تلکس خوزنا : هدف نهايي طب ايراني صرفا درمان دارويي نيست
یکشنبه، 12 آذر 1402 - 00:18     کد خبر: 189312

خوزنا:

معاون توسعه سلامت دفتر طب ايراني و مكمل وزارت بهداشت گفت: هدف غايي طب ايراني، صرفا درمان هاي دارويي نيست.

 خبرگزاري مهر، حسين رضايي زاده، در جلسه كشوري برنامه ادغام طب ايراني در نظام سلامت، اظهار داشت: آموزه‌هاي طب ايراني مبتني بر پيشگيري و ارتقا سطح سلامت افراد با سبك زندگي سالم است و به عنوان يك پزشك بايد بر روي حفظ سلامت و ارتقا آن تمركز كنيم؛ خصوصاً متخصصان طب ايراني بايد به اين نكته توجه بيشتري داشته باشند زيرا هدف غايي ما صرفاً درمان‌هاي دارويي نيست.

معاون توسعه سلامت دفتر طب ايراني و مكمل با اشاره به برنامه‌هاي مختلفي كه مرتبط با سبك زندگي در كشورهاي دنيا حال اجرا است به دهكده‌ها و مدرسه‌هاي سلامتي اشاره كرد كه توسط سازمان جهاني بهداشت و بسياري از نهادها و مراكز تحقيقاتي دنيا در حال توسعه است.

رضايي‌زاده، موضوع سلامت و خصوصاً آشپزي سالم و آشپزي طبي را مورد توجه مراكز بزرگ علمي تحقيقاتي دنيا دانست و عنوان كرد: يكي از مهم‌ترين مراكز علمي دنيا، مركز ملي طب مكمل و سلامت تلفيقي آمريكا است كه چهار دوره برنامه استراتژيك در خصوص رفتارهاي سلامتي و سبك زندگي نوشتند. همچنين آشپزخانه‌هاي سلامت و آشپزي طبي مورد توجه بسياري از كشورها قرار دارد.

وي افزود: يكي ديگر از برنامه‌هاي موفقي كه در دنيا وجود دارد برنامه‌هاي ۱۰ ساله اصلاح سبك زندگي ادغام يافته در نظام سلامت (Healthy People) آمريكا است كه با هدف ارتقا سطح سلامت مردم تدوين و اجرا مي‌شود.

رضايي زاده با اشاره به اينكه از سه سال پيش دانشگاه هاروارد سندي را تحت عنوان راهنماي سلامتي منتشر مي‌كند كه مبتني بر تدابير حفظ الصحه است، گفت: در اين سند تدابير ورزش، خواب و غذا مورد توجه بيشتري قرار دارد و هر سه سال هم با همين شعار به روز رساني مي‌شود. همچنين مفهوم آشپزخانه سالم يا آشپزي سالم كه به تدبير منزل برمي‌گردد مورد توجه زيادي قرار دارد به طوري كه بر روي تربيت سرآشپز سالم كار مي‌شود.

رضايي زاده با بيان اينكه تا ۱۰ -۱۵ سال پيش از واژه اصلاح سبك زندگي استفاده مي‌شد اما مدتهاست كه از واژه پزشكي سبك زندگي استفاده مي‌شود؛ خاطرنشان كرد: در حال حاضر پزشكي مبتني بر سبك زندگي يك تخصصي است و انجمن‌هاي ملي و بين المللي متعددي در كشورهاي مختلف در اين خصوص وجود دارد.

وي با اشاره به اهميت مؤلفه‌هاي اجتماعي مؤثر بر سلامت، يادآور شد: كل حوزه درمان دارو و فناوري پزشكي تنها ۲۵ درصد در سلامت جوامع نقش دارد و قسمت عمده آن به سبك زندگي مردم بر مي‌گردد و اينكه فرد كجا به دنيا آمده و كجا زندگي كرده و در كجا درس خوانده و اينكه چقدر احساس امنيت و آرامش و رفاه دارد؛ اينها عوامل اجتماعي مؤثر بر سلامت هستند كه بسيار اهميت دارند.

معاون توسعه سلامت دفتر طب ايراني و مكمل در پايان گفت: اين مفاهيم كه امروزه در دنيا مورد توجه قرار گرفته پايه و اساس مكتب طب ايراني نيز هست اما متأسفانه در جامعه ما كمرنگ شده؛ استفاده از اين آموزه‌ها و آموزش آن‌ها و ورود مجدد آنها به فرهنگ مردم امري بسيار ضروري است. ابتدا بايد خودمان كم كم اين آموزه‌ها را وارد سبك زندگي كنيم تا ديگران نيز به مرور رعايت كنند.


برگشت به تلکس خبرها