تلکس خوزنا : كدام كشور بيشترين سطح حمايت از ثروتمندان را دارد؟
یکشنبه، 12 آذر 1402 - 09:40     کد خبر: 189335

خوزنا:

بر اساس نتايج آخرين تحقيقات موسسه خيريه اكواليتي تراست (Equality Trust)، بريتانيا بيش از هر كشور ديگر سازمان همكاري اقتصادي و توسعه (OECD) براي تامين مالي نابرابري ساختاري به نفع ثروتمندان هزينه مي‌كند.

ايسنا به نقل از بيزنس، بر اساس گزارشي با عنوان «هزينه نابرابري»، بريتانيا سالانه ۱۰۶.۲ ميليارد پوند (۱۳۳.۸ ميليارد دلار) براي يارانه دادن به درآمد، ثروت و نابرابري قدرت در مقايسه با متوسط كشورهاي سازمان همكاري اقتصادي و توسعه هزينه مي‌كند.

اين گزارش نشان مي‌دهد كه نابرابري بريتانيا در مقايسه با پنج كشور برتر برابر با ۱۲۸.۴ ميليارد پوند (۱۶۱.۸ ميليارد دلار) در سال به اقتصاد، جوامع و افراد خسارت وارد مي‌كند.

بر اساس نتايج منتشرشده، يك درصد از ثروتمندترين بريتانيايي‌ها، تحت حمايت‌ترين گروه يك درصدي بالاي اروپا هستند و نسبت به افراد ثروتمند در هر كشور بزرگ اروپايي ماليات كمتري مي‌پردازند.

محققان خاطرنشان كردند كه نابرابري چيزي بيشتر از اقتصاد و فرهنگي است كه پويايي اجتماعي را غيرممكن مي‌كند.

بريتانيا در دهه ۱۹۷۰ يكي از برابرترين كشورهاي ثروتمند بود و امروز كارشناسان خاطرنشان كردند كه پس از ايالات‌متحده، دومين كشور نابرابر در اين حوزه محسوب مي‌شود.

در اين گزارش آمده است كه اتكاي بيش از حد به سيستم‌هاي مالي كه امكان سودهاي كلان و احتكار ثروت را فراهم مي‌كنند، زيرساخت‌هاي بريتانيا را تهي، نابرابري‌هاي منطقه‌اي عظيم را تشويق و اين كشور را در برابر شوك‌ها و ركود آسيب‌پذير كرده است.


برگشت به تلکس خبرها