صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
سه شنبه، 27 مهر 1400 - 02:09   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی‌دهیم
  دلدادگی‌ها و انعکاسش در ترانه‌های عامیانه
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
  کاش روحیه جهادی به کمک اقتصاد بیاید
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 119024صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 21 مهر 1400 - 08:00
صاحبان املاک گران‌قیمت، آماده پرداخت مالیات می‌شوند
  

مالکین املاک لاکچری و گران‌قیمت که از سوی سازمان امور مالیاتی، مشمول شناخته شده و تا پایان آذرماه به آنها اطلاع داده شود موظف هستند تا پایان بهمن ۱۴۰۰ نسبت به پرداخت مالیات دارایی‌های گران قیمت خود اقدام کنند.

 ایرنا، مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم و شیوع بیماری کرونا و در نتیجه کاهش درآمدهای نفتی، افت شاخص‌های کلان اقتصادی، افزایش کسری بودجه، تورم و غیره، ضرورت توجه جدی به مالیات به عنوان منبع اصلی درآمدهای بودجه‌ای را نمایان کرده است.

از این رو، دولت و مجلس هم در راستای افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه و هم کمک به ساماندهی کل اقتصاد کشور اصلاح نظام مالیاتی، هوشمندسازی، تعیین پایه‌های مالیاتی جدید و مواردی از این دست را در دستور کار قرار داده‌اند. البته شروع ماجرای قطع وابستگی بودجه به نفت و افزایش درآمدهای مالیاتی به سال‌های پیش باز می‌گردد که در مجلس یاردهم و دولت سیزدهم نیز دنبال می‌شود.

قانون مالیات بر عایدی سرمایه، قانون مالیات‌های مستقیم ومالیات بر خودروهای گران قیمت،خانه‌های خالی و مالیات بر واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت و... از جمله مواردی هستند که با هدف افزایش درآمدهای مالیاتی و ساماندهی بازارهای مختلف مسکن، خودرو و سکه وضع شده‌اند.

در این اواخر آیین نامه مربوط به «مالیات بر واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت» توسط دولت سیزدهم تصویب و از سوی معاون اول رئیس جمهوری به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است. سؤال این است که محتوای این آیین نامه چیست، چه املاکی را شامل می‌شود و جایگاه مالکین املاک مشمول در آن چگونه است؟

چه مقدار مالیات به کدام املاک تعلق می‌گیرد؟

این نوع مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت را هدف قرار داده است. از نظر قانونگذار مواردی که بیش از ۱۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشند جزو املاک گران قیمت به حساب آمده و مشمول مالیات قرار می‌گیرند.

هدف از مالیات، در مرحله اول کمک به توزیع عادلانه ثروت در جامعه و ایجاد عدالت اقتصادی و اجتماعی است. املاک و مستغلاتی که بالای ۱۰ میلیارد تومان هستند برای اکثریت جامعه گران به شمار می‌رود. این نوع املاک در اختیار دهک‌های بالای درآمدی است و دهک‌های میانی و پایین جامعه معمولاً واحدهای مسکونی و ویلاهایی با این قیمت را در اختیار ندارند. بنابراین، واحدهای مشمول این نوع مالیات مصداق واقعی «گران قیمتی» هستند و ثروتمندان جامعه را هدف قرار داده و در صورت اعمال درست قانون به سهم خود در توزیع ثروت کمک خواهد کرد.

ارزش دارایی‌های مشمول و نرخ مالیات آنها در جدول زیر آمده است.طبق آیین نامه اعلام شده دارایی‌های مشمول (با احتساب عرصه و اعیان) برای دارایی‌های تا ۱۰۰ میلیارد ریال از پرداخت مالیات معاف هستند. دارایی‌هایی که به ارزش روز از ۱۰۰ میلیارد و یک ریال تا ۱۵۰ میلیارد ریال ارزش داشته باشند نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیارد ریال معادل۰.۱ درصد مالیات به آنها تعلق می‌گیرد

برای دارایی‌هایی با ارزش ۱۵۰ میلیارد و یک ریال تا ۲۵۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵۰ میلیارد ریال معادل ۰.۲ درصد مالیات در نظر گرفته شده و به دارایی‌هایی از ۲۵۰ میلیارد و یک ریال تا ۴۰۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیارد ریال معادل ۰.۳ درصد اختصاص یافته است. مالیات دارایی‌های که از ۴۰۰ میلیارد و یک ریال تا ۶۰۰ میلیارد ریال ارش دارند نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیارد ریال معادل ۰.۴ درصد و نسبت به مازاد ۶۰۰ میلیارد ریال معادل ۰.۵ درصد تعیین شده است.

نکته دیگر اینکه در آیین نامه ابلاغی به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شده است تا ارزش روز املاک را متناسب با ارزش روز مبنای محاسبه آخرین ارزش معاملاتی برای هر شهر، بخش و روستاهای تابع تعیین کند.

ارزش روز دارایی‌های مشمول (ریال)

نرخ مالیات سالانه (درصد)

ردیف

از

تا

نسبت به مازاد

-

۱

۰

۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۰

-

۲

۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۱

۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۰.۱

۳

۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۱

۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۰.۲

۴

۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۱

۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۰.۳

۵

۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۱

۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۰.۴

۶

نسبت به مازاد ۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

۰.۵

 

چگونگی شناسایی املاک و مستغلات گران قیمت

یکی از مشکلات اصلی سازمان امور مالیاتی در امر مالیات‌ستانی عدم دسترسی به داده‌ها و اطلاعات لازم از مودیان مالیاتی است. در سال‌های اخیر سازمان امور مالیاتی پروژه اصلاح و هوشمندسازی نظام مالیاتی را در دستور کار قرار داده و پیشرفت‌های مناسبی نیز در این زمینه صورت گرفته است. به موازات آن در دستگاه‌ها و سازمان‌ها دیگر نیز با استفاده از فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی اقدام به طراحی و اجرای سامانه‌های برخط شده است. اتصال این سامانه‌ها به سازمان امور مالیاتی جهت دسترسی به داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز از خواسته‌های اصلی قانون گذار جهت اجرای درست قانون مالیات بر املاک گران قیمت است

در آیین‌نامه ابلاغی، بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰ وزارت خانه‌های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت،سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شهرداری‌ها و وزارت کشور موظف هستند داده‌ها و اطلاعات مالکیت املاک و باغ ویلاهای گران قیمت مورد نیاز از قبیل مشخصات هویتی مالک یا مالکین و افراد تحت تکفل، نشانی اقامتگاه قانونی، شماره تماس و غیره را از طریق برخط و وب سرویس ظرف ۱۵ روز از تاریخ درخواست در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند

همچنین، سازمان امور مالیاتی نیز موظف شده است بعد از دریافت داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا پایان آذرماه ۱۴۰۰ اقدام و مراتب را طی دو ماه به نحو مقتضی به اطلاع مالکین دارایی‌های مشمول برساند.در صورتی که در موعد مقرر به اطلاع مالکین نرسد مشمول پرداخت مالیات موضوع این ماده قانونی نمی‌شوند. اما مالکینی که تحت شمول قرار گرفتند باید حداکثر تا پایان بهمن ۱۴۰۰ نسبت به پرداخت مالیات دارایی‌های گران قیمت خود اقدام کنند.

 

در صورت عدم پرداخت مالیات چه می‌شود؟

یکی از مشکلات سازمان امور مالیاتی، عدم پرداخت مالیات و یا فرار مالیاتی است. سالانه ده‌ها میلیارد تومانی فرار مالیاتی صورت می‌گیرد. آیا در این قانون نیز امکان فرار وجود دارد و در صورت جواب مثبت چه تمهیداتی برای جلوگیری از آن اندیشیده شده است؟

به نظر می‌رسد مهم‌ترین بخش کار در اجرای این قانون، شناسایی و معرفی املاک و دارایی‌های مشمول مالیات است. در صورتی که این قسمت به درستی انجام شود راه چندانی برای فرار مالیاتی باقی نمی‌ماند، زیرا قانون‌گذار نقل و انتقال این نوع املاک در دفاتر اسناد رسمی را مشروط به پرداخت مالیات کرده است.

یعنی هر زمانی برای انتقال سند املاک گران قیمت اقدام شود مالک به ناچار باید مالیاتش را پرداخت کند. قانونگذار ادارات ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی را از ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب آیین نامه ابلاغی مشمول مالیات قرار دارند ولی مالیات آنها پرداخت نشده، منع کرده است.

بعلاوه در این آیین نامه آمده است: چنانچه اشخاص مشمول تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام نکنند، سازمان امور مالیاتی می‌تواند از طریق عملیات اجرایی موضوع فصل نهم باب چهارم قانون، مالیات متعلقه را وصول کند.

جایگاه صاحبان املاک گران‌قیمت در این قانون

در سه مورد به حق و حقوق صاحبان املاک گران قیمت اشاره شده است. نخست، اینکه سازمان امور مالیاتی موظف است با طراحی سامانه‌ای امکان مراجعه، مشاهده دارایی‌های مشمول و پرداخت مالیات و دریافت گواهی موضوع این آیین نامه را برای اشخاص مشمول فراهم کند.

دوم، سازمان امور مالیاتی مکلف شده است که پس از وصول مالیات، گواهی پرداخت مالیات بر دارایی سالانه را در سامانه مربوطه صادر کند.

و در نهایت اینکه چنانچه اشخاص نسبت به ارزش دارایی مشمول، مالیات متعلقه یا اقدامات اجرایی اعتراض داشته باشند، اعتراض آنها قابل طرح و رسیدگی در هیاتِ تعیین شده در قانون خواهد بود.

 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  ۷ راهبرد و ۳ محور اصلی بازار سرمایه در دوره مدیریت جدید
  رشد ۲.۵ درصدی ارزش سهام عدالت
  زمان دیدار تیم های فولاد و پرسپولیس مشخص شد
  شرایط حضوری شدن آموزش در دانشگاه‌ها
  سوءتغذیه عاملی مهم در بروز بیماری‌های جسمانی و روانی
  شرایط ارزشیابی مدارک دانشجویان علوم پزشکی خارج از کشور
  شبکه قاچاق لوازم خانگی جنوب غرب کشور توسط اطلاعات سپاه خوزستان متلاشی شد
  شمارش معکوس برای آغاز ساخت ۴ میلیون مسکن ارزان
  دورکاری کارکنان بانک‌های خصوصی منتفی شد
  ایمنی واکسن‌های کرونا چند ماه است؟
  رییس روابط عمومی شرکت گاز استان خوزستان مورد تقدیر قرار گرفت
  تصویب دستورالعمل جدید تاسیس مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب اعتیاد
  منابع ورودی صندوق توسعه ملی متنوع می‌شود
  دیدار مدیرعامل با نیروهای پست شرکت گاز استان خوزستان
  با دستور امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان قهرمان پارالمپیک توکیو فولادی شد
 
