صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
یکشنبه، 9 مهر 1402 - 20:53   
  تازه ترین اخبار:  
 یادداشت
  صحابه در رکاب حسین (ع)
  جامعه‌شناسی دینی و دیوار کوتاهش!
  از (( سنگ نگاره ها )) تا فضای مجازی
  *پارک بی بی مریم ایذه تفریگاه یا قتلگاه؟
  راز لوح پاشی و عنوان بخشی به عبدالباقی چه بود !
  زوج رئیسی و رضایی، عصر جدیدی را در عبور دولت از تفکرات اقتصادی نئولیبرال رقم می زند
  دانش بنیان را بد، گنگ و ناقص تعریف نکنید
  چرا استاندار و مجمع نمایندگان خوزستان برای احداث جاده میانبر مسجدسلیمان به الیگودرز تلاش نمی کنند؟
  چرا سیدمحسن محبوب بود؟
  محسن!
 
 گزارش
  دست دلالان از قیمت گذاری برنج کوتاه می‌شود
  آمایش سرزمین در برنامه هفتم مورد توجه قرار گیرد
  آیین نکوداشت استاد زال پور در دزفول برگزار گردید
  قطع آب کرخه در ۱۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دشت‌آزادگان
  پیاز به نرخ دلار و خرمایی که به دهان خارجی‌ها شیرین است
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
 
 معرفی کتاب
تجدید الدوارس و تحدید المدارس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 180956صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 08:34
۳۱شهریور پایان مهلت تعیین تکلیف کنکور
  
خوزنا:

دلمشغولی کنکوری‌ها همچنان پابرجا است و در این میان مسئولان نهادهای مختلف بر سر مصوبه کنکوری در حال جدال کلامی با یکدیگرند، مصوبه‌ای که مهلت تعیین تکلیف آن ۳۱ شهریور به سر می‌رسد.

خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه: پس از تصویب مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در خردادماه سال ۱۴۰۰ و ماده واحده اصلاحیه آن در تیرماه سال ۱۴۰۱، مقرر شد دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شود، تأثیر سوابق تحصیلی به صورت قطعی باشد و سالانه ۱۰ درصد به آن اضافه شود و در نهایت سوابق تحصیلی از سال دوازدهم آموزش و پرورش گرفته شود.

بر اساس بند ۳ ماده ۳ اصلاحیه این ماده واحد که به مصوبه «سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» مشهور است، به این صورت اصلاح شده است:

«سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ - ۱۴۰۴ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۶ - ۱۴۰۵ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.»

این بخش از مصوبه سرآغاز مخالفت بسیاری از داوطلبان کنکور شد. از زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۲، بسیاری از داوطلبان به دلیل شرایط امتحانات نهایی که شبهاتی را برای برگزاری امن این آزمون‌ها ایجاد کرده بود، مخالفت خود را با تأثیر قطعی نمرات سوابق تحصیلی و معدل ناشی از امتحانات نهایی ابراز کردند.

بسیاری از کنکوری‌های مخالف تأثیر قطعی سوابق تحصیلی و معدل معتقد هستند با تأثیر قطعی، نتیجه زحمات شأن در کنکور تحت الشعاع این نمرات قرار می‌گیرد. برخی از آنها می‌گویند در امتحانات نهایی تقلب می‌شود، سوالات لو می‌رود، شرایط امتحان امن نیست، برگه‌های امتحانی سلیقه‌ای تصحیح می‌شوند و در نهایت نمره آن ممکن است در مدارس مختلف با هم تفاوت‌های زیادی داشته باشد.

اما در مقابل شورای عالی انقلاب فرهنگی از مصوبه خود دفاع می‌کند و حجت الااسلام خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که داوطلبان و خانواده‌های آنها کاملاً با آرامش بدانند که به هیچ وجه این مصوبه تغییر پیدا نمی‌کند.

از سوی دیگر با توجه به اصلاحیه تبصره ۱ ماده ۲ که در آن آمده است: «تبصره ۱: عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی و سابقه تحصیلی در هر یک از گروه‌های آزمایشی که به ترتیب توسط سازمان و وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد می‌شود، توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود و تا قبل از شروع سال تحصیلی مربوطه (پایان شهریور)، اطلاع رسانی شود»، تمامی تصمیمات مرتبط با کنکور باید تا قبل از شروع سال تحصیلی مربوطه (پایان شهریور)، اطلاع رسانی شود، اکنون ضرب الاجل مصوبه کنکوری شورا در ۳۱ شهریورماه به پایان می‌رسد و هر گونه تغییری باید پیش از این تاریخ به اطلاع داوطلبان برسد.

سه تغییر عمده در کنکور ۱۴۰۳

پیش از این دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغییرات کنکور ۱۴۰۳ گفته بود: ما در کنکور سال ۱۴۰۳ سه تغییر عمده خواهیم داشت. اولین تغییر درباره زمان آزمون‌ها است که دو نوبت در اردیبهشت و تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. دومین تغییر این است که داوطلبان در فاصله بین اردیبهشت و تیرماه فرصت ترمیم نمره دارند. همچنین تغییر دیگر این است که تأثیر سوابق تحصیلی و نمره آزمون به میزان هر کدام ۵۰ درصد / ۵۰ درصد خواهد بود.

اقدامات و تغییرات باید قبل از ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۲ به سازمان سنجش اعلام شود

نکته مهمی که پیش از این رئیس سازمان سنجش به آن اشاره کرده بود به اصلاحیه ماده ۲ بر می‌گردد. وی یادآور شده بود: برمبنای مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، اقدامات و تغییرات باید قبل از ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۲ به سازمان سنجش اعلام شود. مبنای ما قوانینی است که تا قبل از شهریورماه ۱۴۰۲ اعلام خواهد شد.

تشکیل کمیته مشترک میان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۳

وی در پاسخ به اختلاف نظر میان مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تأثیر سوابق تحصیلی و نتیجه آن برای داوطلبان نیز گفته بود: در حوزه سنجش، دو مرجع قانونگذاری وجود دارد. یک مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگری قوانین مجلس شورای اسلامی است. طی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که با حضور رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل شد، مقرر شد کمیته مشترکی میان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی و برای کنکور ۱۴۰۳ مروری بر قوانین داشته باشند.

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: تعامل میان مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برنامه ریزی و رسماً هم اعلام شده است. سازمان سنجش به عنوان مجری منتظر می‌ماند و هر موردی که در چارچوب قوانین باشد و قانونگذار قبل از ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۲ به سنجش اعلام کند، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

در حالی که زمان چندانی به ۳۱ شهریورماه نمانده است، بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور که مجری قانون کنکور است، اگر تغییری اعلام نشود مصوبه کنکوری شورا ملاک عمل و میزان تأثیر سوابق تحصیلی و معدل به صورت ۵۰ درصد قطعی خواهد بود. در مقابل در روزهای اخیر مخالفان مصوبه کنکوری شورا در مجلس شورای اسلامی تاکید دارند که باید طرح فوریت دار مجلس درباره لغو تأثیر قطعی معدل به سرعت در مجلس بررسی شود.

نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره تعیین تکلیف مسئله کنکور در مجلس

در همین زمینه مجتبی ذوالنور، نایب رئیس مجلس گفته است: «صحبت مفصلی با رئیس مجلس درباره موضوع کنکور داشتم. در تلاشیم تا دوشنبه ۲۷ شهریور قبل از شروع بررسی برنامه هفتم مسئله کنکور در مجلس را تعیین تکلیف کرده تا تأثیر قطعی معدل در کنکور حذف شود.»

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس هم در نطق خود تصریح کرده است: «مجلس هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف اصلاح آزمون سراسری را در دستور کار قرار داده و قبل از بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه این موضوع را تعیین تکلیف کند چرا که با این مصوبه وضعیت چند میلیون نفر مشخص خواهد شد.»

کیوان مرادیان کوچکسرائی نماینده مردم قائم شهر در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود از شورای عالی انقلاب فرهنگی خواسته است در مصوبه خود درباره تأثیر معدل در کنکور تجدید نظر کند.

مرادیان کوچکسرائی با اشاره به موضوع تأثیر معدل در کنکور بیان کرد: «نمی‌دانیم این کار با چه منطقی صورت گرفته است و چرا اصرار می‌شود، آنهم با این همه تنوع مدارس که در آموزش و پرورش داریم. این مسئله جز نارضایتی چه ثمری دارد؟ جز دلسرد کردن و مأیوس کردن جوانان چه نتیجه‌ای دارد؟ خواهش می‌کنیم در این زمینه تجدید نظرشود. هیچ فایده و خیری در این مسئله نیست؛ جز هزینه برای نظام. انشالله شورای عالی انقلاب فرهنگی در این رابطه تجدید نظر کند.»

مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس در نطق میان دستور با انتقاد از مصوبه کنکوری شورا تاکید کرده است مافیای کنکور دانش آموزان، خانواده‌ها و والدین را نابود کرد.

محمودوند گفت: مافیای کنکور دانش آموزان، خانواده‌ها و والدین را نابود کرد، بحث مافیای دیپلم و معدل باز هم همان داستان است، دلسوزان عزیز در شورای انقلاب فرهنگی چرا نمی‌خواهید متوجه شوید؟ اکثر این بحران‌ها و آشوب‌های خیابانی بر اساس همین تصمیمات «صد من یک غاز» است.

در همین زمینه عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده سروستان، کوار و خرامه در مجلس در نطق میان دستور خود با اشاره به دغدغه کنکور، خاطرنشان کرد: مسئله مهم این روزها، دغدغه کنکور بلای جان دانش آموزان و والدین آنها شده است و آرامش روانی آنها را گرفته است. کجای سیستم آموزشی ما آرمانی است که بدون توجه به اینکه چندین هزار کمبود معلم داریم، به دنبال تأثیر معدل در کنکور می‌گردید! کجای کشور عدالت آموزشی رعایت شده است؟ آیا قانون اساسی در آموزش رایگان رعایت شده است؟

محسن پیرهادی، عضو هیأت رئیسه مجلس و نماینده مردم تهران در مجلس نیز معتقد است تأثیر قطعی معدل در کنکور ثمره‌ای جز تقویت نظام آموزش طبقاتی و دور شدن از اصل عدالت تحصیلی را ندارد.

پیرهادی با بیان اینکه مهم‌ترین اصل این مصوبه که سبب شکل گیری این انتقادات شده تأثیر قطعی بالای نمرات امتحان نهایی در پذیرش کنکور سراسری است، ادامه داد: ترازبندی سالیانه امتحانات‌نهایی و اختلاف بالای ترازها نسبت به سال قبل، امکان تنها یک بار ترمیم نمره، ایجاد فضای تقلب گسترده در حوزه‌های امتحان نهایی و ناتوانی آموزش و پرورش در اجرای صحیح امتحانات و همچنین تصحیح سلیقه‌ای و اختلاف نمرات بالای تصحیح کنندگان یک برگه امتحان از جمله ایرادات وارد بر تأثیر قطعی معدل است که ثمره‌ای جز تقویت نظام آموزش طبقاتی و دور شدن از اصل عدالت تحصیلی را ندارد.

وی افزود: برخی از تغییرات کنکور امسال نسبت به سال گذشته مثبت بوده که از آن جمله می‌توان به تخصصی‌تر شدن و حذف دروس عمومی اشاره کرد، اما دو مرحله‌ای شدن و افزایش تأثیر معدل آن هم به صورت قطعی و در شرایطی که آموزش و پرورش امکان برگزاری عادلانه و دقیق امتحانات نهایی را ندارد، می‌تواند محل اشکال باشد. از همه اینها بدتر، نحوه اطلاع رسانی سازمان سنجش از تغییرات کنکور و ایجاد نگرانی در دانش آموزان و خانواده‌ها ست.

مصوبه جدید درباره نحوه ایجاد سابقه تحصیلی برای داوطلبان کنکور

یکی دیگر از انتقادات مخالفان مصوبه کنکوری شورا به موضوع سوابق تحصیلی به مساله ترمیم نمره بازمی گردد. بر اساس ماده ۴ مصوبه «سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» که اصلاح شده است: «وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش آموزان اقدام کند به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ و به بعد همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند.»

داوطلبان بسیاری نسبت به اینکه علاوه بر کنکور باید در آزمون‌های ترمیم معدل هم شرکت کنند و هزینه بسیاری متحمل شوند، اعتراض داشتند و تاکید می‌کردند، با وجود حذف دروس عمومی از آزمون سراسری اما همچنان داوطلبان برای کسب نمره بالا در آزمون‌های ترمیم معدل مجبور هستند که کتاب‌های کمک آموزشی تهیه کنند تا در آزمون موفق شوند.

در اول شهریور ۱۴۰۲ شورای عالی آموزش و پرورش در مصوبه هزار و بیستم خود موضوع نحوه ایجاد سابقه تحصیلی، محاسبه نمره کل و ترمیم نمرات دروس نهایی دوره دوم متوسطه را مصوب کرد. بر اساس این مصوبه شرکت در آزمون ترمیم نمره به یک بار محدود شد.

«مصوبه ۱: به متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی (اعم از دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه، دانش آموزان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و دانش‌آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیرمتناظر با رشته تحصیلی خود) اجازه داده می‌شود مطابق جدول دروس امتحان نهایی دوره دوم متوسطه، صرفاً یک‌بار برای ایجاد سابقه و یک‌بار برای ترمیم نمره، با پرداخت هزینه‌، در دروس موردنظر خود ثبت‌نام و در امتحان مربوط شرکت کنند.

تبصره ۱ به متقاضیانی که قبل از ابلاغ این مصوبه از فرصت ترمیم (موضوع مصوبه جلسه ۹۱۵ شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ ۱۳۹۴/۵/۲۶) استفاده کرده‌اند، اجازه داده می‌شود یک‌بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس موردنظر خود را ترمیم کنند.

تبصره ۲ نمرات ایجاد سابقه و ترمیم صرفاً به عنوان سابقه تحصیلی اعتبار خواهد داشت و در کارنامه تحصیلی داوطلبان منظور نمی‌شود.

مصوبه ۲: نمره کل سابقه تحصیلی (بند ۲۲ مصوبه جلسه ۸۴۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی) توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه و ضمن اطلاع رسانی به ذی نفعان، برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در اختیار مراجع مربوط قرار می‌گیرد.»

با این مصوبه اعتراضات داوطلبان کنکور که مخالف مصوبه کنکوری شورا بودند شدت گرفت. این داوطلبان معتقد هستند هزینه شرکت در آزمون ترمیم معدل و تهیه پکیج‌های ارتقا معدل و هزینه‌های برخی مدارس برای کسب معدل بالاتر، هزینه‌های بیشتری به داوطلب اضافه می‌کند و علاوه بر آن به ضرر داوطلبان مناطق کم برخوردار است.

نظرات داوطلبان مخالف مصوبه کنکوری شورا

دسته بندی نظرات مخالفان مصوبه کنکوری شورا نشان می‌دهد که داوطلبان به چند نکته به عنوان مهمترین ایرادات مصوبه کنکوری شورا رسیده اند.

«امنیت بسیار ضعیف امتحانات نهایی»: به علت تعدد حوزه‌های امتحانی و دفعات برگزاری امتحانات نهایی (۱۰ بار در یک سال و برای سال‌های بعد تا ۳۰ بار در سال) و آشنایی دانش آموزان با یکدیگر و عوامل اجرایی آزمون، امنیت این امتحانات نسبت به کنکور سراسری به شدت کمتر است.

«تصحیح سلیقه‌ای اوراق امتحانی»: در اغلب دروس تفاوت تراز نمره‌های ۱۹.۵ با ۲۰ حدود ۲ هزار رتبه است که به علت رقابت شدید و کمبود صندلی رشته‌های پرطرفدار این اندازه اختلاف تراز، سرنوشت داوطلب را کاملاً عوض می‌کند. دیده شده است بین نمراتی که مصحح های مختلف به یک برگه می‌دهند تا ۶ نمره اختلاف وجود دارد.

«اختلاف تراز حاصل از نمرات یکسان در سال‌های مختلف»: به علت تفاوت در سطح دشواری امتحانات نهایی در سال‌های مختلف تراز نمرات یکسان در سال‌های مختلف با هم فرق دارد. مثلاً داوطلبی که سال ۹۸ معدل ۲۰ گرفته نسبت به داوطلبی که تو سال ۱۴۰۲ معدل ۲۰ گرفته حدود ۲ تا ۳ هزارتا تراز کمتری کسب کرده است.

«عدم امکان جبران گذشته»: هر داوطلب فقط یکبار فرصت افزایش نمرات معدل خودش را دارد. اگر به هر دلیلی شخص نتوانست نمره مطلوب خود را کسب کنه آیا باید تا آخر عمر از تحصیل در برخی از رشته‌ها محروم شود؟

«افزایش استرس»:آیا وقتی به داوطلبی گفته شود که اگر نمره این درس را خراب کنی دیگر تا آخر عمرت از تحصیل در رشته مورد نظرت محروم می‌شوی استرس اش کمتر می‌شود یا بیشتر؟

«افزایش هزینه‌ها و سود بیشتر فعالان این حوزه»: چطور وقتی مجبوریم برای کسب معدل بالا برای ۱۰ کتاب نهایی (و در سال‌های بعد تا ۳۰ کتاب امتحان نهایی) هزینه کتاب کمک آموزشی و معلم بدهیم و برای درس خواندن در مدرسه‌های غیرانتفاعی هزینه کنیم، هزینه‌های کنکور کم می‌شود! مسئولان ادعا می‌کنند هزینه داوطلبان کنکور کم شده است؟ شما نمی‌خواهید بازار سنجش داوطلبان را نگاه کنید و ببینید گردش مالی این حوزه چند برابر شده و همه فعالان این حوزه از کسب درآمد بیشتر خوشحال اند!

پافشاری شورای عالی انقلاب فرهنگی بر مصوبه کنکوری

با وجود این انتقادات عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنان تاکید کرده است که شورای عالی انقلاب فرهنگی ممکن است مصوبه را بررسی و تکمیل کند اما آن را لغو نمی‌کند.

خسروپناه در پستی در یکی از شبکه‌های اجتماعی در پاسخ به منتقدان نوشت: «حساب نقد دلسوزان به مصوبه #کنکور از اختاپوس کنکور جداست. مافیای کنکور شبانه روز هزینه می‌کند تا مصوبه شورا درباره کنکور لغو شود؛ خواب لغو را هم نمی‌بینند؛ هر چند شورای عالی انقلاب فرهنگی، همه نقدهای دلسوزان را می‌شنود و بررسی و مصوبه را تکمیل می‌کند؛ اما لغو نمی‌کند.»

با این وجود هنوز نتیجه تعامل مشترک شورای عالی انقلاب فرهنگی و اعضای مجلس شورای اسلامی درباره تأثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ مشخص نیست و دو طرف تنها در این باره سخن می‌گویند و تکلیفی را به صورت عملی مشخص نمی‌کنند.

نظر رئیس جمهور درباره مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

نکته جالب توجه این است که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور نیز در همایش مدیران آموزش و پرورش در ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۲ عزم و همت مدیران مدارس سراسر کشور در اجرا و برگزاری شیوه جدید کنکور را شایسته تقدیر دانست و گفت: قطعاً این شیوه جدید که مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بوده است بدون اشکال نیست و لازم است با جدیت از سوی شما که در این زمینه متخصص و متعهد نیز هستید مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش مهر، به نظر می‌رسد در میان سخنان و اظهارنظرهای مختلف مسئولان مربوطه، جای یک اقدام عملی برای رفع دغدغه کنکوری‌ها همچنان خالی است و در حالی که تنها چند روز به پایان ضرب الاجل تعیین تکلیف موضوع کنکور ۱۴۰۳ باقی مانده است، همچنان توپ «تاثیر معدل» میان مجلس و شورا در حال حرکت است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری ، بدون نام ونشان و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 آخرین اخبار
  نواخته شدن زنگ جشن عاطفه ها در مدارس خوزستان
  برگزاری همایش مدیریت اسناد روسای ادارات و رابطین اسناد شهرستان خاتم
  حضور دوباره آمریکا در خلیج فارس
  ضرورت توجه به صنعت پتروشیمی
  ضرورت توجه به اصول اقتصادی قانون اساسی
  روایت‌های بانوان خوزستانی از دفاع مقدس
  آگاهی دینی در جامعه و کلام امیرالمؤمنین علی(ع)
  بسیج پشتیبان جامعه است
  هویت زنان و دختران در دنیای امروزی
  کرامت انسانی؛ مقوله ای که نباید فراموش کرد
  ترویج طلاق در غرب
  18 هزار متر مربع به فضاهای فرهنگی و ورزشی شمال تهران افزوده می شود
  قابلیت بهبود و ارتقاء سامانه نظام پیشنهادها وجود دارد
  صنعت قطعه‌سازی و ماشین سازی استان یزد برای توسعه نیازمند تعامل با دانشگاه‌هاست
  انجام ریل‌گذاری لازم برای توسعه و بهبود وضعیت آب در کلیه نقاط سیستان و بلوچستان
  تشکیل ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استانداری مرکزی
  کارکردهای مساجد جنوب کرمان باید احیا شود
  ضرورت حمایت از دانش آموزان و دانشجویانی که در زمینه شعار سال تولید محتوا می‌کنند
  جامعه ماهری در موضوعات اجتماعی نداریم
  چگونه می توان نوجوانان را به خواندن نماز ترغیب کرد؟
  وجود ۴۸۰ مرکزنیکوکاری در استان مازندران برای حمایت از دانش آموزان نیازمند
  امکانات برای برگزاری انتخابات الکترونیک فراهم شود
  برخی معابر و میادین شهر اراک از حیث هندسی مستعد وقوع حادثه هستند
  ارائه راهکارهای علمی برای برون رفت شرکت‌های دانش بنیان از مشکلات
  کسانی که مطالبه‌گری اصولی دارند، نسبت به مشکلات جامعه آگاه‌تر هستند
  هفت مدرسه‌ تک دانش‌آموزه در استان هرمزگان داریم
  اختصاص زمین دولتی به ایثارگران قزوین
  وصول۸۰ درصدی درآمدهای مالیاتی لرستان در پنج‌ماهه نخست سال جاری
  افزایش دو برابری آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد طی شهریور ماه
  اجرای طرح شناسایی برخورد با متخلفین اضافه تناژ در استان لرستان
  توجه دولت سیزدهم به مناطق محروم و روستاها
  حذف ۱۲ نقطه ورودی فاضلاب به رودخانه کارون در غرب اهواز تا پایان امسال
  چند روش برای حفاظت از بناهای تاریخی وجود دارد؟
  شادگان از نظر برخورداری از شبکه فاضلاب در سطح استان خوزستان اول است
  آمادگی شهرداری اهواز برای مدیریت بارندگی‌های پیش رو
  مصرف برق الکتروموتورهای بسیاری از صنایع بیشتر از استاندارد است
  بررسی وضعیت مدارس بخش مرکزی یزد
  جزئیات معافیت و تخفیف مالیاتی فرزند سوم
  نجات ۱۶۲ فرزند سقط در یزد از ابتدای امسال
  نمایشگاه دستاوردهای طرح شهید احمدی روشن در یزدگشایش یافت
  روابط عمومی استانداری یزد دستگاه برتر اطلاع‌رسانی استان شد
  عدم وجود آرشیو اسناد شهرداری های استان در سازمان به جز شهرداری ابرکوه
  جلوگیری از تعطیلی ۹ واحد تولیدی در حمیدیه
  ۳۷ سری جهیزیه به نوعروسان حمیدیه اهدا می‌شود
  ۲ هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان حق آلایندگی به خوزستان وصول شد
  زمین به ۴۵۰ خانوار خوزستانی دارای ۳ فرزند اعطا می‌شود
  اقتصاد را باید به معنای واقعی مردمی کرد
  مصرف برق الکتروموتورهای بسیاری از صنایع بیشتر از استاندارد است
  اهدای خون بیش از یک میلیون نفر در بهار و تابستان امسال
  فعالیت ۲۰‌هزار روانشناس در کشور/لزوم پوشش بیمه برای خدمات روانشناسی
  صدور ۱۵۰ هزار پروانه ساختمانی در بافت‌های فرسوده شهری
  ٨٠ همت سرمایه‌گذاری برای رونق تولید روستاها در دولت سیزدهم
  اجرای طرح‌های چهارگانه عشایری با حضور پررنگ زنان
  واگذاری ۷۰ هزار قطعه زمین به مشمولان قانون جوانی جمعیت تا پایان سال
  تحویل ۲۲.۵۵ درصد برق بیشتر به صنایع بزرگ در تابستان چگونه محقق شد؟
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
تصاویری خیره کننده از سطح مریخ
  6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
  چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
چطور و چند دقیقه نان را ضدعفونی کنیم؟
  چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
چکار کنیم گوشی با شارژ کم خاموش نشود؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار