صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
جمعه، 3 اسفند 1397 - 22:58   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  جانبازان بنیاد کجای مملکت هستند؟
  منابع حذف یارانه‌ها، فرصتی برای توسعه انسانی در خوزستان
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
  ضرورت های بعد از تصویب بازنگری طرح جامع اهواز
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32031صفحه نخست » آخرین اخبار پنجشنبه، 28 آذر 1392 - 00:18
انتقال آب رودخانه کارون و فاجعه انسانی
انتقال آب رودخانه در میان مسئولین ذیربط از راهکارهاییست که برای حلّ مشکل کم آبی استان های همجوار استان خوزستان مطرح می شود. طرحی که از آن صحبت می شود محلّ بحث های فراوانی است و حتی می تواند نهایتاً منجر به وقوع فاجعه انسانی در منطقه شود
  

   آژانس خبری خوزستان (خوزنا)؛ جلال نبهانی زاده ، پژوهشگر فلسفه     

 انتقال آب رودخانه کارون و فاجعه انسانی  

رودخانه ی کارون یکی از مهمترین، و از نظر برخی صاحبنظران مهمترین، منبع آبی کشور است. تقریباً توافق عمومی میان مسئولین کشوری وجود دارد که رودخانه ی کارون از نظر زیست محیطی در وضعیت مناسبی به سر نمی برد و به ارائه نظرات خود برای حل' معضلات زیست محیطی این رودخانه می پردازند.
از طرفی هدف مسئولین، ارائه ی راهکار جهت تأمین آب شرب و کشاورزی شهروندان استان خوزستان و استان های همجوار آن است و برای اتخاذ راهکارهای مناسب تلاش می کنند. انتقال آب رودخانه در میان مسئولین ذیربط از راهکارهاییست که برای حل' مشکل کم آبی استان های همجوار استان خوزستان مطرح می شود. طرحی که از آن صحبت می شود محل' بحث های فراوانی است و حتی می تواند نهایتاً منجر به وقوع فاجعه ی انسانی در منطقه شود. مقاله ی حاضر با اشاره به پیامدهای انسانی و زیست محیطی اجرای این طرح، به ارائه نقدهایی عقلانی بر آن می پردازد.

آغاز بهره برداری از منابع طبیعی استان خوزستان با استفاده از تجهیزات فنی پیشرفته به صورت رسمی به اوایل سال 1340 خورشیدی بازمی گردد. فعالیت های صنعتی توسط موسسه ی عمران و منابع خوزستان  در منطقه ی رودخانه ی کارون انجام شد. این شرکت در فعالیت های خود علاوه بر استخراج منابع زمینی و تولید برق از منابع طبیعی منطقه نظیر آب بهره جست. از همان آغاز مسائل متفاوتی در بهره برداری از منابع طبیعی استان خوزستان مطرح شد که از آن جمله می توان به وضعیت آبرفتی جلگه خوزستان خصوصاً در حواشی رودها، دفع فاضلاب صنعتی در رودها و وضعیت آلودگی آب و هوای منطقه اشاره کرد. از سال 1370 خورشیدی با پایان جنگ تحمیلی شرکت های مرتبط طرح هایی را آغاز نمودند که در اثر آن فرآیند عدم نگهداری از منابع طبیعی در منطقه خوزستان کلید خورد ]6[.

 

دائماً این مدعا تکرار می شود که به دلیل بحران کم آبی در مناطق مرکزی ایران باید طرح های انتقال آب از رودخانه های پرآب اجرا شوند. با طرح این مدعا نه تنها مسئله کم آبی مناطق مرکزی حل خواهد شد و رونق اقتصادی، کشاورزی و صنعتی در منطقه صورت خواهد گرفت، بلکه مسئله آلودگی آب منطقه خوزستان برطرف خواهد شد.
طرح انتقال آب رودخانه ی کارون اولین طرح انتقال آب از این رودخانه نیست ]14[. مسئله این است: آیا مدعای بهبود وضعیت کم¬آبی در مناطق مرکزی با انتقال آب رودخانه¬ی کارون تحقق می پذیرد؟ به تعبیر دیگر، آیا مشکل آلودگی آب شهروندان خوزستان با اجرای این طرح برطرف می¬شود؟ کاهش سطح آب رودخانه ی کارون پیامدهای بسیار مخرب اجتماعی/ فرهنگی/ انسانی/ اخلاقی/ زیست محیطی در بر نخواهد داشت؟ این پیامدها مورد سنجه قرار گرفته است؟ چه پیامدهایی شهروندان اهوازی (به عنوان پرجمعیت ترین شهر در منطقه) را تحت الشعاع قرار می دهد؟ بهتر نیست به جای انتقال آب رودخانه ای که قرن هاست در یک زیست بوم قرار گرفته است ساکنین مناطق مرکزی به صورت مهاجر تغییر اقلیم دهند؟ حتی مسائل زیست محیطی مرتبط با زندگی آبزیان را نباید در نظر داشت؟

. پیشینه ی تاریخی رودخانه ی کارون
در اینجا لازم است تجربه تاریخی شهر اهواز از تغییر مسیر رودخانه در دوره ساسانی مورد توجه قرار داد که عملیات حفر کانال برای کارون در دو شاخه ی مسرقان و دجیل اجرایی شد و موجب آبادانی و آبیاری زمین های بسیاری در منطقه جلگه خوزستان در آن دوره ی تاریخی گردید. اما پر آب شدن رودخانه ی کارون و پیوستن آب شاخه ی مسرقان به دجیل در فاصله بین قرن چهارم و ششم هجری موجب ویرانی شهر اهواز و شیوع بیماری های هولناکی نظیر طاعون و وبا در منطقه و توقف توسعه عمرانی و اقتصادی تا قرن نهم گردید و فاجعه ی انسانی  رخ داده در این دوره تغییرات زیست بوم منطقه را منجر شد ]14[.
این واقعه نشان می دهد عدم مدیریت صحیح و توجه همه جانبه در تغییرات مسیر یک رودخانه تا چه اندازه می تواند پیامدهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای یک منطقه وسیع تر و یک زیست بوم به دنبال داشته باشد و همچنین حیات منطقه را مورد تهدید قرار دهد. شهر اهواز در دوره ساسانی کانون تجارت، نساجی و مسیحیت بوده است اما با اتفاقاتی که طی مدتی که ذکر شد افتاد تا سال ها به منطقه ای مخروبه بدل شد ]17[.
در سال 1349 خورشیدی طرح جامع شهر اهواز به دلیل کشف میدان نفتی شمال اهواز متوقف شد. با عدم اجرای این طرح توسعه ی شهرنشینی و اتصال مناطق از هم پاشیده و غیر پیوسته شهر اهواز به هم با وقفه مواجه شد و طرح هایی که به موجب آن در بخش نگهداری از محیط زیست منطقه موثر بود متوقف شد]17[. غیر قابل انکار است که وقوع هشت سال جنگ تحمیلی و به تعویق افتادن طرح¬های عمرانی منطقه تا چه اندازه موجب بی نظمی ساختار نظام تأمین آب شرب شهروندان شده است. این اتفاقات در وضعیت نظام تکنولوژیک که امروز بر منطقه و خصوصاً شهر اهواز حاکم است بی تأثیر نبوده است.
2.2. سازمان آب و برق خوزستان و رودخانه ی کارون
نگهداری و بهره برداری از منابع بستر این رودخانه در ابتدا در حوزه اختیارات سازمان آب و برق خوزستان  (تأسیس 1339) بود. این سازمان قبل از آن تحت نام موسسه ی عمران و منابع خوزستان بوده که زیر نظر شرکت مهندسین مشاور عمران و منابع نیویورک  فعالیت داشته است ]6[.
فعالیت¬ها و عملیات اجرایی سازمان مذکور با صنعت نفت و پتروشیمی، تأمین انرژی در منطقه، صنعت ماهیگیری و گردشگری ارتباط تنگاتنگ داشته است و مدتی به عنوان متولی رودخانه ی کارون مسئولیت عملیات عمرانی را بر عهده داشت. نقش فعالیت های این سازمان در وضعیت نظام تکنولوژیک که امروز بر رودخانه ی کارون حاکم است غیر قابل انکار است.

وضعیتِ فعالیت های صنعتی و عمرانی در حاشیه ی رودخانه ی کارون
1.3. فعالیت های تخلیه مواد
تخلیه¬ی مواد' شیمیایی در آلودگی آب رودخانه موثر بوده است. تخلیه فاصلاب را در سه رده می¬توان برشمرد: 1- تخلیه¬ی فاضلاب شهری 2- مواد�' شیمیایی کارخانه های خصوصی و نیمه خصوصی 3- مواد' شیمیایی صنایع نفتی و پتروشیمی ]9[. تأثیرات این مواد بر زیست بوم منطقه و کیفیت آب در مقالات متعدد مورد بررسی قرار گرفته است و از علل آلودگی آب رودخانه ی کارون می باشد.
2.3. فعالیت های شرکت های پیمانکاری
امروز منطقه از مراکز مهم اقتصادی و صنعتی کشور است و در اقتصاد ایران اهمیت استراتژیک دارد و از مناطق غنی از منابع طبیعی در منطقه غرب آسیا می¬باشد. این منابع صنعتی نظیر نفت و گاز و پتروشیمی، لوله¬سازی و فولاد و.../ کشاورزی شامل مزارع، نخلستان¬ها، نیشکر و گندم و ... هستند. از این رو فعالیت¬های شرکت¬های پیمانکاری در این منطقه از کشور بیشتر صورت می¬پذیرد. با انتقال آب رودخانه¬ی کارون احتمال وقوع فاجعه¬ی انسانی در منطقه به شدت بالا می رود. 1- عدم نظارت کافی بر فعالیت¬های شرکت¬های پیمانی و 2- عدم اختصاص بودجه کافی و مناسب به سازمان های حفاظتی از محیط زیست و 3- نبود دستورالعمل¬های اخلاق فنی  و مهندسی و اخلاق حرفه¬ای  و اسناد بالادستی ناکافی در این عرصه و 4- عدم وجود قوانین حمایتی از افراد سازمان¬ها و نهادهای محیط زیستی خصوصی/ دولتی و نیمه خصوصی از عوامل مهم وضعیت پیش آمده و  بیان شده است. در حال حاضر شهروندان خوزستان از آب شرب مصرفی رضایت ندارند. فعالیت¬های شرکت¬های پیمانکاری خصوصی و نیمه خصوصی به صورت غیرمستقیم موجب آلودگی آب رودخانه و به شکلی نمای شهر، فضای زیستی، آلودگی هوا، خشکی زمین¬های کشاورزی و شور شدن زمین¬های جلگه خوزستان شده است و آینده¬ی محیط-زیست این منطقه را با بحران مواجه ساخته است ]9[.
3.3. سدسازی
در حال حاضر یازده سد و نیروگاه آبی در مسیر رودخانه کارون از کوه¬های رشته کوه زاگرس بختیاری (خرسان 1و2و3 و کارون 1و2و3و4و5 و گتوند و مسجدسلیمان به صورت مخزنی و جریانی وجود دارد و در حال احداث است¬) ]6[. این سدها در وضعیت زیست محیطی و نظام تکنولوژیک منطقه تأثیرات مستقیم داشته است.

وضعیتِ آب شرب در منطقه خوزستان
آلودگی (کدورت و رنگ) آب رودخانه در شهر در حد استاندارد نیست و حتی نیاز به سیستمهای تصفیه پیچیده و پیشرفته آب دارد و نقش تحولات و پیامدهای تغییرات در نظام تکنولوژیک وضعیت آب شرب منطقه برهیچ¬کس پوشیده نیست ]3[.


1. رویکردها در طرح انتقال آب رودخانه¬ی کارون برای حل�' بحران کم¬آبی
طرح انتقال آب رودخانه¬ی کارون طرحی در نظام تکنولوژیک حاکم در منطقه¬ی خوزستان است. مطابق نظریه¬ای که از گولت نقل شده هرگونه تغییر در استفاده از منابع طبیعی و تحول مصنوعی به روی آن منبع که جنبه¬ی فرهنگی/ اجتماعی دارد دارای سه مرتبه از عقلانیت  است که باید مورد توجه قرار گیرد: 1. عقلانیت فنی  2. عقلانیت سیاسی 3. عقلانیت اخلاقی ]8[.
در اینجا به عقلانیت فنی می پردازیم. با در نظر گرفتن یک نظام تکنولوژیک در طرح مذکور، رویکرد اتخاذ شده در تصمیم-گیری¬ها مشخص می شود. در یک نظام تکنولوژیک همواره دو رویکرد مد نظر قرار می گیرد.
1- رویکرد خرد که با نگاهی مهندسی¬گرایانه روابط درونی تکنولوژی را به خود معطوف می سازد و
2- رویکرد کلان که با نگاهی مبتنی بر دانش¬های انسانی و مانند مطالعات به روی نسبت فرهنگ و تکنولوژی آن را مورد توجه قرار می دهد ]12[.
به نظر می رسد در طرح انتقال آب رودخانه¬ی کارون، جغرافیای مطالعات و پژوهش¬های صورت گرفته در رویکرد مهندسی¬گرا قرار می¬گیرند و رویکرد مبتنی بر دانش¬های انسانی کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

6. پیشنهادات
انتظار این است با در نظر گرفتن دو رویکرد خرد و کلان در نظام تکنولوژیک حاکم نسبت به تجدید نظر در تصمیم¬گیری¬ها پیرامون طرح¬های انتقال آب رودخانه¬ی کارون، برای رفع مشکلات موجود منطقه اهتمام شود و تحقیقات رسانه¬ای و پژوهشی گسترده¬تر در مورد اجرای این طرح¬ها و پیامدهای اجرای آن¬ها صورت پذیرد.
همچنین در حال حاضر اگر چه کشور ایران در ردیف کشورهای کم آب است ولی عملکردها در زمینه¬ی مدیریت این موهبت خدادادی مناسب نبود و به صورتی یکسویانه مهندسی¬گرایانه و کاربردی بوده است و ابعاد زیست محیطی، انسانی و اخلاقی در مدیریت آب شرب و انتقال آب در نظر گرفته نشده است ]16[.
رودخانه¬ی کارون با پشتوانه¬ی تاریخی شکل¬گیری تمدن¬های بزرگ انسانی در گذشته در حوزه¬ی جغرافیایی¬اش در حال حاضر در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. نگهداری و بهره برداری از منابع استان خوزستان با نسبتی مناسب تعریف نشده و بهره برداری افراطی از منابع و عدم نگهداری از محیط زیست محل بهره برداری و عدم ترجمه اسناد مربوطه موجب شکل گیری وضعیت موجود بوده و در وقوع این وضعیت تأثیرگذار بوده است. پیشنهاد می¬شود: 1. اختصاص بودجه جهت بهبود وضعیت زیست-محیطی رودخانه¬ی کارون با مشارکت نهادهای بخش خصوصی، نیمه خصوصی و دولتی و نهادهای مدیریتی بحران کشوری صورت پذیرد. 2. توسعه، تدوین و انتشار اسناد بالادستی با اتخاذ دو رویکرد مطرح شده در این مقاله اعمال شود. 3. توسعه¬ی اقتصادی توأم با توسعه¬ی حفاظت از محیط زیست در منطقه و همچنین تدوین اسناد نگهداری از منابع طبیعی در حین بهره-برداری از منابع به صورت جامع و به زبان فارسی و بومی شده مورد اهمیت بیشتر قرار گیرد.


پژوهش از تکنولوژی جدا نیست، لذا در طرح¬های مشابه باید نسبت بین توسعه و پژوهش دقیق¬تر مشخص شود ]7[. البته در سال¬های گذشته مقالات مهندسی بسیاری خوبی در زمینه آزمایش، پالایش و پژوهش داده¬ها و اطلاعات وضعیت آب رودخانه¬ی کارون اجرا شده است اما در شرایط موجود این تعداد مقالات مهندسی برای برطرف سازی بحران¬های آتی کافی نیست و فعالیت¬های بیشتری باید صورت پذیرد ]3و2و1[ .
لازم به ذکر است با توجه به شرایط منطقه و تجربه تاریخی آن از ویرانی و تخریب همان¬طور که از نظر گذشت، عدم توجه و اهتمام جدی به مسائل ذکر شده موجب بروز فجایع انسانی خواهد شد. از جمله می¬توان در اینجا به هفت مورد از این فجایع انسانی اشاره کرد: 1. آلودگی غیر قابل کنترل آب شرب مصرفی، کشاورزی، دامپروری، آلودگی هایی میکروبی و شیوع دوباره-ی بیماری¬های ریشه¬کن شده نظیر وبا 2. ایجاد مرداب¬ها و آلودگی های میکروبی 3. خشکی در حواشی و نابودی مناطق کشاورزی و بیکاری جوانان کشاورز 4. آلودگی هوا و افزایش ذرات معلق و بالا رفتن تعداد مبتلایان به بیماری های آسم شدید و آلرژیک 5. تغییر زیست بوم و گیاهان و آبزیان در منطقه 6. تغییراتی فرهنگی و اجتماعی 7. عدم اهتمام شهروندان به حفظ محیط زیست با توجه به رویکرد مسئولین و پیامدهای مخرب دیگر قابل پژوهش.

منابع
1. آل یاسین, احمد. “کاربرد مهندسی رودخانه در رودخانه های دز و کارون.” زیر نظر وزارت نیرو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران, 1379.
2. ایلدرومی, علیرضا; طیبی, لیما; حسینی, پگاه;. “ارزیابی خودپالایی رودخانه ی کارون در محدوده ی شهر اهواز.” پایان نامه ی کارشناسی ارشد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه ملایر, 1391.
3. بنی سعید, نعیم; جعفرزاده, نعمت الله; ترکیان, فرامرز; عیدان, غازی. “امکان سنجی کاربرد شناورسازی با هوای محلول برای پیش تصفویه آب رودخانه ی کارون.” نشریه آب و فاضلاب, شماره 63 (1386).
4. جعفرزاده حقیقی, نعمت الله; توسلی, محمد; باروتکوب, علی. “بررسی تغییرات کیفیت آب رودخانه ی کارون با کاربرد برنامه QUAD2E.” فصلنامه نحقیقات منابع آب ایران, شماره 2، سال اول (تابستان 1384).
5. چیت سازان, مهدی. “استفاده از استخراج با فاز جامد به همراه کروماتوگرافی برای شناسایی و اندازه گیری آلاینده های آلی در آب رودخانه ی کارون.” پایان نامه کارشناسی ارشد دانشکده علوم شیمی تجزیه دانشگاه صنعتی شریف, 1377.
6. روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان. درباره ی سازمان آب و برق خوزستان. 1392. www.kwpa.ir.
7. داوری اردکانی, رضا. درباره ی علم. تهران: انتشارات هرمس, 1390.
8. شمسایی, ابوالفضل; میرابوالقاسمی, هادی;. “اثر احداث سد بر بار معلق و روند فرسایش و رسوبگذاری رودخانه (مطالعه ی موردی رودخانه ی کارون).” پایان نامه دانشگاه تربیت مدرس , 1373.
9. صالح, علیرضا; نادران , الیاس;. “مالیات بر آلودگی آب ناشی از فاضلاب های صنعتی.” مجله برنامه و بودجه, شماره 60 و 61.
10. صبور, محمدرضا; کمالان, حمیدرضا;. “بررسی و ارزیابی اقتصادی تصفیه انواع فاضلاب تخلیه شونده به رودخانه ی کارون.” فصلنامه علوم و تکنولوژی محیط زیست, شماره 21 (تابستان 1383).
11. فتاحی, ابراهیم; دلاور, مجید; نوحی, کیوان;. “پیش بینی جریان رودخانه های کارون شمالی با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی.” فصلنامه تحقیقات جغرافیایی, شماره 1 (بهار 1391).
12. قربانیان, جبرئیل; فتحیان, حسین; اسدی لر, مهدی;. “بررسی ژئومورفولوژی کمی حوضه رود کارون و کاربرد آن در عمران شهر اهواز.” فصلنامه جغرافیایی آمایش محیط, شماره 19، سال پنجم (زمستان 1391).
13. کاجی, حسین. فلسفه تکنولوژی دون آیدی پاسخی به دترمینیسم تکنولوژیک. تهران: هرمس, 1392.
14. گروه نویسندگان مرکز دائره المعارف بزرگ اسلام. دایره المعارف بزرگ اسلامی. تهران: مرکز دائره المعارف بزرگ اسلام, 1380.
15. مردی, مهدی. “طرح های برق آبی زنجیره ای جنوب کشور و چالش های پیش رو.” نشریه اقتصاد انرژی, دی 1379.
16. موسوی, طیبه. “کارون و مسائل اجتماعی و زیست محیطی آن.” مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی, 1392.
17. نام آور, زهرا, روح الله مجتهدزاده, و باقر آیت الله زاده شیرازی. “اهواز، میراث ناشناخته.” فصلنامه علمی فنی هنری اثر, شماره 40 و 41.
18. هیدگر, مارتین. پرسش از تکنولوژی. با ترجمه شاپور اعتماد. تهران: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی, 1377.
19. هیدگر, مارتین. عصر تصویر جهان. با ترجمه یوسف اباذری. تهران: ارغنون, 1375.

........................

  KDS: Khuzestan Development and Resources Society
  Human Tragedy
  Technological System
  Khuzestan Power and Water Authority
  New York Development and Resources Engineering Consultant
  Technical Ethics
  Professional Ethics
  Rationality 

   
  
کلیدواژه ها: کارون - اصفهان - خوزستان - آب - انتقال آب کارون - خوزستان - آبادان - جلال نبهانی زاده - رودخانه کارون - سازمان آب و برق خوزستان - حفظ محیط زیست - فاجعه انسانی


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  آغاز فاز دوم پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی خوزستان
  مهلت ثبت‌نام در کنکور ۹۸ تمدید شد
  «قصر شیرین» و «تختی»، نوروز روی پرده می‌روند
  الکس فرگوسن بار دیگر سرمربی منچستریونایتد شد
  اعلام تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ناپیوسته ۹۸
  سردار آزمون رکورد علی دایی را شکست
 
 آخرین اخبار
  «قصر شیرین» و «تختی»، نوروز روی پرده می‌روند
  اعلام تاریخ ثبت نام آزمون کارشناسی ناپیوسته ۹۸
  سردار آزمون رکورد علی دایی را شکست
  الکس فرگوسن بار دیگر سرمربی منچستریونایتد شد
  آغاز فاز دوم پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی خوزستان
  مهلت ثبت‌نام در کنکور ۹۸ تمدید شد
  مشکلات آب حوزه کارون بررسی شد
  زمان واریز عیدی معلولان و زنان سرپرست خانوار
  وزیر صنعت: قیمت‌ها تعدیل می‌شود
  
  افزایش سقف وام شهریه سال تحصیلی آینده دانشگاه‌ها
  عرب مدیرعامل پرسپولیس شد
  تمامی پزشکان مکلف به استفاده از «کارت‌خوان» شدند
  فردا آخرین مهلت ثبت‌نام کنکور
  مخالفت کمیسیون تلفیق با پیشنهادها در زمینه قیمت بنزین
  آغاز پرداخت «عیدی» مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی
  سریال‌های تلویزیون برای نوروز ۹۸
  سایت ثبت گوشی مسافری به زودی بسته می‌‌شود
  تشکیل کارگروه ویژه برای ساماندهی رودخانه کارون
  مهلت ثبت‌نام در دوره کارشناسی دانشگاه آزاد تا امروز
  ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد پزشکی ۹۸ آغاز شد
  احتمال تعیین دستمزد کارگران بعد از عـید
  نرخ آب بها در سال آینده افزایش می‌یابد
  اعلام نحوه اطلاع از نتیجه بررسی وضعبت بسته حمایتی
  تکذیب لغو داربی نوروز ۹۸
  آغاز توزیع کارت آزمون دکتری از امروز
  نهایی شدن دستمزد ۹۸ تا پایان اسفند‌ماه
  آخرین مهلت ثبت‌نام در کنکور ۹۸
  قسمت ویژه سریال پایتخت برای شب عید
  جزئیات فروش فوری ایران‌خودرو از فردا
  واریز بسته حمایتی جاماندگان از ۱۵ اسفند
  واریز «عیدی» مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی تا ۱۰ اسفند
  دستگیری عاملان سایت «یارانه»
  برنامه «ستاره‌ساز» نوروز ۹۸ می‌آید
  ‌دلفیناریوم در شهر اهواز احداث می‌شود
  برگزاری نمایشگاه بهاره در ایام پایانی سال در اهواز
  حق منطقه جنگی به فرهنگیان کارون و باوی تعلق گرفت
  دفترچه آزمون ارشد علوم پزشکی ۹۸ منتشر شد
  واریز مبلغ بسته حمایتی برای یک‌میلیون جامانده
  حقوقِ تا دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مالیات ندارد
  اعلام نتایج دوره کاردانی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد
  رقم جالب «بن‌سلمان» برای خرید «منچستریونایتد»
  آغاز مهلت ثبت‌نام برای جاماندگان شرکت در آزمون ارشد
  زمان بازگشایی محور اندیکا – شهرکرد مشخص نیست
  اسامی جاماندگان "بسته حمایتی" فردا اعلام می‌شود
  عرضه داروهای بیماران خاص به صورت سهمیه‌ای
  آخرین مهلت ثبت نام در کنکور ۹۸
  آغاز ثبت‌نام مجدد کارشناسی ارشد از فردا
  امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت
  تازه‌ترین قیمت خودروهای داخلی
  همسان‌سازی حقوق بازنشستگان شدنی نیست
  آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به 31 روستای اندیمشک
  «دختران مجرد» بیمه می‌شوند
  دفترچه‌‌های درمان سال آینده حذف می‌شوند
  فیلم‌های سینمایی آخر هفته تلویزیون
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
معروف‌ترین غذاهای مقاصد گردشگری مهم دنیا
  با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
با مصرف این شربت خوش اخلاق شوید!
  شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
  راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار