صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
دوشنبه، 28 خرداد 1397 - 18:11   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  آیا حقیقتا ً دستگاه MRI برای شوشتر صرفه اقتصادی نداشت ؟؟
  زنان برای زنان
  خاک شرمندگی را، باران شست
  روابط عمومی‌های خوزستان کجا قرار دارند؟
  مأذنه VOA و خشم از شکست داعش
  امنیت ملی و امنیت اجتماعی در ارتباط با عراق
  نقد سازنده و گوش شنوا عناصر گمشده در خوزستان
  سورها را به سوزها بدل نکنیم
  فرهنگسازی را از خودمان آغاز کنیم
  پنج زن برای هرمرد!
 
 گزارش
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
  بیشترین دلیل گرایش به ازدواج موقت چیست؟
  بازدید نماینده دزفول از کتابخانه های عمومی
  برنامه سفیران دانایی در روستاهای دزفول برگزار گردید
  تقدیر از پیشکسوتان علمی و فرهنگی در دزفول
  هزار و یک شب زباله های اندیمشک
  هم معلم؛هم صنعتگر
  روزگار برزخی خرمای خوزستان
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 76235صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 21 اسفند 1396 - 22:46
حاصل ۲ ساعت گدایی یک خبرنگار در تهران! +عکس
  

خبرنگار همشهری محله با هدف تنظیم گزارش با موضوع تکدی‌گری در‌ پایتخت، در نقش یک متکدی در خیابان های مرکز شهر حاضر شد و‌ در ۲ ساعت ۶۰ هزار تومان گدایی کرد.


روزنامه همشهری: کاسبی کم‌زحمت! تقریباً حدود ۲ ساعت ۶۰ هزار تومان درآمد داشته‌ام. مبلغی که حدود نصف آن برابر میزان دستمزد مصوب یک روز‌کاری از سوی وزارت کار برای افراد تعیین شده است.
 
جرینگ نخستین سکه در کاسه فلزی، نویدبخش یک شروع خوب است. شروعی در پیاده‌راهی پر رفت‌وآمد در خیابان انقلاب اسلامی، نزدیک دانشگاه تهران. جایی پرهیاهو که هر دقیقه ده‌ها نفر از آن عبور می‌کنند. برخی عابران زیرچشمی نگاه می‌کنند و عده‌ای بی‌تفاوت از کنارم می‌گذرند. اما همین‌که زیر لب می‌گویم خانم، آقا کمک می‌کنید، چند نفر با اخم سرعت قدم‌هایشان را بیشتر می‌کنند و رد می‌شوند. در این میان بسیاری از آن‌ها به راحتی کمک می‌کنند. افرادی که خبر ندارند هر روز مورد سوءاستفاده متکدیانی قرار می‌گیرند که بدون نیاز مالی کاسه گدایی به سوی مردم دراز و آن‌ها را تلکه می‌کنند. خبرنگار همشهری محله به عنوان متکدی ۲ ساعت در ۳ میدان اصلی مرکز پایتخت پرسه زد و کاسه گدایی‌اش را به سوی رهگذران گرفت تا دریابد در هر ساعت گدایی چقدر کاسب است؟
 
حاصل ۲ ساعت گدایی یک خبرنگار در تهران! +عکس


میدان انقلاب، جنب دانشگاه تهران

پیاده‌راه کنار یکی از در‌های خروجی دانشگاه تهران جای خوبی برای اتراق است. چند قدم دورتر از مردان و زنان دستفروشی می‌نشینم که در کنار همدیگر مشغول کسب‌وکار هستند؛ افرادی که حضور هر تازه واردی توجه‌شان را جلب می‌کند و ظاهراً خلق‌شان تنگ می‌شود. بی‌اهمیت به غرولند‌های پیرمردی که چند‌متر بالاتر نشسته و دستمال جیبی و فال می‌فروشد، روی زمین می‌نشینم و سرم را پایین می‌اندازم و چشم به زمین می‌دوزم تا نظر رهگذران را به خود جلب کنم. صدای گام‌های هر رهگذری را که می‌شنوم، سرم را بالا می‌آورم و با چهره محزون طلب کمک می‌کنم: «اگه صدقه، دارید کمک کنید...» مرد میانسال که از شنیدن این جمله تعجب می‌کند، کمی فاصله می‌گیرد و بعد با اسکناس برمی‌گردد و پول را به دستم می‌دهد و می‌گوید: «خانم پول تو کاسه ننداز، سر بچرخانی ممکنه کاسه را خالی کنن. مراقب باش.» چند لحظه بعد دوباره مردم را صدا می‌کنم و حتی برای جلب ترحم بیشتر خود را تا نیمه پیاده‌راه می‌کشانم و دستم را به سوی پاهایشان دراز می‌کنم و البته موفق هم می‌شوم. در همین اثنا روحانی جوان هنوز نزدیک نشده، دست به قبا می‌شود و از گوشه آن یک اسکناس بیرون می‌آورد و همین‌که می‌رسد، زیرلب بفرمایید می‌گوید و می‌رود. حالا نیم ساعتی از حضورم در خیابان انقلاب می‌گذرد. اینجا مردم نوع‌دوست با همسان پنداری به خوبی از یک متکدی حمایت و در کمتر از یک ساعت کاسه را با اسکناس‌های توأم با ترحم پر می‌کنند. اما در این میان افرادی هستند مثل بانوی جوانی که انگار از دیدنم کمی تعجب کرده است؛ چند گام به عقب برمی‌گردد و کیفش را جست وجو می‌کند و آرام می‌گوید: «بفرمایید خانم، اما حیف از جوانی شما، بهتره دنبال کار مناسب باشی.»

میدان، ولی عصر (عج)، ابتدای خیابان کریمخان زند

ایستگاه بعدی‌مان، میدان، ولی عصر (عج) است؛ جایی که احتمالاً مأمن خوبی برای کسب باشد. در میان هیاهیوی رهگذران و فعالیت رانندگان تاکسی، در ضلع شمال شرقی میدان و ابتدای خیابان کریمخان زند، بی‌توجه به نگاه‌های اطرافیان به دیوار نارنجی رنگی تکیه می‌دهم و می‌نشینم. در همان چند دقیقه اول به نظر می‌رسد مردان و زنان اینجا بسیار عجله دارند و متکدیان را نمی‌بینند، اما اندکی بعد خط باطل بر تصوراتم کشیده می‌شود. ناگهان بانوی جوانی بالای سرم می‌ایستد و محترمانه و با طمأنینه می‌گوید: «بفرمایید عزیزم.» پول را کف دستم می‌گذارد و سریع دور می‌شود. زیرچشمی رد قدم‌هایش را دنبال می‌کنم و به آن سوی پیاده‌رو و خودرو گرانقیمتی می‌رسم که روی صندلی عقبش می‌نشیند و دور می‌شود. در همین حین مرد جوان قرمز‌پوشی از کنارم رد می‌شود و وقتی از او کمک می‌خواهم می‌گوید: «ببخشید پول ندارم، اما برمی‌گردم.» بی‌اهمیت به جمله‌ای که شنیده‌ام از بقیه رهگذران می‌خواهم برای رضای خدا کمک کنند. خیلی‌ها با شنیدن همین جمله دست به جیب می‌شوند. بانوی میانسال مقابلم می‌ایستد و اسکناس ۵ هزارتومانی می‌دهد، اما با نگاه پرسشگر فاصله می‌گیرد. در این میان بانوی دیگری که از حضورم عصبانی شده، چند لحظه مکث می‌کند و با صدای بلند طوری‌که اطرافیان هم بشنوند می‌گوید: «به جای نشستن گوشه پیاده‌رو، برو دنبال کار باش، به تنبلی عادت کردین شماها.» در دل از شنیدن این جمله خوشحال و امیدوارم می‌شوم که هنوز افرادی هستند که به متکدیان گوشه خیابان اعتماد ندارد. در همین افکار مرد جوانی که صدایش را دقایقی قبل شنیده بودم نفس‌زنان از راه می‌رسد و یک شیشه عطر هدیه می‌دهد و می‌گوید: «خواهرم به فکر کار دیگه‌ای باش، حیف از جوانی‌ات.»

میدان هفتم‌تیر، بالاتر از مسجد

وقتی کنار جعبه تقسیم کابل مخابرات در حوالی میدان شهدای هفتم‌تیر مقابل مانتوفروشی می‌نشینم، صورتم را با روسری می‌پوشانم و دستم را با چند اسکناس کهنه مچاله شده در میان انگشتان، بالا می‌برم و در انتظار کمک، بی‌کلام می‌مانم. سکوت می‌کنم. اینجا مقصد پایانی است و تصمیم گرفته‌ام با هیچ شهروندی صحبت نکنم. دقایقی می‌گذرد و از پول خبری نیست. انگار اینجا چشم مردم به ویترین مغازه‌ها دوخته شده و اطرافیانشان را نمی‌بینند. اندکی بعد صدای اعتراض پیرمرد دستفروش را می‌شنوم. نزدیک می‌آید: «بلند شو و از اینجا برو، الان مأمور‌ها میان و می‌برنت، بلند شو.‌ای بابا!» بی‌توجه به صحبت‌های او دل به همدلی مردم می‌سپارم و دستم را به سویشان دراز می‌کنم و مجبور می‌شوم سکوتم را بشکنم و از او هم کمک طلب کنم. در اینجا هم باید برای کسب درآمد بیشتر با مردم ارتباط برقرار و صحبت کرد. ناگهان صدای مردانه‌ای از پشت سرم می‌گوید: «بفرما آبجی.» رهگذری تنومند تعدادی سکه پانصد تومانی کف دستم می‌گذارد. زمان به همین روال در حال گذر است و مردم، پول سکه و اسکناس‌هایشان را به دستم می‌دهند و دور می‌شوند، البته میزان مشارکت‌شان به اندازه ۲ ایستگاه قبل نیست. اما همین‌که عجز و ناله می‌کنم، مرد جوانی اسکناسی به دستم می‌دهد و از خدا می‌خواهد کمک حالم باشد. در ذهنم چرتکه می‌اندازم. با یک حساب سرانگشتی درمی‌یابم که مبلغ قابل توجهی جمع کرده‌ام. تا پیاده‌راه کمی خلوت می‌شود، بلند می‌شوم و قدم‌هایم را تندتر کرده و داخل یکی از کوچه‌ها می‌روم. از هر گوشه داخل جوراب و جیبم، سکه و اسکناس‌ها را بیرون می‌آورم و می‌شمارم. کاسبی کم‌زحمت! تقریباً حدود ۲ ساعت ۶۰ هزار تومان درآمد داشته‌ام. مبلغی که حدود نصف آن برابر میزان دستمزد مصوب یک روز‌کاری از سوی وزارت کار برای افراد تعیین شده است.

ساماندهی و هماهنگی مسئولان

ساماندهی متکدیان پایتخت نیازمند همراهی و هماهنگی مسئولان مختلف است.

«حسن خلیل‌آبادی» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان این مطلب به همشهری محله می‌گوید: «جمع‌آوری متکدیان از شهر یکی از وظایف شهرداری است، اما نگهداری و ساماندهی آن‌ها از وظایف این نهاد نیست و سازمان‌های دیگر باید نگهداری، ساماندهی، آموزش، توانمندسازی و بسترسازی برای بازگشت این افراد به کانون خانواده‌ها را انجام دهند؛ به‌طوری‌که این افراد دوباره در سطح شهر دیده نشوند. گزارش‌های میدانی‌ای که به دست ما رسیده بیانگر فعالیت مافیایی و باندی متکدیان تهران است که بسیار حرفه‌ای هستند و در میان آن‌ها نیازمندان واقعی و افراد بدسرپرست و بی‌سرپرست بسیار کم هستند که البته باید حمایت شوند، اما متأسفانه در مجموع در این‌باره یک بی‌مسئولیتی اجتماعی دیده می‌شود.» او می‌افزاید: «معمولاً متکدیان پایتخت نیازمند واقعی نیستند و افرادی‌اند که از احساسات مردم سوءاستفاده می‌کنند؛ بنابراین جمع‌آوری این افراد وظیفه شهرداری است، اما نگهداری و ساماندهی و برنامه‌ریزی برای آن‌ها نیازمند همت چندجانبه و هماهنگی مسئولان و نهادهایی، چون بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) بوده که تا حالا فقط شهرداری هزینه‌ها را تقبل کرده است. از این‌رو پیشنهادم این است که همه سازمان‌های درگیر و مسئول در این زمینه باید در یک ستاد هماهنگ عمل کنند و شهرداری به‌عنوان متصدی، این افراد را جمع‌آوری و به مراکزی که سازمان‌های دیگر ایجاد می‌کنند تحویل دهد. بعد اقدامات درمانی ـ. روانی برای آن‌ها انجام شود تا بتوانند به زندگی درست خود برگردند.» متولی جمع‌آوری متکدیان پایتخت، سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران است که برای اطلاع از این وضع و روند اجرای کار پس از چندین بار تماس و ارسال پیامک به مدیران این مجموعه، از آن‌ها پاسخ نگرفتیم. با این حال «رضا قدیمی» رئیس این سازمان چندماه پیش اعلام کرده است: «متکدیان با سوء‌استفاده از احساسات شهروندان تهرانی روزانه ۴۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند. همچنین از ابتدای امسال ۴ هزار و ۳۰۰ متکدی شناسایی شده‌اند که البته آمار دقیقی از تعداد این باند‌ها و درآمد ماهانه آن‌ها در دسترس نداریم، زیرا این افراد قانونی فعالیت نمی‌کنند. در نتیجه کسب درآمد ماهانه آن‌ها در جایی ثبت نمی‌شود و این کار در حوزه اختیارات نیروی انتظامی است. وظیفه شهرداری، شناسایی و جذب کودکان آسیب‌دیده است. با این حال شهروندان بهتر است از کمک به متکدیان خودداری کنند، چراکه باعث افزایش تعداد و حرفه‌ای‌تر شدن آن‌ها و همچنین باند‌های تکدی‌گری می‌شود. مردم می‌توانند به آشنایان نیازمندی که سراغ دارند یا مراکز خیریه کمک کنند.»
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  شاعر باید درد زمانه خودش باشد/ شعر فریاد جامعه است
  نرخ سکه طرح جدید در بازار اهواز؛ 2 میلیون و 320 هزار تومان
  تأسیس شش هزار باشگاه فرهنگی ـ هنری در خوزستان
  علت سوزاندن کودک سربندری توسط زن همسایه مشخص شد
  انتشار دفترچه راهنما انتخاب رشته ارشد آزاد
  جزئیات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق
  کی‌روش: برنامه خاصی برای تقابل با اسپانیا داریم
  دختران والیبالیست ایران جایگاه پنجم آسیا را از دست دادند
  جام قهرمانی استقلال خوزستان به سرقت رفت
  توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت
  پژوسیتروئن می‌خواهد در ایران بماند
  قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟
  زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد
  معجزه ی شادی های عمومی وضرورت آن
  دانشگاه فرهنگیان در آبادان تأسیس می‌شود
 
 آخرین اخبار
  اختصاص 100 میلیون دلار برای مهار ریزگردهای خوزستان
  کشف انبار بزرگ کولر گازی قاچاق در اهواز
  نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان اعلام شد
  صنعت آب استان برای بهبود آب شرب در آبادان و خرمشهر تلاش می کند
  اکران فیلم‌های جدید در سینماها
  فغانی در صدر رده‌بندی داوران جام‌جهانی
  توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت
  تلگرام طلایی فیلتر نمی‌شود
  قاتل بنیتا قصاص شد
  سود سهام عدالت متوفیان به وراث می رسد
  تصویربرداری «بانوی سردار» به پایان رسید
  زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد
  حکم قصاص «محمد ثلاث» اجرا شد
  «ویزای اربعین» حذف نمی شود
  دانشگاه فرهنگیان در آبادان تأسیس می‌شود
  واژگونی نیسان عشایر در محور لالی – مسجدسلیمان؛8مصدوم
  ساماه سهام عدالت از اول تیر دسترس خارج می شود
  پژوسیتروئن می‌خواهد در ایران بماند
  عادت غذایی بدی به نام فست فود
  معجزه ی شادی های عمومی وضرورت آن
  بهترین ورزش‌ها برای سنین مختلف
  هوای خوزستان در روز دوشنبه خاکی است
  علت سوزاندن کودک سربندری توسط زن همسایه مشخص شد
  کشف محموله 4 میلیاردی کالای قاچاق در ماهشهر
  اعلام نتایج آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس خارج از کشور
  تأسیس شش هزار باشگاه فرهنگی ـ هنری در خوزستان
  جام قهرمانی استقلال خوزستان به سرقت رفت
  دختران والیبالیست ایران جایگاه پنجم آسیا را از دست دادند
  کی‌روش: برنامه خاصی برای تقابل با اسپانیا داریم
  جزئیات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق
  انتشار دفترچه راهنما انتخاب رشته ارشد آزاد
  شاعر باید درد زمانه خودش باشد/ شعر فریاد جامعه است
  عقد‌کرده‌ها نمی‌توانند ازدواج اول را پنهان کنند
  کاهش تولید و افزایش نرخ ارز، عوامل افزایش قیمت خودرو
  نرخ سکه طرح جدید در بازار اهواز؛ 2 میلیون و 320 هزار تومان
  آب کارون به جراحی منتقل می‌شود
  قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟
  قیمت‌ میوه و تره‌بار در بازار اهواز
  آغاز توزیع کارت کنکور سراسری از سوم تیر
  اختصاص وام ۳۰۰ میلیونی برای روستائیان
  افزایش قیمت مسکن متوقف شد
  احتمال برگزاری حراج مجدد سکه
  خروج بانک‌ها از چرخه پرداخت ارز مسافرتی
  تاثیر مخرب استرس دوران کودکی روی مغز در نوجوانی
  واتس‌اپ از تلگرام پیروی خواهد کرد
  دنیای کودکی!
  تاسیسات آب صنایع فولاد اهواز مورد بازدید قرار گرفت
  ثبت بسیاری از برندهای ایرانی در آمریکا
  ایرباس: تحویل ۹۷ هواپیمای باقی‎مانده به ایران بعید است
  چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟
  زمان‌بندی کنکور سراسری سال ۹۷
  شرکت رنو با وجود تحریم‌های آمریکا در ایران می‌ماند
  درخشش بیرانوند بادومین کلین‌شیت در تاریخ جام‌جهانی
  صنایع دستی در انتظار توجه مسئولان
  پخش دیدار ایران – مراکش در 9 نقطه شهر اهواز
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
  ۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
  ۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
  ۶ روش ساده برای به تاخیر انداختن پوسیدگی دندان
۶ روش ساده برای به تاخیر انداختن پوسیدگی دندان
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار