صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
پنجشنبه، 18 آذر 1400 - 07:09   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  صعوبت اروند نشینی
  اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی‌دهیم
  دلدادگی‌ها و انعکاسش در ترانه‌های عامیانه
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 120326صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 6 آبان 1400 - 00:27
اصلاح ساختار بودجه بر بستر مالیات هوشمند
  

در آستانه تدوین بودجه ۱۴۰۱ موضوع اصلاح ساختار بودجه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آنچه که بخش قابل توجهی از این اصلاحات را شکل خواهد داد استراتژی مالیاتی دولت و اهداف و برنامه‌های آن است.

 ایرنا، چندسالی است به واسطه مسائل و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم و کرونا موضوع اصلاح ساختار بودجه در دستور کار نهادهای مختلفی چون مجلس، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است. 

اصلاح نظام مالیاتی جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین پیش‌نیازهای اصلاح ساختار بودجه است. درآمدهای مالیاتی عمده‌ترین بخش درآمدی دولت در قانون بودجه است. اصلاح نظام مالیاتی و افزایش این نوع درآمدد پایدار می‌تواند، دست کم مشکل تراز عملیاتی بودجه را برای دولت حل و به میزان زیادی از وقوع کسری بودجه جلوگیری کند.

اصلاح نظام مالیاتی نیازمند اقداماتی جدی است که وزیر اقتصاد چند روز پیش در حکم انتصاب «داود منظور» رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور به اهم آنها اشاره کرد.

 «سید احسان خاندوزی» بر هوشمندسازی و عادلانه شدن به عنوان دو رکن مالیات‌ستانی، گسترش فرهنگ مالیاتی و جلب اعتماد عمومی به نظام مالیاتی به منظور ارتقای تمکین داوطلبانه مودیان و افزایش منابع درآمد دولت و کاهش اتکای بودجه دولت به درآمدهای نفتی و مقاوم سازی بودجه را مورد تأکید قرار داد.

وی همچنین اظهار داشت: نمی‌توان میل تاریخی به سوداگری در کشور را کنترل کرد، مگر از طریق مالیات عایدی بر سرمایه؛ همچنین از طریق مالیات بر مجموع درآمد می‌توان فرار مالیاتی یا تمایل به معافیت‌ها را در اقتصاد کشور کنترل کرد.

واقعیت این است که وزیر اقتصاد بر نکاتی کلیدی تأکید کرده است که سال‌های زیادی است دغدغه اصلی صاحبنظران و متخصصان اقتصادی است و اقداماتی هم از سوی دولت مردان در راستای حل مسائل ومسکلات موجود انجام شده، اما کافی نبوده و به نتیجه مطلوب نرسیده است. با این حال دولت کنونی در ادامه اقدامات انجام شده می‌تواند با توجه به زیرساخت‌هایی که فراهم شده اهداف مورد نظر در زمینه هوشمندسازی، عدالت مالیاتی و گسترش فرهنگ مالیاتی، آنگونه که در گفته‌های وزیر اقتصاد آمده را محقق کند.

هوشمندسازی؛ اولویتی فوری

با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی کشور و فراهم شدن زیرساخت‌های فنی هوشمندسازی نظام مالیاتی می‌تواند پیش درآمد اصلاح آن باشد و بدون این امر هیچ اصلاحی ممکن نخواهد بود. هوشمندسازی مورد نظر وزیر اقتصاد در راستای اجرای «طرح جامع مالیاتی» قرار دارد. طرح جامع مالیاتی در سال ۱۳۸۳ و  بر اساس برنامه سوم توسعه توسط دولت وقت تدوین و گام‌های ابتدایی اجرای آن نیز برداشته شد.

 چندی پیش «سند نقشه راه گذار به اقتصاد هوشمند» که هوشمندسازی مالیاتی را نیز شامل می‌شود تهیه و در فرایند عملیاتی قرار گرفت. در این سند فهرست ۵۰ پروژه برای سال ۹۹  تعیین شد. در میان این پروژه‌ها ۳۳پروژه به عنوان پروژه‌های راهبردی شناسایی شد. از این ۳۳ پروژه نیز ۲۵ مورد عملیاتی شده و به بهره برداری رسیده است.

به گفته مسوولان سازمان مالیاتی کشور، این سازمان نیز دست‌کم در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی در چهار پروژه بزرگ درگیر است. یکی از این پروژه‌ها که به صورت مستقیم با مودیان سروکار دارد «پنجره واحد خدمات الکترونیکی» است. گفتنی است حدود ۷۰ خدمت مختلف که در راستای کاهش حضور مودیان و شفافیت مالیاتی قرار دارد برای ارائه در این سامانه در نظر گرفته شده است.

اما اجرای قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» مهمترین پروژه‌ای است که در صورت اجرایی شدن تحولی اساسی در نظام مالیات ستانی کشور به وجود آورده و پایانی خواهد بود بر نظام مالیاتی سنتی. 

قرار بر این است که همه کسب و کارها در سراسر کشور از طریق این پایانه به سازمان امور مالیاتی کشور متصل شوند. یکی از ابزارهای این کار اتصال دستگاه‌های کارتخوان است که تقریباً در همه کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق برنامه‌های اعلام شده باید قانون پایانه‌های فروشگاهی تا پایان سال جاری و در چهار فاز اجرایی شود. در صورت تحقق این هدف همه اقشار و اصناف کشور در زیر چتر مالیاتی قرار گرفته و هم ظرفیت مالیاتی کشور به طور کامل‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم جلو فرار مالیاتی را تا حدود زیادی خواهد گرفت.

برای مثال محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی گفته است در حال حاضر ۱۰ میلیون کارتخوان فعال در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد از آنها پرونده مالیاتی ندارند. در صورت اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی همه این کارت خوان‌ها به سازمان امور مالیاتی متصل خواهند شد.

عدالت مالیاتی؛ چرا و چگونه؟

بر اساس گفته مسوولان در حال حاضر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داریم. ۵۰ درصد این رقم فرار مالیاتی و ۵۰ درصد آن اجتناب از مالیات است. مجموع این دو  میزان شکاف مالیاتی در کشور را نشان می‌دهد. حذف و یا کاهش قابل توجه شکاف مالیاتی به معنای تحقق عدالت مالیاتی است.

وزیر اقتصاد یکی از راه‌های تحقق عدالت مالیاتی را توجه به مالیات عایدی بر سرمایه (CGT) و مالیات بر مجموع درآمد (PIT) دانسته و این دو را جزو استراتژی‌های ارائه شده در دولت سیزدهم معرفی کرده است. هر دو مورد می‌توانند کمک شایانی به عدالت مالیاتی داشته باشند.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه که اوایل خرداد سال جاری کلیات آن توسط مجلس تصویب شد یکی از اقدامات قوه مقننه است که در راستای نظام‌مند کردن فعالیت‌های اقتصادی و مبارزه با سوداگری، واسطه‌گری و دلالی در بازارهای مختلف و مهمتر از همه هدایت پول‌های سرگردان و نقدینگی کشور به سمت تولید صورت می‌گیرد.

طبق طرح مالیات بر عایدی سرمایه، مازاد ارزش دارایی در زمان انتقال آن نسبت به ارزش تملکش، عایدی سرمایه محسوب و هرنوع نقل و انتقال دارایی‌های املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل، انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی، طلا، شمش طلا، طلای آب شده، زیور آلات از جنس طلا، پلاتین و جواهرآلات و انواع ارز خارجی در زمان انتقال در تمامی مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری اقتصادی و ویژه اقتصادی مشمول مالیات می‌شود.

این طرح هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، اما در صورت نهایی و اجرایی شدن آن از جهات مختلفی عدالت مالیاتی را محقق خواهد کرد، ضمن اینکه از طریق ایجاد ثبات در بازارهای دیگر علاوه بر کمک به رفع مشکلات اقتصادی موجود به گسترش عدالت اجتماعی و اقتصادی در سطح جامعه نیز یاری می‌رساند.

مالیات بر مجموع درآمد افراد نیز از طریق مسدود کردن راه‌های فرار مالیاتی عدالت مالیاتی را محقق خواهد کرد. تاکنون تنها کارمندان بخش دولتی و تا حدودی بخش خصوصی بودند که مالیات بر درآمدشان قبل از واریز حقوق به حساب آنها وصول می‌شد.

در واقع در ایران به جای مالیات ستانی از درآمد افراد بر مالیات شرکت‌ها، کسب و کارها و مالیات بر ارزش افزوده تأکید می‌شود. در این موارد افراد و میزان درآمد آنها مهم نیست بلکه میزان درآمد خالص کسب و کار از اهمیت برخوردار است.

با اجرایی شدن مالیت بر مجموع درآمد افراد میزان درآمد آنها مبنای مالیات‌ستانی قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که افرادی که از راه‌های مختلفی کسب درآمد می‌کند دیگر نمی‌توانند بخشی از درآمد خود را از دید سازمان امور مالیتی دور نگه دارند.  بدین ترتیب می‌توان به تحقق عدالت مالیاتی امیدوارتر بود.

گسترش فرهنگ مالیاتی؛ زمانبر، اما حیاتی

همانطور که گفته شد مالیات ستانی در کشور ما با چالش‌ها و مشکلاتی همراه است. برخی از این مشکلات در ساختار خود نظام مالیاتی نهفته است. یعنی، به اشکال در قوانین موجود، نوع و تعریف مالیات‌ها، برآورد میزان مالیات و غیره مربوط است.

با این حال برخی از مشکلات نیز فرهنگی و اجتماعی است که مورد توجه وزیر اقتصاد نیز قرار گرفته است. در این مورد صاحبنظران معتقدند که به طور کل، در جامعه ما ضعف فرهنگ مالیاتی باعث اجتناب و فرار مالیاتی به شیوه‌های گوناگون می‌شود. عوامل زیادی هستند که می‌توانند در این ضعف فرهنگی دخیل باشند. از جمله می‌توان به نوع رابطه دولت و جامعه اشاره کرد. دولت در ایران به خاطر درآمدهای نفتی تقریباً مستقل از جامعه است. درواقع، از زمان پیدایش نفت و ملی شدن این صنعت، به مرور وابستگی دولت به مردم و طبقات اجتماعی جای خود را به وابستگی مردم به دولت داد. این امر، از یک طرف باعث شد که دولت ایجاد یک نظام مالیاتی دقیق و منظم را خیلی جدی نگیرد و از طرف دیگر مردم نیز به همین میزان، مالیات را امری مزاحم و غیر ضروری می‌دانستند.

تاریخ اقتصاد نفتی کشور نشان می‌دهد که به دلایل یاد شده فرهنگ مالیاتی کشور به مرور ویژگی‌های خاصی پیدا کرده است. طبق دیدگاه کارشناسان، مؤدیان مالیاتی از اهمیت و نقش مالیات‌ها در اقتصاد آگاهی کافی نداشته و از حقوق خویش در چارچوب قوانین مالیاتی بی اطلاع هستند.

همچنین، قوانین مالیاتی از شفافیت لازم برخوردار نیست و در مواردی اعمال آنها اثرات منفی، به ویژه در عملکرد و فعالیت شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برجای می‌گذارد.

بخشی از ضعف فرهنگ مالیاتی کشور نیز به پایین بودن میزان اعتماد نهادی در جامعه مربوط می‌شود. از آنجایی که در سازوکاری شفاف، محل هزینه کرد درآمدهای مالیاتی به طور کامل برای مردم مشخص نیست اعتماد اجتماعی نسبت به نظام مالیاتی کشور تضعیف شده است.

بنابر این، دولت و مجلس می‌توانند طی یک سری اقدامات هماهنگ دست به اصلاح نظام مالیاتی کشور زده و با جلب اعتماد مؤدیان مالیاتی فرهنگ مالیاتی را در جامعه ترمیم و تقویت کنند. هوشمندسازی نظام مالیاتی، ایجاد سازوکارهایی برای جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرانه، مالیات بر مجموع درآمد افراد و مواردی از این دست می‌توانند به مرور فرهنگ مالیاتی را ارتقا داده و مالیات را از عنصری مزاحم در اذهان مردم به یک وظیفه اجتماعی تبدیل کند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  سرطان گاهی خبر می‌دهد!
  وزیر بهداشت: نگران افزایش کرونا در مدارس هستیم
  ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین‌الملل قطع شد
  توزیع ۱۲ میلیون تن نهاده در سامانه بازارگاه
  شدت گرفتن افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو
  تسهیلات، بزرگترین دغدغه فعالان مشاغل خانگی است
  جریمه سنگین کارمندانی که واکسن نزده‌اند
  هشدار هالیبرتون درباره کمبود جهانی نفت
  حساب ۷۰۰ فعال غیرمجاز بازار ارز مسدود شد
  زنگنه: ارز فردایی از دیگر معضلات بازار شده است
  تست PCR و تزریق واکسن برای مسافران الزامی است
  فرهادی در فهرست برترین فیلمنامه‌نویسان قرن ۲۱
  خبر جدید از افزایش نرخ جریمه‌های رانندگی
  ادغام واحدهای موبایل و دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی سامسونگ
  مشمولان بیش از یک سال غیبت به مراجع قضائی معرفی می‌شوند
 
 آخرین اخبار
  "بابونه"، گیاهی برای رفع سوء هاضمه،‌ بی‌خوابی و گرفتگی عضلانی
  بررسی نقش گیرنده‌های چشایی تلخ در درمان سرطان
  آیا چین مسبب ریزش بعدی قیمت نفت می‌شود؟
  تولید مسکن به نیم میلیون واحد رسید
  تولید و عرضه سوسیس، کالباس و همبرگر بدون علامت استاندارد ممنوع است
  قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ
  آخرین خبرها از راه‌اندازی بورس بین‌الملل
  فروش نقدی و بدون قرعه‌کشی دو محصول ایران خودرو
  اختصاص بالاترین سهم ثبت اختراعات نانوی کشور در حوزه نفت به پژوهشگاه صنعت نفت
  دستیاران نگران نباشند، افزایش کمک‌هزینه تحصیلی درحال پیگیری است
  افزایش طول عمر با عصاره هسته انگور!
  چین مدعی ساخت بزرگترین آنتن جهان شد
  دولت افزایش ظرفیت پذیرش پزشکان را کارشناسی بررسی کند
  آیا کمبود شارژر می‌تواند انقلاب خودروهای الکتریکی را متوقف کند؟
  احتمال ضرورت تزریق دُز یادآور واکسن کرونا تا چند سال آینده
  ۸ محصول ایران‌ساخت که به توسعه فناوری سامانه نمک‌زدایی کمک کردند
  کلاهبرداری میلیاردی با ترفند خدمات ارز دیجیتال در تهران
  پیش‌بینی زودهنگام زوال عقل با کمک یک آزمایش ساده
  تولید پروتئین‌های نوترکیب/طراحی سوآپ‌ها به شکل کیت در آینده‌ای نزدیک
  زمان برگزاری آزمون دستیاری پزشکی اعلام شد
  اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست
  سال ۲۰۲۲ به نام "علوم پایه"نامگذاری شد
  ارتباط مصرف فست‌فود و کاهش حافظه کوتاه‌مدت
  روابط تجاری ایران و سوریه با اتکا به بخش خصوصی شکل می‌گیرد
  سامانه ثبت درخواست‌های ارزی خرد راه‌اندازی می‌شود
  ۹۵ درصد برنامه پرورش میگوی کشور محقق شد
  ظرفیت ذخیره سازی روغن کشور افزایش یافت
  آبرسانی به ۱۰ هزار روستای دارای تنش آبی در برنامه‌ای سه ساله
  افزایش ۵۸ درصدی مشارکت معلمان در برنامه «معلم پژوهنده»
  متناسب شدن ساختار جمعیتی نیازمند افزایش نرخ باروری
  تهیه ۲۰ عنوان محتوای آموزشی برای دوره پیش‌دبستانی
  هرگونه نقل و انتقال زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ممنوع است
  با تمام شدن حروف یونانی، تکلیف نامگذاری‌ سویه‌های بعدی چیست؟
  در کدام سفرها همراه داشتن کارت واکسن یا PCR منفی ضروری است؟
  اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با کمک «نقشه راه غیرتورمی»
  علایق نوجوانان را "مسخره" نکنید
  سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی طراحی شد
  حذف خودکار پیام‌ها برای همه مکالمات واتس‌اپ فعال شد
  سفرهای دریایی در انتظار ابلاغ محدودیت‌های جدید
  مالیات در کمین خریداران و فروشندگان ارز
  فروش لباس تاناکورا ممنوع!
  آیا پاندمی تاثیری بر افزایش دندان‌قروچه داشته است؟
  درمان ام.اس بدون مشکلات غیرقابل تحمل معده با یک قرص جدید
  ۷۰ درصد اومیکرون برای فرار از تاثیرات بازدارنده واکسن تکامل نیافته است
  ایمپلنت درمان دیابت آزمایش بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشت
  ایران دومین مصرف کننده محصولات آرایشی در غرب آسیا است
  ارائه خدمات ویژه رفاهی به جامعه پرستاری
  سازمان تامین اجتماعی تجربه موفقی در استقرار کامل نسخه الکترونیک دارد
  برگزاری مسابقه ملی «من سلیمانی‌ام» به مناسبت سالروز شهادت حاج قاسم
  امکان ایجاد سوابق بیمه‌ای طی دوران تحصیل برای دانشجویان فراهم شد
  عرضه مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مقطعی نباشد
  تکمیل پروژه‌های شیلات خوزستان با کمبود اعتبار مواجه است
  استودیوی الکترونیکی آموزش و پرورش استثنایی خوزستان به بهره‌برداری رسید
  ۳۵۲ پارک محله‌ای توسط گروه‌های جهادی در کشور ساخته شد
  در پیک‌های کرونا، بیماری در خوزستان بدون تخت نماند
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار