صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
شنبه، 24 آذر 1397 - 03:13   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  تجلی عشق در دیار عاشقی
  شهری تنها و خسته بنام اهواز
  شنبه خونین اهواز
  از فضای واقعی تا فضای مجازی
  برای خودمان قدم خیر برداریم
  خبرنگار عزیز هر روز، روز توست
  بازنشستگان حاکم!
  ضرورت های بعد از تصویب بازنگری طرح جامع اهواز
  دودی و بوی نامطبوع در آسمان اهواز
  چشم عراقی ها هنوز در پی خرمشهر
 
 گزارش
  آهوی ریم در دام بی تدبیری!
  فاضلاب شهری؛ بزرگترین تهدید سلامتی انسان
  از زالودرمانی تا فواید بسیار آن
  سد گتوند بلای جان کشاورزی در خوزستان
  نشست هیئت علمی موسسه ی زبان خوزی گویش(دزفولی/شوشتری) برگزار گردید
  سرریز فاضلاب ها تهدید بزرگ سلامتی عمومی مردم
  "آب نمک" روی زخم‌های 38 ساله آبادان و خرمشهر
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78053صفحه نخست » آخرین اخبار دوشنبه، 7 خرداد 1397 - 16:40
بیماری اقتصاد ایران در مسیر سیاست ها / چرا یقه سفیدها مالیات نمی دهند؟
روش های دریافت مالیات استانی و نبود عدالت مالیاتی، یکی از آزار دهنده ترین مشکلات برای دلسرد کردن فعال اقتصادی است، چون می بیند دلالان و یقه سفیدان بدون هیچ زحمتی رقم های درشتی را بدون پرداخت یک ریال مالیات و به جا گذاشتن کمترین اثری از خود جابه جا و روز به روز نزد بانکها و جامعه ی عقل در چشم، محبوب تر و پر هیبت تر دیده می شوند
  

  چند سالی می شود که همه شاهد هستیم اقتصاد ایران با چالش های بسیاری مواجه است، چالش هایی که بعضا ساختاری بوده و برخی نیز به دلیل شرایط، از جمله تحریم ها به وجود آمده اند.


 خوزنا_حدیث کریمی؛ در این میان «تولید ملی» به‌عنوان محور اساسی حل مشکلات اقتصادی می تواند موثر واقع شود لذا شعار امسال که به نام «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده، حساسیت موضوع را نشان می دهد. به فرموده رهبر معظم انقلاب «اگر تولید ملی با همت و پیگیری همگانی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات معیشتی مردم و مسائل اشتغال و سرمایه‌گذاری حل خواهد شد و آسیب‌های اجتماعی کاهش زیادی خواهد یافت» مشکلات و موانع اقتصادی به حدی گسترده شده که مردم جامعه را در زندگی معمولی در شرایط سختی قرار داده، این مشکلات ، بخش تولید داخلی را به بحران رسانده است. در همین خصوص گزارشی از وضعیت تولید و اقتصاد استان خوزستان تهیه شده که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.

حمایت از تولید داخل برای ژن های خوب است

نایب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز به عنوان یک تولید کننده داخلی امتیازاتی از دولت دریافت نکرده و معتقد است: «حمایت از تولید داخلی برای ژن های خوب است»

فرامرز احمدی نژاد در تعریف امتیاز، می گوید: امتیاز یعنی برتری دادن فعالیتی به فعالیتی دیگر، برتری داشتن، فضیلت، کارهای ویژه انجام دادن برای کسی که صاحب امتیاز است و البته یک معنی دیگر امتیاز هم به معنی مجوز دادن است که این معنا بیشتر در بین جامعه رواج دارد و در آن زمان که مجوز ها، امضای طلایی داشتند و خرید و فروش می شدند بیشتر در خاطرات مردم ثبت شده و گمان می کنند که هنوز همان روال ادامه دارد . البته هنوز هم امضا های طلایی و مجوز های خاصی هستند اما برای تولید کنندگان نیست بلکه برای ژن های خوب است!

صنعتگران و تولید کنندگان ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی را به دوش می کشد
او با اشاره به تعاریف ارایه شده؛ می افزاید: حال می توان بهتر بررسی کرد که آیا دولت امتیازاتی به تولید کنندگان داخلی می دهد یا خیر؟ در تمام دنیا برای تولید و تولید کننده نه تنها امتیاز بلکه احترام خاصی قائل هستند چون این صنعتگران و تولید کنندگان هستند که مهمترین وظیفه دولت ها را که همانا ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی است، به دوش می کشند و در قبال کاری که انجام می دهند به دولت هم مالیات می دهند، البته در کشور ما بعضا این مالیات را مضاعف هم می گیرند.
این تولید کننده خوزستانی اضافه می کند: مالیات بر ارزش افزوده که تولیدکنندگان ملی را زمین گیر کرده، قضیه اش فرق دارد زیرا به جای اینکه مالیات را برای یکبار و از مصرف کننده نهایی وصول کنند، در روش فعلی به صورت آبشاری عمل کرده و همچون گلوله ریز برفی که از بلندی کوه به حرکت دربیاید و در دامنه کوه تبدیل به تلی از برف می شود، عمل کرده و عامل اصلی تورم و عدم رقابت پذیری تولیدات ملی را به دنبال داشته و دارد.
نایب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز با بیان اینکه این طرح دوره آزمایشی خود را تمام کرده و چون« دولت» و «نمایندگان استراتژیک و دور اندیش مجلس» راهی برای تامین و جایگزینی این پول هنگفت و بادآورده پیدا نکردند، همچنان در حال تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده به همان روال سابق هستند! اما این تامین بودجه به چه قیمتی و از جیب چه قشری از جامعه وصول می شود و چه پیامدهایی داشته، قطعا تحلیل و تفسیرش نه در این مقال می گنجند و نه بنده قصد ورود به این مبحث را دارم چون در همان سال اول اجرای آن، چندین بار در این خصوص اعتراض کرده ایم و در این رابطه نوشتیم و نوشتند اما دریغ از نتیجه...! بنابراین در خانه اگر کس است یک حرف بس است!

این تولید کننده خوزستانی به نگرش تصمیم سازان اشاره و تاکید می کند: جزیره ای عمل کردن و بخشی نگری مشکلات عدیده ای برای کشور ایجاد می کند .

این مقام مسئول با اشاره به مزیت ها و امتیازاتی که دولت می تواند به تولید کننده بدهد، می گوید: زمین و زیر ساختهای آن شامل آب، برق، تلفن، گاز، اینترنت و سهولت دریافت خدمات، مجوزات و قانونمند کردن فرآیند فعالیت های اقتصادی، تسهیلات کم بهره و غیر ربوی به منظور تامین نقدینگی برای خرید ماشین آلات، خرید مواد اولیه، پرداخت حقوق و دستمزد نیروی کار و عوامل تولید، سرمایه در گردش به منظور تزریق کالا به بازار و دادن تنفس به مشتری برای ترغیب آن ها جهت استفاده از محصولات،تبلیغات رایگان یا کم هزینه در بیلبوردهای شهری، تلویزیون و رسانه های جمعی، ایجاد نمایشگاه های دائمی به منظور عرضه مستقیم محصولات تولید داخل برای آشنایی و پیوند دادن مردم و تولید کنندگان داخلی، ترغیب و الزام به برند سازی محصولات داخلی از طریق دادن مشوق ها و حمایت های متنوع و مکرر به منظور صیانت از منافع ملی درمقابل رقبای خارجی، ایجاد امنیت و آرامش برای فعالان تولیدی و اقتصادی از طریق حمایت های قضایی در مقابل ادارات دولتی که بدون اخطار و بدون اطلاع قبلی به خودشان اجازه می دهند به حق یا به ناحق یک واحد تولیدی را تعطیل کنند! و نیروی آموزش دیده و ماهر برای پروسه های مختلف تولید که در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق بانک اطلاعاتی موجود در دسته بندی های متناسب با نیازهای واحدهای تولیدی در اختیارشان قرار گیرد و مشوق های لازم را نیز برای به کار گیری آنان به کارآفرینان اعطا کنند.
نبود عدالت مالیاتی یکی از آزاردهنده ترین مشکلات فعال اقتصادی است

احمدی نژاد ادامه می دهد: روش های دریافت مالیات استانی و نبود عدالت مالیاتی، یکی از آزار دهنده ترین مشکلات برای دلسرد کردن فعال اقتصادی است، چون می بیند دلالان و یقه سفیدان بدون هیچ زحمتی رقم های درشتی را بدون پرداخت یک ریال مالیات و به جا گذاشتن کمترین اثری از خود جابه جا و روز به روز نزد بانکها و جامعه ی عقل در چشم، محبوب تر و پر هیبت تر دیده می شوند! اما تولید کننده ما با همه مزیتهایی که برای دولت دارد و حداقل بخشی از بار بیکاری را به دوش کشیده، در بدترین شرایط اقتصادی هم باید مالیاتی بیش از مالیات سال قبلش بپردازد !!!
سهم تامین اجتماعی در برخی کشورها7تا20 درصد است اما در ایران30 درصد
او اذعان می کند: سهم تامین اجتماعی، که در اغلب کشورهای دنیا از 7 درصد تا 20 درصد است، در ایران 30 درصد است حقوق پرداختی تولید کننده را هم در نظر بگیرید ، جالب اینکه در بسیاری از مواقع سامانه اینترنتی تامین اجتماعی قطع است و گزارشات بازرسی در نسخه تسلیمی به کارفرما و آنچه در سیستم آنها ثبت شده، همخوانی ندارد و کارفرما زمانی متوجه می شود که انبوهی از بدهی ها در پرونده اش درج شده است !

تولید کننده ما همواره درگیر مشکلات فضای کسب و کار است

این تولید کننده خوزستانی تصریح می کند: نرخ بهره بانک ها را هم همه می دانند که هیچ تفاوتی با سایر بخش های اقتصادی ندارد ضمن اینکه بانک ها خیلی راغب تر هستند تسهیلات خود را در اختیار مشاغل غیر تولیدی و وارد کنندگان قرار دهند چون تولید کننده ما همواره درگیر مشکلات فضای کسب و کار است و نقدینگی او در سه گلوگاه گیر است مواد اولیه موجود در انبار، کالای در جریان ساخت و مشتری ها که بخش عظیمی از آنها دولتی هستند ، ممکن است آقایان بگویند ما تسهیلات ارزان قیمت دادیم و می دهیم، بنده عرض می کنم به چه کسانی یا چه صنوفی این تسهیلات را دادند؟ و با چه مکانیزمی؟ ملاک ارزیابی و تشخیص آنها چه بود ؟
نبود وجود نیروی مهارتی و کاردان و عدم تربیت و آموزش از طریق سازمان های متولی
نایب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز می گوید: اگر بخواهیم مصداقی حرف بزنیم، یکی از پر اهمیت ترین صنایع در دنیا صنعت پوشاک است چون با کمترین میزان سرمایه گذاری بیشترین اشتغال پایدار را ایجاد می کند و در ایران هم از همین مزیت برخوردار است با این اهمیت که در ایران خانم ها بیشتر در این رشته مشغول به کار می شوند و همچنین به لحاظ زیست محیطی هم جزو صنایع پاک و غیر آلاینده است که برای خوزستان یک مزیت به شمار می آید، اما آیا می دانید این صنعت در کشور ما بسیار آسیب پذیر است؟ به چند دلیل ابتدا قاچاق، سپس سهل الورود بودن نااهلان و افراد غیر متخصص و بدون برنامه به این رشته و در نتیجه خراب کردن اعتبار کالای ایرانی و همچنین نبود نیروی مهارتی و کاردان و عدم تربیت و آموزش از طریق سازمان های متولی از جمله سازمان فنی و حرفه ای و در کل وزارت خانه های متولی آموزش های مهارتی وغیره.... بنابراین در چنین شرایطی اگر بخواهیم واقع بینانه، هدفمند و استراتژیک تصمیم بگیریم می بایست این بخش از صنعت در اولویت چنین پرداخت هایی می بود یا باشد که تا این لحظه که اول اردیبهشت 97 نه دعوتی برای چنین تسهیلاتی به عمل آمده و نه ریالی را دریافت کرده ایم .

او با اشاره به وضعیت زمین می گوید: اگر قیمت زمین از همه جای ایران گرانتر نباشد، ارزانتر هم نیست با این تفاوت که بایستی گودالی را تحویل بگیرید و معادل قیمت آن فقط خاکریزی کنید تا به مرحله صفر برسد به نقل شنیده ها و درد دل های صنعتگران استان در جلسات و همچنین مشاهدات عینی و قابل بررسی ... به هر حال تولید کنندگان ما به واسطه عشقی که به میهن دارند و با علم به این که تنها راه قدرتمند کردن ملت ها و دولت ها فقط و فقط از طریق اهمیت دادن به تولید و به تبع آن اشتغال پایدار صورت می گیرد، حاضر شدند که در این شرایط بسیار سخت قدم به عرصه تولید بگذارند تا دین خود را به این ملک و مملکت ادا کنند؛ امیدوارم مسئولان هم به این مهم توجه کنند و شرایط رقابتی را برای این قشر فداکار و خلاق فراهم آورند تا جملگی شاهد آرامش و آبادانی بیشتر در سطح جامعه و کشور باشیم .

اقتصاد بیمار است

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز هم در این میان به اقتصاد بیمار کشور و استان خوزستان اشاره می کند و در پاسخ به این سوال که: به نظر شما با شعار امسال می شود تحولی در اقتصاد کشور و استان ایجاد کرد؟ می گوید: قطعا خیر هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد. اقتصاد ما هم در سطح کشور و به خصوص در خوزستان دچار بیماری های مزمنی هستند که هیچ وقت درصدد رفع شان به صورت ریشه ای نبوده ایم؛ بنابراین با اعلام یک شعار سالانه این امکان که تحولی رخ دهد؛ وجود ندارد و متاسفانه معمول شده با شعارهای سالانه به صورت بسیار سطحی و عوامانه برخورد می‌شود؛ و تنها بسنده می‌کنیم به پخش تراکت، تشکیل سمینار و غیره، بدون اینکه اقدامی جدی صورت بگیرد.

دکتر افقه ادامه می دهد: اقتصاد کشور یا تولید ملی اگر قرار است حمایت شود، نیاز به تلاش بسیار گسترده و همه جانبه ای دارد که با اعلام شعار به خودی خود اتفاق نخواهد افتاد. با این وصف تعیین شعار سال تنها می تواند شرایط لازم را تامین کند نه شرط کافی. برای تامین شرایط کافی اقدامات بسیار جدی و عمیق ساختاری باید صورت پذیرد که البته هیچ کدام از این اقدامات تا کنون نه انجام شده و بر اساس شواهد نه خواست و همتی برای انجامش وجود دارد.

عزمی کلی در بین همه قوا و ارکان حاکمیت ضروری است
او با بیان اینکه دولت و کل نظام تصمیم گیری کشور در به وجود آوردن شرایط موجود دخیل هستند، می افزاید: بنابراین برای رفع مشکلات و ناکامی های ایجاد شده عزمی کلی در بین همه ی قوا و ارکان حاکمیت ضروری است. در واقع مخاطب اصلی شعار امسال و سال های پیش نه تنها قوه مجریه بلکه کل ارکان حکومت و نهادهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی هستند.
حذف یا کاهش اساسی موانع کسب وکار، سرمایه گذاری و تولید
این اقتصاددان در پاسخ به اینکه چه راهکاری دولت می تواند در این شرایط به سرمایه گذار یا تولید کننده داخلی بدهد تا اقتصاد پویا شود یا تحولی در آن ایجاد شود؟ اظهار می کند: تنها راهش این است که موانع کسب و کار، سرمایه گذاری و تولید را حذف یا کاهش اساسی دهیم؛ این موانع بخشی از آن اقتصادی و بخش مهم و اصلی آن غیر اقتصادی است و آنها هم کار دولت به تنهایی نیست و کل نظام باید در این مورد تصمیم‌گیری و اقدام کند. البته این تحولات و اقدامات زمان بر است ولی گریزی نیست و هر چه دیرتر انجام شود خروج از مشکلات پیش آمده دشوارتر خواهد بود. البته در این راه هم مقاومت‌هایی هم خواهد شد که باید با عزم جدی با آنها مقابله کرد. در شرایط فعلی به عنوان فوری ترین اقدام باید فعالیت های مولد ها و تولیدی ها تشویق شوند، موانع از سر راهشان برداشته شود و از طرفی با فعالیت‌های دلالی و غیرمولد به طور جدی برخورد کرد. امروز اتفاقا همه چیز بر عکس است و تولیدکننده ما تحت تاثیر ساختارهای معیوب و ضد توسعه ای در بخش های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، تنبیه می شود و فعالان عرصه ی دلالی تشویق می شوند.
وجود ساختارهای ضد تولیدی و ضد توسعه ای باعث شده که در یک دهه گذشته ناکام بمانیم

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح می کند: از توضیحات فوق می توان نتیجه گرفت که نبود پیش نیازهای توسعه وجود ساختارهای ضد تولیدی و ضد توسعه ای باعث شده تا در نیل به اهداف و آرمان های اقتصادی مندرج در قانون اساسی، برنامه های توسعه ی گذشته، چشم انداز، سیاست های اقتصاد مقاومتی و به خصوص شعارهای سالانه طی یک دهه گذشته ناکام بمانیم و تا زمانی که این ساختارها اصلاح نشوند با نامگذاری سال ها و به دنبال آن اقدامات سطحی و عوامانه تحولی جدی در روند موجود نخواهد افتاد.

عدم پاسخگویی
در همین خصوص خبرنگار خوزنا جهت مصاحبه با سیدعلی بحرینی مقدم معاون اقتصادی استانداری خوزستان به جهت اطلاع از وضعیت اقتصادی استان و میزان حمایت از تولید داخلی تماس و پیامک ارسال کرد اما از سوی او پاسخی دریافت نکرده است.
برنامه ریزی جدید و مدیریت اجرایی متناسب با بازار کشور می تواند تولید اثربخش و توسعه اقتصادی در برداشت
بر اساس این گزارش ، برای اینکه حرکت رشد اقتصادی تسریع شود و اقتصاد پویایی را داشته باشیم، مجموعه اقدامات و تدابیری باید به کار گرفته شود که از ظرفیت های موجود بتوان حداکثر استفاده را کرد، همچنین با برنامه ریزی جدید متناسب با شرایط روز بازار در کشور و با مدیریت اجرایی درست، می توان شاهد فضای تولیدی اثربخش و توسعه اقتصادی قابل قبول بود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد
  لغو ۵ پرواز امروز در فرودگاه اهواز
  کارشکنی بانک‌ها در بازار مسکن
  فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی
 
 آخرین اخبار
  فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی
  پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد
  کارشکنی بانک‌ها در بازار مسکن
  لغو ۵ پرواز امروز در فرودگاه اهواز
  پرداخت سومین حقوق معوق کارگران نیشکر هفت‌تپه
  «رشید پور» در آنتن زنده از حال رفت
  بررسی دستمزد ۹۸ کارگران فعلا منتفی است
  مراجعه به کلانتری‌ها مجازی می‌شود
  تبدیل خوزستان به قطب بوم‎گردی کشور تا ۷ سال آینده
  «نخستین سکوی نفتی خلیج‌ فارس» ملی شد
  جزئیات آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۸
  ویتامین C معجزه‌ای برای پوست و مو
  ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود
  کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی
  بعد از ورزش شیر کاکائو بنوشید
  «ایرج عرب» سرپرست باشگاه پرسپولیس شد
  آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟
  غذاهای تراریخته بخوریم یا نخوریم؟
  جدول و سودوکو مانع از کارافتادگی ذهنی نمی‌شود
  جزئیات اجرای طرح «آموزش و بازی» برای دبستانی‌ها
  رمز دوم کارت‌های بانکی یک‌بار مصرف شد
  بسیاری از علما خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند
  توضیح وزیر صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
  چرا یارانه ۴۵ هزار تومانی بیشتر نمی‌شود؟
  پیکر ۴۶ شهید تازه تفحص‌شده وارد ایران می‌شود‌
  عرضه خودرو با نرخ ۵ درصد زیر قیمت بازار
  کارت‌های ملی قدیمی تنها تا پایان سال اعتبار دارند
  کارمندان در سال ۹۸ چقدر مالیات خواهند داد؟
  آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر ارشد پیام نور
  پیام صوتی به اینستاگرام اضافه شد
  چگونه سرفه های خشک را درمان کنیم؟
  بزرگترین تونل آکواریوم ایران را ببینید
  امضای تفاهم‌نامه همکاری بین آبادان و اندونزی
  فرهاد توکلی در جمع ۱۰ بازیکن برتر دنیا
  پایان رمز ایستا از خرداد ۹۸
  کاهش قیمت محصولات چهار برند لوازم خانگی
  چه عواملی موجب ضعف حافظه می‌شوند؟
  وام ۱‌میلیون و ۷۰۰ هزار‌تومانی برای درمان ناباروری
  اکران ۳ فیلم جدید از روز چهارشنبه ۲۱ آذر
  برخورد شدید با سود سپرده بالای ۲۰ درصد
  تاثیر نمک بر نامنظم شدن ضربان قلب
  راه‌اندازی اتاق اسباب‌بازی در مدارس از اول بهمن
  واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی تا هفته آتی
  آخرین فرصت ثبت نام در کنکور ارشد ۹۸
  آغاز توزیع کارت آزمون ارشد پیام نور از فردا
  ورم دست علت بسیاری از بیماری‌هاست
  شرایط جدید افتتاح حساب برای افراد زیر ۱۸ سال
  درخواست افزایش نرخ بنزین هنوز رسمی ارائه نشده است
  کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟
  علت درگذشت همسر «زیبا بروفه» چه بود؟
  برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸
  احتمال بازگشت طرح "خرید سربازی" در بودجه ۹۸
  امید جدید در درمان سکته مغزی
  درمان ۳ نوع سرطان با داروهای اعصاب و روان
  حذف طرح خرید غیبت سربازی در سال آینده
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
شستشوی لباس‌های پاییزی و زمستانی؛ باید‌ها و نباید‌ها
  راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
راه‌های خروج از افسردگی بعد زایمان
  نشانه های عفونت لوزه در بزرگسالان و درمان آن
نشانه های عفونت لوزه در بزرگسالان و درمان آن
  جگر مرغ مفید یا مضر؟
جگر مرغ مفید یا مضر؟
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار