صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
دوشنبه، 26 آذر 1397 - 10:41   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
  ضرورت های بعد از تصویب بازنگری طرح جامع اهواز
  دودی و بوی نامطبوع در آسمان اهواز
  چشم عراقی ها هنوز در پی خرمشهر
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 76235صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 21 اسفند 1396 - 21:46
حاصل ۲ ساعت گدایی یک خبرنگار در تهران! +عکس
  

خبرنگار همشهری محله با هدف تنظیم گزارش با موضوع تکدی‌گری در‌ پایتخت، در نقش یک متکدی در خیابان های مرکز شهر حاضر شد و‌ در ۲ ساعت ۶۰ هزار تومان گدایی کرد.


روزنامه همشهری: کاسبی کم‌زحمت! تقریباً حدود ۲ ساعت ۶۰ هزار تومان درآمد داشته‌ام. مبلغی که حدود نصف آن برابر میزان دستمزد مصوب یک روز‌کاری از سوی وزارت کار برای افراد تعیین شده است.
 
جرینگ نخستین سکه در کاسه فلزی، نویدبخش یک شروع خوب است. شروعی در پیاده‌راهی پر رفت‌وآمد در خیابان انقلاب اسلامی، نزدیک دانشگاه تهران. جایی پرهیاهو که هر دقیقه ده‌ها نفر از آن عبور می‌کنند. برخی عابران زیرچشمی نگاه می‌کنند و عده‌ای بی‌تفاوت از کنارم می‌گذرند. اما همین‌که زیر لب می‌گویم خانم، آقا کمک می‌کنید، چند نفر با اخم سرعت قدم‌هایشان را بیشتر می‌کنند و رد می‌شوند. در این میان بسیاری از آن‌ها به راحتی کمک می‌کنند. افرادی که خبر ندارند هر روز مورد سوءاستفاده متکدیانی قرار می‌گیرند که بدون نیاز مالی کاسه گدایی به سوی مردم دراز و آن‌ها را تلکه می‌کنند. خبرنگار همشهری محله به عنوان متکدی ۲ ساعت در ۳ میدان اصلی مرکز پایتخت پرسه زد و کاسه گدایی‌اش را به سوی رهگذران گرفت تا دریابد در هر ساعت گدایی چقدر کاسب است؟
 
حاصل ۲ ساعت گدایی یک خبرنگار در تهران! +عکس


میدان انقلاب، جنب دانشگاه تهران

پیاده‌راه کنار یکی از در‌های خروجی دانشگاه تهران جای خوبی برای اتراق است. چند قدم دورتر از مردان و زنان دستفروشی می‌نشینم که در کنار همدیگر مشغول کسب‌وکار هستند؛ افرادی که حضور هر تازه واردی توجه‌شان را جلب می‌کند و ظاهراً خلق‌شان تنگ می‌شود. بی‌اهمیت به غرولند‌های پیرمردی که چند‌متر بالاتر نشسته و دستمال جیبی و فال می‌فروشد، روی زمین می‌نشینم و سرم را پایین می‌اندازم و چشم به زمین می‌دوزم تا نظر رهگذران را به خود جلب کنم. صدای گام‌های هر رهگذری را که می‌شنوم، سرم را بالا می‌آورم و با چهره محزون طلب کمک می‌کنم: «اگه صدقه، دارید کمک کنید...» مرد میانسال که از شنیدن این جمله تعجب می‌کند، کمی فاصله می‌گیرد و بعد با اسکناس برمی‌گردد و پول را به دستم می‌دهد و می‌گوید: «خانم پول تو کاسه ننداز، سر بچرخانی ممکنه کاسه را خالی کنن. مراقب باش.» چند لحظه بعد دوباره مردم را صدا می‌کنم و حتی برای جلب ترحم بیشتر خود را تا نیمه پیاده‌راه می‌کشانم و دستم را به سوی پاهایشان دراز می‌کنم و البته موفق هم می‌شوم. در همین اثنا روحانی جوان هنوز نزدیک نشده، دست به قبا می‌شود و از گوشه آن یک اسکناس بیرون می‌آورد و همین‌که می‌رسد، زیرلب بفرمایید می‌گوید و می‌رود. حالا نیم ساعتی از حضورم در خیابان انقلاب می‌گذرد. اینجا مردم نوع‌دوست با همسان پنداری به خوبی از یک متکدی حمایت و در کمتر از یک ساعت کاسه را با اسکناس‌های توأم با ترحم پر می‌کنند. اما در این میان افرادی هستند مثل بانوی جوانی که انگار از دیدنم کمی تعجب کرده است؛ چند گام به عقب برمی‌گردد و کیفش را جست وجو می‌کند و آرام می‌گوید: «بفرمایید خانم، اما حیف از جوانی شما، بهتره دنبال کار مناسب باشی.»

میدان، ولی عصر (عج)، ابتدای خیابان کریمخان زند

ایستگاه بعدی‌مان، میدان، ولی عصر (عج) است؛ جایی که احتمالاً مأمن خوبی برای کسب باشد. در میان هیاهیوی رهگذران و فعالیت رانندگان تاکسی، در ضلع شمال شرقی میدان و ابتدای خیابان کریمخان زند، بی‌توجه به نگاه‌های اطرافیان به دیوار نارنجی رنگی تکیه می‌دهم و می‌نشینم. در همان چند دقیقه اول به نظر می‌رسد مردان و زنان اینجا بسیار عجله دارند و متکدیان را نمی‌بینند، اما اندکی بعد خط باطل بر تصوراتم کشیده می‌شود. ناگهان بانوی جوانی بالای سرم می‌ایستد و محترمانه و با طمأنینه می‌گوید: «بفرمایید عزیزم.» پول را کف دستم می‌گذارد و سریع دور می‌شود. زیرچشمی رد قدم‌هایش را دنبال می‌کنم و به آن سوی پیاده‌رو و خودرو گرانقیمتی می‌رسم که روی صندلی عقبش می‌نشیند و دور می‌شود. در همین حین مرد جوان قرمز‌پوشی از کنارم رد می‌شود و وقتی از او کمک می‌خواهم می‌گوید: «ببخشید پول ندارم، اما برمی‌گردم.» بی‌اهمیت به جمله‌ای که شنیده‌ام از بقیه رهگذران می‌خواهم برای رضای خدا کمک کنند. خیلی‌ها با شنیدن همین جمله دست به جیب می‌شوند. بانوی میانسال مقابلم می‌ایستد و اسکناس ۵ هزارتومانی می‌دهد، اما با نگاه پرسشگر فاصله می‌گیرد. در این میان بانوی دیگری که از حضورم عصبانی شده، چند لحظه مکث می‌کند و با صدای بلند طوری‌که اطرافیان هم بشنوند می‌گوید: «به جای نشستن گوشه پیاده‌رو، برو دنبال کار باش، به تنبلی عادت کردین شماها.» در دل از شنیدن این جمله خوشحال و امیدوارم می‌شوم که هنوز افرادی هستند که به متکدیان گوشه خیابان اعتماد ندارد. در همین افکار مرد جوانی که صدایش را دقایقی قبل شنیده بودم نفس‌زنان از راه می‌رسد و یک شیشه عطر هدیه می‌دهد و می‌گوید: «خواهرم به فکر کار دیگه‌ای باش، حیف از جوانی‌ات.»

میدان هفتم‌تیر، بالاتر از مسجد

وقتی کنار جعبه تقسیم کابل مخابرات در حوالی میدان شهدای هفتم‌تیر مقابل مانتوفروشی می‌نشینم، صورتم را با روسری می‌پوشانم و دستم را با چند اسکناس کهنه مچاله شده در میان انگشتان، بالا می‌برم و در انتظار کمک، بی‌کلام می‌مانم. سکوت می‌کنم. اینجا مقصد پایانی است و تصمیم گرفته‌ام با هیچ شهروندی صحبت نکنم. دقایقی می‌گذرد و از پول خبری نیست. انگار اینجا چشم مردم به ویترین مغازه‌ها دوخته شده و اطرافیانشان را نمی‌بینند. اندکی بعد صدای اعتراض پیرمرد دستفروش را می‌شنوم. نزدیک می‌آید: «بلند شو و از اینجا برو، الان مأمور‌ها میان و می‌برنت، بلند شو.‌ای بابا!» بی‌توجه به صحبت‌های او دل به همدلی مردم می‌سپارم و دستم را به سویشان دراز می‌کنم و مجبور می‌شوم سکوتم را بشکنم و از او هم کمک طلب کنم. در اینجا هم باید برای کسب درآمد بیشتر با مردم ارتباط برقرار و صحبت کرد. ناگهان صدای مردانه‌ای از پشت سرم می‌گوید: «بفرما آبجی.» رهگذری تنومند تعدادی سکه پانصد تومانی کف دستم می‌گذارد. زمان به همین روال در حال گذر است و مردم، پول سکه و اسکناس‌هایشان را به دستم می‌دهند و دور می‌شوند، البته میزان مشارکت‌شان به اندازه ۲ ایستگاه قبل نیست. اما همین‌که عجز و ناله می‌کنم، مرد جوانی اسکناسی به دستم می‌دهد و از خدا می‌خواهد کمک حالم باشد. در ذهنم چرتکه می‌اندازم. با یک حساب سرانگشتی درمی‌یابم که مبلغ قابل توجهی جمع کرده‌ام. تا پیاده‌راه کمی خلوت می‌شود، بلند می‌شوم و قدم‌هایم را تندتر کرده و داخل یکی از کوچه‌ها می‌روم. از هر گوشه داخل جوراب و جیبم، سکه و اسکناس‌ها را بیرون می‌آورم و می‌شمارم. کاسبی کم‌زحمت! تقریباً حدود ۲ ساعت ۶۰ هزار تومان درآمد داشته‌ام. مبلغی که حدود نصف آن برابر میزان دستمزد مصوب یک روز‌کاری از سوی وزارت کار برای افراد تعیین شده است.

ساماندهی و هماهنگی مسئولان

ساماندهی متکدیان پایتخت نیازمند همراهی و هماهنگی مسئولان مختلف است.

«حسن خلیل‌آبادی» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان این مطلب به همشهری محله می‌گوید: «جمع‌آوری متکدیان از شهر یکی از وظایف شهرداری است، اما نگهداری و ساماندهی آن‌ها از وظایف این نهاد نیست و سازمان‌های دیگر باید نگهداری، ساماندهی، آموزش، توانمندسازی و بسترسازی برای بازگشت این افراد به کانون خانواده‌ها را انجام دهند؛ به‌طوری‌که این افراد دوباره در سطح شهر دیده نشوند. گزارش‌های میدانی‌ای که به دست ما رسیده بیانگر فعالیت مافیایی و باندی متکدیان تهران است که بسیار حرفه‌ای هستند و در میان آن‌ها نیازمندان واقعی و افراد بدسرپرست و بی‌سرپرست بسیار کم هستند که البته باید حمایت شوند، اما متأسفانه در مجموع در این‌باره یک بی‌مسئولیتی اجتماعی دیده می‌شود.» او می‌افزاید: «معمولاً متکدیان پایتخت نیازمند واقعی نیستند و افرادی‌اند که از احساسات مردم سوءاستفاده می‌کنند؛ بنابراین جمع‌آوری این افراد وظیفه شهرداری است، اما نگهداری و ساماندهی و برنامه‌ریزی برای آن‌ها نیازمند همت چندجانبه و هماهنگی مسئولان و نهادهایی، چون بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) بوده که تا حالا فقط شهرداری هزینه‌ها را تقبل کرده است. از این‌رو پیشنهادم این است که همه سازمان‌های درگیر و مسئول در این زمینه باید در یک ستاد هماهنگ عمل کنند و شهرداری به‌عنوان متصدی، این افراد را جمع‌آوری و به مراکزی که سازمان‌های دیگر ایجاد می‌کنند تحویل دهد. بعد اقدامات درمانی ـ. روانی برای آن‌ها انجام شود تا بتوانند به زندگی درست خود برگردند.» متولی جمع‌آوری متکدیان پایتخت، سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران است که برای اطلاع از این وضع و روند اجرای کار پس از چندین بار تماس و ارسال پیامک به مدیران این مجموعه، از آن‌ها پاسخ نگرفتیم. با این حال «رضا قدیمی» رئیس این سازمان چندماه پیش اعلام کرده است: «متکدیان با سوء‌استفاده از احساسات شهروندان تهرانی روزانه ۴۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند. همچنین از ابتدای امسال ۴ هزار و ۳۰۰ متکدی شناسایی شده‌اند که البته آمار دقیقی از تعداد این باند‌ها و درآمد ماهانه آن‌ها در دسترس نداریم، زیرا این افراد قانونی فعالیت نمی‌کنند. در نتیجه کسب درآمد ماهانه آن‌ها در جایی ثبت نمی‌شود و این کار در حوزه اختیارات نیروی انتظامی است. وظیفه شهرداری، شناسایی و جذب کودکان آسیب‌دیده است. با این حال شهروندان بهتر است از کمک به متکدیان خودداری کنند، چراکه باعث افزایش تعداد و حرفه‌ای‌تر شدن آن‌ها و همچنین باند‌های تکدی‌گری می‌شود. مردم می‌توانند به آشنایان نیازمندی که سراغ دارند یا مراکز خیریه کمک کنند.»
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  مهم‌ترین تغییرات قانون صدور چک
  امتیاز «سوابق تحصیلی» در کنکور هنرستانی‌ها
  پوشش بیش از 2 هزار دانش‌آموز خوزستانی در طرح مهارت‌آموزی
  مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد
  اعلام زمان واریز یارانه نقدی آذرماه
  ارسال ۳۰۰۰ ویلچر اهدایی رهبر معظم انقلاب برای محرومان کشور
  مهدی ترابی به پرسپولیس پیوست
  تکذیب فروش بخش شمالی پارک "جمشیدیه"
  ۲۱ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتبال دعوت شدند
  قیمت مرغ به مرز 13 هزار تومان رسید
  جمع آوری گیت‌های اخذ عوارض در آزادراه‌ها
  پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین
  پاسخگویی دستگاه های اجر ایی به متقاضیان بخش خصوصی از اولویت های سرمایه گذاری است
  دیپورت 4 ایرانی دیگر از گرجستان
  آخرین وضعیت پرداخت ارز دانشجویی
 
 آخرین اخبار
  علل بیدار شدن با استرس
  تاثیر تمرینات مقاومتی در کاهش چربی‌های پهلو
  مهدی ترابی به پرسپولیس پیوست
  ۲۱ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتبال دعوت شدند
  ارسال ۳۰۰۰ ویلچر اهدایی رهبر معظم انقلاب برای محرومان کشور
  انتقاد نماینده اهواز از قرار نگرفتن کارون و باوی در شمار شهرستان‌های مناطق جنگی
  شهرهای خوزستان زیر ۱۰ درجه / پیش‌بینی رگبار برای فردا
  جمع آوری گیت‌های اخذ عوارض در آزادراه‌ها
  قیمت مرغ به مرز 13 هزار تومان رسید
  تکذیب فروش بخش شمالی پارک "جمشیدیه"
  دیپورت 4 ایرانی دیگر از گرجستان
  مرغ و لبنیات گران شد؛ میوه و حبوبات ارزان
  کشف اختلاس 6 میلیاردی در یکی از ادارات هرمزگان
  پاسخگویی دستگاه های اجر ایی به متقاضیان بخش خصوصی از اولویت های سرمایه گذاری است
  پوشش بیش از 2 هزار دانش‌آموز خوزستانی در طرح مهارت‌آموزی
  مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد
  کلنگ زنی 8 پست اسکله گردشگری – تفریحی در بندر خرمشهر
  آخرین وضعیت پرداخت ارز دانشجویی
  اعلام زمان واریز یارانه نقدی آذرماه
  قطبی، پرسپولیس و باقری در جمع بهترین ها
  مهم‌ترین تغییرات قانون صدور چک
  پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین
  امتیاز «سوابق تحصیلی» در کنکور هنرستانی‌ها
  نظرتان درباره این سخنان ضرغامی چیست؟: با کسر ۳ میلیون از حقوقم زندگی ام به هم ریخته است
  بهترین عکس‌ها در سال ۲۰۱۸
  جزیره‌ای که پوشیده از پاپ کورن است +تصاویر
  دورریز ۷۰ درصدی پایان‌نامه‌ها!
  آخرین وضعیت شناسایی اموال سلطان سکه
  پرونده 22 دلال فوتبال به شعبه بازپرسی ارجاع شد
  ۲ روش کلاهبرداری از کاربران فضای مجازی
  فردا آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون ارشد
  بدترین پسوردهای سال اعلام شدند
  آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی بهمن ۹۷ حذف شد
  زمان واریز یارانه نقدی آذر ماه
  30 آذر؛ آخرین فرصت بیمه محصولات پاییزی در خوزستان
  قیمت محصولات رایانه‌ای ۱۵ درصد کاهش یافت
  دستور رئیس‌جمهور برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی
  احتمال افزایش نرخ جرائم راهنمایی و رانندگی
  آخرین وضعیت پروژه‌ی آب‌شیرین‌کن‌ها در ایران
  مراقب دزدیده شدن هویت‌تان باشید
  عامل گرانی آجیل شب یلدا چیست؟
  نوبخت: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد
  فرهنگیان 4شهرستان در خوزستان مشمول حق جنگی شدند
  تولید نانو مالچ طبیعی و غیر نفتی در خرمشهر
  کالری این خوراکی‌ها تقریبا صفر است
  اقدامات درمانی در آرایشگاه‌های زنانه ممنوع است
  جزئیات بازگشت ۱۷۸۴ لوح تخت‌جمشید به ایران
  پهنای باند پیام رسان‌های داخلی ۲ برابر می‌شود
  هنگام ترک سیگار این اشتباهات را مرتکب نشوید!
  آرنولد: قرص جادویی زیبایی‌اندام وجود ندارد
  والدین کتاب بخوانند
  نکات کلیدی برای حفظ سلامت قلب در بیماران دیالیزی
  ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟
  برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
  ایران قهرمان کشتی آزاد جام باشگاه های جهان شد
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
  راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
  نشانه های عفونت لوزه در بزرگسالان و درمان آن
نشانه های عفونت لوزه در بزرگسالان و درمان آن
  جگر مرغ مفید یا مضر؟
جگر مرغ مفید یا مضر؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار