدم در سال آينده نيز بخش مسكن وارد ركود مطلق نمي‌شود بلكه خريد و فروش سفته‌بازانه ادامه مي‌يابد و شكاف بين توان متقاضيان واقعي و سفته‌بازان افزايش پيدا مي‌كند.

وي افزود: بسياري از افراد، بخش مسكن را براي سرمايه‌گذاري مناسب مي‌بينند؛ چرا كه بازار ارز دچار ثبات شده و ريسك خريد مسكن، كمتر از خريد دلار است. از سوي ديگر به دليل كنار ماندن تقاضاي مصرفي از بازار مسكن، رونق فعلي كاذب است.

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اين‌كه طي دهه‌هاي گذشته، تورم بخش مسكن، فراتر از رشد دستمزدها بوده است گفت: طبيعي است كه سال به سال اين فاصله عميق‌تر مي‌شود و در مقطعي به اعداد عجيب و غريب مي‌رسد.

ميرعمادي با بيان اين‌كه عرضه در بخش بزرگ متراژ و تقاضا براي واحدهاي كوچك متراژ است، تصريح كرد: با توجه به سود پايين املاك كوچك، طرف عرضه تمايلي به توليد اين واحدها ندارد. لذا طبقه متوسط و پايين از مسكن مورد نياز خود محروم مي‌شود. در اين وضعيت عمده جوانان اگر از طرف خانواده‌ها حمايت نشوند نمي‌توانند مسكن مناسب تهيه كنند. اين در حالي است كه مكانيزم بازار مسكن بايد در دست دولت‌ها باشد و دولت بايد از طبقات ضعيف و متوسط حمايت كند.

وي تاكيد كرد: با توجه به ميانگين قيمت مسكن شهر تهران در دي‌ماه يعني ۱۳ ميليون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع، يك واحد ۱۰۰ متري يك ميليارد و ۳۸۰ ميليون تومان قيمت دارد. حتي گروه‌هاي پردرآمد نيز در ميان مدت قادر به تامين چنين مبالغي نيستند. بنابراين در سال آينده و حتي سال‌هاي بعد از آن بازار مسكن در دست عده‌اي معدود قرار مي‌گيرد.

اين استاد دانشگاه با بيان اين‌كه معتقدم قيمت مسكن كاهش پيدا نخواهد كرد، افزود: در اين شرايط نوع معاملات و رفع نيازها در بازار مسكن تغيير مي‌كند. يك گروه مصرفي وجود دارد كه به سمت بازار اجاره مي‌رود و گروه سرمايه‌اي به سمت خريد و فروش مي‌رود. به تدريج شكاف ايجاد شده بين اين دو گروه عميق‌تر مي‌شود و مسكن بخش اعظم درآمد اقشار ضعيف را مي‌بلعد.

ميرعمادي درباره راهكار كنترل قيمت‌ها در بازار مسكن گفت: دنيا به سمت ماليات از خانه‌هاي خالي و ماليات بر عايدي املاك رفته و ما هم بايد از اين مدل استفاده كنيم. ماليات بر عايدي سرمايه در كوتاه مدت ممكن است باعث ركود بخش مسكن شود ولي نهايتا كمك مي‌كند تا طبقات ضعيف توان خود را بازيابي كنند. عدالت و منطق حكم مي‌كند كه ماليات از عايدي املاك و ماليات بر خانه‌هاي خالي وضع شود. در سوي ديگر، مشوق‌ها به سمت توليد برود. در طرف تقاضا نيز حمايت‌ها از خانه اولي‌ها باشد.

در دي‌ماه ۱۳۹۸ مطابق اعلام بانك مركزي، متوسط قيمت مسكن در شهر تهران ۱۳ ميليون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بود كه نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۹ درصد افزايش نشان مي‌دهد. در اين ماه هم‌چنين تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد مسكوني رسيد كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۱۲ و ۵۹ درصد افزايش داشت.