 آخرین اخبار
  طرح ساماندهی واردات خودرو اصلاح شد
  رمز ارزها و دولتی که پا به میدان می‌گذارد
  امید به زندگی زنان پس از انقلاب به ۷۵ سال رسیده است
  شرایط ارزشیابی مدارک دانشجویان علوم پزشکی خارج از کشور
  بازگشایی‌ها با طمانینه و آرامش بیشتری انجام شود
  مصرف استاتین‌ها مرگ ناشی از کووید را تا ۱۲ درصد کاهش می‌دهد
  طرح تحولی سازمان تعزیرات حکومتی خوزستان آغاز شد
  مادران نوزادان نارس بیشتر به فشار خون بالا مبتلا می شوند
  دومین طرح ضربتی پاکسازی معابر شهری خرمشهر آغاز شد
  کاهش ۷۰ درصدی بستری‌های کرونایی در غرب اهواز
  ۳۵ درصد دانش آموزان خرمشهر واکسینه شدند
  پایداری و کیفیت آب اهواز تا ۲ ماه آینده افزایش می یابد
  منطقه ویژه پتروشیمی از ۲۰ طرح سرمایه گذاری در ماهشهر رونمایی می‌کند
  زمان اهدای خون وابسته به پلتفرم واکسن تزریقی کرونا است
  عین‌اللهی: بابت کرونا و پیک ششم آسوده خاطر نیستیم
  نیروی انتظامی در هفته ناجا چه کرد؟
  شبکه قاچاق لوازم خانگی جنوب غرب کشور توسط اطلاعات سپاه خوزستان متلاشی شد
  عقب ماندگی های منطقه ازاد اروند حاصل کدام عملکردهاست؟
  حاضریم تجربیات موفق پزشکی خود را با سایر کشورها به اشتراک بگذاریم
  شرایط حضوری شدن آموزش در دانشگاه‌ها
  رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار
  شرط فعالیت مشاغل از اول آبان
  واکسن نزده‌ها بیکار می‌شوند
  اکران ۳ فیلم جدید در سینما‌ها
  تصویب دستورالعمل جدید تاسیس مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب اعتیاد
  دو ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه پرداخت شد
  حمایت هلال‌احمر از جشنواره فیلم رشد
  هشدار پلیس درمورد کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا
  وزیر بهداشت:‌ نظام سلامت ایران قوت و قدرت فوق‌العاده‌ای دارد
  شکست خیز ششم کرونا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی
  روش جدیدی برای آزمایش فوری کووید-۱۹
  انتشار مقاله نقش "کوئرستین" در کنترل دیابت و سایر اختلالات متابولیک
  وقتی مطب‌ها محل انتقال بیماری می‌شوند
  نقش عصاره‌ زیتون در حفاظت از سلول‌های عصبی در برابر پارکینسون
  تصویب برنامه دو ساله توسعه خوزستان
  بهره‌مندی ۸۵ هزار سالمند خوزستانی از خدمات کمیته امداد
  مقاومت برخی نقاط روستایی اهواز در برابر واکسیناسیون
  چگونه داستان طنز بنویسم؟
  انتخاب مجدد دانشگاه علوم پزشکی آبادان به عنوان حامی کنگره جهانی "یوسرن"
  برنامه توسعه خوزستان به هم‌افزایی در توسعه کشور کمک می‌کند
  اختصاص ۵ میلیارد تسهیلات قرض‌الحسنه به عشایر زلزله‌زده خوزستان
  کسب امتیاز کامل سازمان جهانی بهداشت توسط آزمایشگاه کرونا علوم پزشکی اهواز
  تولید دارو از عصاره هسته انگور برای بهبود بیماران قلبی و عروقی
  کشف جنبه جدیدی از نقش سلول‌های ایمنی در محافظت از مغز در برابر آلزایمر
  سه شرط اصلی ارزشیابی مدارک دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های خارج
  رئیس جهاد دانشگاهی: همواره می‌کوشیم منشاء اثر ارزشمندی برای مردم و انقلاب باشیم
  جذب نیروی امریه در سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف
  درس‌های مهمی که باید از برندگان نوبل بیاموزیم
  دستورالعملی مبنی بر آغاز آموزش حضوری دریافت نکردیم
  اندازه‌گیری سیگنال‌های پیاز بویایی انسان با کمک محقق ایرانی
  سال ۲۵۰۰ انسان‌ها چهره دیگر زمین را خواهند دید
  ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار ۱۰ ماهه برای دریافت تاییدیه‌
  ادامه توزیع آرد تا پایان روند امدادرسانی به زلزله‌زدگان اندیکا
  آغاز مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به تالاب هورالعظیم
  اعتراض نخلداران ماهشهری به درجه‌بندی کیفیت خرما
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار