صفحه اول     درباره ما     تماس     پیوندها  
دوشنبه، 28 خرداد 1397 - 16:16   
  تازه ترین اخبار:  
 صفحه اول روزنامه های کشور
 
 یادداشت
  آیا حقیقتا ً دستگاه MRI برای شوشتر صرفه اقتصادی نداشت ؟؟
  زنان برای زنان
  خاک شرمندگی را، باران شست
  روابط عمومی‌های خوزستان کجا قرار دارند؟
  مأذنه VOA و خشم از شکست داعش
  امنیت ملی و امنیت اجتماعی در ارتباط با عراق
  نقد سازنده و گوش شنوا عناصر گمشده در خوزستان
  سورها را به سوزها بدل نکنیم
  فرهنگسازی را از خودمان آغاز کنیم
  پنج زن برای هرمرد!
 
 گزارش
  کانال علی کمال کنام و آلودگی های زیست محیطی!
  کتاب ، انسان و محیط زیست چقدر در روند آموزشی دانش آموزان تاثیر دارند؟
  تعطیلات نوروزی، بهترین دو هفته سال
  بیشترین دلیل گرایش به ازدواج موقت چیست؟
  بازدید نماینده دزفول از کتابخانه های عمومی
  برنامه سفیران دانایی در روستاهای دزفول برگزار گردید
  تقدیر از پیشکسوتان علمی و فرهنگی در دزفول
  هزار و یک شب زباله های اندیمشک
  هم معلم؛هم صنعتگر
  روزگار برزخی خرمای خوزستان
 
 معرفی کتاب
معرفی کتاب
معرفی کتاب
در سال 2012 نگاشته و منتشر شد و جایزه دانش‌آموزان «مین» در سال 2014 و جایزه «مارک تواین» در سال 2015 را کسب کرد. ساخت فیلمی در سال 2017 بر اساس این رمان، کتاب «اعجوبه» یا «شگفتی» را دوباره در کانون توجه قرار داد و سبب شد مردم برای خریدش به کتاب‌فروشی‌ها هجوم ببرند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 78122صفحه نخست » آخرین اخبار چهارشنبه، 9 خرداد 1397 - 14:18
موشکافی در اقتصاد ایران و خوزستان
براساس تحریم هایی که در کشور وجود داشته و همچنین به تبع آن در خوزستان، دو کتاب با عنوان «پژوهشی در تحولات اقتصادی استان خوزستان» و «بررسی وضعیت بازار نیروی کار استان خوزستان» در حوزه اقتصادی به چاپ رسید که اردیبهشت سال ۹۷به تهیه کنندگی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز رونمایی شدند
  

 

خوزنا_حدیث کریمی: براساس تحریم هایی که در کشور وجود داشته و همچنین به تبع آن در خوزستان، دو کتاب با عنوان «پژوهشی در تحولات اقتصادی استان خوزستان» و «بررسی وضعیت بازار نیروی کار استان خوزستان» در حوزه اقتصادی به چاپ رسید که اردیبهشت سال ۹۷به تهیه کنندگی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز رونمایی شدند؛ نویسندگان این دو کتاب دکتر فرهاد ترحمی و دکتر سید عادل خراسانی پژوهشگران ملی و مدرس دانشگاه هستند که این گفت و گو را با این دو‌ پژوهشگر و مدرس دانشگاه انجام داده ایم، پاسخ به سوالات از سوی دو نویسنده عنوان شده است.

 

*در مورد کتاب «پژوهشی در تحولات اقتصادی استان خوزستان» توضیح بفرمایید؟

 

«کتاب پژوهشی در تحولات اقتصادی استان خوزستان» در 20 بخش تألیف شده است. بخش اول، اقتصاد ملی را مورد توجه قرار می‌دهد. نتایج حاصل از این بخش بیان می‌کند که تورم در پایان سال 1395، تک رقمی بوده و تراز تجاری اقتصاد ایران نیز مثبت گزارش شده است. در بخش دوم، محصول ناخالص داخلی استان بررسی شده است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، در سال 1393، استان خوزستان به تنهایی 50 درصد از ارزش تولید نفت خام و گاز طبیعی کشور را به خود اختصاص داده است. ضمن اینکه بخش صنعت استان ارتباطات بخشی زیادتری نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی منطقه دارد. بخش سوم، کشاورزی استان را تحلیل می‌ کند. بررسی صورت گرفته در این بخش بیان می‌کند که در دوره 95-1392 کشاورزی استان خوزستان شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای در محصولات کشاورزی بوده است. در بخش چهارم، صنعت و معدن استان بررسی شده است. نتایج این بخش نشان می‌دهد که در حوزه اشتغال بخش صنعت و معدن استان در دوره 92-1389 رشد قابل توجهی نداشته است ولی ارزش افزوده این بخش در دوره مورد بررسی افزایش قابل قبولی را نشان می‌دهد. ساختمان و مسکن در بخش ششم مورد بررسی قرار گرفته است. طبق بررسی انجام شده از حدود 106 هزار مسکن مهر خوزستان، 63 هزار تحویل شده و 25 هزار فاقد متقاضی می‌باشند. بخش ششم به بررسی بخش خدمات در استان اشاره دارد. نتایج نشان می‌دهد که نسبت مصرف واسطه به ستانده بخش خدمات خوزستان در سال 93، 24.53 درصد می‌باشد. در بخش هفتم، ساختار حمل‌ونقل در استان مورد توجه قرار گرفته است. بررسی صورت گرفته بیان می‌کند که از مجموع 16875 هزار نفر مسافر جابجا شده در استان در سال 94، 68 درصد توسط حمل‌ونقل جاده ای، 18.5 درصد توسط ناوگان هوایی، 13 درصد با استفاده از راه آهن و نیم درصد از طریق دریا جابجا شده اند. بخش انرژی که از اساسی‌ترین عوامل توسعه اقتصادی هرکشور شمرده می‌شود، موضوع بخش هشتم است. طی دوره 1389 تا 1392، میزان مصرف سوخت‌های فسیلی (بنزین، نفت گاز، نفت سفید) رشد بسیار ملایمی را نشان می‌دهد.

موشکافی در اقتصاد ایران و خوزستان

 

در بخش نهم، مقوله سرمایه‌گذاری آورده شده است. طبق بررسی انجام گرفته، تعداد 10 شرکت خارجی در استان بدون مجوز سرمایه‌گذاری خارجی در حال فعالیت می‌باشند و تا پایان سال 1395 حدود 40 میلیون دلار سرمایه خارجی تحقق یافته است. تجارت خارجی موضوع بخش دهم کتاب است. بر اساس تحلیل صورت گرفته، در سال 1395 معادل 17350 هزار تن کالا به ارزش 6469 میلیون دلار از گمرک استان خوزستان صادر شده که در مقایسه با سال قبل از نظر وزنی 2.4 درصد رشد و به لحاظ ارزشی 1.56 درصد کاهش داشته است. فصل یازدهم، مشتمل بر تحلیل بازار سرمایه است. با وجود صنایع بزرگی مانند نفت، پتروشیمی و فولاد در استان، توسعه بازار مالی در استان ضمن این که می‌تواند در تأمین سرمایه مورد نیاز شرکت‌های استانی مؤثر باشد، در رشد و توسعه شرکت‌ها و دسترسی عامه مردم به بازارهای مالی به‌منظور کسب بازده مناسب نیز مثمر ثمر خواهد بود. بررسی بخش بیمه استان در فصل دوازدهم انجام یافته است. نتایج نشان می‌دهد که ضریب نفوذ بیمه استان خوزستان در سال1393 در حدود 47/0درصد هستند که در مقایسه با ضریب نفوذ کشور (9/1درصد) در سطح پایینی است. فصل سیزدهم، به بررسی بخش بانک در استان اختصاص دارد. نتایج نشان می‌دهد که نسبت تسهیلات به سپرده‌های استان خوزستان در سال 1395در رتبه بیست و نهم کشور می‌باشد. تورم به عنوان یکی از مسائل بنیادی اقتصادی، در فصل چهاردهم مورد توجه قرار گرفته است. تحلیل‌ها حاکی از آن است که افزایش تورم ماهانه اسفندماه 1395 نسبت به ماه قبل 2.6 درصد بوده است. ضمن اینکه میزان تورم رخ داده در گروه کالایی بیش از گروه خدمات هستند. فصل پانزدهم، درآمدها و هزینه‌های استان را مد نظر قرار داده است. خوشبختانه در حالی که در دوره 1389-1390 درآمد عمومی استان بین 53 تا 64 درصد از پرداختی‌های کل (جاری و عمرانی) را پوشش داده است اما این نسبت در دوره بعدی افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته به‌طوری که در سال 1392 و 1393 نزدیک به دو برابر شده است. تحلیل بخش مالیات استان در فصل شانزدهم انجام گرفته است. در طول دوره 1389-1395 به‌طور میانگین سالانه درآمد مالیاتی استان حدود 30 درصد رشد را تجربه کرده به‌طوری که این درآمد‌ها از 7122 میلیارد ریال در سال 1389 به حدود 33613 میلیارد ریال در سال 1395 رسیده است. فصل هفدهم، به بررسی بازار کار اختصاص دارد. روند اشتغال در میان بخش‌های عمده اقتصادی استان نشان می‌دهد که بخش کشاورزی، بیشترین میزان اشتغال را در میان بخش‌های اقتصادی ایفا می‌کند.مطالعه در خصوص شاخص کسب‌وکار موضوع فصل هجدهم است. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در دوره 95-1392 شاخص کسب استان شاهد رشد متوسط مناسبی بوده است. در فصل نوزدهم، درآمد- هزینه خانوار مورد توجه قرار گرفته است. متوسط هزینه خالص یک خانوار شهری در استان خوزستان در سال 1394 (آخرین آمار موجود)، 261849 هزار ریال بوده است که 30 درصد آن شامل هزینه خوراک بوده است. در حالی که در مناطق روستایی، سهم هزینه‌های خوراکی بیش از 40 درصد از کل هزینه‌ها را به خود اختصاص داده است. به‌طور کل، خانوارهای شهری و روستایی استان در سال 1394، مازاد بودجه داشته‌اند. در فصل پایانی نیز، قانون هدفمندسازی یارانه‌ها مورد توجه واقع شده است.

* در خصوص کتاب دوم یعنی «بررسی وضعیت بازار نیروی کار استان خوزستان» توضیح بفرمایید؟

کتاب حاضر شامل هفت فصل است. در فصل اول مقدمه و تعاریف اصطلاحات و شاخص‌های به کار گرفته شده آورده شده است. عنوان فصل دوم مشارکت اقتصادی هستند که به بررسی نرخ مشارکت و شاخص‌های تعیین کننده آن به تفکیک مناطق شهری و روستایی و همچنین به تفکیک مردان و زنان می‌پردازد. در فصل سوم شاخص نرخ بیکاری و شاخص‌های مرتبط با آن بررسی شده است.

فصل بعدی سهم اشتغال در بخش‌های مختلف اقتصادی شامل بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات و همچنین بخش خصوصی را مورد توجه قرار داده است. در فصل پنجم شاخص‌های اشتغال ناقص و سهم شاغلان با بیش از 49 ساعت کار معمول بررسی شده است. در فصل ششم با عنوان نرخ بیکاری جوانان، اطلاعات مربوط به نرخ بیکاری در رده سنی 15 تا 24 سال و نیز رده سنی 15 تا 29 سال را تجزیه و تحلیل شده است و در فصل آخر نیز خلاصه و پیشنهادات آورده شده است.

موشکافی در اقتصاد ایران و خوزستان

 

*چه شد که به فکر نوشتن این کتاب ها افتادید؟

لازم به ذکر است که از سال 1392، معاونت اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی شروع به تهیه کتب تحلیلی در خصوص ساختار اقتصاد استان کرده، عوامل موثری که تاکنون در تهیه و تدوین این کتاب ها دخیل بوده اند، عبارتند از: تدوین یک بانک اطلاعاتی مدون و به هنگام، به گونه ای که بتواند اطلاعات دقیق به دانشجویان، اساتید و سیاستگذاران استان بدهد. دومین دلیل ارائه تحلیل های جامع بوده؛ به قسمتی که بتوان در اسرع وقت یک نگرش کلی نسبت به اقتصاد استان در بخش های مختلف داشت. دلیل سوم تحلیل جزیی و موشکافانه از اقتصاد استان بوده؛ وجود جداول و نمودارهای مختلف در کتاب کمک می کند که علاقه مندان بتوانند علاوه بر نگرش کلی، در سطح خرد نیز، اطلاعات بسیار خوبی نسبت به اقتصاد استان کسب کنند؛ دلیل چهارم چاپ این دو کتاب، رصد شاخص های کلان اقتصاد استان به صورت سالانه و فصلی بود.

امروزه در کشورهای توسعه یافته، در قالب گزارش ها، مقالات و کتب، شاخص های اقتصادی در سطح مناطق (اعم از استان و شهر)، بررسی و رصد مداوم می شود. فقدان چنین شرایطی در اقتصاد استان در سال های قبل محسوس بود. خوشبختانه با تدوین کتب معاونت اداره کل امور اقتصاد و دارایی در سال های اخیر، این مشکل برطرف شده است. دلیل پنجم، ایجاد یک شبکه علمی میان دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بود. در سالیان قبل، ارتباط بین دستگاه های اجرایی و مراکز علمی استان، صرفا از طریق طرح های پژوهشی امکان پذیر بود. بسیاری از آمارهای موجود در این کتب، به صورت مستقیم از دستگاه های اجرایی اخذ شده است و توسط معاونت اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی پردازش و تحلیل و همچنین در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران رونمایی و ارائه شد، بنابراین، می تواند یک شبکه علمی و کاربردی در استان به وجود آورد.

*چه موسسه ای کتاب ها شما را منتشر کرده است؟

تاکنون ناشران متعدد و برجسته ای از سراسر کشور، تمایل به همکاری با این اداره کل به منظور چاپ و انتشار داشته اند. با این وجود، اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، به منظور حمایت از بخش خصوصی فعال درون استان، انتشارات پژوهندگان راه دانش را که از ناشران خوشنام اهوازی است، به همکاری برگزید.

موشکافی در اقتصاد ایران و خوزستان

 

*یک مشتاق علم اقتصاد، با خرید این کتاب، چه چیزهایی را یاد می گیرد؟

نکته بسیار مهم این است که کتاب به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و نویسندگان به دنبال انتفاع از این کار نبوده اند. با توجه به سرفصل ها و مطالب ذکر شده در دو کتاب، انتظار می رود پژوهنده دانش اقتصاد با مطالعه کتاب، بتواند به نحو مطلوب و شایسته نسبت به موارد زیر؛ بررسی اجمالی سیاست‌های اقتصادی کشور، سیاست‌های اقتصادی تولید و جهت‌گیری‌های استان، سیاست‌های بخش کشاورزی و جهت‌گیری‌های استان، سیاست‌های اقتصادی بخش صنعت و معدن و جهت‌گیری‌های استان، سیاست‌های اقتصادی بخش مسکن و جهت‌گیری‌های استان، سیاست‌های اقتصادی بخش خدمات و جهت‌گیری‌های استان، بررسی و تحلیل عملکرد سرمایه‌گذاری خارجی در استان خوزستان، سیاست‌های اقتصادی تجارت خارجی و جهت‌گیری‌های استان،سیاست‌های اقتصادی بازار سرمایه استان، سیاست‌های اقتصادی بازار پول و اعتبار و جهت‌گیری استان، سیاست‌های اقتصادی تورم و جهت‌گیری‌های استان، بررسی و تحلیل وضعیت منابع و مصارف عمومی مالی استان، بررسی و تحلیل عملکرد وصولی انواع درآمدهای مالیاتی، سیاست‌های ایجاد اشتغال و جهت‌گیری‌های استان، سیاست‌های مربوط به بهبود فضای کسب‌وکار و جهت‌گیری استان و سیاست‌های اقتصادی در زمینه درآمد هزینه خانوار و توزیع درآمد و جهت‌گیری‌های استان اشراف پیدا کند.

شایان ذکر است که در بسیاری از موارد مذکور مقایسه تطبیقی استان با وضعیت کشور انجام گرفته است. بنابراین؛ موارد مورد اشاره، شامل بررسی کشوری نیز می شود.

*کتاب ها به چه عوامل و شاخص هایی اشاره می کنند؟

به منظور نیل به اهداف ذکر شده در سوال قبل، شاخص های کلان اقتصادی زیر مورد توجه ویژه قرار گرفته اند: محصول ناخالص داخلی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص، نرخ اشتغال تورم، بودجه دولت، درآمدهای مالیاتی، درآمدهای نفتی، شاخص کل بورس، سرمایه‌گذاری خارجی، صادرات و واردات به علاوه، ارزش افزوده، مصرف واسطه ای هر یک از فعالیت های عمده اقتصاد استان به شرح زیر تحلیل شده اند: کشاورزی، شکار و جنگلداری، ماهیگیری، معدن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی،ساختمان، عمده فروشی، خرده فروشی، تعمیر وسایل نقلیه و کالاها، هتل و رستوران، حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات، واسطه گری‌های مالی، مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، بهداشت و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی در مورد محصولات کشاورزی، تولید، سطح زیر کشت، صادرات و واردات به تفکیک مشخص شده است. مشخصات عمومی کارگاه‌های صنعتی دارای 10 نفر کارکن و بیشتر استان، فهرست صنایع شاخص استان خوزستان، مشخصات عمومی معادن فعال استان خوزستان، تولید مواد معدنی استان، ارزش‌افزوده بخش ساختمان به تفکیک ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی، شاخص بهای ارزش اجاری مسکن شخصی و غیرشخصی، تسهیلات اعطایی به بخش ساختمان و مسکن، شاخص های مرتبط با حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و آبی، شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی دارای مجوز سرمایه‌ گذاری خوزستان، سرمایه وارده در استان خوزستان طی سال‌های 1385-1395، حق بیمه و خسارت شرکت‌های بیمه، مانده سپرده‌های بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری استان خوزستان،اشتغال ناقص،نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری جوانان، ضریب جینی از جمله شاخص هایی هستند که در دو کتاب به آن ها اشاره شده است.

*آیا اقتصاد کنونی ایران را هم پوشش می دهند؟

بله. همان گونه که در سوال 4 اشاره شد، در اکثر فصول، مقایسه تطبیقی با شاخص های کشور انجام شده است و جایگاه استان خوزستان در کشور تبیین شده است.

*تاثیر انتشار این کتاب ها بر حوزه اقتصاد استان خوزستان چگونه است؟

در حال حاضر، کتب سال های گذشته معاونت اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان، در نشست های تصمیم گیری و کارگروه های متعدد اقتصادی استان، مورد ارجاع قرار می گیرد. همان گونه که در سوال 1 اشاره شد، این کتب، مجموعه نسبتا جامعی از بخش های مختلف اقتصادی استان را به تصویر می کشند. خصوصا در بحث اشتغال که مورد تاکید ویژه استاندار هستند، وضعیت موجود به صورت کامل تبیین شده و در ادامه راهکارهای مناسب نیز بیان شده است.

 

*کلام پایانی؟

 

در پایان پیشنهاد می کنم این کتاب در استانداری برای تمام مسئولان استان به منظور آشنایی و بهره گیری از اطلاعات کتاب و استفاده از آنها در سیاست گذاری های مناسب رونمایی شود. از تمام اساتید اقتصاد استان دعوت می کنیم با مطالعه کتاب و ارایه نقطه نظرات ارزشمند و پیشنهادات خود، ما را در اصلاح و غنی سازی این مجموعه یاری رسانند. همچنین از مسعود صدری مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان خوزستان که با راهنمایی ها و پیشنهادات ارزشمندشان ما را در مسیر صحیح رهنمون شدند و غوابش معاون اقتصادی این اداره کل که با مدیریت شایسته خود و کاکا رئیس گروه سرمایه گذاری، الباجی، صالحی و بهمنی کارشناسان این اداره کل که ما  در تدوین کتاب همکاری داشتند؛ کمال تشکر و قدردانی را داریم. از شما و رسانه خوزنا نیز بخاطر وقتی که به معرفی این کتابهای گذاشتید؛ تشکر می کنیم.

 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  مخاطب گرامی: از انتشار نظرات تکراری و یا حاوی کلمات توهین آمیز معذوریم
  کد امنیتی:
 
 پر بیننده ترین ها
  شاعر باید درد زمانه خودش باشد/ شعر فریاد جامعه است
  قیمت‌ میوه و تره‌بار در بازار اهواز
  نرخ سکه طرح جدید در بازار اهواز؛ 2 میلیون و 320 هزار تومان
  تأسیس شش هزار باشگاه فرهنگی ـ هنری در خوزستان
  علت سوزاندن کودک سربندری توسط زن همسایه مشخص شد
  انتشار دفترچه راهنما انتخاب رشته ارشد آزاد
  جزئیات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق
  کی‌روش: برنامه خاصی برای تقابل با اسپانیا داریم
  دختران والیبالیست ایران جایگاه پنجم آسیا را از دست دادند
  جام قهرمانی استقلال خوزستان به سرقت رفت
  توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت
  پژوسیتروئن می‌خواهد در ایران بماند
  قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟
  معجزه ی شادی های عمومی وضرورت آن
  دانشگاه فرهنگیان در آبادان تأسیس می‌شود
 
 آخرین اخبار
  صنعت آب استان برای بهبود آب شرب در آبادان و خرمشهر تلاش می کند
  اکران فیلم‌های جدید در سینماها
  فغانی در صدر رده‌بندی داوران جام‌جهانی
  توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت
  تلگرام طلایی فیلتر نمی‌شود
  قاتل بنیتا قصاص شد
  سود سهام عدالت متوفیان به وراث می رسد
  تصویربرداری «بانوی سردار» به پایان رسید
  زمان اعلام نتایج آزمون ارشد اعلام شد
  حکم قصاص «محمد ثلاث» اجرا شد
  «ویزای اربعین» حذف نمی شود
  دانشگاه فرهنگیان در آبادان تأسیس می‌شود
  واژگونی نیسان عشایر در محور لالی – مسجدسلیمان؛8مصدوم
  ساماه سهام عدالت از اول تیر دسترس خارج می شود
  پژوسیتروئن می‌خواهد در ایران بماند
  عادت غذایی بدی به نام فست فود
  معجزه ی شادی های عمومی وضرورت آن
  بهترین ورزش‌ها برای سنین مختلف
  هوای خوزستان در روز دوشنبه خاکی است
  علت سوزاندن کودک سربندری توسط زن همسایه مشخص شد
  کشف محموله 4 میلیاردی کالای قاچاق در ماهشهر
  اعلام نتایج آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس خارج از کشور
  تأسیس شش هزار باشگاه فرهنگی ـ هنری در خوزستان
  جام قهرمانی استقلال خوزستان به سرقت رفت
  دختران والیبالیست ایران جایگاه پنجم آسیا را از دست دادند
  کی‌روش: برنامه خاصی برای تقابل با اسپانیا داریم
  جزئیات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق
  انتشار دفترچه راهنما انتخاب رشته ارشد آزاد
  شاعر باید درد زمانه خودش باشد/ شعر فریاد جامعه است
  عقد‌کرده‌ها نمی‌توانند ازدواج اول را پنهان کنند
  کاهش تولید و افزایش نرخ ارز، عوامل افزایش قیمت خودرو
  نرخ سکه طرح جدید در بازار اهواز؛ 2 میلیون و 320 هزار تومان
  آب کارون به جراحی منتقل می‌شود
  قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟
  قیمت‌ میوه و تره‌بار در بازار اهواز
  آغاز توزیع کارت کنکور سراسری از سوم تیر
  اختصاص وام ۳۰۰ میلیونی برای روستائیان
  افزایش قیمت مسکن متوقف شد
  احتمال برگزاری حراج مجدد سکه
  خروج بانک‌ها از چرخه پرداخت ارز مسافرتی
  تاثیر مخرب استرس دوران کودکی روی مغز در نوجوانی
  واتس‌اپ از تلگرام پیروی خواهد کرد
  دنیای کودکی!
  تاسیسات آب صنایع فولاد اهواز مورد بازدید قرار گرفت
  ثبت بسیاری از برندهای ایرانی در آمریکا
  ایرباس: تحویل ۹۷ هواپیمای باقی‎مانده به ایران بعید است
  چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟
  زمان‌بندی کنکور سراسری سال ۹۷
  شرکت رنو با وجود تحریم‌های آمریکا در ایران می‌ماند
  درخشش بیرانوند بادومین کلین‌شیت در تاریخ جام‌جهانی
  صنایع دستی در انتظار توجه مسئولان
  پخش دیدار ایران – مراکش در 9 نقطه شهر اهواز
  زمان اعلام نتایج آزمون اعزام فرهنگیان به خارج
  کاهش کمردرد با ورزش در آب
  خطر طعم‌دهنده‌های سیگار الکترونیکی برای قلب و عروق
کد نمایش در سایت یا وبلاگ
  ادامه آخرین اخبار
 
 وب گردی
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
فوت و فن پخت شله زرد خوشمزه
  ۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
۱۰ فایده شگفت‌انگیز توت فرنگی برای بدن
  ۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
۳ توصیه تغذیه‌ای مهم برای روزه‌داران ماه مبارک رمضان
  ۶ روش ساده برای به تاخیر انداختن پوسیدگی دندان
۶ روش ساده برای به تاخیر انداختن پوسیدگی دندان
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
خوزنا شروع فعالیت: 1388
khoozna@gmail.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار