صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
شنبه، 5 فروردین 1402 - 20:32   
  تازه ترین اخبار:  
 یادداشت
  صحابه در رکاب حسین (ع)
  جامعه‌شناسی دینی و دیوار کوتاهش!
  از (( سنگ نگاره ها )) تا فضای مجازی
  *پارک بی بی مریم ایذه تفریگاه یا قتلگاه؟
  راز لوح پاشی و عنوان بخشی به عبدالباقی چه بود !
  زوج رئیسی و رضایی، عصر جدیدی را در عبور دولت از تفکرات اقتصادی نئولیبرال رقم می زند
  دانش بنیان را بد، گنگ و ناقص تعریف نکنید
  چرا استاندار و مجمع نمایندگان خوزستان برای احداث جاده میانبر مسجدسلیمان به الیگودرز تلاش نمی کنند؟
  چرا سیدمحسن محبوب بود؟
  محسن!
 
 گزارش
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 160237صفحه نخست » آخرین اخبار یکشنبه، 16 بهمن 1401 - 08:33
۴۵۰ هزار خودرو لوکس امسال باید مالیات بدهند
  

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به شروع دریافت مالیات از خانه های خالی با مالکین بالای۱۰۰ واحد گفت: برای سالجاری هم اطلاعات ۴۵۰ هزار خودروی گرانقیمت را از پلیس راهور دریافت کرده ایم که مشغول تعیین مبلغ مالیات و اعلام به مودیان هستیم.

به گزارش پایگاه خبری خوزنا و به نقل از خبرگزاری تسنیم، برنامه میزاقتصاد با موضوع برنامه اقدامات و دستاورد‌های سازمان امور مالیاتی کشور میزبان داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی بود.

سؤال: می‌خواهیم راجب به دستاورد‌ها و برنامه‌ها صحبت کنیم، ولی فکر می‌کنیم مهمترین بحث همین بحث سامانه مؤدیان باشد. قدری درخصوص آخرین اقدامات صورت گرفته و اینکه چه مقداری اگر بخواهید آمار بدهید چند درصد از این قانون فکر می‌کنید تا به امروز اجرایی شده است؟
منظور: مهمترین موضوعی که الان نظام مالیاتی درحال انجام آن است، همین اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان است. این یک نیاز مهمی بود که در دو یا سه دهه اخیر بار‌ها کشور به سمت تحقق آن حرکت کرد، ولی به دلایل مختلفی اجرایی نشد. ما امروز خوشبختانه در نقطه‌ای قرار داریم که شروع کرده ایم اجرای این قانون را و از 01/08 امسال عملاً شرکت‌های بورسی و بعد هم شرکت‌های دولتی فراخوان شدند برای ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی. خوشبختانه شتاب حرکت به طرف اجرای کامل این قانون شتاب شایسته‌ای است. ما در همین مدت سه ماه و اندی که از شروع اجرای قانون عملاً پشت سر گذاشته ایم، امروز نزدیک به 400 شرکت این‌ها وارد سامانه شدند و به طور منظم دارند صورتحساب‌های الکترونیکی خودشان و اطلاع فروش خودشان را برای ما ارسال می‌کنند که عمدتاً شرکت‌های بورسی هستند. در یک رقم بخواهم عرض کنم حجم صورتحساب‌هایی که تا الان صادر شده است بالغ بر 10 میلیون صورتحساب است در طی این مدت، ارزش صورتحساب‌هایی که صادر شده است بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان است و میزان مالیات ارزش افزوده‌ای که الان در سامانه‌های ما ثبت و گزارش شده است بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان است. از طرف دیگر نکته مهم این است که تمام خریدارانی که این کالا‌ها را خریداری کرده اند این صورتحساب‌های الکترونیکی را دارند دریافت می‌کنند و در کارپوشه‌های آن‌ها دارد قرار می‌گیرد یعنی ما می‌دانیم که الان چه کسانی این حجم از کالا را خریداری کرده اند. طبیعی است که این اطلاعات بعداً به ما کمک می‌کند که بتوانیم اعتبارات مالیات ارزش افزوده، مالیات عملکرد فعالان اقتصادی و به ویژه شرکت‌ها اشخاص حقوقی را خیلی راحت‌تر بدون بحث و گفتگو.

سؤال: دقیقاً یک زنجیره شفاف باشد.

 منظور: دقیقاً اهمیت اجرای این قانون شفاف سازی است. ما در مرحله اول مطلع شده ایم که آن حلقه اول ما که کارخانه‌ها هستند شرکت‌های بورسی تولیدکننده هستند عمدتاً این‌ها چه مقدار کالا فروخته اند و مرحله دوم این‌ها به چه کسانی فروخته اند و ما اطلاعات آن افراد و آن شرکت‌ها و یا آن خریداران واسط را الان داریم بالغ بر 50 هزار شرکت الان صورتحساب دریافت کرده است و این فرآیند ادامه پیدا می‌کند. ما امیدواریم الان شرکت‌های دولتی که فراخوان شده اند، که بخش مهمی از اقتصاد ما را این‌ها پوشش می‌دهند این‌ها هم به سرعت بیایند وارد سامانه‌های ما شوند با آن‌ها جلسات متعدد گذاشته ایم با وزرای محترم و معاونین بنابراین داریم تلاش می‌کنیم که آن‌ها هم آماده شوند.

سؤال: چرا الباقی نیامده اند در این پروسه؟
منظور: بقیه شرکت‌ها عمدتاً این‌ها باید ساختار‌های اطلاعاتی خودشان را به ویژه نرم افزار‌های حسابداری شان را این‌ها را تطبیق بدهند با دستورالعمل‌هایی که ما داده ایم.

سؤال: یعنی از لحاظ زیرساختی فکر می‌کنید که مشکل وجود دارد؟

 منظور: من تصورم این است که بخشی از شرکت‌ها هنوز نتوانسته اند زیرساخت‌های خودشان را مهیا کنند متناسب با آن دستورالعمل‌هایی که ما صادر کرده ایم. البته ما الان شرکت‌های معتمد داریم که این‌ها آمادگی دارند که این خدمات را به آن‌ها بدهند و صورتحساب را برای آن‌ها ارسال کنند؛ لذا ما تأکید می‌کنیم که شرکت‌های باقی مانده به سرعت خودشان را برسانند.

سؤال: فرصتی برای این‌ها تعیین کرده اید؟
 منظور: از 01/08 که این‌ها فراخوان شده اند عملاً دارند کنتور می‌اندازد. یعنی الان ما شروع کرده ایم به رسیدگی مالیات ارزش افزوده سه ماهه سوم شرکت‌های بورسی. هر شرکتی که وارد نشده باشد در اطلاعیه هم این را ما اعلام کرده ایم، هر شرکتی که وارد شده باشد مشمول جریمه‌هایی می‌شود که در ماده 22 قانون پایانه‌های فروشگاهی پیش بینی شده است این جریمه 10 درصد مقدار فروش است که رقمی قابل توجه است. البته خود قانون گفته است که سازمان مالیاتی حداکثر تا 50 درصد می‌تواند جریمه‌ها را ببخشد. پس یک بار سنگینی الان متوجه شرکت‌هایی می‌شود که فراخوان شده اند و نتوانسته اند تا الان وارد شوند.

سؤال: با این اقداماتی که انجام شد چه تعداد مؤدی مالیاتی شناسایی شده اند یا به قولی از زاویه دیگر، چقدر جلوی فرار مالیاتی گرفته شده است؟ آماری در این خصوص دارید؟
 منظور: ما در آستانه پایانه‌های فروشگاهی هستیم بنابراین طبق زمانبندی که ما داریم از ابتدای سال آینده سایر شرکت‌ها و اشخاص حقوقی فراخوان شده اند الان داریم با اتحادیه‌ها مذاکره می‌کنیم همکاران ما در تمام استان‌ها دارند با شرکت‌ها در استان‌ها مذاکره می‌کنند آن‌ها را آماده می‌کنند ما از ابتدای سال آینده انشاالله شاهده حضور سایر شرکت‌ها هم خواهیم بود. یک اقدام مهمی که الان داریم انجام می‌دهیم این است که ما می‌خواهیم برای مشاغل خرد و کوچک، همان صورتحساب دستگاه‌های پذیرنده یا پوز آن‌ها را بعنوان صورتحساب الکترونیکی از آن‌ها بپذیریم. یعنی دیگر نیازی نیست آن طرف صندوق فروش نصب کنند بخواهند عملیات حسابداری و تطبیق نرم افزار‌های حسابداری و این‌ها را انجام دهند. کار را تسهیل می‌کنیم. الان.

سؤال: این چه زمانی اجرایی خواهد شد؟
 منظور: با بانک مرکزی حدود 2 ماهی است که مذاکره کرده ایم کار به نقاط خوبی رسیده است الان بانک مرکزی، شرکت شاپرک اعلام آمادگی کرده است که ما آن‌ها را هم بعنوان نوعی شرکت معتمد مالیاتی بپذیریم. تمام پی اس پی‌ها و شرکت شاپرک بعنوان تجمیع کننده را ما داریم بعنوان معتمد می‌پذیریم که این‌ها صورتحساب‌های آن مشاغل خرد را که حدود 9 میلیون پذیرنده است، این‌ها را به سامانه مؤدیان ما وصل کنند و این یک مرتبه عملاً می‌شود گفت قانون پایانه‌های فروشگاهی 70 تا 80 درصد اجرا می‌کند.

سؤال: آن فراخوانی که انتقاد می‌شد به شما که فراخوان نداده اید و اینها، می‌خواهید از این طریق عمل کنید.
منظور: دقیقاً. ما داریم برای اصناف دو گزینه را فراهم می‌کنیم که دیگر نیازی نباشد که این‌ها بخواهند صندوق فروشگاهی بگذارند استاندارد‌های ما را رعایت کنند حسابدار بگذارند صورتحساب صادر کنند و ارسال کنند ما با این کاری که انجام می‌دهیم عملاً شرکت شاپرک و پی اس پی و شرکت‌های پشتیبانی کننده دستگاه‌های پذیرنده این‌ها می‌آیند همان نقش را ایفا می‌کنند.

سؤال: اگر الان ما این بحث را در بحث وکلا بحث پزشکان یک مدتی بحث بود سال‌های گذشته سر دستگاه‌های کارتخوان و اینها، الان اگر آن‌ها بدانند که کل مالیات شان از این دستگاه وصول می‌شود، امکان ندارد که بخواهند دوباره همان مشکلات قبل ایجاد شود بگویند نقدی حساب کنید یا اینکه از حساب دیگری خارج از آن دستگاه بخواهند وصول کنند؟
منظور: از زمانی که ما فراخوان انجام می‌دهیم هر گروه از اصناف که الان اگر این اتفاق بیفتد و ما با بانک مرکزی برسیم به اینکه با این شیوه مشاغل را وصل کنیم به سامانه مؤدیان این بدین معنی است که دیگر عملاً واحد‌های صنفی و مشاغل نمی‌توانند از روش‌های پرداخت دیگری استفاده کنند. یعنی هر نوع روش پرداخت دیگری ازجمله پرداخت نقدی، در مبالغ قابل توجه این‌ها بعنوان کتمان درآمد شناسایی می‌شود؛ بنابراین حتماً با اجرای این قانون همه مکلف هستند که تمام پرداخت‌های خودشان را تمام دریافت‌ها را...

سؤال: حتماً شما نظارت هم می‌کنید در این روند؟
منظور: وظیفه نظام مالیاتی نظارت بر همین موارد و تراکنش‌ها است البته با همکاری بانک مرکزی؛ بنابراین ما امیدواریم که با این گام جدیدی که برمی داریم یک قدم به طرف سهولت کار برای مردم برای مشاغل و رضایت خاطر مردم حرکت کنیم.

سؤال: چه برنامه‌ای دارید؟ شرکت‌های بورسی شرکت‌های غیربورسی و همین بحث اصناف که با روش جدید انشاالله معرفی می‌کنید چه مشوق‌هایی گذاشته اید که سریع‌تر به این فرآیند بپیوندند و از طرف دیگر چه اهرم‌هایی دارید برای شرکت‌هایی که وارد این مسیر نشوند؟
منظور: اولاً مشوق‌هایی در خود قانون پایانه‌های فروشگاهی پیش بینی شده است یعنی ما برای کسانی که وارد سامانه می‌شوند و از امکانات سامانه استفاده می‌کنند، برای آن‌ها جوایز ویژه‌ای را آنگونه که در قانون پیش بینی شده است درنظر می‌گیریم و این جوایز در آینده‌ای نزدیک پرداخت خواهد شد. اما نکته مهمتر است که مهمترین مشوق برای فعالان اقتصادی مشاغل و شرکت‌ها این است که مالیات شان را ما داریم شفاف می‌کنیم یعنی دیگر این گلایه مندی‌هایی که سال‌ها وجود داشته است علی الرأس شده ایم، مثلاً بگویند سلیقه‌های ممیزین مالیات بیش از اندازه را به ما تحمیل کرده است، نارضایتی‌هایی که در آمد و رفت آن‌ها سلیقه‌ای بوده است، سلیقه‌ای بودن رسیدگی ها، همه این حرف‌ها دیگر برداشته می‌شود. ما نحوه تعامل مان با مردم می‌شود اطلاعات خیلی روشنی که خودشان برای ما می‌فرستند. به نظر من این بیشترین مشوق است برای آن‌ها و البته حرکت ما به طرف هوشمندسازی مالیاتی، ما در نظام هوشمند مالیاتی می‌خواهیم حداقل زحمت را برای مؤدی فراهم کنیم. یعنی مؤدی ما بتواند بدون مراجعه به ادارات ما بدون مراجعه به ممیزین ما، خدمات خودش را به صورت راه دور دریافت کند. وقتی که این اتفاقات بیفتد حتی اظهارنامه‌های مؤدیان هم دیگر کاملاً روشن می‌شود یعنی حتی اگر مؤدی ما اظهارنامه هم ندهد ما براساس اطلاعاتی که به دست ما می‌رسد می‌توانیم مالیات آن را محاسبه و به او اعلام کنیم. ضمن اینکه خودش هم می‌تواند محاسبه کند و نیازی به مداخله ما نخواهد داشت.

سؤال: این بحث قانون سامانه مؤدیانی که می‌گویید بحث تفکیک حساب شخصی از تجاری هم در آن آمده است. بالاخره به کجا رسید چه زمانی می‌توانیم بگوییم که واقعاً حساب شخصی با حساب تجاری شان جدا شده است یا به بیان دیگر نمی‌توانند از حساب شخصی شان برای کار تجاری استفاده کنند.
منظور: در قانون پایانه‌های فروشگاهی ما دو ماده 10 و 11 داریم که بسیار مواد مهمی بود. ماده 11 بحث ساماندهی پذیرنده‌ها و پوز‌ها بود که این ساماندهی را ما در سال گذشته انجام داده ایم یک مقدار مختصری باقی مانده بود که امسال با کمک بانک مرکزی و شرکت شاپرک انجام گرفت. تقریباً الان می‌توانیم بگوییم ما در بحث پذیرنده‌ها همه پذیرنده‌ها را تعیین تکلیف کرده ایم به پرونده‌های مالیاتی متصل کرده ایم. اقدام دیگر این است که ما ماده 10 را اجرا می‌کردیم. ماده 10 یعنی اینکه ما باید برای تمام فعالان اقتصادی حساب‌های ویژه‌ای را با نظر خود آن‌ها تعیین کنیم که این حساب‌ها خرید و فروش‌های آن‌ها را در این حساب‌ها ما ثبت و ضبط کنیم این کار هم انجام شد. یعنی ما از همه مؤدی‌ها الان حساب هایشان را دریافت کرده این و این حساب‌ها را به بانک مرکزی هم اعلام کرده ایم یعنی ما یک ارتباط وب سرویسی با بانک مرکزی برقرار کرده ایم که از طریق این ارتباط تمام این حساب‌ها را بعنوان حساب‌های تجاری به بانک مرکزی اعلام کرده ایم. حدود 9 میلیون حساب الان بعنوان حساب تجاری شناسایی شده است به بانک مرکزی اعلام شده است. نکته دیگری که می‌ماند، ممکن است از حساب‌های شخصی برخی بعنوان کار تجاری استفاده کنند یعنی بخواهند از حساب‌های شخصی برای خرید و فروش استفاده کنند. این را داریم با بانک مرکزی جلو می‌بریم که تعیین تکلیف کنیم که اگر کسی سوءاستفاده کند از حساب شخصی خودش، این روش‌های کارت به کارت یا روش‌های دیگر، استفاده از حساب دیگران استفاده از حساب اجاره‌ای این‌ها را با بانک مرکزی جلو می‌بریم با شورای پول و اعتبار که قاعده گذاری کنیم بگوییم که حساب‌های شخصی اگر یکسری اتفاقاتی در آن‌ها بیفتد یک علائمی در آن‌ها ظاهر شود که بانک مرکزی آن‌ها را پایش می‌کند آن حساب می‌شوند مشکوک به تجاری.

سؤال: چه زمانی محقق خواهد شد؟
منظور: الان درحال مذاکره و رایزنی است توافقات خوبی با بانک مرکزی کرده ایم و دیگر کار در حوزه بانک مرکزی قرار می‌گیرد. یعنی ما عملاً کاربر این حساب‌ها هستیم.

سؤال: آن حساب‌هایی که معرفی کرده اید حساب‌های شرکت‌ها بود یا حساب اشخاص بود؟
منظور: هم اشخاص حقیقی و هم شرکت‌ها. یعنی الان تمام کسانی که نزد ما پرونده مالیاتی دارند...

سؤال: یعنی آن حساب آن شخص آن حسابی که دیده اید با آن کار می‌کند بعنوان حساب مالیاتی اش معرفی کرده اید؟
منظور: حسابی که آن شخص خودش به ما معرفی کرده است. یعنی ما به هر مؤدی می‌گوییم که شما زمانی که پرونده مالیاتی تشکیل می‌دهید یک یا چند حساب را بعنوان حساب تجاری باید به ما معرفی کنید.

سؤال: امکان دارد آن حساب حساب مثلاً شرکت اش هم نباشد.
منظور: نه حساب شرکت است. یعنی هر شخص.

سؤال: بعضی از افراد مشکل داشتند در باز کردن حساب حقوقی برای شرکت شان.
منظور: نه هر شخص حقوقی و هر شخص حقیقی مادامی که بدهی مالیاتی یا سایر محدودیت‌ها را نداشته باشد می‌تواند اقدام کند و برای خودش افتتاح حساب کند. الان تمام کسانی که نزد ما پرونده دارند حداقل یک حساب تجاری به ما معرفی کرده اند. البته برخی از شرکت‌ها چندین حساب تجاری به ما معرفی کرده اند که ما تمام این حساب‌ها را اطلاعات شان را داریم به بانک مرکزی هم اعلام کرده ایم. اما از حالا به بعد این است که اگر حساب‌های تجاری جدید بخواهد ایجاد شود، چه سازوکاری خواهد داشت، کسی که می‌خواهد افتتاح حساب کند می‌تواند گزینه انتخاب کند نزد بانک ها.

سؤال: منظور این بود که می‌توانستید این حساب‌ها را برای تسهیل روند که سریع‌تر ساماندهی شود برخی از افراد حساب‌های شخصی شان را بعنوان حسابی که دارند در حوزه آن مجموعه شرکت شان دارند با آن کار می‌کنند به شما معرفی کنند این امکان اش بوده است؟
منظور: هر شرکتی وقتی که یک کسب و کاری می‌کند لاجرم به نام شرکت دارندگان امضا‌های مجاز باید بروند حساب باز کنند آن حساب را به ما معرفی می‌کنند ما هم طبیعتاً براساس آن حساب‌ها است که می‌رویم کنترل هایمان را انجام می‌دهیم. اما اگر ما به کمک بانک مرکزی تشخیص دهیم که یک شرکتی از حساب‌های دیگری دارد استفاده می‌کند که به ما معرفی نکرده است طبیعتاً ما می‌رویم آن حساب‌ها را هم شناسایی می‌کنیم و از آن حساب‌ها هم میزان گردش بانکی و در نهایت میزان درآمد و فروش را سعی می‌کنیم درست برآورد کنیم.

سؤال: ما الان از بحث سال 1401 چقدر از منابع مالیاتی مان وصول شده است؟ آمار جدیدی دارید؟
منظور: ما در ده ماهه اول امسال با پیگیری‌های خوب و منسجمی که انجام شد و با برنامه ریزی‌هایی که ما داشته ایم توانسته ایم سهیمه تعیین شده در بودجه را به صورت کامل محقق کنیم. میزان وصولی ما در دهه ماه اول 378 هزار میلیارد تومان بوده که ما تا پایان سال می‌بایست 455 هزار میلیارد تومان وصول کنیم که طبیعتاً در دوماه باقی مانده ما به راحتی آن ...

سؤال: حتی اضافه از آن مبلغ هم فکر کنم وصول کنید.
منظور: حالا ممکن است یک مختصری هم بیشتر وصول شود، ولی جهت گیری ما این است که آن تکلیفی که قانونی که بودجه برعهده سازمان گذاشته را به طور کامل محقق کنیم و ما مشکلی نمی‌بینیم.

سؤال: سال آینده چطور؟
منظور: این وصول ما در امسال نسبت به سال گذشته حدود 55 درصد رشد دارد. سال گذشته هم نسبت به سال قبل از آن حدود 60 درصد رشد داشته است.

سؤال: علت رشد؟
منظور: چند عامل این رشد مالیات را ایجاد می‌کند. عامل اول این است که ما مؤدیان جدید شناسایی می‌کنیم. ما در سال گذشته 2 و 2 دهم میلیون مؤدی جدید شناسایی کرده ایم. امسال 1 و نیم میلیون اظهارنامه از اشخاص حقیقی جدید دریافت کرده ایم. یعنی این‌ها آمده اند به حلقه مؤدیان مالیاتی پیوسته اند. فرار‌های مالیاتی کسانی که پرونده مالیاتی داشتند، اما کتمان درآمد می‌کردند، کسانی که پرونده مالیاتی داشتند، هزینه هایشان را بیش از واقع به ما گزارش می‌کردند، ما رفتیم کیفیت رسیدگی ها، یعنی با افزایش کیفیت رسیدگی‌ها فرار‌های مالیاتی که در ضمن اظهارنامه‌ها صورت می‌گیرد داریم شناسایی می‌کنیم. البته عرض کنم، ما در طبقه بندی که انجام داده ایم الان امسال 77 درصد مؤدیان را بعنوان مؤدی خوش حساب شناسایی کرده ایم و اظهارنامه آن‌ها را قطعی کرده ایم. به عبارت دیگر بدون رسیدگی ما از 4 میلیون و 770 هزار اظهارنامه‌ای که گرفته ایم، 77 درصد اظهارنامه و فرم تبصره 100 را بدون رسیدگی پذیرفته ایم. یعنی اعتماد به خوداظهاری مردم، ما صرفاً 23 درصد را داریم رسیدگی می‌کنیم، اما این 23 درصد با دقت و کیفیت رسیدگی می‌شود. یعنی ما تمام اطلاعاتی که از اشخاص ثالث به دست ما رسیده باشد در زمان رسیدگی به پرونده‌ها آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهیم.

سؤال: می‌فرمایید این بحث افزایش مالیات نبوده است، بحث افزایش کیفیت رسیدگی بوده، جلوگیری از فرار مالیاتی و پرونده‌های جدید؟
منظور: بله و نکته دیگر یک بخش مهمی از وصولی‌های امسال و سال گذشته ما مربوط به معوقات مالیاتی بوده است. یعنی کسانی بوده اند که در یک دهه گذشته مالیات‌های انباشته‌ای را داشتند و پرداخت نمی‌کردند ما با روش‌های وصول اجرا با استفاده از روش‌های قضایی و شبه قضایی آن‌ها را وصول کرده ایم. من یک عدد خدمت شما عرض کنم، ما امسال تا امروز که من خدمت شما هستم، حدود 200 هزار میلیارد تومان پرونده بلاتکلیف در هیئت‌های حل اختلاف مان را تعیین تکلیف کرده ایم یعنی مالیات‌های آن‌ها را قطعی کرده ایم. یعنی این پرونده‌های بلاتکلیف که از سال‌های گذشته مانده بود، به درآمد‌های مالیاتی ما به شدت کمک کرد و می‌خواهم این را عرض کنم همین الان باز هم ما 213 هزار میلیارد تومان پرونده در هیئت‌های مان داریم که بنای ما این است که این 213 هزار میلیارد تومان را بتوانیم در سه یا چهار ماه آینده تماماً تعیین تکلیف کنیم و قطعی سازی انجام دهیم. این‌ها کمک می‌کند به تحقق درآمد‌های مالیاتی سال آینده ما. سال آینده ما در مالیات‌ها قرار است 700 هزار میلیارد تمان تحقق داشته باشیم. الان برنامه ریزی ما این است که این 700 هزار میلیارد تومان را حداقل 100 هزار میلیارد تومان آن را از محل همین رسیدگی به پرونده‌های باقی مانده سال‌های قبل که بلاتکلیف هستند یا معوق هستند وصول کنیم. طبیعتاً آن 600 هزار میلیارد تومان دیگر هم با توجه به اینکه امسال ما حدود 460 هزار میلیارد تومان وصول می‌کنیم با توجه به پرونده‌های جدید، رشد درآمدی خود مؤدیان در سالجاری نسبت به سال گذشته، چون ما سال بعد می‌رویم و مالیات امسال را می‌گیریم، با توجه به رشد قیمت ها، رشد قیمت‌ها مالیات‌های ارزش افزوده ما را کاملآً متأثر می‌کند، ما 9 درصد قیمت فروش را مالیات می‌گیریم لذا وقتی که تورم اتفاق می‌افتد مالیات ما هم افزایش پیدا می‌کند در مجموع من این مژده را بدهم که ما در سال آینده بدون اینکه فشاری بخواهیم به مؤدیان فعلی اقتصادی ما خوش حساب هایمان وارد کنیم، ما این 700 هزار میلیارد تومان را به خوبی محقق خواهیم کرد و عمدتاً هم تمرکز ما روی فرار‌های مالیاتی و افزایش کیفیت رسیدگی است.

سؤال: نه فعالین اقتصادی. ما قرار بود که تا بهمن ماه نسبت به صدور برگه مطالبات مالیاتی برای دارندگان بیش از 100 خانه خالی اقدام شود. این به کجا رسید مالیات بر خانه‌های خالی؟
منظور: با توجه به اینکه اطلاعات خانه‌های خالی توسط وزارت راه و شهرسازی، مورد بازنگری قرار گرفت، ما اطلاعات سال گذشته خانه‌های خالی را امسال در مردادماه اطلاعات پالایش شده را از وزارت راه و شهرسازی آخرین نسخه دریافت کرده ایم. منتها این‌ها مورد اعتراض مؤدیان قرار گرفت، حدود 200 هزار مؤدی اعتراض کردند نسبت به 520 هزار مورد شناسایی شده، لذا ما این‌ها را ارجاع داده ایم به وزارت راه و شهرسازی دارند رسیدگی می‌کنند، پالایش می‌کنند، گروه گروه دارند به ما اعلام می‌کنند. الان گروه اولی که این‌ها به ما اعلام کرده اند مالکین بیش از 100 خانه خالی بوده است که طبیعتاً ما الان این مالکین را مطالبه برایشان صادرکرده ایم و عملیات وصول اجرای مان را در مورد آن‌ها داریم انجام می‌دهیم. گروه بعدی کسانی هستند که بالغ بر 50 خانه خالی داشتند آن هم در مرحله دوم داریم کارش را انجام می‌دهیم به همین ترتیب با اعلام وزارت راه و شهرسازی ما وصول مالیات خانه‌های خالی را به صورت مرحله به مرحله انشاالله تکمیل خواهیم کرد.

سؤال: فکر می‌کنیم چه زمانی تعیین تکلیف شود؟
منظور: سرعت آن بستگی به وزارت راه و شهرسازی دارد ما بلافاصله وقتی که اطلاعات دریافت می‌کنیم اقدام به وصول مالیات، صدور برگه مطالبه، و بعد هم عملیات وصول اجرا.


سؤال: فکر می‌کنید بتوانید از بحث مالیات برای خانه‌های خالی در حوزه درآمد‌های مالیاتی داشته باشید با توجه به اطلاعاتی که تا الان به دست شما رسیده است؟
منظور: مالیات خانه‌های خالی یک نوع تنظیم گری اقتصادی است.

سؤال: هدف مالیات نیست بحث تنظیم است.

منظور:، اما در عین حال براساس اطلاعات 520 هزار رکوردی که وزارت راه و شهرسازی به ما داده بود، ما محاسبات اولیه مان 10 هزار میلیارد تومان مالیات خانه‌های خالی بود. امیدواریم که به همین مقداری که این اطلاعات پالایش شود ما براساس اطلاعات پالایش شده این را وصل خواهیم کرد.

سؤال: و خودرو‌های گرانقیمت؟
منظور: خودرو‌های گرانقیمت خوشبختانه وصول اش سرعت پیدا کرده است ما تا الان بالغ بر 430 میلیارد تومان مالیات خودرو‌های گرانقیمت سال قبل را وصول کرده ایم مؤدیان همکاری خیلی خوبی را با ما انجام می‌دهند باقی مانده آن‌ها هم الان درحال وصول است برای سالجاری هم حدود 450 هزار رکورد خودروی گرانقیمت ما از پلیس راهور دریافت کرده ایم که در حال حاضر مشغول رسیدگی به آن اطلاعات و تعیین مبلغ مالیات و اعلام به مؤدیان هستیم.

سؤال: برآوردتان چقدر است درآمد مالیاتی از اینها؟
منظور: این درحال انجام است.

سؤال: هنوز مشخص نشده است. کلام پایانی؟
منظور: من سپاسگزاری می‌کنم از مؤدیان عزیز که امسال و سال گذشته واقعاً با نظام مالیاتی همکاری کرده اند ما خودمان را خادم مردم می‌دانیم بنابراین هرگونه گلایه مندی که نسبت به بنده و همکاران ما دارند این‌ها را در سامانه گزارشگری مردمی سامانه سوت زنی به ما اعلام کنند، ما به سرعت رسیدگی می‌کنیم. جا دارد من اینجا از همکاران شریف مالیاتی خودمان هم که واقعاً بعنوان سرباز در خط مقدم جنگ اقتصادی دارند تلاش می‌کنند و سعی می‌کنند که با شناسایی درست و وصول درست مالیات‌ها ما بتوانیم منابع مالی پایداری را برای دولت تأمین کنیم، قدردانی و سپاسگزاری می‌کنم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری ، بدون نام ونشان و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  هشدار بارش شدید در این ۱۱ استان
  اسکان اضطراری افراد متاثر از زلزله خوی
  توصیه‌های تغذیه‌ای برای نوجوانان و سالمندان در ماه مبارک رمضان
  پرونده «جیران» حسن فتحی بسته شد
  بیمارستان هوشمند حضرت مهدی(عج)؛ بزرگترین پروژه درمانی تاریخ نظام سلامت
  جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟
  خوشمزه و گران اما برای حفظ سلامت قلب مفید است
  مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید
  روزانه ۴۰ نفر در تصادفات جاده ای کشور می میرند
  امسال رکوردی تازه در صادرات نفت ثبت می‌شود
  دلایل افزایش جمعیت گربه و کبوتر در پایتخت
  آماده باش نیروهای امداد و نجات در ۱۲ استان
  سومین روز نوروز بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شد
  سامانه جدید بارشی وارد خوزستان می‌شود
  چرا خوردن خرما در ماه رمضان مفید است؟
 
 آخرین اخبار
  فراخوان پویش «تفکر و اندیشه‌ورزی» با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب منتشر شد
  آماده‌باش تیم‌های عملیات صنعت آب و برق کشور برای مواجهه با سیلاب‌های احتمالی
  از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ برق کمتری مصرف کنیم
  بهترین خوراکی‌های مناسب سفر را بشناسید!
  اگر زیاد چغاله بادام می خورید، مراقب باشید
  تاکید رئیسی بر بسیج همه ظرفیت‌ها برای تحقق شعار سال
  رئیسی: مهار تورم و رشد تولید برنامه دائم دولت تا تحقق آن است
  وزیر صمت: رشد صنعت در سال ۱۴۰۱ کم‌نظیر بود
  مطالبه لغو مصوبه دستمزد سال 1402
  توضیحات آتا درباره تاخیر 2 پرواز این شرکت؛ پذیرایی از مسافران انجام شد
  خاموشی المان‌های نوری دریاچه شهدای خلیج فارس به احترام زمین
  واردات ۲ میلیون سرم به کشور تو سط هلال احمر
  کشف ۴۵ قبضه سلاح غیرمجاز توسط محیط‌بانان
  آغاز فعالیت سامانه ثبت‌نام خودروهای داخلی برای جاماندگان از دوشنبه
  هدف‌گذاری ایجاد اشتغال در سال جدید بیش از سال ۱۴۰۱ است
  سازمان دامپزشکی کشور در ایام نوروز تعطیل نیست
  واردات محموله ۲ میلیون عددی سرم به کشور
  موج هشتم کرونا مراجعه به مراکز درمانی را افزایش داده است
  سرکوب نقدینگی راه درست مهار تورم نیست
  واریز ۷ هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال ۱۴۰۱
  مشارکت دادن مردم در اقتصاد، راهکار مهار تورم و رشد تولید است
  تجارت ۲ ماهه ایران و چین از ۲ میلیارد دلار گذشت
  واریز ۷ هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال ۱۴۰۱
  حمایت نظام مالیاتی از تولید در سال ۱۴۰۲ با کاهش نرخ مالیات
  سرکوب نقدینگی راه درست مهار تورم نیست
  پنج پیشنهاد راهبردی برای «مهار تورم و رشد تولید»
  رشد ۱۷ هزار واحدی شاخص کل در نخستین روز کاری بازار سرمایه
  آغاز به کار مرکز مبادلات طلا و ارز از امروز
  انفجار گاز درشرکت بوتان اهواز
  وصول ۹۲.۷ درصد چک‌های بانکی در بهمن ماه ۱۴۰۱
  وزیر صنعت: شاخص‌های کلان اقتصاد سمت و سوی خوبی دارند
  ۱۷ راهکار ساده برای تنظیم و مدیریت خواب
  کدام رژیم غذایی با طول عمر همراه است؟
  ۸ شهر خوزستان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند
  شرکت بوتان اهواز منفجر شد
  حمایت نظام مالیاتی برای تحقق رشد تولید افزایش می یابد
  امدادرسانی هلال احمر به ۳۴ هزار نفر در طرح نوروزی
  ۴۰۰ میلیون اصله نهال در قالب طرح‌های منابع طبیعی کاشته می شود
  امنیت شغلی و جانی کارگران باید تامین شود
  بیکار شدن به خاطر خدمت سربازی
  دستمزدها پایین است، کارگران رغبتی به کار در کارخانه‌ها ندارند
  وزیر صنعت: شاخص‌های کلان اقتصاد سمت و سوی خوبی دارند
  تجارت ۲ ماهه ایران و چین از ۲ میلیارد دلار گذشت
  شناسایی ۵۶۹ واحد صنفی متخلف در خوزستان
  ۲۶ قنادی به دلیل کم فروشی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند
  شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است
  مصرف CNG در ایام نوروز افزایش نداشته است
  اورژانس ایران باید رتبه اول منطقه را کسب کند
  شرایط روزه داری مادران باردار و شیرده
  روزانه ۴۰ نفر در تصادفات جاده ای کشور می میرند
  توصیه های تغذیه ای به روزه داران نوجوان و سالمند
  شدیدترین تصادفات نوروزی در کدام استان ها رخ داده است
  اسکان ۱۱۷۵۶ مسافر نوروزی در مدارس و مراکز آموزش و پرورش دزفول
  نزدیک شدن عربستان به سوریه نشان‌دهنده مدیریت راهبردی ایران است
  شناسایی علت مشترک ام اس و بیماری قلبی
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار