صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
سه شنبه، 25 مرداد 1401 - 20:34   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  صحابه در رکاب حسین (ع)
  جامعه‌شناسی دینی و دیوار کوتاهش!
  از (( سنگ نگاره ها )) تا فضای مجازی
  *پارک بی بی مریم ایذه تفریگاه یا قتلگاه؟
  راز لوح پاشی و عنوان بخشی به عبدالباقی چه بود !
  زوج رئیسی و رضایی، عصر جدیدی را در عبور دولت از تفکرات اقتصادی نئولیبرال رقم می زند
  دانش بنیان را بد، گنگ و ناقص تعریف نکنید
  چرا استاندار و مجمع نمایندگان خوزستان برای احداث جاده میانبر مسجدسلیمان به الیگودرز تلاش نمی کنند؟
  چرا سیدمحسن محبوب بود؟
  محسن!
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 144540صفحه نخست » آخرین اخبار سه شنبه، 7 تیر 1401 - 21:19
خطرات حفر چاه‌های غیرمجاز برای کشور
  

یک کارشناس حوزه آب ضمن اشاره به وضعیت بسیار ناپایدار منابع آبی کشور، ریاضت آبی کشور در این دهه و مجازات شدید برای حفر چاه‌های غیرمجاز را خواستار شد.

ایسنا، در یک دهه گذشته ۹۱ هزار حلقه چاه غیرمجاز در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی مسدود و از برداشت غیرمجاز ۳.۲ میلیارد مترمکعب آب در سال از دشت‌های کشور جلوگیری شده است. ایران در بین ۱۱۶ کشور از نظر بحران آب در رده چهاردهم قرار دارد که نشان دهنده وضعیت نامناسب  آن به لحاظ منابع آب است. براساس این مطالعات ایران باید در سال ۲۰۲۵ برای حفظ وضع موجود بتواند ۱۱۲ درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این افزایش می‌تواند از راه‌های مختلفی از قبیل مدیریت عرضه و تقاضای آب صورت گیرد.

محسن موسوی‌خوانساری در گفت‌وگو با ایسنا به آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت نیرو از چاه‌های غیرقانونی کشور اشاره و اظهارکرد: در کشور حدود ۹۰۰ هزار چاه داریم که حدود ۳۵۰ هزار چاه غیرقانونی است بنابر آمار جدید نیز احتمالا بیش از یک‌سوم چاه‌های موجود، غیرمجاز هستند.

وی درباره مکان حفر این چاه‌ها گفت: معمولا به علت استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های ساده‌تر که غیرمجاز و به صورت مخفیانه هستند، این چاه‌ها را در مکان‌هایی که سطح آب بالاتر است حفر می‌کنند. در نتیجه می‌توان گفت چاه‌های غیرقانونی عمدتا عمق زیادی ندارند و دبی(میزان آب استحصالی) آن‌ها نیز از چاه‌های مجاز کمتر است.

این فعال محیط‌ زیست به علت ایجاد چاه‌های غیرقانونی اشاره کرد که اغلب افراد برای منافع خود در ویلاسازی یا باغ‌های شخصی اقدام به حفر این چاه‌ها می‌کنند.

وی افزود: برخی از چاه‌های غیرمجاز متعلق به دشت‌های وسیعی هستند که از گذشته تحت عنوان فرم ۱ و ۵(چاه‌های غیرمجازی که تا قبل از سال ۸۵ حفر شده‌اند و  بر اساس تعریف وزارت نیرو به عنوان چاه‌های فرم یک یا پنج شناخته می‌شوند.) بعضا ثبت شده و بعضا هنوز پروانه برای آنها صادر نشده‌ است.

این عضو انجمن آب و خاک پایدار ایرانیان، حفر چاه‌های غیرمجاز را نوعی فرار از قانون دانست و اظهار کرد: با حفر این چاه‌ها نوعی ناسازگاری در جامعه به وجود می‌آید که مردم را تشویق به حفر این چاه‌ها می‌کند.

موسوی‌خوانساری تاکید کرد: حفر این چاه‌ها پدیده خوبی نیست که علاوه بر بی‌قانونی، بی‌برنامگی را در سطح کشور توسعه می‌دهد.

وی به برنامه تعادل‌بخشی در این زمینه اشاره کرد و توضیح داد: یکی از زیرمجموعه‌های این برنامه، مسدود کردن چاه‌های غیرقانونی است که در کشور بسیار کند انجام می‌شود؛ به طوری که پیشرفت فیزیکی و عملی این طرح در طول ۱۰ سال هنوز به ۱۵ درصد هم نرسیده‌ است.

این فعال محیط زیست این مشکل را ناشی از کمبود اعتبارات و جدی نگرفتن این موضوع توسط وزارت نیرو دانست و گفت: وزارت نیرو اقدامات مربوط به روی زمین مانند سدسازی و شبکه را به‌صورت جدی پیگیری می‌کند اما به اقدامات مهم در زیر زمین که دیده نمی‌شوند چندان اهمیت نمی‌دهد و کار بسیار کند پیش می‌رود.

این عضور انجمن آب و خاک پایدار ایرانیان درباره جبران آب از دست رفته بر اثر حفر چاه‌های غیرقانونی به مفهوم آب زیرزمینی دینامیک و آب استاتیک اشاره کرد و توضیح داد: منابع آب زیرزمینی دینامیک، آب‌های تجدیدپذیری هستند که هر سال تراز آن بالا و پایین می‌رود و  از آبخوان‌ها تعذیه می‌کنند، به صورت مستمر نیز همیشه هستند. در مقابل آب استاتیک یا ثابت ذخیره در لایه‌های عمیق زمین و مربوط به نسل‌های آینده است.

وی تاکید کرد: هیچ کشوری مجاز به برداشت آب‌های زیرزمینی استاتیک خود نیست.

موسوی‌ خوانساری ادامه داد:  در دهه های اخبر به دلیل مشکلاتی از جمله عدم مدیریت درست، نصف آب‌های استاتیک کشور یعنی حدود ۱۵۰ میلیارد مترمکعب از بین رفته‌ است. جایگزینی این آب‌ها بسیار دشوار است و حتی در صورت یک دهه ریاضت آبی کشور نیز جبران این منابع آبی از دست رفته تقریبا ناممکن خواهد بود.

این فعال محیط‌ زیست درباره ابزار مبارزه با چاه‌های غیرقانونی به نبود آدرس دقیق از این چاه‌ها و احتمال وجود آنها در هر مکانی اشاره کرد و پیشنهاد مجازات بسیار شدید برای حفر و بهره‌برداری از چاه‌های غیرقانونی را داد که شدت مجازات باعث عدم حفر چاه شود.

موسوی‌ خوانساری مجازات کنونی برای حفر چاه غیرمجاز را اشتباه توصیف کرد و گفت: در حال حاضر این مجازات شدید نیست و بنابر قانون بودجه سال ۱۴۰۱ افرادی که چاه غیرقانونی دارند تنها برای هر مترمکعب ۶۰۰ هزارتومان جریمه می‌پردازند.

این فعال محیط‌ زیست این مجازات را نوعی تشویق به داشتن چاه‌های غیرقانونی تلقی‌ کرد.

وی این اقدام را اشتباه دانست و گفت: گرفتن پول توسط وزارت نیرو برای حفر و بهره‌برداری از چاه‌های غیرقانونی کار بسیار اشتباهی است.

این عضو انجمن آب و خاک پایدار ایرانیان درباره شناسایی چاه‌های غیرقانونی به وسیله انواع اهرم‌ها مانند گشت بازرسی، تشویق یا آگهی‌ها به نمونه‌ای از این اقدام در تهران‌بزرگ اشاره کرد و توضیح داد: طی اقدامی در تهران‌بزرگ، به وسیله آگهی و رفتن به منازل، کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی حدود ۱۴ هزار چاه غیرمجاز شناسایی شد. اکثر چاه‌ها خانگی و یا متعلق به واحدهای صنعتی با دبی بسیار کم بودند؛ به طوری که این ۱۴ هزار چاه، کمتر از ۲۰ میلیون مترمکعب خروجی و استحصال آب داشت.

وی تاکید کرد: به جهت تعداد زیاد این چاه‌ها با آب استحصالی بسیار کم باید با این پدیده برخورد جدی صورت بگیرد. با شناسایی چاه‌ها و تشکیل پرونده طبق قانون با افرادی که چاه‌ها را حفر یا از آن‌ها بهره‌برداری می‌کنند؛ برخورد شود. لازم است با صاحبان چاه‌های با دبی کم برخورد شود و برای چاه‌های با دبی زیاد، قانون مجازات بسیار سنگین‌تری در نظر بگیرد که منجر به انسداد این چاه‌ها شود.

موسوی‌خوانساری با اظهار ناامیدی نسبت به آینده منابع آبی کشور در این دهه (۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰) گفت: به‌طور کلی منابع آب کشور شرایط بسیار ناپایداری دارند، آبخوان‌ها در حال شورشدن و رو به اتمام هستند. باید خیلی سریع بدون تلف‌کردن وقت این دهه را برای ریاضت آبی کشور قرار دهیم و مصرف آب سطحی و زیرزمینی را به یک‌سوم تقلیل دهیم.

این عضو انجمن آب و خاک پایدار ایرانیان به فواید تقلیل مصرف آب اشاره و اظهارکرد: تقلیل مصرف آب باعث جاری شدن آب در رودخانه‌ها می‌شود، آب جاری در رودخانه‌ها باعث نفوذ آب به آبخوان‌ها می‌شود و با سیراب شدن آبخوان‌ها منابع آب زیرزمینی تجدید می‌شود و تراز آب بالا می‌آید.

وی با اشاره به اینکه به موازات تقلیل مصرف آب و شکل‌گیری این فرآیند باید چاه‌ها را نیز کنترل و پروانه‌های بهره‌برداری را نیز تعدیل کرد، توضیح داد: به علت  گرمای کره‌زمین منابع آبی زیرزمینی کاهش یافته است، بدین جهت مجبور به تعدیل پروانه‌های آب زیرزمینی قدیمی هستیم تا بتوانیم به سفره‌های آب زیرزمینی کمک کنیم و به نسل‌های آینده منابع آب زیرزمینی مناسبی را تحویل دهیم.

این فعال محیط‌ زیست درباره کاهش تعداد چاه‌های غیرمجاز گفت: در این راستا هیچ راهی جز افزایش اعتبارات در طرح تعادل‌بخشی مطرح شده توسط وزارت نیرو و افزایش تعداد گشت و بازرسی در محدوده‌هایی که چاه زیرزمینی حفر شده، نداریم.

وی تاکید کرد: «جزیره‌ای» کار نکنیم یعنی سه وزارتخانه‌ نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط‌ زیست هر کدام برای خود کار نکنند بلکه به‌صورت مشترک عمل کنند. جداگانه و به‌صورت جزیره‌ای کار کردن باعث حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری بیشتر سوءاستفاده‌کنندگان خواهد شد.

موسوی‌خوانساری در پایان گفت: "ما امیدواریم در سال ۱۴۰۱ این چهار نهاد موثر در امور آب کشور، به‌سرعت دور یک میز جمع شوند و بتوانند طرح‌های مفیدی را برای جبران منابع آب زیرزمینی از دست رفته به عمل آوردند.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  ظرفیت‌های تنوع زیستی کشور را باید هر چه سریع‌تر ثبت کنیم
  زمان خداحافظی با اینستاگرام فرا رسیده؟
  رویدادهای جامعه با وجود خبرنگار شکل گرفتند
  چگونگی پوشش بیمه‌ تأمین‌اجتماعی برای ایرانیان خارج از کشور
  مبلغ وام مسکن نخبگان مشخص شد
  چرا برخی همه چیز می‌خورند و همچنان لاغرند؟
  بررسی وضعیت مهار گازهای فلر در کمیسیون انرژی
  چراغ سبز سازمان هواپیمایی کشور برای افزایش قیمت پروازها
  تجارت ۱۷ میلیارد دلاری ایران با همسایگان
  برگزاری مجمع عمومی عادی تعاونی مصرف فولاد اکسین
  بررسی سوالات نمایندگان از وزیر صمت
  چگونه سهام عدالت دریافت کنیم؟
  تشریح روش‌های معمول حملات سایبری و راه‌های جلوگیری از آن
  طلاق‌های صوری چالشی برای سازمان‌های بیمه‌گر
  روند کاهشی دما از فردا چهارشنبه در خوزستان
 
 آخرین اخبار
  جزئیات تازه‌ای از ثبت‌نام اربعین اعلام شد
  مشکل معتادان بهبودیافته از اعتیاد برای پیدا کردن «ضامن»
  نقدعلی: وزارت بهداشت به طب سنتی توجه کند
  انتقاد انجمن اوتیسم از بهزیستی
  افزایش ۳.۵ میلیون سفر با آغاز سال تحصیلی جدید
  ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو در تهران افزایش یافت
  چین واکسن مختص به سویه اُمیکرون را آزمایش می‌کند
  توقف روند نزولی کرونا در کشور/احتمال بروز قله سوم اُمیکرونی
  ۷۸ بیمار کرونایی جان باختند/ شناسایی ۵۹۷۲ بیمار جدید
  سازمان بازرسی دست روی قراردادهای پرسپولیس و استقلال گذاشت
  تسریع در صدور مدارک هویتی زائران اربعین حسینی
  نقش هریک از کاربری‌های کشور در گسیل گرد و غبار تعیین شد
  پابند را به مجرمین مخل امنیت جامعه و افکار عمومی بسط نمی‌دهیم
  راهکارهای ایجاد دلبستگی ایمن بین کودک و مادر
  تجهیز ۱۱ سالن ورزشی خرمشهر
  تکمیل باغ موزه‌ها و یادمان‌های دفاع مقدس استان ضروری است
  هنر نمایش تعزیه باید در سطح بین المللی معرفی شود
  ورزشگاه تختی آبادان به عنوان میزبان بازی‌های صنعت نفت انتخاب شد
  درخشش اعضای کانون پرورشی کودکان و نوجوانان خوزستان در مسابقه نقاشی اوورا کشور پرتغال
  معاون وزیر جهادکشاورزی:امنیت غذایی کشور در دست ۴.۵ میلیون کشاورز است
  زمان دقیق خاکسپاری پیکر هوشنگ ابتهاج
  توافق نهایی درباره افزایش حقوق بازنشستگان
  جزئیات اینترنت رایگان برای اقشار کم درآمد
  وضعیت تبخیر آب در حوضه‌های آبریز چگونه است؟
  ۵۵ گروه قطعه خودرویی با کد رهگیری به بازار عرضه می‌شود
  امکان احداث یک میلیون نیروگاه خورشیدی خانگی در کشور وجود دارد
  زیرساخت‌ برگزاری دوره‌های تربیت ارزیاب نظام رتبه‌بندی معلمان ایجاد شد
  افزایش ۱۴۷ درصدی درآمد گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)
  تشکر فعالان بازار سرمایه از رئیس جمهور بابت عرضه خودرو در بورس
  تجهیز ۱۱ سالن ورزشی خرمشهر
  کشتی حامل ۷۰ هزار تن گندم در اسکله غلات بندر امام خمینی(ره) لنگر انداخت
  روند کاهشی دما از فردا چهارشنبه در خوزستان
  پویش همراهان سفر ایمن در پایانه‌های مرزی خوزستان اجرا می‌شود
  آیا نوشیدن این خوراکی عمرتان را افزایش می‌دهد؟
  متن کامل گزارش کمیسیون عمران درباره «حادثه متروپل آبادان»
  چگونه سهام عدالت دریافت کنیم؟
  چرا برخی همه چیز می‌خورند و همچنان لاغرند؟
  کلاهبرداری سایبری از طریق دانلود فایل‌های مداحی در ماه محرم
  تاکید رئیس جمعیت هلال احمر بر اهمیت فرایند هشدار در سوانح
  ارزیابان هیات ممیزه رتبه بندی معلمان آموزش می‌بینند
  کاهش ۳۰۰ میلیون فوت مکعبی سوزاندن گاز با اجرای ان.جی.ال خارک
  اهلیت مدعیان خودروسازی مشخص شود
  آغاز عملیات کشت پنج هزار هکتار نیشکر در هفت تپه
  کشف محموله هزار و ۱۱۸ کیلوگرمی شیشه توسط گمرک
  رویترز: نفت ایران بارگیری شد
  اهتمام وزارت فرهنگ برای ساماندهی طرح «نظام استاد شاگردی در آموزش هنر»
  ضرغامی: بیمه‌ فعالان ⁧‫صنایع‌دستی‬⁩ و ⁧‫ راهنمایان گردشگری‬⁩ به قوت خود باقی است
  «سووشون» و دو طرح دیگر از ساترا مجوز گرفتند
  بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برای سفر اربعین پیش ثبت‌نام کردند
  مبالغی برای معلمان مشمول رتبه‌بندی به زودی واریز می‌شود
  مبالغی برای معلمان مشمول رتبه‌بندی به زودی واریز می‌شود
  آخرین جزییات ثبت نام قطعی اربعین/الزام ثبت نام در سماح و بیمه زوار
  طلاق‌های صوری چالشی برای سازمان‌های بیمه‌گر
  تشخیص به موقع بیماری، کلید طلایی در کاهش هزینه‌های درمانی
  امکان فروش بیشتر نفت و خنثی‌سازی تحریم‌ها با سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار