صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
پنجشنبه، 1 مهر 1400 - 22:18   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی‌دهیم
  دلدادگی‌ها و انعکاسش در ترانه‌های عامیانه
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
  کاش روحیه جهادی به کمک اقتصاد بیاید
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 116231صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 02:41
افزایش سوء تغذیه دانش‌آموزان کم‌برخوردار مدارس شبانه‌روزی درپی تعطیلی مدارس
  

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی ضمن تشریح دلایل بازگشایی تدریجی مدارس و استلزامات این بازگشایی گفت: افت کیفیت آموزش، گسترش و تعمیق بی‌عدالتی و کاهش سلامت در تمامی ابعاد از آسیب‌های عدم بازگشایی مدارس است.

ایسنا، دکتر سید جواد حسینی در این نشست که با حضور اعضای شورای راهبری و حضور ویدئوکنفرانسی رؤسای ادارات استثنایی استان‌ها برگزار شد با بیان اینکه آموزش‌وپرورش کارنامه موفقی در شرایط کرونا داشت، اظهار کرد: واکنش نظام تعلیم‌وتربیت و معلمان به شرایط کرونا بسیار سریع و خلاقانه بود و معلمان با جهاد آموزشی در این شرایط آموزش‌ها را ادامه دادند.

وی با بیان اینکه پروژه مهر آوردگاهی است که عیار مدیریتی در آن سنجیده می‌شود، گفت: مهر پیشرو بسیار پیچیده است و یکی از پیچیدگی‌های آن حرکت تدریجی به سمت آموزش‌های حضوری است.

وی افزود: ۱۸ ماه شرایط کرونایی موجب کوچ آموزش‌ها به سمت آموزش‌های مجازی شد و در سال جدید ضمن تداوم آموزش‌های مجازی، بازگشت به فضای مدرسه هم به‌صورت تدریجی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: استراتژی اصلی آموزش‌وپرورش در مهرماه، بازگشایی مدارس به شکل تدریجی اقتضایی و ترکیبی است.

حسینی با تشریح چرایی انتخاب استراتژی بازگشایی حضوری و تدریجی مدارس گفت: پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد نظام‌های تعلیم‌وتربیت دنیا در آموزش‌های مجازی با افت زیادی در یاددهی و یادگیری مواجه شدند.

وی با اشاره به مطالعات مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در کشورمان گفت: مطالعات این مرکز نشان می‌دهد در ایام کرونا و آموزش‌های مجازی تنها ۳۵ درصد دانش‌آموزان حضور کافی و آنلاین در فضای مجازی داشته‌اند.

وی افزود: بر اساس این مطالعات ۳۳ درصد دانش‌آموزان فقط حضور کمی به‌جای حضور کیفی در آموزش‌های مجازی داشته‌اند و حضور مؤثری برای یادگیری تعمیق یافته نداشته‌اند و ۳۳ درصد دانش‌آموزان نیز کمتر از ۵ ساعت در هفته از شاد استفاده کرده‌اند.

وی افزود: در مجموع این مطالعه نشان می‌دهد تنها ۲۴ درصد از دانش‌آموزان معتقدند آموزش‌های مجازی کیفیتی مانند آموزش‌های حضوری داشته است، ۴۲ درصد دانش‌آموزان آموزش‌ها را در حد قابل‌قبول ارزیابی کرده‌اند و ۳۳ درصد دانش‌آموزان آموزش‌های مجازی را ضعیف ارزیابی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: بر اساس نتایج این مطالعه از هر ۴ دانش‌آموز ۳ دانش‌آموز معتقدند آموزش‌های مجازی نتوانسته است کیفیت آموزش‌های حضوری را داشته باشد.

معاون وزیر با بیان اینکه مطالعات یونسکو و سازمان ملل نشان می‌دهد تحصیل ۹۴ درصد از یادگیرندگان در نبود مدرسه با اختلال مواجه شده است اظهار کرد: بر اساس این مطالعات ۹۹ درصد دانش‌آموزان در کشورهای با درآمد متوسط و کم تحت تأثیر وضعیت منفی کرونا قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در مهر سال گذشته ۱۱۰ کشور مدارس را تعطیل کردند که ۵۵۰ میلیون یادگیرنده تحت تأثیر این تعطیلی قرار گرفتند.

وی با اشاره به نظرسنجی یونسکو تحت عنوان «کودکان را نجات دهیم» گفت: بر اساس این نظرسنجی که در بین دانش‌آموزان ۱۱ تا ۱۷ ساله ۶۴ کشور دنیا انجام شده است، از هر ۱۰ نفر دانش‌آموز ۸ نفر احساس کرده‌اند چیز کمی آموخته‌اند یا نیاموخته‌اند و ۸۰ درصد احساس کرده‌اند برای یادگیری بامانع جدی مواجه بوده‌اند.

وی تصریح کرد: نتایج تمام مطالعات نشان می‌دهد نظام یاددهی و یادگیری که اساس توسعه هر جامعه است با صدمه و لطمه جدی مواجه شده است.

حسینی با تاکید بر اینکه تعطیلی مدارس موجب گسترش و تعمیق بی‌عدالتی شده است گفت: تعطیلی مدارس بیشترین آسیب را به قشر آسیب‌پذیر زده است زیرا آموزش‌های دیجیتال و فناورانه بیشترین آسیب را به قشر کم‌برخوردار زده است.

وی افزود: معمولاً در خانواده‌های کم‌برخوردار، خانواده به دلیل کمبود سرمایه فرهنگی کمتر پشتیبان دانش‌آموز است.

وی با بیان اینکه مدرسه محیطی حفاظتی است و فقدان دسترسی به مدرسه برای قشر آسیب‌پذیر آسیب‌ها را رشد می‌دهد گفت: سواد بهداشتی در خانواده‌های کم‌برخوردار کم است و مدرسه می‌تواند جبران‌کننده این سواد کم بهداشتی باشد.

وی گفت: بسیاری از دانش‌آموزان کم‌برخوردار در مدارس شبانه‌روزی تحصیل می‌کنند و تعطیلی این مدارس موجب عدم برخورداری دانش‌آموزان از مواد مغذی و افزایش سو تغذیه در بین دانش‌آموزان کم‌برخوردار شده است.

معاون وزیر با اشاره به آسیب‌های فضای مجازی و در خانه ماندن دانش‌آموزان بر سلامت‌های روانی آنان گفت: افزایش رفتاری‌های پرخاشگرانه، تغییر در اشتها، اختلال در خواب برهم ریختگی در نظم خانواده، افزایش تعارضات خانوادگی، پرخوری، کم‌تحرکی، قلدری، کاهش آستانه تحمل و عدم آموزش آداب معاشرت از جمله آسیب‌های در خانه ماندن دانش‌آموزان است

حسینی با تاکید بر اینکه ضرورت دارد به سمت بازگشایی مدارس حرکت کنیم اظهار کرد: مطالعات مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری نشان داده است در ۳۸ کشور دارای نرخ بالای مرگ‌ومیر و پیش از واکسیناسیون سراسری فقط ۶ کشور مدارس را تعطیل کرده‌اند درحالی‌که ۲۴ کشور در اوج موج دوم مدارس را تعطیل نکردند.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت و یونیسف مشترکاً از مقامات کشورهای جهان خواسته‌اند بازگشایی مدارس را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار خود قرار دهند.

وی تصریح کرد: هیچ مطالعه‌ای و مستندی در دنیا منتشر نشده است که ثابت کند بازگشایی مدارس در پاندمی کووید ۱۹ مؤثر بوده و یا مؤثر نبوده است اما مطالعات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد نرفتن به مدارس موجب آسیب‌های فراوانی شده است.

وی با بیان اینکه علی‌رغم ضرورت بازگشایی مدارس هنوز جامعه و پروتکل‌های بهداشتی برای این بازگشایی به‌صورت کامل مهیا نیست اظهار کرد: در پارادایم جدید و مهر پیشرو باید آموزش‌ها ترکیبی باشد و این موضوع بسیار سختی است زیرا نیاز به اقناع جامعه، خانواده و دانش‌آموزان دارد و همچنین خود وضعیت کرونا نیز مبهم است و آینده آن نامشخص است.

معاون وزیر در ادامه با بیان اصولی که باید در بازگشایی مدارس رعایت شود گفت: بازگشایی مدارس به‌صورت تدریجی است و تدریجی بودن به مفهوم این است که از اول مهر نه مدارس صددرصد حضوری است و نه صددرصد مجازی بلکه بر اساس اطلس یادگیری آموزش‌ها ترکیبی خواهد بود.

وی افزود: آموزش‌ها باتوجه‌به شرایط منطقه، مدرسه، کلاس و پایه اقتضایی است و تفویض اختیار به شورای مدرسه و منطقه شده است تا در خصوص نوع آموزش با تقدم ذاتی سلامت بر همه امور تصمیم بگیرند.

وی از ابلاغ ۵۰۰ میلیاردی سرانه بهداشتی مدارس خبر داد و گفت: واکسیناسیون ۹۰ درصد معلمان انجام‌گرفته است و دانش‌آموزان استثنایی بالای ۱۷ سال و تمامی خانواده‌های دانش‌آموزان استثنایی در اولویت واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

جانشین وزیر در طرح هدایت با بیان اینکه طرح هدایت در راستای تأمین تجهیزات دیجیتالی موردنیاز دانش‌آموزان کم‌برخوردار با جدیت پیگیری می‌شود گفت: یکی از جلوه‌های عدالت، تأمین فرصت‌های آموزشی با رویکرد عدالت ترجیحی و برخوردار از امکانات دیجیتالی است و طرح هدایت با همین رویکرد در حال پیگیری است.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی؛ حسینی در ادامه گفت: باید از تجارب دو سال گذشته نهایت بهره را در سال جاری برد و استفاده از شاد همچنان با جدیت پیگیری شود.

وی افزود: باید در فرصت باقیمانده تمام موانع استفاده دانش‌آموزان استثنایی در شاد مرتفع شود و مناسب‌سازی‌های لازم صورت گیرد.

وی در پایان با بیان اینکه در مهر جاری در ۴ محور ۱۰ شاخص باید محقق شود گفت: تأمین معلم برای تمامی کلاس‌ها، وجود مدیر و معاون در تمام مدارس، وجود برنامه عملیاتی و اطلس یادگیری در تمام مدارس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمام مدارس، ثبت‌نام همه دانش‌آموزان، توزیع کتب بین همه دانش‌آموزان، سنجش تمامی دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان، دسترسی همه دانش‌آموزان به امکانات دیجیتالی، صدور ابلاغ برای تمامی معلمان و واکسینه شدن همه معلمان شاخص‌های است که در محورهای کلاس، مدرسه، دانش‌آموز و معلم باید اجرایی شود.

 

 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  این افراد نباید واکسن سینوفارم تزریق کنند
  جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند
  نحوه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان و بحث یارانه‌ها در حال طراحی است
  بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟
  واکسن کرونا برای مبتلایان به سرطان ایمن و بدون عارضه است
  واژگونی پراید در جاده گتوند - دزفول یک کشته و ۲ مصدوم برجا گذاشت
  هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری جزو خدمات بیمه‌های پایه قرار گرفت
  معاون رییس جمهوری:فعالیت های فرهنگی در شرایط بد اقتصادی قابل اجرا نیست
  صادرات محصولات حوزه معدن از ۵ میلیارد دلار گذشت
  تلویزیون آخر هفته چه فیلم‌هایی پخش می‌کند؟
  توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت
  در مورد زوال عقل یا دمانس چه می دانید؟
  باید خدمتی متفاوت تر به تیم فولاد اکسین ارائه شود
  رشد بیش از ۲ برابری حمل نهاده های دامی از بندر امام خمینی(ره)
  امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع نیست
 
 آخرین اخبار
  خبر باز بودن مرز شلمچه کذب است
  تمامی شهرهای خوزستان از وضعیت قرمز کرونایی خارج شدند
  سرپرست فرمانداری شادگان: فرهنگ دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود
  تصفیه خانه فاضلاب شادگان ۲ ماه دیگر بهره‌برداری می‌شود
  پروژه آبرسانی به روستاهای دشت آزادگان به بهره‌برداری رسید
  ایران از صعود به فینال هندبال بانوان آسیا بازماند
  باشگاه استقلال جدایی بهرام امیری را تکذیب کرد
  حریف احتمالی ایران در جام جهانی مشخص شد
  معاون وزیر بهداشت: کرونا در ایران نزولی شد
  خشک‌ترین سال نیم قرن اخیر به پایان رسید
  ضعف بینایی یکی از موارد شایع در کودکان و نوجوانان است
  کشف تازه درباره عامل ویرانی شهر قوم لوط
  کاهش مناطق قرمزکرونایی به ۲۹ شهرستان
  فرمانده نیروی انتظامی: هفته دفاع مقدس نماد هشت سال مقاومت است
  تأسیس ۱۵ انجمن علمی دانشجویی در واحدهای دانشگاه آزاد
  راه‌اندازی ۲۲ کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار
  ۱۰ اقدام ملی برای ارتقای فرهنگ تولید و مصرف گیاهان دارویی
  "اپل" به دنبال تشخیص افسردگی با آیفون!
  کشف احتمالی علت اصلی بیماری آلزایمر
  ورزش بدون آسیب با کمک برچسب‌های پوستی!
  با کاهش مصرف غذای پرچرب از ریزش مو جلوگیری کنید
  ارائه روشی برای تشخیص سم در میوه‌ها
  ۵ برنامه حمایتی برای توسعه فناوری‌ سلول‌های بنیادی میان دانش‌آموزان
  با گیاهان آینده آشنا شوید
  ۲۱ موکب خوزستانی به عراق اعزام می‌شوند
  دو برابر شدن ظرفیت تخلیه وبارگیری در بندر خرمشهر
  صنایع ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه احداث خواهند کرد
  لزوم معرفی حضور برجسته زنان در دفاع مقدس
  امام جمعه اندیمشک: تکریم شهدا یک وظیفه است
  واژگونی پراید در جاده گتوند - دزفول یک کشته و ۲ مصدوم برجا گذاشت
  آیین غبارروبی گلزار شهدای بندر ماهشهر برگزار شد
  پرواز بالگرد اورژانس دزفول جان بیمار قلبی را نجات داد
  برگزاری رژه شناورها در هندیجان به مناسبت هفته دفاع مقدس
  دستگیری اعضای باند قاچاق سلاح در اهواز
  روند لایروبی شبکه‌ فاضلاب شهر اهواز کند است
  چرا مدیرعامل استقلال انتخاب نمی‌شود؟
  کاشانی: امیدوارم از پرسپولیس حمایت شود
  وضعیت نرخ تورم در شهریورماه
  رئیسی: شتاب در روند واکسیناسیون ضروری است
  احتمال حذف پرسپولیس و الهلال از لیگ قهرمانان!
  سینوفارم برای زیر ۱۸سال تایید جهانی ندارد
  حدود ۱۲ هزار دانشجو به پویش مجاهدین واکسیناسیون پیوستند
  چرا برخی کودکان کلاس اولی از مدرسه بیزارند؟
  دبیرخانه جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد دائمی می‌شود
  ارسال ۸ تریلی اقلام مورد نیاز به عراق برای خدمت رسانی به زائران
  یونیسف: بیشتر نوزادان در ۹۱ کشور دچار سوء تغذیه هستند
  اعلام جزئیات پوشش بیمه‌ای خدمات ناباروری
  خانواده ها، شرکای اصلی جریان تعلیم و تربیت هستند
  دلایل حساسیتِ پاییزی چیست؟
  خانواده، زنان و جوانان؛ ضرورت بازسازی ساختاری و مدیریت یکپارچه
  برگزاری کمپینی برای استفاده از درهای ضد حریق
  جزییات طرح حمایت همه‌جانبه از دانش‌آموزان تحت پوشش بهزیستی
  تصمیم گیری درباره نحوه بازگشایی را به مدرسه و منطقه سپرده‌ایم
  شهرداران ۴ شهر با حکم وزیر کشور منصوب شدند
  طرح‌های مسوولیت‌های اجتماعی وزارت نفت باید در دزفول اجرا شوند
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار