صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 04:54   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  صحابه در رکاب حسین (ع)
  جامعه‌شناسی دینی و دیوار کوتاهش!
  از (( سنگ نگاره ها )) تا فضای مجازی
  *پارک بی بی مریم ایذه تفریگاه یا قتلگاه؟
  راز لوح پاشی و عنوان بخشی به عبدالباقی چه بود !
  زوج رئیسی و رضایی، عصر جدیدی را در عبور دولت از تفکرات اقتصادی نئولیبرال رقم می زند
  دانش بنیان را بد، گنگ و ناقص تعریف نکنید
  چرا استاندار و مجمع نمایندگان خوزستان برای احداث جاده میانبر مسجدسلیمان به الیگودرز تلاش نمی کنند؟
  چرا سیدمحسن محبوب بود؟
  محسن!
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 152149صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 30 شهریور 1401 - 18:07
۵ استان حادثه‌خیز ایران معرفی شدند
  

همشهری آنلاین: سازمان مدیریت بحران کشور ۵ استان ایران را که در معرض بیشترین بلایای طبیعی قرار دارند، معرفی کرد

 

 

 
 

رتبه‌بندی استان‌های حادثه خیز از سوی سازمان مدیریت بحران کشور، نشان می‌دهد که استان‌های گیلان، گلستان، خراسان جنوبی، لرستان و کرمان به‌عنوان ۵استان در معرض مخاطرات و بلایای طبیعی صدر جدول هستند. بلایای طبیعی گاه بدون منشا انسانی اتفاق می‌افتد؛ مثل سیل، زلزله، توفان و خشکسالی و گاهی ناشی از عملکرد انسان است؛ مثل آلودگی هوا یا سیل ناشی از تخریب جنگل واغلب با خسارت‌های شدید جانی و مالی همراه‌ است. مدیران بحران استان‌های حادثه خیز معتقدند با بهره‌گیری از تجربیات گذشته در مقابله با بحران‌های طبیعی، تامین اعتبار کافی برای تجهیز زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی دقیق می‌توان تا حد امکان از بروز خسارات جانی و مالی پیشگیری کرد. در آستانه فصل پاییز و تغییرات آب وهوایی و بارش‌های فصلی از وضعیت و میزان آمادگی این استان‌ها با خبر شدیم.

5 استان حادثه‌خیز ایران معرفی شدند

لرستان، کمبود اعتبارات برای تکمیل زیرساخت‌ها

در بررسی بروز بلایای طبیعی در لرستان، سیل سال 98و خسارت‌های آن به ذهن متبادر می‌شود. سیلی که به‌گفته مدیرکل بحران استانداری لرستان، بالغ بر 15هزار میلیارد تومان به بخش‌های مختلف خسارت وارد کرد و بیش از 8هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌ها زد.

 

 

مهدی پازوکی، کمبود اعتبارات برای جبران خسارت‌های سیل اخیر را مهم‌ترین عامل عقب‌ماندگی استان در حوزه پیشگیری از بلایای طبیعی می‌داند و به همشهری می‌گوید: به‌دلیل محدودیت‌های اعتباری به کل استان 3هزار و 850میلیارد تومان ابلاغ شد و فقط هزار و 500میلیارد تومان آن برای جبران خسارت‌های سیل درنظر گرفته ‌شد.

لرستان به‌عنوان یکی از استان‌های کم‌برخوردار کشور و همچنین حادثه‌خیز، حالا بعد از 3سال در کش و قوس تکمیل زیرساخت‌های از بین رفته در سیل 98است. پروژه‌هایی از جمله ساخت مدرسه، پل‌ها، راه‌های‌ دسترسی، زیرساخت شهری، زیرساخت‌های گردشگری، دیواره‌های ساحلی رودخانه‌ها و.. هنوز یا شروع نشده‌اند یا به‌دلیل کمبود اعتبارات در نهایت با پیشرفت 70درصدی متوقف مانده‌اند.

 

 

 با این‌حال پازوکی، روند تکمیل پروژه‌ها را بعد از سفر رئیس‌جمهوری به استان و اختصاص اعتبار هزار میلیارد تومانی برای این موضوع را با سرعت بیشتری ارزیابی می‌کند.

اما این همه ماجرا نیست و با تکمیل پروژه‌ها باز هم استان لرستان به‌دلیل شرایط اقلیمی مستعد وقوع سیل یا دیگر بلایای طبیعی است. بازسازی پل‌ها و راه‌ها و تجهیز زیرساخت‌ها براساس چه مطالعاتی یا بهره‌برداری از چه نمونه‌های موفقی صورت گرفته‌است؟

 

 

مدیرکل بحران لرستان در پاسخ به این پرسش می‌گوید: طراحی پل‌ها معمولا براساس دوره بارندگی 25ساله اخیر انجام می‌شود. اما از آنجا که سیل 98در تاریخ 400ساله در لرستان بی‌سابقه بوده، طراحی پل‌ها و مسیرهای جدید را براساس این دوره طراحی کردیم تا میزان خسارات کمتر باشد.

5 استان حادثه‌خیز ایران معرفی شدند

شناسایی نقاط حادثه‌خیز در گیلان

سیل، زلزله، برف، رانش زمین و آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع ازجمله حوادثی است که بارها و بارها در استان گیلان اتفاق افتاده و این استان را جزو 5استان حادثه‌خیز کشور قرار داده‌. به همین دلیل مدیریت بحران استان مطالعه حوادث قبلی و برنامه‌ریزی برای مقابله را در دستور کار قرار داد. به‌عنوان مثال سال گذشته با شناسایی 20نقطه برف‌گیر در استان و استقرار نیروهای راهداری، راه ارتباطی با روستا‌ها بسته نشد. مدیرکل بحران استانداری گیلان به همشهری می‌گوید: در مقابله با حریق جنگل‌ها، شهرستان‌های معین را مشخص کرده‌ایم تا در زمان حریق از امکانات و تجهیزات آنان کمک بگیریم و آتش‌سوزی کمترین گستردگی را داشته باشد.

 

 

سیل‌خیز بودن استان گیلان و به‌طور مشخص شهرستان‌های فومن، شفت، تالش و املش سبب شده تا برنامه عملیاتی مدیریت سیلاب در این استان تدوین شود. برنامه‌‌ای که با همکاری شرکت آب‌منطقه‌ای و سایر نهادها به‌زودی به اجرا در می‌آید. در این برنامه 164رودخانه از 254رودخانه اصلی و فرعی استان مورد مطالعه برای مهار سیل قرار گرفته است.

امیر مرادی، شناسایی پل‌های در معرض آسیب و بازسازی آنها را یکی از عوامل کاهش خسارت مالی و جانی درصورت بروز سیل می‌داند و می‌گوید: تعدادی از پل‌ها در دهه فجر امسال افتتاح می‌شود و تکمیل مابقی پل‌ها نیز تا پایان امسال در دستور کار است.

 

 

لایروبی سد و رودخانه‌ها، سمپاشی باغ‌ها در ارتفاعات منجیل و رودبار برای مقابله با هجوم ملخ مراکشی، راه‌اندازی سامانه هشدار در 6رودخانه جهنده و سیلابی، نصب 42شتاب‌نگار زلزله در نقاط مختلف استان و جانمایی و اسکان اضطراری در زمان بروز حادثه از دیگر برنامه‌هایی است که در مدیریت بحران استان گیلان برای کاهش خطرات بلایای طبیعی پیش‌بینی شده است.

خراسان جنوبی و مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی

 

 

زلزله، رگبار، سیلاب، خشکسالی، گرد و خاک، توفان و آفات نباتی ازجمله پر تکرارترین بلایای طبیعی است که استان خراسان جنوبی را در صدر استان‌های حادثه‌خیز کشور قرار داده‌است.

قرار گرفتن روی 2گسل نشان می‌دهد که در نیم قرن اخیر، در این استان 4زلزله ویرانگر اتفاق افتاده‌است. زلزله‌هایی که در عمق کم زمین رخ داده و به همین دلیل موجب بروز خسارات مالی و جانی بسیار شده است. در این شرایط نخستین راه مقاوم‌سازی واحدهای روستایی به‌نظر می‌رسد. اتفاقی که هنوز در خراسان جنوبی جامه عمل نپوشیده و به‌گفته مدیرکل بحران استانداری خراسان جنوبی هنوز نیمی از 88هزار واحد روستایی استان، مقاوم‌سازی نشده‌است. محمدعلی آخوندی می‌گوید: برای مقاوم‌سازی واحدهای روستایی 250میلیون تومان وام درنظر گرفته شده و این امر با همکاری روستاییان محقق می‌شود.

آخوندی از تدوین سند آمادگی و مقابله با بحران‌ خبر می‌دهد و به همشهری می‌گوید: حوادث اولویت‌دار استان زلزله و سیل است. نقشه عملیاتی و اجرایی برای همه حوادث تدوین و تامین اعتبار هم شده‌است و به‌زودی مناقصه برای اجرای طرح برگزار می‌شود.

مدیرکل بحران استانداری خراسان جنوبی خشکسالی و کمبود منابع آب در استان را نیز امری جدی می‌داند و ادامه می‌دهد: خشکسالی، مادر بلایای طبیعی است. به آن زلزله خاموش می‌گوییم و در خراسان جنوبی با خشکسالی هم دست به گریبان هستیم. یکی از گرم‌ترین مناطق دنیا بین نهبندان تا کرمان است. درنظر داریم در این محدوده آب انبار احداث شود.

توفان، صاعقه، آفات نباتی، آتش‌سوزی و فرونشست زمین نیز از دیگر بلایای طبیعی است که در خراسان جنوبی رخ می‌دهد.

اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با خطرات طبیعی به تجهیزات به روز نیز نیاز دارد. موضوعی که از دیدگاه محمدعلی آخوندی، در استان خراسان جنوبی با ضعف همراه است. می‌گوید: ماشین‌‌هاو تجهیزات مدیریت بحران استان باید به روز شود تا بتوانیم در حوزه مقابله با سیلاب‌های خاصی که به‌دلیل اقلیم این استان رخ می‌دهد، توانمند عمل کنیم. از سویی دیگر در کشورهای پیشرفته، با ساخت کانال‌های زیرزمینی در شهرهای مستعد سیلاب، آب به خارج شهر هدایت می‌شود و با مطالعه دقیق از این روش هم می‌شود برای کاهش خطرات سیلاب در استان استفاده کرد.

 نوسازی سیستم سنجش آلودگی هوا در کرمان

سیل، توفان، تگرک، هجوم ملخ، صاعقه، ریزگردها، زمین‌لرزه و آتش‌سوزی در سال‌های اخیر خسارت‌های بسیاری به استان کرمان وارد کرده‌است. با این حال زلزله رتبه اول بلایای طبیعی در این استان را دارد. سیستم گسلی استان کرمان از لرزه خیزترین مناطق حاشیه دشت لوت محسوب می‌شود و وقوع زمین‌لرزه در این استان قابل پیش‌بینی و تعداد زلزله‌ها در منطقه یزدان‌شهر به‌علت فعالیت‌های معدنی افزایش یافته است. به‌گفته سعیدی، مدیر بحران استان کرمان، 25سامانه گسلی در استان به آمادگی در برابر وقوع زلزله کمک می‌کند. ناکافی و فرسوده بودن سیستم‌های سنجش آلودگی‌هوا در استان کرمان، باعث شده تا کسب اطلاعات دقیق ممکن نباشد و به تخصیص اعتبار برای نوسازی نیاز باشد.

5 استان حادثه‌خیز ایران معرفی شدند

گلستان و ۱۳۰سیل در ۲ دهه اخیر

در استان گلستان نیز در 2 دهه اخیر بیشتر از 130سیل بزرگ و کوچک رخ داد که سیلاب‌های مهیب سال‌های 80و 81و سیل سال 97شاخص‌ترین آن بود. رانش زمین هم با توجه به بافت خاک مناطق مختلف هر از گاهی در گوشه و کنار این استان رخ می‌دهد که با خسارت مالی و جانی همراه است. گلستان روی کمربند زلزله قرار دارد و یکی از استان‌های لرزه‌خیز کشور نیز به شمار می‌رود. خانه‌های غیرمقاوم و کاهگلی در بافت روستایی مهم‌ترین تهدید در برابر زلزله و سیل در این استان به شمار می‌رود. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز به تازگی اعلام کرده که استان گلستان، پایلوت اجرای لایروبی رودخانه‌ها در کشور می‌شود و ۳۰ میلیارد تومان و همچنین ماشین‌های مهندسی به این استان اختصاص یافته است. لایروبی رودخانه‌ها موجب کاهش آسیب‌ها در مناطق شهری و روستایی می‌شود.

پیش‌بینی، پیشگیری و مقابله با بلایای طبیعی خسارت جانی و مالی را به حداقل می‌رساند. اینطور که مدیران بحران استان‌های حادثه‌خیز کشور اظهار می‌کنند، راه‌اندازی سیستم هشدار به موقع جوی، آماده‌باش نیروهای راهداری، شناسایی و ایمن‌سازی نقاط حادثه، طراحی و اجرای پروژه‌های علمی مبتنی بر تجربه‌های گذشته، آموزش عمومی ازجمله مهم‌ترین راهکارهای کلی‌ است. سیل و زلزله که در اولویت بلایای طبیعی استان‌های حادثه‌خیز طبقه‌بندی می‌شود، با ساخت سیل‌بند، آبخیزداری مناطق کوهستانی وشیبدار و مقاوم‌سازی‌ ساختمان‌ها خسارت جانی و مالی کمتری را متوجه استان‌ها می‌کند.‌‌

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  ۵۰ واحد تولیدی و صنعتی سمنان مانع زدایی شد
  برگزاری زمایش مهر جهادگران با اهدا ی لوازم التحریر
  این تصویر رو نشون براندازا ندین+ عکس
  تجهیز ۱۵ واحد دارالقرآن نواحی بسیج خوزستان
  مذاکرات احیای برجام متوقف شد
  روز در این جزیره بی‌پایان است!
  علت اصلی ابتلا به دیابت نوع ۲ را بشناسید
  پاداش پایان خدمت بازنشستگان قسطی می‌شود؟
  عکس/حضور رهبر انقلاب در دانشگاه افسری امام حسن(ع)
  مکملی که مرگ و میر را کاهش می‌دهد
  کمبود سرم در کشور کذب است
  بارانی شدن ۷استان در آخر هفته
  آنچه کنکوری‌های ۱۴۰۲ باید بدانند
  اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان از محل ارزش افزوده به وزارت بهداشت
  خبر رییس‌کل بانک مرکزی درباره پول جدید ایران
 
 آخرین اخبار
  تعاونی تولیدی توزیعی شرکت فولاد خوزستان،منتخب برتر هفدهمین آیین تجلیل از تعاونی های استان
  ساخت دربهای جانبی واگن های باری لبه کوتاه برای اولین بار در استان خوزستان توسط شرکت لکوموتیو ریل اروند
  اقدامات فولاد خوزستان در حوزه محیط زیست یک الگوی کشوری است
  راه‌اندازی دانشگاه سالمندی در کشور؛ ۴۰۰ هزار سالمند بسیار پُر‌خطر در کشور وجود دارند
  طرح گردشگری ارزان قیمت آماده شده است
  استاندار خوزستان: ۶۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می کنیم
  پرداخت وام ۱۰۰میلیونی به این افراد
  تعیین سقف برداشت از حساب سپرده ارزی توسط بانک مرکزی
  صدور مجوز صادرات ۴۰۰ هزار رأس دام زنده
  همکاری مشترکان برق خوزستان باعث عبور موفق از پیک تابستان امسال شد
  این دوش هوشمند به جنگ کم‌آبی می‌رود
  محدودیت‌های ترافیکی در جاده‌های کشور
  پیشرفت فیزیکی اجرای تصفیه خانه فاضلاب ماهشهر به ۷۰ درصد رسید
  کشف یک گروه خونی جدید، دانشمندان را شوکه کرد
  بارانی شدن ۷استان در آخر هفته
  خبر رییس‌کل بانک مرکزی درباره پول جدید ایران
  کمبود سرم در کشور کذب است
  اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان از محل ارزش افزوده به وزارت بهداشت
  حفاظت از زیستگاه‌های کشور با اجرای سند ملی آمایش سرزمین
  رکورد تولید پی.وی.سی در پتروشیمی آبادان شکسته شد
  مذاکرات احیای برجام متوقف شد
  مکملی که مرگ و میر را کاهش می‌دهد
  علت اصلی ابتلا به دیابت نوع ۲ را بشناسید
  پاداش پایان خدمت بازنشستگان قسطی می‌شود؟
  کمبود این ویتامین‌ها باعث سردرد می‌شود
  روز در این جزیره بی‌پایان است!
  آنچه کنکوری‌های ۱۴۰۲ باید بدانند
  افزایش مصرف انرژی در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ در خوزستان
  دنیا شرمنده نگاهت شد +عکس
  توطئه‌های دروغ‌پردازان خنثی شد
  بازگشت سه داور بزرگ به لیگ برتر ایران
  گفتگوی تلفنی رئیس جمهور با دبیرکل سازمان ملل
  عکس/حضور رهبر انقلاب در دانشگاه افسری امام حسن(ع)
  تجهیز ۱۵ واحد دارالقرآن نواحی بسیج خوزستان
  این تصویر رو نشون براندازا ندین+ عکس
  برگزاری زمایش مهر جهادگران با اهدا ی لوازم التحریر
  ۵۰ واحد تولیدی و صنعتی سمنان مانع زدایی شد
  واکنش به برکناری آجورلو از مدیریت استقلال
  تغییر سرنوشت ایران، رویا و خیالی خام است
  اغتشاش برنامه‌ریزی شده بود
  تفاهم‌نامه همکاری بین پارک علم و فناوری و شیلات خوزستان امضا شد
  کشف محموله میلیاردی قاچاق در بندر هندیجان
  چند راه ساده برای افزایش سرعت اینترنت
  جزییات روند افزایش حقوق سال آینده کارمندان
  سامسونگ پوست الکترونیک ساخت
  افزایش مصرف انرژی در نیمه نخست سال 1401 در خوزستان‎‎
  حفر ۴۵ حلقه چاه نفت و گاز در خشکی و دریا
  اجرای 578 میلیارد ریال پروژه عمران شهری در خرمشهر
  کشف ۵۰ میلیارد کالای قاچاق در شهرستان امیدیه
  کلاهبرداری ۵ میلیاردی با جعل ای‌نماد!
  هشت خواص بی‌نظیر کشمش را بشناسید
  خبر خوش برای بازنشستگان کشوری
  سند راهبری معماری سازمانی و برنامه توسعه فاوا در برق منطقه‌ای خوزستان تدوین شد‎‎
  کسب رتبه برتر بسیج برق منطقه‌ای خوزستان در بین شرکت‌های صنعت آب و برق کشور‎‎
  استفاده از غربال های مولکولی برای نخستین بار در زیر سازی جاده ها و ابنیه ها
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار