صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
پنجشنبه، 18 آذر 1400 - 06:56   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  صعوبت اروند نشینی
  اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی‌دهیم
  دلدادگی‌ها و انعکاسش در ترانه‌های عامیانه
  مردم گرفتار کرونای کووید ۱۹ و کرونای بی‌تدبیری شما متولیان شده‌اند ! برای خدا نجاتشان دهید!
  پنچر شدن عمدی اتوبوس بورس در ایستگاه مردم
  بوسه‌ای بر چهره‌ی خاتون!
  شخصیت علمی ،پژوهش و مورخ مرحوم کاظم پورکاظم در تاریخ ماندگار خواهد شد
  جای خالی اهالی رسانه در بین معادلات مدیریتی کشور
  تأملی در پرسه زنی جوانان جویای کار
  چالش هایی مجازی برای حذف غیرت مردان و حیای زنان ایرانی
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 122804صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 4 آذر 1400 - 04:31
همکاری هوش مصنوعی و سلول‌های بنیادی برای ترمیم اعضای بدن
  

پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه هوش مصنوعی و سلول‌های بنیادی، پیامدهای امیدبخشی را برای پزشکی ترمیمی نشان می‌دهند.

 ایسنا و به نقل از فوربس، در دهه گذشته و بیشتر از آن، پژوهش در مورد سلول‌های بنیادی و "پزشکی ترمیمی"(Regenerative medicine)، در حوزه مراقبت‌های بهداشتی غوغا کرده است. این حوزه حساس، در چند سال گذشته شاهد پیشرفت‌های ثابتی بوده است.

امید به پزشکی ترمیمی، ساده اما عمیق است و شاید روزی به متخصصان پزشکی کمک کند تا مشکل را تشخیص دهند، برخی از سلول‌های بدن موسوم به سلول‌های بنیادی را حذف کنند و آنها را برای پیشرفت درمان بیماری به کار ببرند. استفاده از سلول‌های بدن، امکان یک درمان کاملا شخصی‌سازی‌شده با ژن‌ها و سیستم‌های بدن را فراهم می‌کند.

اصطلاحاتی که اغلب در این حوزه پزشکی استفاده می‌شوند، ممکن است برای افراد ناآشنا کمی مبهم باشند. این گزارش، بر بینش‌های ارائه‌شده توسط "کریستین دراپو"(Christian Drapeau)، متخصص نوروفیزیولوژی و سلول‌های بنیادی تکیه دارد.

دراپو، یکی از نخستین افرادی بود که در اوایل سال ۲۰۰۰، سلول‌های بنیادی را کشف کرد و به صحبت کردن در مورد آنها پرداخت. او از آن زمان، به کشف نخستین محرک سلول‌های بنیادی مشغول شد و پژوهش‌های او نشان داد که عصاره نوعی جلبک موسوم به "آفانیزومنون فلوس آکوا"(Aphanizomenon flos-aquae) می‌تواند ترمیم آسیب عضلانی را بهبود ببخشد.

همچنین دراپو، بنیان‌گذار یک شرکت مبتنی بر پژوهش در مورد سلول‌های بنیادی موسوم به "کالیاژن"(Kalyagen) و از سازندگان یک محرک سلول‌های بنیادی موسوم به "استیمرژن"(Stemregen) است. استیمرژن، یکی از موثرترین محرک‌هایی است که به گفته دراپو می‌تواند درمان موثری را برای بیماری‌های گوناگون ارائه دهد.

در هر حال، باید دید که درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی چگونه کار می‌کنند و چگونه وعده خود مبنی بر تقویت توانایی‌های ما برای ترمیم یا خوددرمانی را تحقق می‌بخشند.

دراپو گفت: سلول‌های بنیادی، سلول‌های مادر یا سلول‌های تولیدشده توسط مغز استخوان هستند. هنگامی که این سلول‌ها از مغز استخوان رها می‌شوند، می‌توانند به هر اندام و بافتی از بدن بروند و به سلول‌های آن بافت تبدیل شوند. سلول‌های بنیادی، سیستم ترمیم بدن را تشکیل می‌دهند.

کشف این عملکرد، دانشمندان را به سوی سفری طولانی برای کشف نحوه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی که به دلیل از دست دادن سلول ایجاد می‌شوند، سوق داده است. بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های دژنراتیو مرتبط با افزایش سن، با از دست دادن یک نوع سلول یا عملکرد سلولی مرتبط هستند.

بررسی‌های دراپو در چند دهه اخیر نشان می‌دهند که گروهی از مواد طبیعی وجود دارند که توانایی آنها برای القای آزادسازی سلول‌های بنیادی از مغز استخوان اثبات شده است. سپس این سلول‌های بنیادی، به جریان خون وارد می‌شوند و از آنجا می‌توانند به محل‌های کمبود سلول یا آسیب سلولی در بدن بروند تا به بهبود و ترمیم کمک کنند. این فرآیند، با نام "ESCM" شناخته می‌شود.

دراپو ادامه داد: استیمرژن، قوی‌ترین محصول ما تا به امروز بوده است و نتایج بسیار خوبی را در درمان مشکلات سیستم غدد درون‌ریز، عضلات، کلیه‌ها و سیستم تنفسی نشان داده است.

هوش مصنوعی

به رغم پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای که تاکنون صورت گرفته‌اند، نگرانی در مورد این موضوع وجود دارد که چگونه می‌توان این نوآوری را با یک نوآوری هیجان‌انگیز دیگر که هوش مصنوعی است، ادغام کرد.

دراپو که یکی از علاقمندان هوش مصنوعی است، توضیح داد که هوش مصنوعی تاکنون نقش مهمی در پژوهش در مورد سلول‌های بنیادی داشته است و قابلیت‌های بیشتری نیز دارد.

چندین حوزه وجود دارند که هوش مصنوعی در آنها به پژوهش در مورد سلول‌های بنیادی سود بسیاری رسانده است و با مشاهده دقیق‌تر می‌توان چندین حوزه را دید که در آنها، هوش مصنوعی به ‌شدت از پژوهش در مورد سلول‌های بنیادی و پزشکی ترمیمی سود برده است.

یکی از موانعی که دانشمندان به طور مداوم در حوزه پزشکی ترمیمی با آن رو به رو بوده‌اند، پیچیدگی داده‌های موجود است. سلول‌ها آن قدر با یکدیگر متفاوت هستند که دانشمندان باید با پیش‌بینی این که سلول‌ها در هر یک از شرایط درمانی، چه کاری را انجام خواهند داد، دست و پنجه نرم کنند. دانشمندان با میلیون‌ها روشی رو به رو هستند که پزشکی ممکن است در آنها اشتباه کند.

بیشتر کارشناسان هوش مصنوعی معتقدند که این فناوری تقریبا در هر زمینه‌ای می‌تواند هر زمان که مشکلی در تجزیه و تحلیل داده‌ها و پیش‌بینی وجود داشته باشد، راه حلی را ارائه دهد.

"کارل سایمون"(Carl Simon)، زیست‌شناس "موسسه ملی فناوری و استانداردها"(NIST) و "نیکلاس شاوب"(Nicholas Schaub)، پژوهشگر "موسسه ملی سلامت"(NIH) اخیرا این فرضیه را هنگام جمع‌آوری شبکه‌های عصبی عمیق یک برنامه هوش مصنوعی برای داده‌های مورد استفاده در آزمایش‌های خود روی سلول‌های چشم به کار بردند. پژوهش آنها در مورد دلایل ضعف چشم مرتبط با افزایش سن و راه‌های درمان آن بود و نتایج خیره‌کننده‌ای را نشان داد. هوش مصنوعی از میان ۳۶ پیش‌بینی که از آن خواسته شد، تنها یک پیش‌بینی نادرست در مورد تغییرات سلولی انجام داد.

برنامه آنها یاد گرفت که چگونه عملکرد سلول را در شرایط و تنظیمات متفاوت پیش‌بینی کند. این برنامه توانست تصاویر مربوط به بافت‌های چشم پرورش یافته در آزمایشگاه را به سرعت تجزیه و تحلیل کند تا بافت‌ها را در طبقه‌بندی خوب یا بد قرار دهد. این کشف، خوش‌بینی را در فضای پژوهش در مورد سلول‌های بنیادی افزایش داده است.

سایمون گفت: زمانی که در مورد سلول‌های بنیادی به طور کلی صحبت می‌کنیم، به نوعی می‌گوییم که سلول‌های بنیادی یک چیز هستند؛ در حالی که انواع متفاوتی از سلول‌های بنیادی وجود دارند. به عنوان نمونه، سلول‌های بنیادی فولیکول مو و مغز دندان، حاوی نشانگرهای عصبی هستند و می‌توانند به سادگی به نورون تبدیل شوند تا مغز را ترمیم کنند. علاوه بر این، بافتی که مورد ترمیم قرار می‌گیرد، باید برای جذب سلول‌های بنیادی سیگنال بدهد و ترکیباتی را برای تحریک عملکرد سلول‌های بنیادی ترشح کند. یک تجزیه و تحلیل پیچیده‌ با استفاده از هوش مصنوعی در مورد بافتی که به ترمیم نیاز دارد و شرایط آن بافت در هر شخص، به انتخاب سلول‌های بنیادی مناسب و بهترین سلول‌ها در آن گروه از سلول‌های بنیادی و همچنین ارائه درمان برای بهبود ترمیم بافت مبتنی بر سلول بنیادی کمک می کند.

در پژوهشی که در فوریه سال جاری در مجله "Stem Cells" به چاپ رسید، پژوهشگران "دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو"(TMDU) گزارش دادند که سیستم هوش مصنوعی آنها موسوم به "دیپ اکت"(DeepACT)، موفق شده است تا سلول‌های بنیادی مولد پوست را با دقت یک انسان شناسایی کند. این کشف، استدلال دراپو را در مورد قابلیت‌های هوش مصنوعی در این زمینه، بیشتر تقویت می‌کند.

این آزمایش، موفقیت خود را مدیون قابلیت‌های یادگیری ماشینی هوش مصنوعی است اما انتظار می‌رود که یادگیری عمیق بتواند به طور سودمندی در پزشکی ترمیمی معرفی شود. پیش‌بینی‌های آینده‌نگر زیادی برای این احتمالات وجود دارند اما بسیاری از آنها آنقدر که در ابتدا به نظر می‌رسد، دور از ذهن نیستند.

پژوهشگران باور دارند که هوش مصنوعی می‌تواند به سرعت انتقال دادن پزشکی ترمیمی به سطح بالینی کمک کند. این فناوری را می‌توان برای پیش‌بینی رفتار سلول در محیط های گوناگون استفاده کرد. بنابراین، شاید بتوان از آن برای شبیه‌سازی محیط انسانی نیز استفاده کرد. این بدان معناست که پژوهشگران می‌توانند اطلاعات عمیق را با سرعت بیشتری به دست آورند.

چاپ سه‌بعدی

شاید جسورانه‌ترین انتظار، امکان استفاده از هوش مصنوعی برای پیشگام شدن در چاپ سه‌بعدی اندام‌ها باشد. در جهانی که کمبود اعضای بدن یک واقعیت تلخ است، این کاربرد یقینا سودمند خواهد بود. الگوریتم‌های هوش مصنوعی را می‌توان در شناسایی بهترین مواد برای اندام‌های مصنوعی، درک چالش‌های مربوط به آناتومی طی درمان و طراحی اندام، مورد استفاده قرار داد.

آیا می‌توان از سلول‌های بنیادی در کنار سایر مواد بیولوژیکی، برای پرورش اندام‌های چاپ سه‌بعدی کاربردی استفاده کرد؟ اگر این کارامکان‌پذیر باشد، ضربان‌سازها به زودی جای خود را به قلب‌های چاپ سه‌بعدی خواهند داد. ساخت یک دریچه قلب با فناوری چاپ سه‌بعدی، پیشتر در هند به واقعیت تبدیل شده است و این ایده را به یک احتمال قریب‌الوقوع‌ تبدیل می‌کند.

اگرچه همه این احتمالات، دراپو را هیجان‌زده می‌کند اما او مطمئن است که قابلیت‌های هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی داده‌ها که در حال حاضر تا حد زیادی مورد استفاده است و سودمندترین کمک آن در زمینه پژوهش در مورد سلول‌های بنیادی به شمار می‌رود، به سطح پایین‌تری منتقل خواهد شد.

دراپو در این باره گفت: پیشتر نشان داده شده بود که سلول‌های بنیادی می‌توانند به شکل‌گیری یک قلب جدید کمک کنند. سلول‌های بنیادی، این قابلیت مهم ترمیمی را دارند. هوش مصنوعی می‌تواند با کمک کردن به ایجاد شرایطی که این نوع بازسازی را در بدن سازمان‌دهی می‌کند، این قابلیت را به سطح دیگری برساند. با وجود این، ما باید قدردان چیزهایی باشیم که در حال حاضر در اختیار داریم. من طی ۲۰ سال گذشته، تحریک سلول‌های بنیادی درون‌زا را بررسی کرده‌ام و اکنون، این واقعیت که ما چنین نتایج شگفت‌انگیزی را در رابطه با استیمرژن در اختیار داریم، گواهی بر موفقیت پزشکی ترمیمی است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  سرطان گاهی خبر می‌دهد!
  وزیر بهداشت: نگران افزایش کرونا در مدارس هستیم
  ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین‌الملل قطع شد
  توزیع ۱۲ میلیون تن نهاده در سامانه بازارگاه
  شدت گرفتن افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو
  تسهیلات، بزرگترین دغدغه فعالان مشاغل خانگی است
  جریمه سنگین کارمندانی که واکسن نزده‌اند
  هشدار هالیبرتون درباره کمبود جهانی نفت
  حساب ۷۰۰ فعال غیرمجاز بازار ارز مسدود شد
  خلیج فارس به دریای سیاه می‌رسد
  زنگنه: ارز فردایی از دیگر معضلات بازار شده است
  تست PCR و تزریق واکسن برای مسافران الزامی است
  فرهادی در فهرست برترین فیلمنامه‌نویسان قرن ۲۱
  خبر جدید از افزایش نرخ جریمه‌های رانندگی
  ادغام واحدهای موبایل و دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی سامسونگ
 
 آخرین اخبار
  بررسی نقش گیرنده‌های چشایی تلخ در درمان سرطان
  آیا چین مسبب ریزش بعدی قیمت نفت می‌شود؟
  تولید مسکن به نیم میلیون واحد رسید
  تولید و عرضه سوسیس، کالباس و همبرگر بدون علامت استاندارد ممنوع است
  قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ
  آخرین خبرها از راه‌اندازی بورس بین‌الملل
  فروش نقدی و بدون قرعه‌کشی دو محصول ایران خودرو
  اختصاص بالاترین سهم ثبت اختراعات نانوی کشور در حوزه نفت به پژوهشگاه صنعت نفت
  دستیاران نگران نباشند، افزایش کمک‌هزینه تحصیلی درحال پیگیری است
  افزایش طول عمر با عصاره هسته انگور!
  چین مدعی ساخت بزرگترین آنتن جهان شد
  دولت افزایش ظرفیت پذیرش پزشکان را کارشناسی بررسی کند
  آیا کمبود شارژر می‌تواند انقلاب خودروهای الکتریکی را متوقف کند؟
  احتمال ضرورت تزریق دُز یادآور واکسن کرونا تا چند سال آینده
  ۸ محصول ایران‌ساخت که به توسعه فناوری سامانه نمک‌زدایی کمک کردند
  کلاهبرداری میلیاردی با ترفند خدمات ارز دیجیتال در تهران
  پیش‌بینی زودهنگام زوال عقل با کمک یک آزمایش ساده
  تولید پروتئین‌های نوترکیب/طراحی سوآپ‌ها به شکل کیت در آینده‌ای نزدیک
  زمان برگزاری آزمون دستیاری پزشکی اعلام شد
  اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست
  سال ۲۰۲۲ به نام "علوم پایه"نامگذاری شد
  ارتباط مصرف فست‌فود و کاهش حافظه کوتاه‌مدت
  روابط تجاری ایران و سوریه با اتکا به بخش خصوصی شکل می‌گیرد
  سامانه ثبت درخواست‌های ارزی خرد راه‌اندازی می‌شود
  ۹۵ درصد برنامه پرورش میگوی کشور محقق شد
  ظرفیت ذخیره سازی روغن کشور افزایش یافت
  آبرسانی به ۱۰ هزار روستای دارای تنش آبی در برنامه‌ای سه ساله
  افزایش ۵۸ درصدی مشارکت معلمان در برنامه «معلم پژوهنده»
  متناسب شدن ساختار جمعیتی نیازمند افزایش نرخ باروری
  تهیه ۲۰ عنوان محتوای آموزشی برای دوره پیش‌دبستانی
  هرگونه نقل و انتقال زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ممنوع است
  با تمام شدن حروف یونانی، تکلیف نامگذاری‌ سویه‌های بعدی چیست؟
  در کدام سفرها همراه داشتن کارت واکسن یا PCR منفی ضروری است؟
  اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با کمک «نقشه راه غیرتورمی»
  علایق نوجوانان را "مسخره" نکنید
  سکوی تشخیص اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی طراحی شد
  حذف خودکار پیام‌ها برای همه مکالمات واتس‌اپ فعال شد
  سفرهای دریایی در انتظار ابلاغ محدودیت‌های جدید
  مالیات در کمین خریداران و فروشندگان ارز
  فروش لباس تاناکورا ممنوع!
  آیا پاندمی تاثیری بر افزایش دندان‌قروچه داشته است؟
  درمان ام.اس بدون مشکلات غیرقابل تحمل معده با یک قرص جدید
  ۷۰ درصد اومیکرون برای فرار از تاثیرات بازدارنده واکسن تکامل نیافته است
  ایمپلنت درمان دیابت آزمایش بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشت
  ایران دومین مصرف کننده محصولات آرایشی در غرب آسیا است
  ارائه خدمات ویژه رفاهی به جامعه پرستاری
  سازمان تامین اجتماعی تجربه موفقی در استقرار کامل نسخه الکترونیک دارد
  برگزاری مسابقه ملی «من سلیمانی‌ام» به مناسبت سالروز شهادت حاج قاسم
  امکان ایجاد سوابق بیمه‌ای طی دوران تحصیل برای دانشجویان فراهم شد
  عرضه مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مقطعی نباشد
  تکمیل پروژه‌های شیلات خوزستان با کمبود اعتبار مواجه است
  استودیوی الکترونیکی آموزش و پرورش استثنایی خوزستان به بهره‌برداری رسید
  ۳۵۲ پارک محله‌ای توسط گروه‌های جهادی در کشور ساخته شد
  در پیک‌های کرونا، بیماری در خوزستان بدون تخت نماند
  ۹ درصد جمعیت شادگان زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)هستند
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار